آرشیو مطالب
ابتلائـات و اقتضائـات   بیمه های اجتـماعی
1396/8/27 - 11:36
یادداشتی از علی حیدری
شاید درخصوص اینکه سازمانهای بیمه‎گر اجتماعی یک "سازمان اقتصادی" هستند یا یک "سازمان اجتماعی" محسوب می‎شوند و یا اینکه سازمانهای موصوف یک "سازمان اجتماعی – اقتصادی" هستند یا یک سازمان "اقتصادی – اجتماعی" مباحثی وجود داشته باشد ولی درخصوص اینکه سازمانهای بیمه‎گر اجتماعی یک"سازمان سیاسی" نیستند اتفاق نظر وجود دارد .
ضرورت اصلاح رفتارها در تامین‌اجتماعی
1396/8/25 - 11:41
یادداشتی از محسن ریاضی،‌ کارشناس تامین اجتماعی
به‌طورکلی درباره تاثیر سازمان تامین‌اجتماعی روی بازار کار کشور، دو دیدگاه مختلف وجود دارد: عده‌ای به نقش مهم و تاثیرگذار تامین‌اجتماعی در بازار کار اعتقاد دارند و گروهی به ضدتولید و اشتغالزا بودن سازمان تامین اجتماعی در بازار کار معتقدند.
یک سویه نگاه نکنیم...
1396/8/25 - 00:46
یادداشتی از عباس اورنگ، کارشناس تامین اجتماعی
اساسا سهم حق‌بیمه در هزینه‌های تولید یک موسسه، بستگی به فعالیت یک موسسه دارد که در این خصوص، نمی‌توان در سبد هزینه‌های آن، سهم واحدی را برای حق‌بیمه قائل شد.
دولت و نهادهای تصمیم‌گیر با مشاغل خانگی چگونه رفتار کنند؟
1396/8/24 - 12:54
یادداشتی از مصطفی نصراصفهانی
مشاهده افراد بیکاری که می‌توانند شغلی خانگی داشته باشند، ذهن را به این سمت می‌برد که چرا این افراد به این‌گونه مشاغل جذب نمی‌شوند؟
بدلکاری در مشاغل خانگی!
1396/8/24 - 12:38
یادداشتی از باقر درویشی
اگر برآوردهایی از مشاغل خانگی‌ای که در حوزه‌های مختلف در جریان هستند، داشته باشیم و مثلا بدانیم که خالص درآمد آنها چقدر است، می‌توانیم براساس حد آستانه درآمدی، آنها را از پرداخت مالیات براساس ضرایب مالیاتی معین، معاف کنیم. به عبارت دیگر، اگر آن بنگاه خانگی اقتصادی، نتواند درآمد خود را به آستانه پرداخت مالیاتی برساند، از الزام قانونی پرداخت مالیات، معاف خواهد بود.
زند‌ه‌ها را دریابید
1396/8/24 - 08:58
یادداشتی از فریدون صدیقی
صبح روز سه‌شنبه و با نگاهی به روزنامه‌های روی کیوسک، دو نکته مهم نظرم را جلب کرد. نکته اول درباره بی‌توجهی روزنامه‌نگاران به حجم اخبار منتشرشده در فضای مجازی و درباره این اتفاق بود. در دومین روز از فاجعه کرمانشاه، فضای مجازی به اندازه کافی لبریز تصویر و توضیح از گریه و واگویه‌های درد و رنج‌ آسیب‌دیدگان بود.
هدایت صحیح سؤال از وزرا
1396/8/22 - 09:28
یادداشتی از مسعود رضایی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس
این هفته قرار است سه وزیر به سؤال سه نماینده مجلس در صحن علنی پاسخ دهند. در برخی ادوار گذشته و همین دوره دهم، شیوه طرح سؤالات از وزرا به‌گونه‌ای بوده که برخی شائبه‌ها را پدید آورده است.
دستور کار سیاست رفاه
1396/8/21 - 11:12
یادداشتی از علی حیدری
اولویت های تخصصی تعیین شده از سوی رئیس جمهور برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ویژه شکلگیری نظام چندلایه تامین اجتماعی میتواند در صورت تحقق به ارتقای «تابآوری جامعه» بینجامد.
سیاهچاله‌های دولت
1396/8/20 - 08:45
یادداشتی از علی حیدری
دکتر عادل آذر ریاست محترم دیوان محاسبات کشور پیش‌ازاین در مقاله‌ای تحت عنوان «سیاهچاله‌های بودجه در نظام بودجه‌ریزی ایران»، به آسیب‌شناسی قوانین بودجه سنواتی کشور پرداخته بود، مفهومی که مربوط به علم نجوم است را برای ارقام و اقلامی از قانون بودجه کشور به‌کار برد.
چالش صندوق‌ها بدون رشد اقتصادی، مهارشدنی نیست
1396/8/18 - 08:57
یادداشتی از حجت‌الله میرزایی
اصحاب رسانه باید بدانند که بحران صندوق‌ها، جدی‌ترین تهدید علیه کشور و امنیت اجتماعی و اقتصادی است.
گفت‌وگوی اجتماعی، پیش‌شرط نجات صندوق‌ها
1396/8/17 - 17:31
یادداشتی از حسام نیکوپور
شاخص‌ها نشان می‌دهند که فرهنگ بیمه‌ای مردم در چند سال گذشته بیشتر شده و این مرهون رسانه‌های تخصصی این حوزه است.
اتوبان یک‌طرفه انتظارات از تامین‌اجتماعی
1396/8/17 - 17:25
یادداشتی از کامبیز لعل
لازم است مخاطبان تامین‌اجتماعی دسته‌بندی شوند و به هر یک پیام خاصی منتقل شود. رسانه‌های حوزه رفاه و تامین‌اجتماعی در هر دو بعد کمی و کیفی، نیاز به تقویت جدی دارند.
آیا فقط سپرده گذاران مقصرند؟
1396/8/17 - 09:55
یادداشتی از حسین زاده بحرینی
وظیفه قوه قضائیه است که به جای صدور حکم واحد برای میلیون ها سپرده گذار کوچک و بزرگ، پرونده سپرده های کلان را که تعداد آن ها نسبت به سپرده های کوچک و متوسط بسیارکمتر، و حجم ریالی آن ها بسیار بیشتر است به صورت موردی مورد رسیدگی قرار دهد و متناسب با تقصیر احتمالی آنان، برایشان حکم صادر نماید.
شورش علیه مدیریت الگوریتمی
1396/8/15 - 09:50
حقوق کارمندان در اقتصاد مشارکتی
کسانی که از مدیریت الگوریتمی دفاع می‌کنند، عقیده دارند این نوع مدیریت، فرصت‌های جدید شغلی به وجود می‌آورد و در بخش‌هایی از بازار کار که به ناکارآمدی، عدم شفافیت و کارفرمایان ظالم مشهور است، بهینگی، شفافیت و عدالت را با خود به همراه خواهد آورد.
7 ایراد به کسب و کارهای جدید
1396/8/15 - 09:27
حقوق کارمندان در اقتصاد مشارکتی
امروزه مصرف‌کنندگان برای تهیه و خرید مایحتاج خود، سطحی از راحتی و آسایش را تجربه می‌کنند که در گذشته از آن بی بهره بودند. این روزها، صرفا با لمس نمایشگر موبایل و در هر ساعتی از شبانه روز، با سریع ترین حالت ممکن، خرید انجام می‌شود و در منزل به دستتان می‌رسد.
جنگ کارگری احزاب بریتانیا
1396/8/15 - 09:13
حقوق کارمندان در اقتصاد مشارکتی
با نگاه به گذشته لیبرال دموکرات‌ها و محافظه‌کاران، ادعای آنها برای بهبود شرایط کارگران تو خالی جلوه می‌کند. با این حال حزب کارگر طرح‌های نسبتا مشخص‌تری برای کمک به کارگران دارد.
کلیدی راهگشا برای صندوق‌های بازنشستگی
1396/8/14 - 09:28
یادداشتی از عباس خندان
بسیاری از صندوق‌های بازنشستگی در کشور ما از وضعیت مساعدی برخوردار نیستند و به زحمت می‌توانند از پس پرداخت حقوق‌های بازنشستگی بربیایند. این وضعیت هشداردهنده در کوتاه‌مدت به‌وجود نیامده بلکه مشکل ریشه‌داری است که طی سال‌ها به وجود آمده است.
افت و خیز‌های سن ازدواج
1396/8/14 - 09:18
یادداشتی از الهام فتحی
ازدواج از مهم‌ترین وقایع در زندگی اجتماعی انسان‌هاست و در همه‌ زمان‌ها و کلیه فرهنگ‌ها به شکل‌های مختلف وجود دارد. ساختار سنی جمعیت، آداب و رسوم، فرهنگ، مذهب و عرف هر جامعه‌ای می‌تواند الگوی ازدواج را تحت‌تاثیر قرار دهد.
بحران سالمندی در پیش است؟
1396/8/14 - 09:03
یادداشتی از لادن نوروزی
حجم، نرخ رشد و ساختار سنی جمعیت کشور از دهه ۶۰ تاکنون تحولات شگرفی را پشت سر گذاشته است.
بیمه روزنامه‌نگاران شرایط و دامنه پوشش‌ها
1396/8/11 - 17:38
یادداشتی از محمد محمدی
هدف اصلی سازمان تامین‌اجتماعی درصورت تامین اعتبار لازم از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، پوشش بیمه‌ای تمامی نویسندگان، روزنامه‌نگاران، هنرمندان و خبرنگاران است.
مدارای نجیبانه مردم با فقر
1396/8/11 - 10:13
گفتاری از فرشاد مومنی
مسئله فقر در ایران، می‌تواند از سه‌زاویه ملاحظات سطح توسعه، کلان و خرد، مورد بررسی قرار بگیرد و ذخیره دانایی وسیعی در این زمینه وجود دارد. گفته می‌شود موضوع محوری مطالعات توسعه و معیار اصلی تمایز عملکردها میان کشورهای درحال‌توسعه و صنعتی، مسئله فقر است.
پارادوکس ارزش‌آفرینی در صندوق‌ها
1396/8/7 - 09:31
یادداشتی از مجید اعزازی
«خروج از بنگاه‌داری» اگر چه در این روزها بیشتر از همیشه از زبان مسوولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین مدیران صندوق‌های بازنشستگی و سازمان‌های بیمه‌گر اجتماعی شنیده می‌شود، اما دست‌کم قدمتی به اندازه یک دهه دارد.
بیمه اجتماعی؛ حقی فراجنسیتی
1396/8/3 - 18:16
یادداشتی از حسین مشیری
می‌بایست تامین‌اجتماعی را یک حق انسانی محسوب کرده و قوانین‌و‌مقررات و فرآیندهای حاکم را به‌گونه‌ای تغییر دهیم که با نوع اشتغال زنان سازگار بوده و جمعیت بیشتری از آنان را در برگیرد.
مصوبه‌ای که یک‌روز هم نباید متوقف شود!
1396/7/27 - 16:11
با شروع طرح تحول نظام سلامت، بخش زیادی از مشکلات بیماران خاص، به شکل جدی موردتوجه متولیان نظام سلامت قرار گرفت.
درسی فراتر از محتوا
1396/7/23 - 08:56
یادداشتی از میکائیل عظیمی
صندوق‌های بازنشستگی نهادهایی عمومی‌اند و هر گونه تغییر در آنها باید با اطلاع و جلب مشارکت و همراهی ذینفعان به انجام رسد. پیام این دستورالعمل آن است که نمی‌توان در اتاق‌های دربسته و با حضور تنی چند از مدیران و کارشناسان تصمیم‌هایی گرفت و انتظار داشت ذینفعان از آن پیروی کنند.
سرمایه‌گذاری؛ نه‌بنگاهداری, راه رونق شستاست!
1396/7/21 - 00:44
یادداشتی از احمدرضا نیک‌کار اصفهانی
مسئله اشتغال در ایران مسئله‌ای فراگیر و نیازمند رویکردهای صحیح با تزریق فکر و دوری از رنگ و لعاب‌های سیاسی است.
اقتصاد رفتاری ابزار نادیده سیاست‌گذاری
1396/7/20 - 00:56
گفتاری از احمد میدری
اقتصاد رفتاری که به‌شکلی با مباحث نهادگرایی مرتبط است، به این موضوع کلیدی می‌پردازد که انسان‌ها متفاوت از‌آن‌چیزی هستند که در علم اقتصاد وجود دارد. اگر بخواهیم بگوییم که انسان‌ها همگی عاقل و همگن هستند و هیچ تفاوتی میان آنها دیده نمی‌شود یا تنها تفاوت در شرایط است که موجب تمایز اقتصادی می‌شود، دچار یک خطای بزرگ شده‌ایم.
ریشه‌های بحران اشتغال فارغ‌التحصیلان
1396/7/20 - 00:43
یادداشتی از مهدی پازوکی
تنها راه جلوگیری از بیکاری، افزایش سرمایه‌گذاری است.اگر سرمایه‌گذاری افزایش یابد، قطعا افزایش تولید ناخالص ملی و سپس، افزایش اشتغال و افزایش رفاه جامعه را شاهد خواهیم بود. اما چرا سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران شکل نمی‌گیرد؟ چون فضای کسب‌وکار مناسب نیست.
زردی من از تو !
1396/7/18 - 14:43
یادداشتی از علی حیدری
براساس قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، باید مرکزی برای رصد، پایش و پیمایش تصمیمات و اقدامات آسیب رسان به حوزه رفاه و تامین اجتماعی و برای مقومی اثرات و تبعات ناشی از این تصمیمات و اقدامات بر مردم و حوزه رفاه و تامین اجتماعی تاسیس شود.
نگاهی نو به روابط عمومی ها داشته باشیم
1396/7/18 - 10:22
یادداشتی از ابراهیم رستمیان
روابط‌عمومی‌ها می‌توانند تغییر و تحول در سازمان‌ها را به سود انتظارات و خواسته‌های مردم سمت‌وسو بدهند. راستی چرا نباید پرچم اصلاحات و تغییرات مثبت در هر سازمان و مؤسسه‌ای در دستان روابط‌عمومی‌ باشد؟
دیپلماسی کار
1396/7/18 - 09:11
یادداشتی از ابراهیم صادقی فر
کشورهایی که در عرصه سیاست خارجی رویکرد توسعه‌گرا در پیش گرفته و دارای دیپلماسی اقتصادی فعالی هستند، جهت تأمین اهداف اقتصادی‌شان در عرصه بین‌المللی تلاش می‌کنند تا از ابزارها و ظرفیت ها و مزیت های متعدد خود به نحو هوشمندانه استفاده کنند.
تهدید علیه روستا
1396/7/16 - 11:24
یادداشتی از علی ربیعی
باید از سیاست‌های یکسان برای کل روستاهای کشور دست کشید. روستاهای ایران نیز مانند کلیت ایران، متکثر، پیچیده و با خصایص متفاوت هستند.
٧ ابرچالش و ١٣ چالش عمده توسعه اقتصادی
1396/7/15 - 08:29
وزیر اسبق رفاه تشریح کرد
تجربه نشان می‌دهد در دور دوم ریاست‌جمهوری به علت زمینه‌سازی‌های دور اول امکان موفقیت‌های اقتصادی فراهم می‌شود؛ درعین حال به نظر می‌رسد در سال ٩٦ نیز شرایط چالش‌های توسعه اقتصادی ایران کماکان تداوم یابد.
لزوم نگرش اجتماعی به مسائل رفاهی
1396/7/14 - 11:33
مفهوم رفاه چیست؟ برای رسیدن به چنین مفهومی مناسبت‌ترین رویکرد این است که سیاست اجتماعی را به‌مثابه روندی تعریف کنیم که از طریق آن رفاه یا بهزیستی، به‌حداکثر و عدم رفاه به‌حداقل می‌رسد؛ بنابراین تعریف دوپاره از رفاه‌ و‌ عدم‌ رفاه، برای سیاست اجتماعی همان نقشی را بازی می‌کند که تعبیر دوست ‌و ‌دشمن برای سیاست دارد.
تله خودساخته اقتصاد برای بازنشستگان
1396/7/13 - 11:21
انتظار معقول این است که افراد در سنینی که فعال هستند و توان کار و تلاش دارند، برای آینده و دوران بازنشستگی، سرمایه‌ای پس‌انداز کنند تا در دوران بازنشستگی از آن بهره‌مند شوند.
به کجا باید رفت؟
1396/7/13 - 11:11
سناریوهای تغییرات ساختاری بازنشستگی
دو هدف ذاتی و اصلی ایجاد طرح‌های مستمری (به‌ویژه در طرح‌های ‌مستمری بیمه‌ای) هموارسازی مصرف در چرخه زندگی و پوشش ریسک عمر طولانی است.
تاب‌آوری جامعه با نظام چندلایه تأمین اجتماعی
1396/7/10 - 10:23
به‌نظر می‌رسد اولویت‌های تخصصی تعیین‌شده از سوی رئیس‌جمهور محترم، به‌ویژه شکل‌گیری نظام چند‌لایه تأمین اجتماعی، می‌تواند در صورت تحقق به ارتقای «تاب‌آوری جامعه» بینجامد.
ماده ١٠ قانون نوسازی صنایع و تامین اجتماعی
1396/7/10 - 10:09
باید بررسی شود واحدهایی که این قانون را اجرا کردند، به چه میزان توانسته‌اند کیفیت تولید خود را ارتقاء دهند و یا نیرو های بیمه شده جدید جایگزین معرفی شده به سازمان را حفظ کنند.
آینده تامین اجتماعی و  5  مساله کلیدی
1396/7/10 - 09:46
انتظار می‌رود مدیران عالی صندوق‌های بیمه‌ای و سیاست‌گذاران حوزه رفاه و تامین‌اجتماعی چه در دولت و چه در مجلس، و همچنین فعالان کارگری و کارفرمایی به‌عنوان شرکای اجتماعی صندوق‌های بیمه‌ای در چهار سال آتی به پنج مسئله بنیادی بیمه فراگیر، اصلاحات پارامتری، ادغام صندوق‌های بیمه‌ای، تعیین تکلیف بخش درمان، و خروج از بنگاهداری و نحوه تعامل با بازارهای مالی، پاسخ دهند و اقدامات اجرایی مناسب جهت ...