در دومین کارگاه آموزشی انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مطرح شد:
ارائه خدمات تامین‌اجتماعی توسط 27 کارگزار در 18 کشور
مجید حسن زاده، معاون امور بیمه ایرانیان خارج از کشور اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی در دومین کارگاه آموزشی مقررات و خدمات تامین اجتماعی برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی گفت: برای تسریع روند بیمه ایرانیان خارج از کشور 27 کارگزار این سازمان در 18 کشور دنیا مشغول ارائه خدمات بیمه‌ای به ایرانیان هستند.
شریعتمداری خبر داد:
اجرای همزمان چندین طرح جهت گشایش اشتغال در سراسر کشور
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اجرای هم زمان چندین طرح اشتغالی با اتخاذ سیاست‌های حمایتی و تعریف مشوق های جدید برای کارفرمایان، از سیاست‌های مهم این وزارتخانه جهت گشایش امر اشتغال در کشور است.
با حکم دکتر سالاری
رضا مسرور، مشاور اقتصادی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی شد
طی جلسه‌ای با حضور دکتر سالاری و برخی مدیران ارشد سازمان تأمین اجتماعی، رضا مسرور به عنوان مشاور اقتصادی این سازمان معرفی شد.
هادی ابوی:
منابع حذف یارانه ثروتمندان برای ارتقای رفاه کارگران هزینه شود
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، حذف ثروتمندان را از لیست یارانه‌بگیران، اقدامی بسیار مناسب عنوان کرد که در نتیجه آن زمینه سرمایه‌گذاری‌‌های زیرساختی کشور و ارتقای مسائل رفاهی دهک‌های پایین جامعه از جمله کارگران فراهم می‌شود.
علی‌اصغر آهنی‌ها:
حذف یارانه ثروتمندان ضروری است
نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، فلسفه پرداخت یارانه را حمایت از اقشار ضعیف جامعه بیان کرد و حذف یارانه ثروتمندان را به‌ویژه در شرایط سخت اقتصادی، اقدامی بسیار ضروری برشمرد که باید به اجرا درآید.
اشتغال 2 هزار و 585 نفر در تعاونی‌های دانش‌بنیان
بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی میزان اشتغال تعاونی‌های دانش‌بنیان ثبت شده 2 هزار و 585 نفر گزارش شده است.
بانک مرکزی خبر داد
رشد ۳۱ درصدی پرداخت تسهیلات بانکی به بخش‌های مختلف اقتصادی
تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۸ به دو هزار و ۱۸۸ هزار میلیارد ریال رسید که رشد ۳۰.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.
پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس
حداقل دستمزد کارگران به‌صورت منطقه‌ای و سنی تعیین شود
مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی با اشاره به معایب متعدد تعیین حداقل دستمزد سراسری، پیشنهاد داد: بهتر است با در نظر گرفتن تفاوتهای ساختار رشته فعالیتهای مناطق مختلف حداقل دستمزد به‌صورت منطقه‌ای و سنی انتخاب شود.
اینفوگرافی / نرخ رشد اقتصادی در سال 1397
مرکز آمار ایران در اینفوگرافی زیر نرخ رشد اقتصادی بخش‌های مختلف کشور را در سال 1397 ارائه داده است.
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار خبر داد:
آغاز ثبت نام کارگران و کارفرمایان برای دریافت خدمات الکترونیکی
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز ثبت نام کارگران و کارفرمایان سراسر کشور در دفاتر پیشخوان دولت برای دریافت خدمات غیرحضوری با عضویت در سامانه جامع روابط کار خبرداد.
سهم ایران از اقتصاد جهانی چقدر است؟
بر اساس گزارش بانک جهانی، حدود ۴۰ درصد اقتصاد جهان دراختیار چین و آمریکا است.
بهمن آرمان، اقتصاددان:
به حذف منطقی یارانه ثروتمندان امیدواریم
بهمن آرمان در خصوص حذف یارانه ثروتمندان گفت: در هیچ جای دنیا، یارانه نقدی به همه افراد جامعه اعم از غنی و فقیر، به صورت یکسان پرداخت نمی‌شود و اقدام دولت در خصوص حذف تدریجی یارانه دهک‌های برخوردار، صحیح است.
عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد:
اشتغال‌زایی ۲ میلیون نفری با افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی
مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: به طور حتم افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی موجب افزایش اشتغال زایی در داخل کشور می شود، به طوری که این حوزه می تواند برای کشور بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا دو میلیون شغل ایجاد کند.
یادداشتی از حمیدرضا اشراقی
مدیریت استراتژیک منابع انسانی
مقدمه: امروزه سازمان‌ها مدیریت منابع انسانی را به عنوان بخش اساسی سازمان خود می‌دانند و تلاش دارند که بین این بخش و قسمت‌های دیگر سازمان و حتی اهداف سازمانی انسجام عملیاتی به‌وجود آورند؛ مفهومی که به عنوان مدیریت استراتژیک منابع انسانی نامیده می‌شود.
بازار اجاره مسکن در سراشیبی
شمارش معکوس برای اجاره واحدهای مسکونی که در فصل جابه‌جایی خالی ماندند آغاز شده و نرخ‌ها پنج تا ۱۵ درصد کاهش یافته است؛ دفاتر املاک می‌گویند که در روزهای اخیر مالکان، قیمت‌های پیشنهادی را کاهش و از پافشاری برای دریافت اجاره به حالت انعطاف با شرایط مستاجران تغییر وضعیت داده‌اند.
اینفوگرافی / آمار جانباختگان کار در بهار ۹۸
سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده در سه‌ماهه نخست امسال ۴۲۱ نفر از هموطنان در «حوادث ناشی از کار» جان خود را از دست دادند که ۴۱۷ نفر از آنها مرد و چهار نفر زن بوده‌اند.
بررسی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان می دهد؛
عبور از بحران بیکاری با اشتغال جوانان زیر 30 سال
جوانان بیکار زیر 30 سال معمولاً اصلی ترین گروه همواره جویای کار هستند و حل مساله بیکاری در این گروه سنی به معنای عبور کشور از بحران بیکاری و پیشگیری از برخی آسیب‌ها است.
مهدی پازوکی، اقتصاددان:
حذف یارانه‌ دهک‌های بالا، اقدامی بخردانه است
دکتر مهدی پازوکی، حذف یارانه ثروتمندان را اقدامی بخردانه‌ توصیف و تصریح کرد: پرداخت یارانه‌های نقدی باید به‌درستی هدفمند شود؛ زیرا میزان کنونی یارانه به مبلغ 45 هزار و 500 تومان، رقم ناچیزی است و اثرگذاری زیادی در میان دهک‌های پایینی ندارد.
وزیر صمت مطرح کرد:
بهبود فضای کسب و کار یک اولویت اصلی است
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اصلاح فضای کسب و کار و تسهیل روند دریافت خدمات، از سوی وزارت صنعت گام‌های خوبی برداشته شده و با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب این مهم در دستور کار ویژه قرار گرفته و در صددیم شرایط را تا حد بسیاری بهبود ببخشیم.
دکتر مهدی تقوی، اقتصاددان:
منابع مالی حذف یارانه ثروتمندان، صرف اشتغال‌زایی شود
دکتر مهدی تقوی، حذف یارانه سه دهک اول جامعه را بسیار مفید و لازم‌الاجرا دانست و اختصاص منابع مالی به‌دست آمده از اجرای این طرح را برای ایجاد اشتغال‌زایی و گسترش پوشش حمایتی از اقشار ضعیف جامعه، ضروری برشمرد.
مقدمه: امروزه سازمان‌ها مدیریت منابع انسانی را به عنوان بخش اساسی سازمان خود می‌دانند و تلاش دارند که بین این بخش و قسمت‌های دیگر سازمان و حتی اهداف سازمانی انسجام عملیاتی به‌وجود آورند؛ مفهومی که به عنوان مدیریت استراتژیک منابع انسانی نامیده می‌شود.
مفهوم «کار شایسته» در سال 1988 و با تصویب بیانیه رسمی «اصول و حقوق بنیادین کار» به ادبیات بین‌المللی بازار کار وارد شد، رویکردی که در سال 1999 و در گزارش «خوان سوماویا»، مدیرکل سازمان بین‌المللی کار، در نشست هشتادوهفتم این سازمان، «کار شایسته» نامیده شد.
تقویت سرمایه اجتماعی به‌دلیل پیوندی که با اقتصاد و سایر بخش‌های زندگی مردم دارد، جزء مهم‌ترین مسائل در کشور ماست، اما متاسفانه همان طور که تاریخ ایران نیز گویاست، کشور ما در طول تاریخ، جز در مقاطعی بسیار کوتاه از ضعف سرمایه اجتماعی در رنج بوده است.