گفت‌وگو با عبدالقادر جداوی، کارآفرین گردشگری
کارآفرینی در روستا با غذاهای سنتی
لب‌های روستای دفاری در آغوش دریا خشک شده بود. در افق، مهی غلیظ بود چون سراب. بیکاری و تشنگی، رمق مردم را گرفته بود؛ خیلی‌ها کوله‌بارشان را برداشتند و زندگی را آن سوی آب‌ها در کشورهای عربی جست‌وجو کردند. رفتند و روستا ماند و خاطراتش.
معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی خبر داد
تسهیلات اشتغالزا برای مقرری بگیران بیمه بیکاری
معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی گفت: با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی تسهیلاتی برای اشتغال مجدد دریافت کنندگان مقرری بیمه بیکاری ارائه می شود.
زندگی مامورانی که در جاده‌ها نشسته‌اند
روایت کار و زندگی درکیوسک‌های عوارضی
از صبح تا شب روی یک صندلی فلزی می‌نشیند و پول می‌گیرد و کاغذ عوارض، به راننده‌ها تحویل می‌دهد.
کتاب خاطرات کارفرمایان کارآفرین منتشر شد
معاونت امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی به منظور بهره گیری از تجربیات و آموخته های کارفرمایان و کارآفرینان برتر و تأثیرگذار کشور، کتاب "خاطرات کارفرمایان کارآفرین" را منتشرکرد.
استقبال از ورود دولت و مجلس به مساله تامین اجتماعی
دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار با استقبال از ورود مجلس و دولت به میدان تلاش برای رفع چالش های سازمان تامین اجتماعی، ابراز امیدواری کرد این تلاش ها به نتیجه و تامین اجتماعی به پایداری برسد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
کارآفرینان برای ریشه‌کن‌کردن بیکاری کمک‌ کنند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه نباید بگوییم که کار خیر در کشور به اتمام رسیده است بلکه با الگو کردن افراد خیر و کارآفرین مردم را به سمت جلو تشویق کنیم، از کارآفرینان و خیرین دعوت کرد تا با مشارکت خود در ریشه‌کن‌کردن بیکاری به کمک مسئولان بشتابند.
افزایش چشمگیر تشکل های صنفی در 4 سال گذشته
قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش تعداد تشکل‌های صنفی از 7 هزار به ۱۲ هزار تشکل ظرف چهار سال گذشته خبر داد.
نرخ بیکاری تابستان 11.7 درصد اعلام شد
رئیس مرکز آمار ایران با اعلام این مطلب که نرخ بیکاری در تابستان 11.7 درصد بوده گفت: بیکاران کشور در تابستان حدود ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر بوده‌اند.
در مراسم گرامیداشت سالروز تصویب قانون کار تاکید شد
امنیت شغلی مهمترین مطالبه صنفی کارگران
مراسم بیست‌وهفتمین سالگرد تصویب قانون کار روز گذشته با حضور گروه‌های مختلفی از کارگران تهرانی و سخنرانی چهره‌های صنفی جامعه کارگری در محل تشکیلات مرکزی خانه کارگر در خیابان ابوریحان تهران برگزار شد و در نهایت با قرائت قطعنامه خاتمه یافت.
مدیرکل وصول حق بیمه در همایش رابطان بیمه ای چهارمحال و بختیاری:
سازمان تأمین اجتماعی خواهان پایداری تولید و اشتغال است
مهرداد قریب مدیر کل وصول حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی در همایش هم اندیشی با تشکل های کارفرمایی و رابطین بیمه ای چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: پایداری سازمان تأمین اجتماعی منوط به پایداری نسبت ورودی و خروجی آن است و از این رو، مطلوب این سازمان این است که تولید و اشتغال پایدار حاصل شده و صنایع در ظرفیت بالایی فعالیت کند.
هزینه ایجاد یک شغل صنعتی چقدر است؟
رییس اتاق تعاون ایران می‌گوید تنها بخش اقتصادی ایران که می‌تواند به اشتغال پایدار کمک کند، بخش تعاون است. او ایجاد شغل در بخش تعاون را کم هزینه دانست و هزینه ایجاد هر شغلی صنعتی را ۱۰۰ تا۳۰۰ میلیون تومان ذکر کرد.
هشدار محجوب درباره اصلاح قانون کار به نفع کارفرما
علیرضا محجوب در بیست‌وهفتمین سالگرد اصلاح قانون کار گفت: برخی از هر فرصتی که به دست می‌آورند برای اخراج کارگران استفاده می‌‌کنند این افراد معتقدند که قانون کار باید به نفع سرمایه‌دار تغییر کند و به ضرر کارگر نوشته شود ما خطاب به این افراد می‌‌گوییم که اگر بخواهند قانونی بر ضرر کارگر بنویسند دستشان را قطع می‌کنیم.
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی:
اوضاع کسب‌وکار کمی بهتر شده اما هنوز در رکود هستیم
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی به ارزیابی محیط کسب و کار ایران پرداخت و تصریح کرد: با وجود رکود در فضای اقتصادی، شفافیت در اقتصاد ایران بیشتر شده است.
در دنیا ۱۲ هزار و در ایران ۶ هزار رشته شغلی فعال است
کارشناس ارشد بازار کار با اشاره به وجود ۷ هزار مجوز کسب و کار در کشور، از شناسایی ۳۲ فرصت جدید اشتغال مبتنی بر IT و فناوری اطلاعات در ایران خبر داد.
اثر مکتوب وزیر کار درباره اشتغال پایدار منتشر شد
جلد اول کتاب «توسعه اشتغال پایدار» که علی ربیعی، وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی آن را با همکاری عیسی منصوری و مارتین سیورز نوشته است، روانه بازار کتاب شد.
کارگران ایران و بیست‌وهفت سالگی قانون کار
بیست و هفت سال پیش در چنین روزی پس از یک دوره کشمکش و اختلاف نظر میان مجلس وقت شورای اسلامی با اعضای وقت شورای نگهبان قانون اساسی برسر تصویب لایحه قانون کار جدید، مفاد مورد اختلاف این لایحه توسط مجمع تشخیص مصلحت نطام تایید شد و در نتیجه قانون کنونی کار با 203 ماده، جایگزین قانون کار مصوب سال 37 شد.
اهمیت سند کار شایسته برای کارگران
معاون وزیر کار می‌گوید با وجود آنکه در طول برنامه‌های اول تا پنجم توسعه سیاست اشتغال وجود نداشت ولی در برنامه ششم برای اولین بار علاوه بر اشتغال، سند ملی مبتنی بر کار شایسته هم تدوین شده است.
دلایل افت رتبه جهانی کسب و کار ایران
یک اقتصاددان می‌گوید با توجه به این که 80 درصد درآمد سالانه دولت را بودجه جاری می‌بلعد، دولت ناگزیر است فضای کسب و کار را بهبود بخشد تا بخش‌هایی به جز نفت و گاز در ایران هم بتوانند سرمایه‌گذار خارجی جذب کنند و اقتصاد ایران رونق گیرد.
ماموریت وزارت کار در اجرای آیین‌نامه اشتغال روستایی
با ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی توسط معاون اول رییس جمهوری، وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اجرای آیین نامه اشتغال روستایی تعیین شد.
سند ملی با محوریت «کار شایسته» تدوین می‌شود
عیسی منصوری اظهار کرد: در برنامه‌های اول تا پنجم توسعه کشور اشتغال وجود نداشت اما برای برنامه ششم توسعه سیاست اشتغال و سند ملی اشتغال مبتنی بر شایستگی برای نخستین بار تهیه و تدوین شده است.
در این مقاله به بحث و بررسی چند تصور رایج می‌پردازیم که اغلب به‌عنوان مزیت طرح‌های مبتنی بر حساب‌های انفرادی مطرح می‌شوند. اغلب این تصورات، اگر اشتباه نباشند، در بهترین حالت نیازمند شرایطی هستند که فراهم آوردن آنها آسان نیست.