آرشیو مطالب
متخصصان نباید در حاشیه باشند
1397/4/27 - 15:47
یادداشیتی از سید ضیاءالدین خرمشاهی
بارها به مناسبت‌های مختلف، صاحب‌نظران حوزه اقتصاد کشور از عدم همراهی دانش و دانشگاه‌ها با صنعت، تولید و تجارت ما گله کرده‌اند و بر این اساس، برخی از مسئولان ارشد نیز گاه همین موضوع را به‌عنوان یکی از موانع رشد صنعت، طرح کرده و حتی توپ را به زمین دانشگاه‌ها انداخته‌اند. این در حالی است که ریشه این عدم رفاقت و هماهنگی در جای دیگری است و آن معیوب‌بودن بستر اصلی تولید و صنعت است.
دولت حامی تولید باشد نه مدیر تولید!
1397/4/27 - 15:43
یادداشتی از جمشید پژویان
توسعه صنعتی در کشورهای نفت‌خیز با چالش‌هایی مواجه است که کشورهای فاقد این محصول خام، فاقد این پیچیدگی‌ها هستند خاصه آنکه آن کشور نفت‌خیز مثل ایران جزء کشورهای در حال توسعه و دارای مشکلات عدیده ساختاری در اقتصاد باشد.
چطور تولید مونتاژی تولید واقعی را عقب راند؟
1397/4/27 - 15:31
یادداشتی از حسن فروزان فرد
گاهی گذرا به برنامه‌های توسعه‌ای سال‌های دهه 50 و اهدافی که در راستای حمایت از تولید دنبال شده، نشان می‌دهد فرایند توسعه و رشد تولید در گرو فضایی مستعد برای کسب‌وکار است، ضمن آنکه برنامه‌های توسعه‌ای با تکیه بر این شرایط قابل پیگیری خواهد بود.
به سوی برنامه‌ریزی، همتراز با شرایط استان‌ها
1397/4/27 - 14:24
یادداشتی از قائم موهبتی
سازمان تامین‌اجتماعی به پشتوانه مباحث نظری مرتبط با شکل‌گیری و نوع ارائه خدمات، همچنین بیان صریح در بیانیه ماموریت خود، نقشی اساسی در ایجاد احساس امنیت اجتماعی در جامعه بر‌عهده دارد.
گفت‌وگوی اجتماعی علیه تحریم
1397/4/27 - 09:19
یادداشتی از احمد میدری
وزیر کار به معاون‌اول رئیس‌جمهور نامه‌ای نوشته که پیشنهاد اصلی‌اش تقویت گفت‌وگوهای صنفی برای مقابله با تحریم و مشکلات پیش‌آمده از جمله رانت‌خواری‌های اخیر در بازار ارز است. پیشنهاد گفت‌وگوی صنفی که درخواست اصلی این نامه است، شاه‌بیت دستگاه‌های مسئول رفاه اجتماعی برای سیاست‌گذاری بهتر در هر حوزه‌ای است.
سازمان تامین اجتماعی باز
1397/4/26 - 12:27
یادداشتی از علی حیدری
سازمان تامین اجتماعی همچون همه سازمانها در عصر کنونی با عنصر "اطلاعات" و کارکردهای آن ملازمه ای وثیق دارد مضافاً به اینکه اطلاعات در سازمان تامین اجتماعی صرفنظر از جنبه های عمومی و رایج آن در همه سازمانها، دارای مولفه "امانت داری" نیز می باشد.
استفاده از ظرفیت تشکل‌ها برای تقویت سه‌جانبه‌گرایی
1397/4/25 - 17:11
یادداشتی از یاسر باقری
سه‌جانبه‌گرایی در میدان سیاست‌گذاری، قربانی توازن قوای میان کنشگران قدرتمند در این میدان شده است. این موضوع به معنای این نیست که اگر نبردی میان قوا وجود داشت، سه‌جانبه‌گرایی وضعیت بهتری می‌یافت، بلکه در واقع بیشتر تاکید بر آن است که در وضعیت توازن قوا، با پایداری نسبی روبه‌رو هستیم و طبیعتا در چنین وضعیتی نمی‌توان از بازیگران اصلی این توازن درخواست تغییر موضع کرد.
پرداخت مطالبات تامین‌اجتماعی خواسته همه تشکل‌ها
1397/4/24 - 13:43
یادداشتی از هدایت الله صفایی
بزرگ‌ترین چالشی که سال گذشته سازمان تامین‌اجتماعی به‌ویژه بازنشستگان با آن روبه‌رو بودند، موضوع تبصره «ز» بند هفت لایحه بودجه بود که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد که طی آن، سازمان باید نه بیست وهفتم حق‌بیمه‌ها که به درمان بیمه‌شده‌ها اختصاص دارد را به خزانه واریز کند.
انتظارها از تامین‌اجتماعی منطقی باشد
1397/4/24 - 13:40
یادداشتی از حسن صادقی
نباید فراموش کرد که توقعاتی که تشکل‌ها از سازمان تامین‌اجتماعی دارند، باید مطابق با توانایی‌ها و امکانات این سازمان باشد. این مسئله به‌عکس هم صادق است.
منابع تامین‌اجتماعی تنها متعلق به کارگران است
1397/4/24 - 13:34
یادداشتی از علی راستگو
معتقدم امروز با توجه به شرایطی که اقتصاد کشور دارد و ترکش‌های آن دامن تامین اجتماعی را هم خواهد گرفت، آن امنیت خاطر و اعتمادبه‌نفسی که یک بازنشسته باید پس از 30 سال پرداخت حق‌بیمه داشته باشد، وجود ندارد.
خطر ناپایداری مالی در سازمان تامین‌اجتماعی
1397/4/20 - 17:58
یادداشتی از دکتر شهرام غفاری
رصد و نظارت یکی از ابزارهای کلیدی برای نمایش مدیریت شایسته است؛ تنها از طریق نظارت است که می‌توان عملکرد یک نهاد را رصد و پیشرفت یا پس‌رفت آن را ارزیابی کرد. این کار در نهادهای مالی به وسیله ارزیابی آکچوئریال انجام می‌شود.
اراده بهبود مزایای بیمه‌ای هنرمندان
1397/4/20 - 17:12
یادداشتی از اصغر همت
سه خانه تئاتر، سینما و موسیقی، به‌تازگی با سازمان تامین‌اجتماعی وارد مذاکره شده و درباره خدمات بیمه هنرمندان به تفاهم رسیده‌اند. این کار با حمایت آقایان ربیعی، نوربخش و زدا انجام و تفاهم‌نامه‌ای در زمینه حق‌بیمه 67/16 درصدی نوشته شد. برای گرفتن نتیجه، کارگروه‌هایی شکل گرفته و وزیر رفاه دستور داده در کمتر از یک ماه نتیجه آن اعلام شود.
شرایط ویژه استارت‌آپ‌ها را درک کنیم
1397/4/20 - 17:01
یادداشتی از محمد رهی
بسیاری از ما فعالان استارت‌آپ‌، به مردم خدمات ارائه می‌دهیم. در واقع خدمات سنتی را با کمک تکنولوژی IT، نوآورانه کرده‌ایم. هدف این بیزینس‌ها (کسب‌وکارها) این است که خدمات را سریع‌تر، باکیفیت‌تر و ارزان‌تر ارائه کنند.
حفظ منابع بیمه شده‌ها وظیفه‌ای اخلاقی و قانونی
1397/4/20 - 15:38
یادداشتی از هادی قوامی
حمایت از حقوق مردم و حفظ منابع بیمه های درمانی که اندوخته آن‌ها حاصل زحمات کارگران و کارفرمایان است، وظایف مهمی است که بر عهده نمایندگان مجلس قرار دارد که تحت هیچ شرایطی نباید از این حقوق قانونی مردم، کوتاه بیاییم.
برجام و چالش‌های پیش‌روی تامین‌اجتماعی
1397/4/20 - 15:17
یادداشتی از کیوان مرتضوی
وقتی مذاکرات هسته‌ای با تمام پیچیدگی‌ها تمام شد و ما به فاز جدیدی از ادبیات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با عنوان پسابرجام قدم گذاشتیم، همه نهادها و دستگاه‌های کشور با فرصتی تاریخی مواجه شدند تا با بهره‌گیری از تجارب خود بتوانند به نحو شایسته‌تری عمل کنند .
لزوم آشنایی بازرسان بیمه با استارت‌آپ‌ها
1397/4/20 - 15:05
یادداشتی از محمد نصری
وجود بیمه برای همه گروه‌های کاری، بسیار ضروری است. بیمه برای استارت‌آپ‌ها باید با سازوکاری انجام شود که کمترین فشار را به این کسب‌وکارهای نوظهور وارد کند.
امید هنرمندان به پوشش بیمه‌ای پایدار
1397/4/20 - 15:02
یادداشتی از سیدجمال ساداتیان
همواره می‌شنویم که هنرمندانِ پا به سن گذاشته‌ای که نیاز به معالجه بیماری‌های جدی خود دارند، سیستم حمایتی بیمه آن‌ها کفاف هزینه‌هایشان را نمی‌دهد و بسیاری از هزینه‌ها را تحت‌پوشش قرار نمی‌دهد. آنچه از هنرمندان می‌شنویم، گلایه از روند معالجه است و در بیمارستان‌ها خدمات شایسته با هزینه پایین ارائه نمی‌شود.
تاملی در مفهوم بیمه‌های اجتماعی
1397/4/20 - 14:00
یادداشتی از محمد پوستین دوز
امین‌اجتماعی (در مفهوم عام) را هم دولت‌ساز و هم دولت برانداز می‌دانیم که دارای دو بخش حمایت اجتماعی و بیمه اجتماعی است. هرچند صنعت بیمه به مفهوم عام در جهان قدمت تاریخی و بالایی دارد، لیکن بیمه‌های اجتماعی و تجاری بخش‌های مهم این صنعت محسوب می‌شوند و هر کدام نیز از زیربخش‌های کلان تامین‌اجتماعی به شمار می‌روند.
تامین‌اجتماعی مقاومتی، ضرورتی برای شرایط امروز
1397/4/20 - 13:55
یادداشتی از عباس خندان
فزایش جمعیت در دهه‌های پیش، این امکان را فراهم می‌کرد تا افراد زود بازنشسته شوند و مزایای سخاوتمندانه‌ای دریافت کنند. پنجره جمعیتی، مناظر خوشایندی برای ایران انقلابی ترسیم کرده بود، اما اکنون این پنجره بسته شده و سود جمعیتی تقریبا از بین رفته است.
محاسبات آکچوئری و تلاش برای پایایی صندوق تامین‌اجتماعی
1397/4/20 - 13:37
یادداشتی از حسین مشیری
در سال‌های گذشته چندین بار کارشناسان سازمان بین‌المللی کار برای امور آکچوئری به ایران سفر کردند. هر بار به دلایلی این ارزیابی‌ها ناقص صورت گرفته است.
زنان سرپرست خانوار، روی لبه تیغ
1397/4/20 - 08:49
یادداشتی از زهره آشتیانی
طبق آمار رسمی ١٦‌درصد از زنان سرپرست خانوار زیر ٢٠‌سال هستند؛ این صرفا یک خبر نیست و شاید بهتر است فارغ از ژست‌های مدیریتی و عطش گفت‌وگو با رسانه‌ها کمی جدی‌تر و بی‌پرده بدان بنگریم.
فراموشی مفاهیم اجتماعی در میانه‌غوغای تحریم‌ها
1397/4/15 - 00:44
یادداشتی از میکاییل عظیمی
آن روز که قرارداد ترکمانچای به امضا رسید و رود پرخروش ارس، شد مرز ایران و روسیه، زندگی‌ها به هم ریخت و آرزوها در امواج رودخانه گم شد.
لزوم تقویت لایه حفاظت از طبقات کم‌درآمد
1397/4/15 - 00:27
یادداشتی از حسین راغفر
مواجه‌شدن با بازگشت تحریم‌های آمریکا یا به عبارت بهتر، دور جدید تحریم‌های آمریکا که بنا بر شواهد و قرائن از شدت بیشتری نسبت به دور قبلی تحریم‌های آمریکا و غرب و سازمان ملل -که تجربه رویارویی با آن‌ها داریم- برخوردار است، نیازمند سطح حداکثری از سرمایه اجتماعی و اتحاد ملی است که باید حول محور منافع ملی شکل بگیرد.
تامین‌اجتماعی، ابزار مدیریت بحران
1397/4/14 - 13:34
یادداشتی از محسن ریاضی
آثار و محدودیت‌هایی که تحریم‌های بین‌المللی می‌توانند برای سازمان تامین‌اجتماعی ایجاد کنند، از دو زاویه قابل بحث است.
هزینه‌های تورم برای تولید و صنعت
1397/4/13 - 13:13
یادداشتی از جمشید پژویان
رشد افسارگسیخته نقدینگی طی این سال‌ها با هیچ برنامه کنترلی از سوی دولت‌ها مواجه نبوده است و دولت فعلی نیز اگرچه در مقطعی، تورم را مهار کرد، اما به این خاطر که از ابزار دستوری برای کنترل تورم بهره گرفت به کنترل نقدینگی کمک نکردو به همین دلیل نقدینگی منتظر فرصتی بود تا در بازار جریان پیدا کند.
با خوزستان عکس یادگاری نگیرید
1397/4/13 - 09:44
یادداشتی از روزبه کردونی
نوروز امسال به عادت همیشگی با دخترم در کوچه پس کوچه‌های اهواز در محلات قدیمی، مدارس دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستانم و لب کارون همیشه خاطره انگیز گشت و گذاری داشتم. آنچه که در این فضا بر ذهن می‌گذرد، این است که انگار در اینجا زمان متوقف شده است، گویی هنوز اهواز در فضای بی سامانی بعد از جنگ، چشم انتظار سامان و تدبیر و توسعه مانده است.
دلایل اعمال ضریب پیمان برای احراز حق کارگر
1397/4/11 - 12:30
یادداشتی از علی حیدری
علی حیدری، عضو و نائب رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی طی یادداشتی، برخی از دلایل و ملاحظات کارشناسی و قانونی قابل طرح در رابطه با ماده "10" گزارش کمیسیون اصل 44 درخصوص اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی را بررسی کرده است. متن این یادداشت را پیش رو دارید.
بی‌سایگی تمام ناشدنی ما
1397/4/11 - 10:32
یادداشتی از روزبه کردونی
«در حال حاضر همه تلاش‌ها باید برای نجات جان گرفتارشدگان جهت‌دهی شود. رسیدگی به علل حادثه مساله بعدی است.» این فرازی از پیام رهبری نظام در پی حادثه ساختمان پلاسکو بود.
تقلیل تامین اجتماعی به سود تولید ملی نیست
1397/4/9 - 14:04
یادداشتی از علی حیدری
مدتی است که هجمه ها به "تامین اجتماعی" افزایش یافته است و عده ای تلاش می کنند به بهانه تولید ملی ، قانون تامین اجتماعی را تضعیف نمایند. در حالی که مشکل اصلی ساختار تولید و مدیریت صنعتی کشور است که شاید بتوان آن را "تولید تزریقی" یا "تولید رانتی" نامید و اساساً بسیاری از عواملی که به تولید ملی لطمه زده است، ارتباطی به تامین اجتماعی و کارگران بنگاهها (بیمه شدگان) ندارد.
پا جای پای تامین‌اجتماعی
1397/4/7 - 13:32
یادداشتی از دکتر علیرضا احمدزاده
اجرای طرح تحول سلامت در کشور طی چند سال گذشته، در کنار نقاط‌قوت طرح، هزینه‌های نظام سلامت و نظام بیمه‌ای کشور را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.
پیشنهادهای جایگزین چیست؟
1397/4/6 - 19:17
یادداشتی از کامبیز لعل
در هفته گذشته شاهد صحبتی جالب‌توجه از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بودیم. دکتر قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری «آنا» گفته است که «درست نیست دفترچه‌های درمان در دست افراد مانند یک دسته چک سفیدامضا باشد و هر بیمار هر چقدر هزینه نیاز داشت، توقع داشته باشد که بیمه‌ها پرداخت کنند.»
کنترل نکردن نقدینگی عامل اصلی افزایش تورم
1397/4/6 - 18:58
یادداشتی از مسعود رضایی
افزایش تورم در ماه‌های ابتدایی امسال، موضوعی انکارناپذیر است و گرچه برخی آمارها افزایش تورم را در سطحی قابل کنترل و موجه نشان می‌دهند، اثر گران‌شدن قیمت‌ها بر سبد معیشتی خانوار به صورت فزاینده‌ای در حال گسترش است.
صاف‌کردن مسیر پوشش بیمه‌ای
1397/4/6 - 18:21
یادداشتی از محمد حسن زدا
موضوع اشتغال و مقابله با بیکاری یکی از مسائل کلیدی و حساس کشور در شرایط کنونی است. تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از فرصت‌هایی که همه‌ساله در بازار کار ایجاد می‌شود، پیشی گرفته و این موضوع به چالشی بزرگ برای سیاست‌گذاران و مجریان امور اقتصادی کشور تبدیل شده است.
3 رویکرد معیوب به کودکان زباله‌گرد
1397/4/6 - 13:45
یادداشتی از مریم ایثاری
طبق آخرین آمارهای سازمان جهانی کار، 152میلیون کودک در جهان مشغول کار هستند که از این میان، 73میلیون آن‌ها در معرض مشاغل پرخطر قرار دارند.
نقش سیاست در اقتصاد
1397/4/3 - 09:04
یادداشتی از زهرا کریمی
عملکرد اقتصادی تحت تاثیر عوامل بسیاری است که بیرون از حوزه اقتصاد قرار دارند. در این میان سیاست بیش از هر حوزه دیگری در چگونگی وضعیت اقتصادی اثر می‌گذارد؛ چه در کوتاه‌مدت و چه در بلندمدت. قوانین اقتصادی، براساس پیش شرط‌هایی معرفی می‌شوند. به طور مثال: در صورت ثابت بودن ریسک، با کاهش نرخ بهره سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد.
مصرف کالای ایرانی چطور اتفاق می‌افتد؟
1397/4/2 - 14:26
یادداشتی از دکتر علی‌اصغر سعیدی
«اعتماد به‌ کالای داخلی» به مسائل مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حتی روانشناختی مرتبط می‌شود تا اعتمادسازی در بستری تاریخی شکل گیرد. هر کالایی به زمان نیاز دارد تا در مشتری حس اعتماد را ایجاد کند.
چرا «کالای ایرانی» برند جهانی نشد؟
1397/4/2 - 14:11
یادداشتی از دکتر مهدی ذاکریان
در قرن بیست و یکم با بازار نسبتاً مدرنی مواجه هستیم که بر مبنای یک سلسله قواعد سیاسی پایه‌ریزی شده است. اگر این قواعد در دنیای امروز وجود نداشته باشند، این بازار از حالت مدرن خارج شده و حتی ممکن است به یک بازار مافیایی بدل شود.
باوربه خطرتحریم‌ها؛ آغاز خودباوری است
1397/3/31 - 00:26
تحلیلی از اصغر فخریه کاشان
اول باید ببینیم ریشه تحریم‌ها کجاست، آیا تحریم فقط در بحث‌های اقتصادی خلاصه می‌شود یا در حوزه‌های دیگر هم وجود دارد.
بازنشسته‌ها و باز«ننشسته‌» ها
1397/3/30 - 15:56
طنز کارگری
داشتم شماره قبلی را ورق می‌زدم که چشمم خورد به یک صفحه با این تیتر: «واقعیت‌های آماری بازنشستگی در ایران». اما وقتی مطلب را خواندم متوجه شدم که همه واقعیت‌ها دیده نشده.
جذب نقدینگی به بازار سرمایه
1397/3/29 - 11:11
یادداشتی از مسعود حجاریان
جذب نقدینگی در شرایط کنونی اقتصاد- که هر روز قیمت یکی از کالاهای بازار را با بحران صعود مواجه می‌کند -، بسیار مهمتر از قبل شده است. البته جذب نقدینگی در بازار سرمایه کمتر موجب کاهش نقدینگی و بیشتر موجب هدایت درست منابع می‌شود و اقتصاد کشور را نجات می‌دهد.