آرشیو مطالب
روابط عمومی‌ها بازوی فکری سازمان‌ها
1398/2/29 - 15:18
یادداشتی از دکتر علی محمدی
بیست و هفتم اردیبهشت ماه روز «روابط عمومی و ارتباطات» نه یک صفحه در تقویم روزگار بلکه سرفصلی از مجاهدت و تعهد به همه اهداف و آرمان‌هایی است که از فردای پیروزی انقلاب اسلامی در مقابل دیدگان ما قرار گرفته است.
اصول و قواعد روابط عمومی و تشریفات
1398/2/29 - 09:52
یادداشتی از محمدرضا بهوند یوسفی
برای اینکه مراسم‌ها و مناسبت‌ها به نحو شایسته برگزار گردد، ابتدا ضروری است مدیریت تشریفات را مورد بررسی قرار دهیم؛ مدیریت تشریفات به معنی مدیریت مراسم است.
شهرت سازمان را روابط عمومی‌ها تثبیت می‌کند
1398/2/29 - 09:36
یادداشتی از ارسطو موجزی
روابط عمومی‌ها به عنوان پل ارتباطی سازمان و جامعه باید بتوانند نقش دیده بانی خود را به خوبی ایفا کرده و با رصد شرایط اجتماعی و محیط پیرامون خدمات سازمان متبوع خود معظلات، نقایص و محرومیت‌ها را شناسایی کرده و جهت رفع یا کاهش آنها برنامه ریزی نمایند.
الزامات رونق تولید از دیدگاه بخش خصوصی
1398/2/28 - 15:47
یادداشتی از جمال رازقی جهرمی
انتخاب شعار رونق تولید انتخابی مطلوب و ارزشمند است اما در رسیدن به آن چالش های بزرگی وجود دارد که تمامی ارکان جامعه برای رسیدن به این خواسته باید همتی مضاعف داشته باشند.
حمایت دولت، پیش‌نیاز اجرای بسته‌های حمایتی تولید
1398/2/27 - 09:27
یادداشتی از عباس کریم‌زاده
سازمان تامین‌اجتماعی در حوزه‌ بیمه‌ای طی سال‌های گذشته اقدامات خوبی انجام داده، از جمله آن‌ها بخشودگی جرائم بیمه‌ای، تهاتر بدهی‌ کارفرمایان به سازمان تامین‌اجتماعی، ارائه تسهیلات از سمت بانک رفاه کارگران و... بوده که همگی گام‌هایی مهم و کلیدی در جهت حمایت از تولید و رونق آن است.
تامین‌اجتماعی ابزار انسجام در زمانه رکود
1398/2/27 - 09:22
یادداشتی از حسام نیکوپور
سال 2008 که رکود فراگیر اکثر اقتصادهای جهان را درنوردید، سازمان بین‌المللی کار گزارشی منتشر کرد که در آن تاکید شده بود، تامین‌اجتماعی کلید بازیابی اقتصادی و رشد است.
توسعه نیازمند افزایش ظرفیت‌های حکومتی است
1398/2/25 - 15:49
یادداشتی از دکتر احمد میدری
سخنانم را با تمثیلی از زنده‌یاد، دکتر حسین عظیمی (اقتصاددان نام‌آور فقید) شروع می‌کنم؛ ایشان در کتاب مجموع مقالاتی که تحت عنوان «سیاست‌، برنامه‌ریزی و توسعه» منتشر شد، وضعیت نظام اجرایی کشور را به ارابه‌ای تشبیه می‌کند که در سربالایی می‌رود و از سنگینی بار، دو اسب ارابه به یکدیگر حمله می‌کنند؛
موفقیت‌های بیمه‌ای استانی محروم
1398/2/17 - 09:54
یادداشتی از سهیلا ملکشاهی
از مجموع جمعیت استان ایلام، 108هزار نفر بیمه‌شده اصلی هستند که این تعداد با احتساب افراد تبعی به 308هزار نفر رسیده و 52/5 درصد کل جمعیت را شامل می‌شود. این به این معناست که جامعه مخاطب ما در استان به نُرم کشور رسیده است.
تامین منابع، مهم‌ترین چالش تامین‌اجتماعی
1398/2/17 - 09:45
یادداشتی از محمدعلی عباس‌زاده وحید
اشتغال و تولید، ایجاد امنیت اجتماعی، آرامش و آسایش نیروی کار و افزایش بهره‌وری را می‌توان از جمله مؤلفه‌هایی دانست که با عملکرد تامین‌اجتماعی در هر کشور نسبت مستقیم دارند؛ اما تامین‌اجتماعی در ایران برای ارائه خدمات به کارگران با چالش‌های جدی رو‌به‌روست.
محرومیت‌ها از منافع قانون کار فعلی
1398/2/15 - 11:50
یادداشتی از ضیاالدین خرمشاهی
بحث قراردادهای بین کارگر و کارفرما از دو منظر قابل‌بررسی است. یکی از نگاه کارگران و دیگری از زاویه نگاه جامعه کارفرمایی. از دید کارگران، تنظیم قراردادها به آن‌ها کمک می‌کند امنیت شغلی داشته باشند و با اطمینان‌خاطر بهتری کار کنند، چراکه دغدغه مهم آن‌ها، از دست‌دادن شغل و درآمد است که البته با توجه به شرایط موجود، دغدغه‌ای کاملا طبیعی به نظر می‌رسد.
چرخه زندگی در دست‌های پرتوان کارگران
1398/2/14 - 09:33
یادداشتی از علی‌اصغر دادخواه
قال رسول الله (ص): هرکس از پرداخت مزد کارگری خودداری ورزد، لعنت خداوند بر او باد.
تامین‌اجتماعی عامل رونق تولید با حمایت و پشتیبانی از طبقه مولد جامعه
1398/2/14 - 09:15
یادداشتی از ناهید حیدری
عمل به منویات مقام معظم رهبری در زمینه گسترش و رونق تولید می‌تواند نویدبخش، جهش قابل توجه در ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد و موجب گسترش استقلال اقتصادی که در شعار کلیدی و استراتژیک «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» متبلور است، می‌گردد.
تامین‌اجتماعی را در حمایت از کارگران تنها نگذاریم
1398/2/13 - 22:35
یادداشتی از حیدر مظاهری
در مقطع کنونی، بزرگ‌ترین دغدغه‌ای که کارگران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، تضعیف امنیت شغلی است. همچنین با توجه به اینکه بخش مسکن دچار رکود شده است، اغلب بنگاه‌ها و شرکت‌هایی که در زمینه مسکن فعالیت می‌کردند، در حال حاضرتعطیل شده‌اند.
آثار مطالبات انباشته تامین‌اجتماعی بر زندگی کارگران
1398/2/13 - 21:23
یادداشتی از غلامرضا طالبا
در حال حاضر بزرگ‌ترین چالش پیش‌روی جامعه کارگری به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. یکی از این چالش‌ها، بحران صندوق‌های بازنشستگی است که اگر منابع و مصارف این صندوق‌ها به توازن مطلوبی نرسند، در آینده‌ای نزدیک یک چالش بزرگ اجتماعی خواهیم داشت.
برای ارتقای معیشت کارگران به میدان بیایید
1398/2/13 - 20:20
یادداشتی از اصغر برشان
اگر در یک دهه گذشته به موضع‌گیری‌های مختلف مقام معظم رهبری توجه کنیم، تقریبا در تمام این سال‌ها، نام‌گذاری سال‌ها تحت عناوین مختلف در حوزه اقتصاد قرار دارد. نکته در این است که ما باید بتوانیم در تنگناها به رشد برسیم، یعنی از تهدیدها، فرصت بسازیم.
حرکتی که از ماه می 1886 شروع شد...
1398/2/13 - 17:19
یادداشتی از فتح‌الله بیات
بر اساس برخی گزارش ها، بیش از 95درصد کارگران ما در چارچوب قراردادهای موقت کار می‌کنند. این قراردادها نیز از یک ماهه تا یک‌ساله بسته می‌شود. طبیعتا وقتی زمان قراردادهای کاری کارگران کوتاه‌مدت می‌شود، امنیت شغلی کارگران را تهدید می‌کند.
بدون امنیت شغلی تشکل‌یابی دشوار است!
1398/2/13 - 14:21
یادداشتی از حسین حبیبی
در ابتدا روز کارگر را به همه کارگران ایرانی تبریک می‌گویم. روز جهانی کارگر، روزی است که کارگران باید مطالبات خود را به گوش مسئولان و صاحبان سرمایه و صنعتگران برسانند.
دخل‌وخرج جامعه کارگری تناسبی با هم ندارد
1398/2/13 - 13:53
یادداشتی از عبدالله رئیسی
واقعیت این است که عمده‌ترین دغدغه حقوق‌بگیران، تامین معیشت است، اما دستمزدی که برای حقوق‌بگیران اعلام شده، یه رغم بی‌سابقه بودن این میزان افزایش، هنوز با هزینه‌های زندگی‌شان تناسبی ندارد.
امنیت شغلی کارگران، نیازی جدی است
1398/2/12 - 06:33
یادداشتی از حسن ایزدی
مهم‌ترین و اصلی‌ترین چالش پیش‌روی کارگران، امنیت شغلی است، اما امروزه متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی کارگاه ها، بسیاری ازکارگران امنیت شغلی ندارند و ضروری است دولت و مجلس امنیت شغلی را برای جامعه کارگری فراهم کنند.
اسم رمز رونق تولید چیست؟
1398/2/12 - 02:10
یادداشتی از حسن صادقی
قبل از اینکه بخواهم به وضعیت فعلی کارگران ایرانی اشاره کنم، لازم می‌دانم ابتدا ضمن ابراز هم‌دردی با مردم سیل‌زده برخی از شهرهای کشورمان، به‌عنوان خادم کارگران، از آن‌ها بخواهم حتی با کوچک‌ترین کمک، دل هم‌نوعان خود را شاد کنند، به‌خصوص خانواده‌های کارگران سیل‌زده را تنها نگذارند.دغدغه اساسی امروز جامعه کارگری، دغدغه‌ای است که به‌عنوان شعار سال مطرح شده است.
«امنیت شغلی، معیشت و تشکل‌یابی» سه خواسته مهم کارگران
1398/2/12 - 00:20
یادداشتی از علی خدایی
در تمام دنیا همواره سه مسئله به‌عنوان مطالبه اصلی کارگران مطرح است که البته در کشورهای مختلف دنیا، وضعیت رسیدگی به این مطالبات متفاوت است. امنیت شغلی، معیشت و تشکل‌یابی، سه مولفه تاثیرگذار در وضعیت کارگران است که این سه مورد همواره جزء دغدغه‌های اصلی کارگران محسوب می‌شود.
جامعه کارگری با نقش ارزشمند خود در سال رونق تولید حماسه‌ای ماندگار رقم خواهد زد
1398/2/11 - 10:12
یادداشتی از مسعود علیاری
11 اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت و تجلیل از بزرگ‌مردان و زنانی است که با تلاش و سخت‌کوشی، اراده‌ای پولادین و همتی استوار در راه پیشرفت کشور عزیزمان از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و در راستای ارتقای جایگاه ایران اسلامی در جهان جدوجهدی خستگی ناپذیر دارند و بدون شک به پشتوانه این سرمایه‌های ارزشمند و نیروهای انسانی متخصص و متعهد آینده‌ای درخشان‌تر برای این مرز بوم رقم خواهد خورد.
کارگران طلایه داران شکوفایی اقتصادی و رونق تولید
1398/2/11 - 09:58
یادداشتی از سیدفاضل حیدری بلوکی
«کار» و نقش‌آفرینی در کسوت «کارگر» از آغازین لحظات خلقت به عنوان یکی از مهم‌ترین نیازهای حیاتی آدمیان محسوب می‌شود که در جامعه این دو مفهوم، پیام‌آور امنیت، عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است و به عنوان یک حلقه بی بدیل از شور، نشاط، امید و به عنوان نیروی محرکه چرخه اقتصاد نقشی برجسته و ویژه را در هر کشور رقم می‌زند.
رونق تولید حاصل تلاش‌های جامعه کارگری است
1398/2/10 - 10:49
یادداشتی از محمد قوامی
سازمان تأمین‌اجتماعی در قالب یک نهاد خدمت‌گذار و اثربخش در عرصه اجتماعی با اهدافی مشخص و معین ظهور و حضور یافته است.
دست‌هایت که آیینه تلاش روزگارند پر برکت باد
1398/2/10 - 10:33
یادداشتی از محمدرضا احمدی
اسلام به عنوان مکتب نجات‏بخش و تعالی‌بخش، کارگر را از هر قشر، ملّت و نژادی، فارغ از هر گرایش و مذهبی دارای ارزش و حرمت می‏شناسد.
حمایت از تولید داخلی مهمترین عامل استقلال اقتصادی و سیاسی
1398/2/8 - 19:51
یادداشتی از مجید درویشی
11 اردیبهشت ماه روز جهانی کارگر، روز تجلیل از بزرگ مردان و زنانی است که با اراده‌ای پولادین و روحیه‌ای خستگی ناپذیر در راستای ارتقای جایگاه ایران اسلامی در جهان تلاش کرده و سودای راستین تحقق شعار «ما می‌توانیم» را در سر می‌پرورانند.
پیشتازان همیشگی رونق تولید
1398/2/8 - 18:05
یادداشتی از داریوش کریمی
«حضرت علی(ع) عرق جبین می‌ریخت و در کشتزار کار می‌کرد تا کارگران برخود ببالند که رهبر آزاده‌شان نیز بر کارگری افتخار می‌کرد»
تحقق رونق تولید با پوشش‏ همگانی بیمه‌ها و حمایت از کارگران
1398/2/8 - 17:15
یادداشتی از سهیلا ملکشاهی
یکی از پربهاترین و ارزنده‌ترین سرمایه هر کشوری وجود نیروی انسانی ماهر است تا بتواند در تحقق رشد و بالندگی اقتصاد آن کشور نقش‌آفرین باشد و با قدم‌های استوار مسیر پیشرفت و ترقی را پیموده و کشور را به استقلال و بی‌نیازی برساند.
زنان، امید و تولید
1398/2/8 - 11:36
یادداشتی از دکتر شیرین‌دخت فرهادی
با عنایت به تحولات اجتماعی پس از انقلاب اسلامی، در چهار دهه اخیر در کشور ما نگرش‌های جدید مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مهمترین تحولات، تغییر در دیدگاه حاکم، نسبت به زنان در این فرآیند است.
فرهنگ کار و سال رونق تولید
1398/2/7 - 13:02
یادداشتی از محمد شریعتمداری
توسعه مهارت کارگران، سرمایه گذاری پایدار برای موفقیت اقتصادی جامعه است
1398/2/7 - 11:20
یادداشتی از سیدحسین حسینی آذرنوشان
قشر تأثیرگذار کارگران که چرخ‌های اقتصاد مقاومتی را به حرکت در می‌آورند در یازدهمین روز از دومین ماه سال رونق تولید در بزرگداشت روزی شرکت می‌کنند که جامعه در برخورداری از مواهب تلاش و همت بلند آنها همواره مدیون این نمادهای اقتصادی است.
کارگران؛ قشر زحمت کشی که زیربنای توسعه کشور هستند
1398/2/7 - 11:06
یادداشتی از خداقلی میرزایی
انجام کار، مطلوب خداوند است و همچون عبادت و جهاد در راه خدا مقدس است. (پیامبر اکرم(ص))
اساس رونق تولید در دستان کارگران است
1398/2/7 - 10:52
یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان
کارگر، ستون فقرات اقتصاد و ستون فقرات تولید است (مقام معظم رهبری مد ظله ‌العالی)
نقش محوری کارگران در رونق تولید
1398/2/7 - 10:31
یادداشتی از رحیم اردلان
در ماه‌های شروع دهه پنجم انقلاب اسلامی و آستانه روز کارگر در سال جدید هستیم. در کشور ما برای گرامی‌داشت زحمات و قدردانی از ارزشمندترین طبقه و سودمندترین گروه در جامعه هفته‌ای برای این مناسبت در نظر گرفته شده تاست تا آحاد جامعه ارادت قلبی خود را به این گروه از شاغلان نشان دهند.
بیمه‌های اجتماعی شاه‌کلید توسعه‌اند
1398/2/5 - 15:30
یادداشتی از کاظم حسین‌زاده
توسعه یک پدیده جزئی و تکه‌تکه نیست. توسعه یک کل به‌هم پیوسته است. همه اجزایش را با هم می‌خواهد. دولت رفاه می‌خواهد. بیمه‌های اجتماعی مدرن و شبکه‌های ارائه خدمات مدرن می‌خواهد. مدیریت به‌روز، دوراندیش و مدرن می‌خواهد. مشارکت‌جویان و بهره‌برداران مدرن هم می‌خواهد و ... هر یک که نباشد، باقی اجزا ناکارآمدند.
ضرورت ایجاد اشتغال پایدار در مناطق سیل‌زده
1398/2/4 - 17:26
یادداشتی از ارغوان فرزین ‌معتمد
وقتی بلایای طبیعی در کشوری اتفاق می‌افتد، اگر بسترهای مناسب برای به حداقل رساندن صدمات ناشی از چنین حوادثی فراهم نباشد، مصیبت بزرگی را با خود به همراه می‌آورد. در حالی که اگر پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با بلایای طبیعی انجام شود، چنین حوادثی حتی می‌تواند به منزله فرصت هم تلقی شود، زیرا با افزایش ارسال کمک‌ها به مناطق سیل‌زده، می‌توان فرصت‌های اشتغال پایداری برای ساکنان این مناطق فراهم کرد.
تاثیر ارتقای منزلت اجتماعی کارگران بر رونق تولید
1398/2/4 - 12:37
یادداشتی از علی حسینی - مدیر کل تامین‌اجتماعی استان کرمان
انسان‌ها به طور طبیعی، موجوداتی اجتماعی‌اند و برای دست‌یابی به هدف‌های مادی و معنوی‌شان، ناگزیر از تعامل با یکدیگر می‌باشند.
امروز، روز خوبی بود
1398/2/4 - 08:36
مهدی اسفندیار از جلسات هم‌اندیشی سرپرست سازمان تامین‌اجتماعی می‌گوید
مهدی اسفندیار از کارکنان بخش درمان سازمان تامین اجتماعی، در فضای مجازی، دل نوشته‌ای درباره جلسه هم‌اندیشی سرپرست سازمان تامین‌اجتماعی با مدیران و کارکنان اداره کل درمان تامین‌اجتماعی استان تهران (که روز گذشته برگزار شد)، به اشتراک گذاشته است که خواندن آن، خالی از لطف نیست.
نهضت جوان‌گرایی و راه بی بازگشت شفافیت
1398/2/2 - 12:41
یادداشتی از محمد شریعتمداری
مقام معظم رهبری در شروع چهل ساله دوم و آغاز دهه پنجاه عمر انقلاب، بیانیه‌ای تحت عنوان گام دوم منتشر کردند و یکی از بیشترین واژه های پرتکرار در متن این بیانیه، عبارت است از کلمه جوان. در واقع به صورت ویژه، روی سخن این بیانیه با جوانان است. در راهبرد دولت تدبیر و امید نیز جوانان جایگاه محوری داشته و به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته‌اند.
عصر ما، عصر انتظار آمدن اوست
1398/2/1 - 19:33
یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان
وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ (قصص/5)