یادداشتی از حسن فروزان فرد
چطور تولید مونتاژی تولید واقعی را عقب راند؟
گاهی گذرا به برنامه‌های توسعه‌ای سال‌های دهه 50 و اهدافی که در راستای حمایت از تولید دنبال شده، نشان می‌دهد فرایند توسعه و رشد تولید در گرو فضایی مستعد برای کسب‌وکار است، ضمن آنکه برنامه‌های توسعه‌ای با تکیه بر این شرایط قابل پیگیری خواهد بود.
جنب پل حافظ
تداوم ریزش شاخص فرابورس
فرابورس ایران معاملات روز گذشته خود را با افت شاخص به پایان رساند. بر این اساس دیروز شاخص کل این بازار با افت ۸/ ۵ واحدی (معادل ۸/ ۰ درصد) تا سطح ۷/ ۱۲۰۹ واحدی عقب‌نشینی کرد.
نماد معاملاتی ۳۰ شرکت بورسی متوقف شد
افت بورس در ترافیک مجامع
شاخص کل بورس تهران در ادامه روند فرساینده روزهای اخیر، ضمن واگذاری کانال ۱۰۸ هزار واحدی، ۳۲۹ واحد دیگر عقب نشست و در سطح ۱۰۷ هزار و ۷۸۱ واحدی قرار گرفت.
جنب پل حافظ
توقف افت شاخص سهام پس از ۶ روز
روند نزولی شاخص کل بورس طی معاملات سومین روز از هفته جاری متوقف شد و بازار چهره متعادل‌تری را نمایش داد.
شاخص سهام ۳۸ واحد رشد کرد
برخورد بزرگان بورسی به کف قیمتی؟
بعد از ۶ روز افت متوالی، روز گذشته شاخص کل بورس تهران با رشد اندکی همراه شد. به این ترتیب شاخص سهام با رشد ۳۸ واحدی (معادل ۰۳/ ۰ درصد) در سطح ۱۰۸ هزار و ۱۱۰ واحدی قرار گرفت. در شرایط کنونی قرار گرفتن قیمت سهام شرکت‌های بزرگتر بازار در سطوح حساس پس از اصلاح چند روزه، مهم‌ترین‌ عامل کاسته‌شدن از فشار عرضه در بازار سهام عنوان می‌شود.
جنب پل حافظ
تداوم عقب‌نشینی شاخص با فشار فلزی-معدنی
بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته همچنان شاهد افت شاخص کل با محوریت نمادهای فلزی-معدنی بود. دیروز همچنان نگرانی‌ها از کاهش قیمت جهانی فلزات پایه وجود داشت؛ این موضوع سبب شد تا نمادهای عمده با محوریت نمادهای معدنی –فلزی با ریزش قیمت مواجه شوند.
شاخص کل ۸۴۴ واحد دیگر افت کرد
پازل اصلاح قیمتی در بورس تهران
بورس تهران سیمای کم‌رمقی را در جریان معاملات دیروز به نمایش گذاشت. نماگر اصلی سهام طی دادوستدهای روز گذشته ۸۴۴ واحد(معادل ۸/ ۰ درصد) دیگر عقب نشست.
جنب پل حافظ
تداوم روند نزولی شاخص سهام
بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تداوم نزول قیمت‌ها بود. دیروز هر چند بازار جو بهتری داشت اما نمادهای بزرگ بازار نتوانستند در مقابل کاهش قیمت جهانی فلزات مقاومت کنند.
شاخص سهام ۵۸۸ واحد کاهش یافت
جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس
شاخص کل بورس روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدی مواجه شد. افت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی و شدت گرفتن ریسک‌های سیستماتیک عامل فشار بر سهام به‌شمار می‌روند.
جنب پل حافظ
عقب‌نشینی شاخص سهام با سیگنال‌های جهانی
بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با کاهش چشمگیر شاخص کل مواجه شد. در هفته گذشته معامله‌گران تحت تاثیر افزایش عرضه معامله‌گران حقوقی و کمبود نقدینگی، کاهش بهای جهانی فلزات و همچنین اوج‌گیری فصل مجامع و تا حدودی جو ناشی از عرضه اولیه پتروشیمی پارس به‌عنوان غول گازی بورس با کاهش شاخص کل مواجه شدند.
یک هفته با تپیکس
فرصت بازار دوم ارز برای بورس
بازار سهام در هفته گذشته در ادامه روند دو هفته پیش از آن نشانه‌های کاهش تب و تاب و تمایل به رکود را نشان داد که این مساله هم در حجم معاملات خرد و هم در افت شاخص محسوس بود.
عملکرد صنایع در دو دوره بررسی شد
پیام آمار‌ها به بورس‌بازان
بورس تهران معاملات ۲۰ روز گذشته خود را در دو دوره کاملا متفاوت سپری کرد. در دوره ابتدایی بازار شاهد جهش پرشتاب شاخص سهام بود.
شاخص بورس در‌جا زد
خواب سهام؛ موقت یا دائمی؟
معاملات دیروز بورس تهران در حالی پایان یافت که شاخص کل در نیمه نخست معاملات، افزایش بیش از ۴۰۰ واحدی را تجربه کرد.
افت 200 واحدی در روز یکشنبه
تفکیک مسیر دو جبهه بورسی
نماگر بورس تهران معاملات روز یکشنبه را با افت ۲۰۰ واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) و واگذاری کانال ۱۱۱ هزار واحدی به پایان رساند.
2 مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی
پالس سیاست‌گذار به رونق بورس
روز شنبه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دو مصوبه مهم در مورد بورس اخذ شد.
جنب پل حافظ
افت شاخص با سیگنال‌ جهانی
بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شرایط ضعیف و توام با افت شاخص کل را به نمایش گذاشت. در بازار دیروز معامله‌گران با توجه به کاهش قیمت فلزات پایه در بازار جهانی و همچنین کمبود نقدینگی شاهد غلبه عرضه‌کنندگان بر خریداران بودند.
شاخص سهام ۱۴۳۸ واحد کاهش یافت
سایه 2 ریسک بر بورس تهران
معاملات بورس تهران طی اولین روز از هفته جاری با افت ۱۴۳۸ واحدی شاخص کل به پایان رسید. سایه دو ریسک بر بورس تهران طی معاملات دیروز قابل شناسایی است.
مشارکت حقیقی ها و حقوقی ها در معاملات
دونیمه متفاوت بازیگران بورس
بازار سهام طی هفته گذشته با رشد یک درصدی شاخص کل مواجه شد و به این ترتیب توانست بازدهی خود از ابتدای سال را به حدود ۱۷ درصد برساند. در این شرایط معامله‌گران حقوقی در مجموع هفته‌ با خریدهای پرحجم خود توانستند تغییر مالکیت هفتگی را به نفع خود داشته باشند.
عملکرد هفتگی بازار سهام بررسی شد
جهت‌یابی بورس از سه زاویه
شاخص کل بورس تهران پس از یک هفته پر تلاطم با رشد یک درصدی به کار خود پایان داد. از میانه‌های دو هفته قبل بود که ترمز صعود بورس کشیده شد و دماسنج بازار سهام در سراشیبی تند نزولی قرار گرفت. این رویه از ابتدای هفته گذشته ادامه یافت اما از میانه‌های هفته بار دیگر چشم‌انداز عوامل بنیادی به کمک نمادهای بزرگ آمد و در مدت زمان اندکی شاخص افت خود را جبران کرد.
جنب پل حافظ
جهش ۲/ ۲ درصدی شاخص بورس
بازار داد‌و‌ستد سهام روز گذشته بار دیگر اقبال فعالان تالار شیشه ای را شاهد بود. شاخص کل در معاملات دیروز به دنبال رشد تقاضا در در گروه‌های بزرگ بازار به مسیر صعودی خود ادامه داد و به این ترتیب به نیمه اول کانال ۱۱۲ هزار واحدی وارد شد.
عملکرد اقتصادی تحت تاثیر عوامل بسیاری است که بیرون از حوزه اقتصاد قرار دارند. در این میان سیاست بیش از هر حوزه دیگری در چگونگی وضعیت اقتصادی اثر می‌گذارد؛ چه در کوتاه‌مدت و چه در بلندمدت. قوانین اقتصادی، براساس پیش شرط‌هایی معرفی می‌شوند. به طور مثال: در صورت ثابت بودن ریسک، با کاهش نرخ بهره سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد.
دکتر حسن سبحانی به سوالاتی در ارتباط با فعالیت ها و چالش های اقتصادی، معیشت مردم، شکاف طبقاتی، فساد اقتصادی و جذب سرمایه گذاری توسط دولت پاسخ داد.
بهترین شیوه نگاه به هر مسئله‌ای، شیوه اقتصاد سیاسی است و چون می‌توان با محور قراردادن برندگان و بازندگان مناسبات، به تحلیل مسائل پرداخت، بررسی لایحه بودجه نیز از این منظر اهمیت دارد.