آرشیو مطالب
مدیریت یکپارچه فناوری اطلاعات، انقلاب خدمات بیمه‌ای
1398/9/16 - 09:45
یادداشتی از محمدحسن زدا
ماهیت سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان اجتماعی و اقتصادی کشور به گونه‌ای است که بدون اتکا به قابلیت‌های فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات امکان دریافت، پردازش و بهر‌ه‌گیری مطلوب از حجم وسیع اطلاعات در اختیارش از یک سو و ارائه خدمات متنوع باکیفیت و متعدد به ذ‌ی‌نفعان پرشمارش از سوی دیگر، ممکن نیست.
درد را از هر طرف بنویسی، همان درد است
1398/9/9 - 09:08
یادداشتی از علی ربیعی
ما امروز نیازمند یک تبیین برای افق‌گشایی، ترمیم جامعه و امید به آینده بهتر و درمان زخم‌ها هستیم. راه ما درمان دردهای داخلی است، اگر در کنار مردم و با اجماع در حاکمیت به تدبیر ننشینیم، معلوم نیست اتفاقات بعدی هم رخ ندهد.
اداره‌کل تامین‌اجتماعی ایلام دستگاه برتر اقامه نماز استان
1398/9/6 - 13:21
اداره کل تامین اجتماعی استان ایلام در اجلاس سراسری نماز به عنوان دستگاه برتر معرفی و از سهیلا ملکشاهی، مدیرکل تامین اجتماعی استان تقدیر شد.
«هیبریدی‌ها»، چاره بحران بنزین می‌شوند؟
1398/9/4 - 10:15
نگاهی به مصوبه مسکوت مجلس شورای اسلامی:
بهره‌گیری از خودروهای هیبریدی می‌تواند همزمان به کاهش تقاضای بنزین و کاهش آلودگی در شهرهای بزرگ کشور بیانجامد.
رفع مشکل تاییدیه اینترنتی نسخ تامین‌اجتماعی
1398/8/29 - 10:52
پیرو مشکلات ایجاد شده طی روزهای اخیر در بهره‌گیری از سامانه‌های برخط سازمان تأمین اجتماعی و ایجاد اختلالاتی برای تأیید نسخ دارویی، مدیر کل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی تا زمان رفع اختلال خطوط مخابراتی، آدرسی دیگر را به منظور بهره‌برداری مراکز درمانی طرف قرارداد و کاهش مشکلات بیماران برای دریافت تاییدیه نسخه‌های دارویی‌شان اعلام کرد.
از خودمان غافل نباشیم
1398/8/25 - 09:23
یادداشتی از مهدی اسفندیار
سازمان بزرگ تامین اجتماعی از یک خانواده‌ی بسیار بزرگ ۴۳ میلیونی برخوردار است؛ رایتل یکی از فرصت‌هایی است که با پای کار آمدن این جمعیت بزرگ به کارآیی می‌رسد. شرکت حمل و نقل رجا و هواپیمایی هما از جمله دیگر شرکت‌هایی هستند که می‌شود با برنامه‌ریزی و کمک‌های سازمان تامین اجتماعی بسیار بیشتر از این فعال شوند.
تبعات پرداخت‌نشدن بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی
1398/8/20 - 11:20
یادداشتی از آرمان خالقی
وقتی کارگر و کارفرما سهمی بابت حق‌بیمه پرداخت می‌کنند، به‌ازای آن انتظار دارند سرویس و خدمات مناسبی متناسب با این حق‌بیمه دریافت کنند.
احیای شورای عالی تامین‌اجتماعی؛ خواسته کارفرمایان و کارگران
1398/8/20 - 11:10
یادداشتی از مجید آهنگریان
یکی از مواردی که نقطه اشتراک تشکل‌های کارفرمایی و کارگری است، خدمات و حمایت‌های بیمه‌ای است که در زمان اشتغال، در زمان بیکاری و بیماری و در دوره بازنشستگی به‌عمل می‌آید. مهم‌ترین چالشی که در سطح کلان این موضوع وجود دارد این است که ما اعتقاد داریم نرخ حق‌بیمه سهم کارفرما در نظام بیمه اجتماعی ایران مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته عدد بالاتری دارد.
نگاهی به طرح فراخوان شناسایی مدیران آینده
1398/7/30 - 12:50
یادداشتی از حسین رضازاده
علمای مدیریت با اتکا به تحقیقات و تجربیات سازمانی متعدد معتقدند: باور و تعهد عملی مدیریت عالی سازمان‌ها، مهم‌ترین عامل در اجرای موفقیت‌آمیز برنامه‌های تغییر و تحول سازمان‌هاست.
حقوق شهروندی، مسیر امید برای روشندلان
1398/7/23 - 10:30
یادداشتی از محمد شریعتمداری
پانزدهم اکتبر روز جهانیِ «ایمنی عصای سفید» نام‌گذاری شده است...
پایانی بر نسلی‌شدن فقر؛ به‌رسمیت‌ شناخته‌شدن حق مادران ایرانی
1398/7/14 - 13:37
یادداشتی از محمد شریعتمداری
خانواده‌های حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در سال‌های اخیر به دلیل ضعف قوانین تابعیت در ایران تبدیل به یکی از محروم‌ترین و فقیرترین اقشار جامعه‌ ایران شده بودند.
مادرم ایرانی است من هم ایرانی‌ام
1398/7/13 - 11:12
یادداشتی از علی ربیعی
تصویب لایحه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، حاکی از درک اهمیت جنبه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و بین‌المللی نسبت به دیدگاه امنیتی است؛ دیدگاهی که مانع ناگفته به‌ثمرنشستن این ایده بود.
سالمندی و آینده فراروی جامعه ایرانی
1398/7/10 - 14:52
یادداشتی از دکتر سعید نمکی
جمعیت ایران درحال پیر شدن است. کاهش فرزندآوری از یک سو و افزایش امید به زندگی از سوی دیگر، جمعیت ما را به سمت سالمندی سوق می‌دهد. جمعیت زنان سالخورده نیز از مردان سالخورده درحال پیشی گرفتن است. در کشورهای درحال توسعه با توجه به مراقبت‌های ویژه در نظام سلامت برای گروه‌های آسیب پذیر نظیر زنان و کودکان، سلامت مردان به نوعی مغفول واقع شده است.
فرجامِ پیرِ غربی پیش روی ماست
1398/7/10 - 12:31
یادداشتی از حسن صادقی
اول اُکتبر (۹ مهرماه) روز جهانی سالمند است؛ سالمندانی که ورق تقویم‌ها، از سر وصورت‌شان رد شده است. گویا چهره خسته‌شان را با خط‌هایی عمیق نقاشی کرده‌اند. اینان که از زمستان‌های زندگی، برفی همیشگی بر سر دارند، نمایندگان کهن سال یک نسلند؛ نسلی که از روزها و سال‌ها، خاطرات زیادی را در کوله‌بار عمرشان انبار کرده‌اند.
‌اختصاص یارانه حذف‌شده به معلولان، حمایت به‌هنگام
1398/7/8 - 08:20
یادداشتی از احسان احمدی
حمایت از جامعه معلولان در کشورهای مختلف جهان، از تاریخچه‌های متفاوتی برخوردار است و جوامع مختلف با توجه به پیشینه فرهنگی، اجتماعی خود در راستای حمایت از معلولان گام برداشته‌اند و در حال حاضر در اکثر کشورهای دنیا، قوانین جامع و مترقی در این حوزه وجود داشته و مورد حمایت نهادهای دولتی و مردم نهاد است.
تامین‌اجتماعی و رسانه
1398/6/24 - 16:31
یادداشتی از دکتر علی حیدری
یکی از موضوعاتی که طی دو دهه اخیر با فرازوفرودهایی در سازمان تامین‌اجتماعی به کرات مطرح شده و می‌شود، موضوع رویکرد ارتباطی، رسانه‌ای، فرهنگی و اجتماعی این سازمان است و این مباحث به‌صورت سنتی و مزمن، به‌ویژه در زمان تغییر مدیریت‌ها مطرح شده و بعضا با تمسک به‌دلایلی چون صرفه‌جویی، کوچک‌سازی ساختار و... ترجیع‌بند حذف یا محدودسازی فعالیت‌ها و حوزه‌های ارتباطی، رسانه‌ای، فرهنگی و اجتماعی هستند.
مدیریت استراتژیک منابع انسانی
1398/6/24 - 10:50
یادداشتی از حمیدرضا اشراقی
مقدمه: امروزه سازمان‌ها مدیریت منابع انسانی را به عنوان بخش اساسی سازمان خود می‌دانند و تلاش دارند که بین این بخش و قسمت‌های دیگر سازمان و حتی اهداف سازمانی انسجام عملیاتی به‌وجود آورند؛ مفهومی که به عنوان مدیریت استراتژیک منابع انسانی نامیده می‌شود.
تقویت مشارکت گروه‌های مرجع اجتماعی
1398/6/7 - 12:42
یادداشتی از محمد شریعتمداری
بخشودگی جرائم بیمه‌ای سیاستی هوشمندانه
1398/6/2 - 10:27
یادداشتی از آرمان خالقی
معامله برد – برد دولت با مولدسازی دارایی‌ها
1398/6/2 - 10:13
یادداشتی از علی حیدری
اگر چه کسری بودجه دولت بیماری مزمن چندین دهه کشور است و به امری روتین و سنواتی مبدل شده است ولیکن این پدیده در سال جاری به سبب بحث تحریم‌ها و حصر اقتصادی و ... تشدید شده است.
مهارت افزایی؛ بایسته رونق تولید
1398/5/7 - 14:38
یادداشتی از محمد شریعتمداری
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی نوشت؛ در میان مولفه‌های تاثیرگذار در تحقق رونق تولید به عنوان شعار محوری سال، نیروی انسانی از عناصر بسیار تعیین کننده در دستیابی به این مهم به شمار می‌رود.
سیاست‌های کلی تامین‌اجتماعی
1398/4/23 - 09:56
یادداشتی از علی حیدری
شایسته سالاری در سازمان تأمین‌اجتماعی
1398/4/18 - 17:50
یادداشتی از حسن صادقی
نقش محوری تأمین‌اجتماعی در تأمین رفاه و امنیت اجتماعی
1398/4/17 - 10:08
یادداشتی از عبداله شیرکوند
تأمین‌اجتماعی در مفهومی گسترده، یکی از هدف‌های اساسی پیامبران الهی بوده است. پیامبران در کنار دعوت انسان به بندگی خداوند، آنها را به رعایت عدل، پرهیز از ثروت اندوزی و کمک به نیازمندان دعوت کرده‌اند. پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله در نکوهش ثروت‌مندان بی‌تفاوت می‌فرماید: وای بر توانگران (به دلیل رسیدگی نکردن به نیازمندان).
امیدهای ۲۴ ماه آینده
1398/4/16 - 11:33
یادداشتی از علی ربیعی؛
باید به جای برنامه سازی‌های نازل علیه دولت یا توسیع بی‌رویه سوءظن به جامعه و انتخاب ملت، اعتمادسازی کرد. چگونه می‌توان تاب‌آوری اجتماعی در مقابل تحریم‌های ضد بشری و در مقابل فرآیند‌های فرساینده تمدنی نظیر فرسایش‌های زیست محیطی یا زوال سرمایه اجتماعی را ارتقا داد و از همپوشانی همه این پدیده‌های منفی پیشگیری کرد؟
اولویت اشتغال‌زایی بر رشد اقتصادی
1398/4/12 - 11:19
یادداشتی از محسن جلال پور؛
نهاد قضایی وظیفه‌اش تأمین امنیت اقتصادی و حراست از حقوق مالکیت و استحکام قراردادهای اقتصادی است و صنعت، نیروی محرکه و پیشران اقتصاد به شمار می‌رود و مأموریت هر دو به توسعه ختم می‌شود.
حلقه مشترک سازمان و شرکای اجتماعی
1398/4/12 - 10:23
یادداشتی از علیرضا حیدری
پس از گذشت شش ماه، مدیر عامل سازمان تامین‌اجتماعی توسط هیئت‌امنای سازمان انتخاب شد. از دیدگاه بنگاه‌داری، بر کسی پوشیده نیست که خلأ ارکان شرکتی تا چه اندازه می‌تواند برای سازمان هزینه‌ساز باشد. واقعیتی که حتما برای سازمان هم اتفاق افتاده است، اما به‌دلیل اینکه قابل حسابرسی و حسابداری نیست در لا‌به‌لای هزینه‌های سازمان، خود را پنهان کرده است.
مسئله حکمرانی خوب راهکار کوتاه‌مدت ندارد
1398/4/12 - 10:05
یادداشتی از عباس خندان
زمانی که مدیرعامل یا سرپرست سازمان تامین‌اجتماعی جای خود را به شخصی جدید می‌دهد، به‌طور طبیعی در ارکان و سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی، این پرسش ایجاد می‌شود که در فضای جدید کدام یک از مشکلات سازمان تامین‌اجتماعی و به چه نحوی حل خواهند شد.
مسئولیت ما در سخت‌ترین دوران تامین‌اجتماعی
1398/4/12 - 09:48
یادداشتی از محمد پوستین‌دوز
سازمان تامین‌اجتماعی، به نوعی مهم‌ترین صندوق بازنشستگی کشور است که با نگاهی به فلسفه شکل‌گیری قانونش در سال54، می‌توان گفت هدفی والاتر از پوشش بیمه‌ای آحاد ملت نداشته و به‌درستی هم این سازمان را «فصل‌الخطاب» نظام تامین‌اجتماعی خوانده‌اند.
مدیریت جدید سازمان تأمین‌اجتماعی و فراز و نشیب‌های پیش‌ رو
1398/4/11 - 13:31
یادداشتی از حسن صادقی
خبر انتصاب دکتر مصطفی سالاری به‌عنوان مدیرعامل جدید سازمان تأمین‌اجتماعی مدتی است که به سرتیتر اصلی سایت‌های خبری و جراید مبدل شده است. گویی صندلی مدیریت سازمان پس از مرحوم نوربخش عزیز بار دیگر به آرامش نسبی رسیده است.
جمع‌سپاری برای تعالی سازمان تامین‌اجتماعی
1398/4/10 - 11:02
یادداشتی از علی حیدری
پیام ریاست ایران در گروه منطقه‌ای «ILO»
1398/4/6 - 13:13
یادداشتی از حسام نیکوپور
صد سال از فعالیت سازمان جهانی کار «ILO» می‌گذرد و در این سال‌ها نیز بسیاری از توصیه‌ها و پیشنهاد‌های «ILO» مثل «ایمنی محیط کار»، «بیمه‌های اجتماعی برای کارگران» و... در ایران و در سایر کشورها اجرا شده است.
نظارت عمومی، سازوکاری برای مدیریت امور عمومی
1398/4/6 - 10:50
یادداشتی از سلیمان پاک‌سرشت
لایحه شفافیت به مجلس رفت. خبری که در لابه‌لای اخبار ریز و درشت این روزها آنگونه که اهمیت آن اقتضا می‌کند، دیده و شنیده نشد. جز چند خبر کوتاه و یک یادداشت تحلیلی، این اقدام مقررات گذارانه انعکاسی در فضای رسانه ای کشور نداشت. اما به باور نگارنده این لایحه حاوی یک نوآوری در رویکردهای مبنایی چند دهه گذشته برای اصلاح نهاد دولت به معنای عام آن و بهبود حکمرانی، کاهش فساد و ارتقای اعتماد عمومیست.
اهمیت مدیریت تغییر در تامین اجتماعی
1398/4/5 - 12:54
یادداشتی از بایزید مردوخی؛
سازمان‌ها در محیط پرتلاطم امروز، برای بقا، پویایی و موفقیت خود ناگزیر به «تغییر» و جهت‌گیری در راستای مسیری راهبردی هستند که برنامه‌ریزی این مسیر تغییر یکی از مهم‌ترین نقش‌های مدیریتی، اهمیت روزافزونی در سازمان‌های امروزی پیدا کرده است. سازمان تأمین اجتماعی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سازمان‌های کشور در حوزه امنیت جوامع انسانی در سرتاسر کشور، چه در زمان حال و چه در زمان آینده است.
تعاون، عدالت و بهره‌وری
1398/3/28 - 15:30
یادداشتی از محمد کبیری
تصویر بخش تعاون و تعاون‌گرایی در جامعه ما ملهم از برخی بسترها و زمینه‌های تاریخی تا حدود زیادی مخدوش شده است، این «تصویر مخدوش» از تعاون سبب شده که تلقی از تعاون، تعاون‌گرایی و کارکردهایش با نقش‌ها و کارکردهای تعاون در اقتصاد‌های توسعه یافته و بهره‌ور دنیا اختلافات فاحشی داشته باشد.
حذف پاداش‌ها در شستا
1398/3/28 - 15:23
یادداشتی از محمد رضوانی‌فر
در شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، پاداش اعضای حقوقی و حقیقی شرکت‌های زیرمجموعه این نهاد بزرگ اقتصادی حذف شد تا مبلغ پرداختی در این بخش به صفر برسد.
مصرف دخانیات، تهدیدی برای سلامت و رفاه جهانی است
1398/3/28 - 14:51
یادداشتی از سعید نمکی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات، مصرف دخانیات را تهدیدی برای سلامت و رفاه جهانی برشمرد و کاهش 30 درصدی مصرف آن را از اهداف و تعهدات کشورهای جهان به سازمان ملل متحد تا سال 2025، مطرح کرد.
پیام‌های یک سند ملی برای تامین‌اجتماعی
1398/3/17 - 12:33
یادداشتی از محسن ریاضی
چالش‌ها و راهکارهای تقویت قانون بیمه بیکاری
1398/3/16 - 19:13
یادداشتی از کیوان مرتضوی
در حقوق بنیادین کار و حمایت‌های تامین‌اجتماعی گفته می‌شود همه شهروندان باید از امکان اشتغال و به‌تبع آن، از حمایت‌های قبل از اشتغال، حین اشتغال و پس از اشتغال برخوردار باشند و این اهداف با راهبردهای پیشگیرانه، ترویجی، حمایتی و انتقالی محقق می‌شود.
کار شایسته
1398/3/14 - 07:29
یادداشتی از علی حیدری
بالاخره با همت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی «سند ملی کار شایسته» تدوین و به تصویب هیات وزیران رسید (موضوع تصویبنامه شماره 25076 ات 55337 ﻫ مورخ 01/03/1398 هیات محترم وزیران) که این امر را باید یکی از شایسته‌ترین کارها در حوزه کار و اشتغال و تنظیم روابط کار دانست.