نشست تخصصی بررسی ویژگی های اقتصادی - اجتماعی خانوارهای دارای سرپرست سالمند در ایران برگزار شد
خانوارهای سالمند چگونه مصرف می کنند؟
نشست تخصصی بررسی یکی از پژوهش‌های انجام شده توسط موسسه راهبردی بازنشستگی صبا تحت عنوان «خانوارهای سالمند چگونه مصرف می کنند»، با همکاری اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری در محل این صندوق برگزار و با استفاده از داده‌های مرکز آمار ایران، سبد خانوارهای دارای سالمند با دیگر خانوارها و همچنین سبد مصرفی سالمندان دارای حقوق بازنشستگی مقایسه شد.
در دومین کارگاه آموزشی انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مطرح شد:
ارائه خدمات تامین‌اجتماعی توسط 27 کارگزار در 18 کشور
مجید حسن زاده، معاون امور بیمه ایرانیان خارج از کشور اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی در دومین کارگاه آموزشی مقررات و خدمات تامین اجتماعی برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی گفت: برای تسریع روند بیمه ایرانیان خارج از کشور 27 کارگزار این سازمان در 18 کشور دنیا مشغول ارائه خدمات بیمه‌ای به ایرانیان هستند.
تجلیل شریعتمداری از همسر شادروان مهدی شادمانی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار همسر و فرزندان مرحوم مهدی شادمانی روزنامه‌نگار ورزشی و همکار هفته‌نامه آتیه‌نو، ضمن تجلیل از فرزندان آن مرحوم، از نامگذاری تحریریه موسسه آتیه به نام شادروان شادمانی خبر داد.
مرکز آمار گزارش داد
خانوارهای ساکن در تراز منفی
شکاف درآمد و هزینه ۶ دهک درآمدی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ در جهت منفی حرکت کرد و تنها وضعیت ۳ دهک بهبود یافت و وضعیت دهک پنجم نیز تغییر خاصی نکرده است.
با تصویب هیات وزیران
مدیریت بانک رفاه در اختیار تأمین اجتماعی باقی ماند
با تصویب هیئت وزیران، مدیریت بانک رفاه کارگران در اختیار سازمان تأمین اجتماعی باقی ماند.
پرداخت درصدی از «شهریه» دانشگاه فرزندان زنان سرپرست خانوار
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران از پرداخت ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی شهریه دانشگاه فرزندان زنان سرپرست خانوار خبر داد.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی:
بسیاری از مسائل سازمان با کمک شرکای اجتماعی حل و فصل می‌شود
مراسم معارفه مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و تکریم مدیر کل سابق این حوزه با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی، مدیران کل و مشاوران معاونت، رئیس کانون عالی بازنشستگان و رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری کشور برگزار شد.
با حکم دکتر سالاری
رضا مسرور، مشاور اقتصادی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی شد
طی جلسه‌ای با حضور دکتر سالاری و برخی مدیران ارشد سازمان تأمین اجتماعی، رضا مسرور به عنوان مشاور اقتصادی این سازمان معرفی شد.
مهدی کرباسیان:
گفت‌و‌گو، بستر حذف تدریجی یارانه‌ها را هموار می‌کند
مهدی کرباسیان، پیشکسوت صنعت و اقتصاد کشور، اصلاح ساختار پرداخت یارانه را چالش جدی امروز اقتصاد ایران عنوان کرد و افزود: حذف ثروتمندان از فهرست دریافت یارانه و افزایش مبلغ یارانه اقشار ضعیف، اقدام درستی است و باید اجرا شود.
هادی ابوی:
منابع حذف یارانه ثروتمندان برای ارتقای رفاه کارگران هزینه شود
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، حذف ثروتمندان را از لیست یارانه‌بگیران، اقدامی بسیار مناسب عنوان کرد که در نتیجه آن زمینه سرمایه‌گذاری‌‌های زیرساختی کشور و ارتقای مسائل رفاهی دهک‌های پایین جامعه از جمله کارگران فراهم می‌شود.
سرپرست کمیته امداد استان تهران خبر داد:
کمک 5.5 میلیارد ریالی خیران به پویش«تا مهر با همدلی»
سرپرست کمیته امداد استان تهران از کمک 5.5 میلیارد ریالی خیران به پویش تا مهر با همدلی خبر داد و گفت: این مبلغ برای خرید لوازم التحریر دانش آموزان و دانشجویان اختصاص یافته است.
ابتکار خبر داد
ارسال لایحه "حذف تبصره ازدواج دختران زیر ۱۳ سال" به دولت تا ۲ هفته آتی
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از ارسال لایحه "حذف تبصره مربوط به ازدواج دختران زیر ۱۳ سال" تا دو هفته آینده به دولت خبر داد و گفت: معاونت به هیچ عنوان مخالف ازدواج در سن جوانی نیست بلکه ازدواج در جوانی یعنی دورانی که فرد به بلوغ جسمی و بلوغ روانی و فکری رسیده باشد را ضروری می‌داند.
جلسه شورای عالی هلال احمر برگزار شد
جلسه شورای عالی هلال احمر روز گذشته با حضور جمعی از اعضا برگزار و گزارشی از اقدامات یک ماهه اخیر ارائه و موارد مورد بحث و بررسی های لازم قرار گرفت.
علی‌اصغر آهنی‌ها:
حذف یارانه ثروتمندان ضروری است
نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، فلسفه پرداخت یارانه را حمایت از اقشار ضعیف جامعه بیان کرد و حذف یارانه ثروتمندان را به‌ویژه در شرایط سخت اقتصادی، اقدامی بسیار ضروری برشمرد که باید به اجرا درآید.
علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
دولت در حذف یارانه ثروتمندان نهایت دقت را داشته باشد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید در شناسایی افرادی که قرار است یارانه آن‌ها را حذف کند، نهایت دقت را داشته باشد تا در این میان حقی تضییع نشود.
سالانه ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر به کودکان تحت پوشش بهزیستی تهران اضافه می‌شود
کارشناس دفتر آسیب‌دیدگان خیابانی سازمان بهزیستی استان تهران گفت: در رابطه با کودکان خیابانی هر چه پیش رفتیم به مافیا نرسیدیم و این کودکان بعضا خانوادگی کار می‌کنند و سالیانه 800 تا 1200 نفر به کودکان تحت پوشش بهزیستی تهران اضافه می‌شود.
معیری خبر داد:
ابلاغ الکترونیک به مخاطبان تامین‌اجتماعی از طریق کارپوشه ملی ایرانیان
مدیرکل دفترفناوری اطلاعات سازمان تامین اجتماعی از ارائه خدمت ابلاغ الکترونیک به مخاطبان این سازمان از طریق کارپوشه ملی ایرانیان خبر داد.
ربیعی در نشست خبری:
یارانه ۸۰۰ هزار نفر قطع می‌شود
سخنگوی دولت از حذف یارانه نقدی 800 هزار نفر از ابتدای مهرماه خبر داد و گفت: تصمیم مجلس شورای اسلامی این است که یارانه سه دهک بالا یعنی حدود سی میلیون‌نفر حذف شود اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم‌ها، تصمیم‌گیری در مورد سه دهک کاری دشوار است.
یادداشتی از فاطمه نجفی
سوال حذفی غلط
قدما می‌گفتند «حسن سوال نیمی از جواب است». از سال ۱۳۹۲ سیاستگذار مساله حذف یارانه‌های نقدی را مدام روی میز می‌گذارد و عقب‌نشینی می‌کند. زیرا گاهی جواب قانع‌کننده‌ای در پاسخ به سوال «چرا یارانه نقدی را حذف کنیم» ندارد و گاهی در جواب «چگونه باید افراد را حذف کنیم» متحیر می‌ماند.
درخواست پژوهشگر مسائل اجتماعی:
حذف تدریجی یارانه ثروتمندان در سایه تشکیل اتاق فکر تخصصی
علی نوری، جامعه‌شناس و پژوهشگر حوزه آسیب‌های اجتماعی، حذف تدریجی دهک‌های برخوردار از دریافت یارانه را سیاستی قابل تامل خواند و بر تشکیل کارگروه تخصصی به منظور شناسایی، ارزیابی و طبقه‌بندی دقیق خانوارها تاکید کرد.
قدما می‌گفتند «حسن سوال نیمی از جواب است». از سال ۱۳۹۲ سیاستگذار مساله حذف یارانه‌های نقدی را مدام روی میز می‌گذارد و عقب‌نشینی می‌کند. زیرا گاهی جواب قانع‌کننده‌ای در پاسخ به سوال «چرا یارانه نقدی را حذف کنیم» ندارد و گاهی در جواب «چگونه باید افراد را حذف کنیم» متحیر می‌ماند.
مهدی کرباسیان، پیشکسوت صنعت و اقتصاد کشور، اصلاح ساختار پرداخت یارانه را چالش جدی امروز اقتصاد ایران عنوان کرد و افزود: حذف ثروتمندان از فهرست دریافت یارانه و افزایش مبلغ یارانه اقشار ضعیف، اقدام درستی است و باید اجرا شود.
«من کارگرانم» کتابی‌ست از جنس دردها و زخم‌های کارگری؛ کتابی که شاعرش معتقد است می‌خواهد راوی دردهای گروه‌های مختلفِ طبقه‌ی کارگر باشد.