یادداشتی از دکتر علی محمدی
روابط عمومی‌ها بازوی فکری سازمان‌ها
بیست و هفتم اردیبهشت ماه روز «روابط عمومی و ارتباطات» نه یک صفحه در تقویم روزگار بلکه سرفصلی از مجاهدت و تعهد به همه اهداف و آرمان‌هایی است که از فردای پیروزی انقلاب اسلامی در مقابل دیدگان ما قرار گرفته است.
هیچ عمل جراحی به دلیل نبود «نخ جراحی» لغو نمی‌شود
مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: ذخیره استراتژیک نخ جراحی برای عمل‌های خاص از سال گذشته فراهم شده و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
وزیر بهداشت:
مخالف ادامه تحصیل پزشکان عمومی نیستم
وزیر بهداشت در خصوص اخبار منتشر شده درباره ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی، گفت: مخالف ادامه تحصیل پزشکان عمومی نیستم.
تیرماه امسال
واحد لنژری بیمارستان آتیه همدان افتتاح می‌شود
مدیر درمان تامین اجتماعی همدان از افتتاح واحد لنژری بیمارستان آتیه همدان در تیرماه امسال خبر داد.
یک متخصص تغذیه هشدار داد:
مراقب عوارض کپسول‌های لاغری باشید / تجمع سموم در کبد و کلیه‌ها
یک متخصص تغذیه، نسبت به عوارض خطرناک مصرف کپسول‌های لاغری هشدار داد.
ضرورت تسریع در اجرای پرونده الکترونیک سلامت
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر تسریع در اجرای پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار ۹۸، تاکید کرد.
هزینه روزانه ۷.۵ میلیارد تومان برای ۱۵ هزار دیالیز
مدیرکل بیماری‌های پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت از انجام روزانه ۱۵ هزار دیالیز در ۵۶۵ مرکز دیالیز در کشور خبر داد و گفت: هر وعده دیالیز حدود ۵۰۰ هزار تومان برای خزانه‌ دولت هزینه دارد! (معادل ۷.۵ میلیارد تومان در هر روز).
رئیس بیمارستان محک عنوان کرد:
دغدغه تامین هزینه دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان
رئیس بیمارستان فوق‌ تخصصی سرطان کودکان محک، گفت: این روزها تامین هزینه دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های محک است.
سریع قدم بزنید تا بیشتر عمر کنید
افزایش سرعت پیاده روی می‌تواند روش ساده‌ای برای بهبود سلامت و کاهش خطر مرگ زودرس باشد.
یک متخصص عفونی هشدار داد؛
تغییر شیوه انتقال ویروس ایدز در کشور
یک متخصص بیماری های عفونی، نسبت به چرخش نحوه انتقال ویروس اچ آی وی، در کشور هشدار داد و گفت: شیوع انتقال این ویروس از طریق روابط جنسی محافظت نشده، رو به افزایش است.
نظام سلامت چاره‌ای جز مدیریت منابع ندارد
معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت گفت: منابع مالی کشور محدود است و در شرایط فعلی چاره‌ای جز ‏مدیریت بهینه منابع و مصرف وجود ندارد.‏
با حضور وزیر بهداشت؛
جلسه شورای سیاستگذاری و ستاد اجرایی نظام سلامت الکترونیک برگزار شد
جلسه شورای سیاستگذاری و ستاد اجرایی نظام سلامت الکترونیک با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونین، مدیران و مشاوران این وزارتخانه و از طریق برقراری ارتباط ویدئویی با روسای دانشگاه های علوم پزشکی مجری پرونده الکترونیک سلامت در استان ها، در ستاد وزارت بهداشت، برگزار شد.
رییس اورژانس کشور اعلام کرد:
229 نفر در 2 ماه گذشته غرق شده اند
رییس اورژانس کشور با بیان اینکه از ابتدای فروردین تا 27 اردیبهشت 1398 در سطح کشور 229 نفر در محیط آبی کشور دچار غرق شدگی شده‌اند، گفت: 72 نفر پس از نجات از غرق شدگی توسط اورژانس پیش بیمارستانی تحت مداوای اولیه قرار گرفتند که 48 مصدوم جهت ادامه روند درمان به مراکز درمانی انتقال و 24 نفر در محل حادثه درمان شدند و 157 نفر نیز جان خود را طی این مدت از دست داده اند.
وزیر بهداشت:
۴۰ درصد ایرانی‌ها از فشار خون خود خبر ندارند
وزیر بهداشت، با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در کشور، گفت: انتظار داریم حداقل ۲ میلیون بیمار جدید مبتلا به فشارخون را شناسایی و تحت مراقبت قرار دهیم.
ویزیت هر بیمار توسط پزشک، حداقل 15 دقیقه
رئیس سازمان نظام پزشکی میزان زمانی را که پزشکان عمومی و متخصص باید صرف ویزیت بیماران کنند، اعلام کرد.
نگرانی وزارت بهداشت از عوامل بیماری‌زا در مناطق سیل‌زده در فصل گرما
با گذشت حدود دو ماه از سیل اخیر که استان‌هایی چون گلستان، لرستان، خوزستان و ... را تحت تاثیر قرار داد، اکنون با توجه به گرم شدن هوا، رعایت نکات بهداشتی و بویژه پیشگیری از برخی بیماری‌های عفونی و واگیردار در این مناطق از جدی‌ترین دغدغه‌های وزارت بهداشت است.
هزینه ریشه‌کنی هپاتیت سی در ایران 200 میلیارد تومان است
یک فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد گفت: کل هزینه درمان و ریشه کنی هپاتیت سی در ایران نیازمند 200 میلیارد تومان است و این مبلغ برای کشور ما اصلا زیاد نیست زیرا می‌توان با این مبلغ، بیماری هپاتیت سی را در کشور ریشه کن کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نخستین مجمع سلامت استان اصفهان عنوان کرد:
توسعه پایدار یعنی سلامت
دکتر طاهره چنگیز در نخستین مجمع سلامت استان اصفهان با اشاره به آمار بالای تصادفات در ایران، گفت: ۲۷ درصد از فراخوان‌های اورژانس در کشور ناشی از دعوا و مشاجره بوده است.
تجهیزات پزشکی در ایران بازاری به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار دارد
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی گفت: تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور، بازاری به ارزش ۲ و نیم میلیارد دلار دارد که ۶۰ درصد محصولات و ملزومات مورد نیاز را به لحاظ عددی تولیدات داخل تـأمین می‌کند.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات:
استعمال قلیان در میان دانش‌آموزان قابل کتمان نیست
دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت:‌ به جای پاک کردن صورت مسئله و عدم شفافیت در ارائه آمار برخی معضلات اجتماعی، بهتر است چاره‌ای بیاندیشیم و درب مدارس را به سوی کارشناسان باز بگذاریم.
پرستاری شغلی است که تا عاشق نباشی نبض تپنده هر بیمار، لبخند بر لبانت جاری نمی سازد. پرستاران، نماد گذشت و ایثارند و بهترین خاطره هر یک از آنها، بازگشت به حیات و فرصت دوباره بیماران است.