یادداشیتی از سید ضیاءالدین خرمشاهی
متخصصان نباید در حاشیه باشند
بارها به مناسبت‌های مختلف، صاحب‌نظران حوزه اقتصاد کشور از عدم همراهی دانش و دانشگاه‌ها با صنعت، تولید و تجارت ما گله کرده‌اند و بر این اساس، برخی از مسئولان ارشد نیز گاه همین موضوع را به‌عنوان یکی از موانع رشد صنعت، طرح کرده و حتی توپ را به زمین دانشگاه‌ها انداخته‌اند. این در حالی است که ریشه این عدم رفاقت و هماهنگی در جای دیگری است و آن معیوب‌بودن بستر اصلی تولید و صنعت است.
یادداشتی از جمشید پژویان
دولت حامی تولید باشد نه مدیر تولید!
توسعه صنعتی در کشورهای نفت‌خیز با چالش‌هایی مواجه است که کشورهای فاقد این محصول خام، فاقد این پیچیدگی‌ها هستند خاصه آنکه آن کشور نفت‌خیز مثل ایران جزء کشورهای در حال توسعه و دارای مشکلات عدیده ساختاری در اقتصاد باشد.
یادداشتی از محمدرضا نجفی‌منش
توقعات بیجا از تولید، به کام واردکنندگان است
توزیع نابرابرانه منابع ارزی در بین دریافت‌کنندگانی که اگرچه به اسم تولید‌کننده ثبت سفارش می‌کردند و ظاهرا شرکت‌های تولیدی به ثبت رسیده بودند، اما به منظور تولید از این ارز بهره نگرفته بودند؛ نشان می‌دهد دولت‌ها در کشور ما سیاست‌گذاری منسجمی در رابطه با بحث حمایت از تولید نداشته‌اند و حتی نظارت مشخصی بر مقوله مهمی مثل ارز دولتی در شرایط حساس اقتصادی نیز ندارند.
سکانس به سکانس با یک کارآفرین بوم‌گردی
راهی که به ساسنگ رسید
شاید این دهمین روستایی بود که داشت برای دیدنش می‌رفت. مانده بود میان رفتن و برگشتن. هوا سرد بود. جاده پرفرازونشیب. تا اینکه جاده پیچید و در فراز کوه، خانه‌ای روستایی پیدا شد. با خود فکر کرد: «این همان جایی است که همیشه می‌خواستم.»
علی خدایی: وعده‌ راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار از شنبه
علی خدایی می‌گوید: سامانه روابط کار می‌تواند از بسیاری از تخلفات در زمینه عقد قراردادها و همچنین در حیطه اختلافات کارگری-کارفرمایی جلوگیری کند.
تامین اجتماعی از مدیرعامل شرکت تولید محصولات بهداشتی کودک فیروز تجلیل کرد
برکت محوری، رویکرد یک کارآفرین نمونه
مدیرعامل شرکت تولید محصولات بهداشتی کودک فیروز در جریان بازدید مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی از این شرکت گفت: توفیق حضور در خط مقدم هنگامه جنگ اقتصادی ارزانی ما شده است و از اینکه فعالیت اقتصادی مان تلاشی در جهت برکت محوری است، بسیار شاکر و خرسند هستیم.
مفهوم کار، تولید و تامین اجتماعی در آینه تصویر
دست‌های زندگی‌ساز
شرایط حوزه کار و تولید کشور یکی از مستعدترین حوزه‌ها برای بازنمایی حال ‌و روز اقتصادی و اجتماعی جامعه و ابعاد فرهنگی آن از طریق هنر عکاسی است. به مناسبت هفته تامین اجتماعی، عکس‌هایی با موضوع کار و تولید از مجموعه عکس‌های عکاسان مختلف این حوزه انتخاب شده است که پیش‌رو دارید.
یادداشتی از محمد نصری
لزوم آشنایی بازرسان بیمه با استارت‌آپ‌ها
وجود بیمه برای همه گروه‌های کاری، بسیار ضروری است. بیمه برای استارت‌آپ‌ها باید با سازوکاری انجام شود که کمترین فشار را به این کسب‌وکارهای نوظهور وارد کند.
معاون وزیر کار اعلام کرد
جذب بیش از ۵۰ درصد مهارت آموختگان به بازار کار
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: ۴۰ تا ۵۰ درصد افرادی که با هدف اشتغال در دوره‌های مهارتی سازمان آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای کشور شرکت می‌کنند، جذب بازار کار می‌شوند.
نیمی از مهارت آموزان، جذب بازار کار می شوند
رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور از جذب 40 تا 50 درصدی افراد مهارت آموزان به بازار کار خبر داد و گفت: این رقم هنوز مطلوب نیست هرچند با توجه به تغییراتی که در دنیای تکنولوژی رخ می دهد، این رقم به 100 درصد نمی رسد.
تصویب آیین‌نامه«تامین مالی طرح‌های اشتغال فراگیر» امروز در دولت
آیین نامه اجرایی تامین مالی گسترش فرصت های شغلی و اجرای طرح های برنامه اشتغال فراگیر در دستور کار نشست امروز هیأت دولت قرار دارد.
برنامه‌های جدید اشتغال در دستور کار کمیته امداد
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد گزارشی از عملکرد این نهاد درزمینه اشتغال‌زایی مددجویان در بهار سال ۹۷ ارائه کرد.
زنگ بیدارباش تولید
اثر تورم بر صنایع پرتقاضا می‌تواند موجب کاهش معنادار تولید و افزایش بیکاری شود، کارشناسان اقتصادی نسبت به «خواب تولید» هشدارهای جدی داده‌اند.
گفت‌وگو با یک کارآفرین
ایده‌ای فرهنگی که پول ساز شد
شنیده‌ایم که می‌گویند کار فرهنگی نان ندارد. در اذهان عمومی هم انجام برنامه‌های فرهنگی - هنری، بیشتر در قالب غیرانتفاعی تعریف شده است. در کشور ما که حضور دولت حوزه فرهنگی قابل توجه است، خدمات فرهنگی - هنری هیچ‌گاه جایگاه مشخص یا ثابتی در سبد خرید خانوارها نداشته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:
ابتکارات سازمان تامین اجتماعی برای میدان دادن به استارت آپ ها قابل تقدیر است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه از ابتکارات این سازمان برای میدان دادن به کسب و کارهای نوپا تشکر می کنیم، گفت: خدمات بسیار خوبی است که به کسب و کارهای نوپا برای فعالیت میدان می دهید و امیدواریم استانداردهای لازم برای ایجاد فضای رقابتی برای استارت آپ ها فراهم شود.
نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس:
قاچاقچیان حرفه ای مجازات شوند
مسعود رضایی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس بیکاری را جدی ترین معضل کشور دانست و گفت: هنگامی که صحبت از بیکاری می شود یعنی نتوانسته ایم شغل ایجاد کنیم و بدتر اینکه مشاغل موجود را نیز نتوانسته ایم حفظ کنیم.
«بادیگارد سلبریتی» شغل پردرآمدی است؟
«٦‌میلیون! این کمترین دستمزد است و رقم حقوق بادیگاردها ممکن است به ١٠میلیون هم برسد، چون زندگی بادیگاردها خرجش زیاد است؛ از هزینه بدنسازی و مکمل گرفته تا لباس و قیافه. از طرفی کسانی که می‌خواهند حقوق ماهانه بدهند، کار زیادی از آدم می‌کشند. اصلا من برای همین بادیگارد ثابت و حقوق‌بگیر کسی نمی‌شوم و بیشتر موردی کار می‌کنم، البته مشتری‌های ثابتی هم دارم که فقط به من زنگ می‌زنند.»
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
حقوق شهروندی در روابط کارگر و کارفرما تبیین شود
احمد مشیریان، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در رعایت تنظیم روابط کار بین جامعه کارگری و کارفرمایی نیازمند تبیین حقوق شهروندی هستیم، گفت: باید در این زمینه به مختصات خاصی برسیم تا علاوه بر داشتن نقطه نظرات مشترک، تنظیم کننده این امور باشیم.
رقابت بیش از 500 جوان ماهر در هجدهمین مسابقات ملی مهارت
هجدهمین مسابقات ملی مهارت از بیست و چهارم تا بیست و هفتم تیرسال جاری در 33 رشته مهارتی با شرکت 544 جوان ماهر در سراسر کشور برگزار می‌شود.
پای ایده‌هایتان صبوری کنید!
جوان خوش‌فکری است و خوب‌تر از آن، مصمم و متمرکز. برایش هیچ چیز در دنیای خواستن و توانستن، نشد ندارد. ثابت‌قدمی از مهم‌ترین ویژگی‌هایش است؛ همان چیزی که خودش می‌گوید او را سرپا نگه‌ داشته. باهوش به نظر می‌رسد.
توزیع نابرابرانه منابع ارزی در بین دریافت‌کنندگانی که اگرچه به اسم تولید‌کننده ثبت سفارش می‌کردند و ظاهرا شرکت‌های تولیدی به ثبت رسیده بودند، اما به منظور تولید از این ارز بهره نگرفته بودند؛ نشان می‌دهد دولت‌ها در کشور ما سیاست‌گذاری منسجمی در رابطه با بحث حمایت از تولید نداشته‌اند و حتی نظارت مشخصی بر مقوله مهمی مثل ارز دولتی در شرایط حساس اقتصادی نیز ندارند.
در این مقاله به بحث و بررسی چند تصور رایج می‌پردازیم که اغلب به‌عنوان مزیت طرح‌های مبتنی بر حساب‌های انفرادی مطرح می‌شوند. اغلب این تصورات، اگر اشتباه نباشند، در بهترین حالت نیازمند شرایطی هستند که فراهم آوردن آنها آسان نیست.