یک فعال کارگری تاکید کرد
متولیان اشتغال برای بیکاری جوانان برنامه‌ریزی کنند
یک فعال کارگری بر لزوم استفاده از منابع و سرمایه‌های انسانی در کشور تاکید کرد و گفت: با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری دانش آموختگان، دستگاه‌های متولی اشتغال باید برای ساماندهی جوانان بیکار برنامه‌ریزی کنند.
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار:
کار و تولید، اشتغال و حیات اقتصادی بنگاه‌ها، سه ضلع یک مثلثند
کریم یاوری، گفت: آشنایی کارگران در محیط کار با حقوق قانونی و نحوه چگونگی انجام بهتر وظایفی که در کارگاه به عهده آنان است، برای بهبود و رونق تولید ضروری است.
معاون اشتغال وزیر کار مطرح کرد؛
۲ سناریو برای اشتغال ۹۸
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با بیان اینکه باید سیاست‌های اشتغال را متناسب با دوران رونق و رکود تنظیم کنیم، از تدوین دو سناریو منطبق با شرایط اقتصادی برای اشتغال ۹۸ خبر داد.
شرایط اعزام نیروی کار به خارج از کشور فراهم شود
یک کارشناس بازار کار معتقد است با تزریق پول به بازار، شغل ایجاد نمی‌شود و در شرایطی که بسیاری از کشورها به شدت نیازمند نیروی انسانی هستند، باید شرایط بهره‌گیری و اعزام نیروهای کار ماهر و متخصص خود را فراهم کنیم.
یادداشتی از دکتر احمد میدری
توسعه نیازمند افزایش ظرفیت‌های حکومتی است
سخنانم را با تمثیلی از زنده‌یاد، دکتر حسین عظیمی (اقتصاددان نام‌آور فقید) شروع می‌کنم؛ ایشان در کتاب مجموع مقالاتی که تحت عنوان «سیاست‌، برنامه‌ریزی و توسعه» منتشر شد، وضعیت نظام اجرایی کشور را به ارابه‌ای تشبیه می‌کند که در سربالایی می‌رود و از سنگینی بار، دو اسب ارابه به یکدیگر حمله می‌کنند؛
کارگران اردیبهشت ۱۶۰ هزار تومان حق مسکن می‌گیرند
کارگران این ماه باید ۱۶۰ هزار تومان حق مسکن بگیرند. عدم پرداخت به معنای تخلف است.
مدیر امور کسب‌و‌کارهای نوین اتاق تهران؛
مهاجرت استارتاپ‌ها تشدید می شود
مدیر واحد کسب و کارهای نوین اتاق بازرگانی تهران گفت: در شرایطی که عرصه فعالیت بر استارت‌آپ‌ها تنگ می‌شود، خیلی از آن‌ها به فکر مهاجرت و گرفتن ویزا مهاجرت هستند؛ حتی ویزای تعدادی از آن‌ها که استارتاپ‌های شناخته‌ای هم هستند، صادر شده است.
مدیرکل تأمین‌اجتماعی آذربایجان شرقی:
20 کارگاه تحت پوشش در آتش‌سوزی بازار تبریز، تخریب شد
به گفته مدیرکل تامین اجتماعی استان آذربایجان شرقی در جریان حادثه آتش سوزی بازار سرپوشیده تبریز، 20 کارگاه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی که 35 نفر از بیمه‌شدگان این سازمان در آنها مشغول فعالیت بودند، در آتش سوختند.
وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:
پرداخت 233 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی
وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که سال گذشته در مجموع 32 هزار و 151 فقره تسهیلات به ارزش حدود 232 هزار و 863 میلیارد ریال برای تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد، در راستای تحقق «اقتصاد مقاومتی» پرداخت شد.
در جلسه هیات وزیران به تصویب رسید:
اصلاح آیین نامه اجرایی تعیین تکلیف بدهی معوق کارفرمایان
هیات وزیران در جلسه روز گذشته به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، آیین نامه اجرایی مربوط به تعیین تکلیف بدهی معوق کارفرمایان را با هدف حمایت از بنگاه های تولیدی و حل و فصل مشکلات آنها اصلاح کرد.
علی اصلانی:
60 تا 70 درصد کارگران شغل دوم دارند
علی اصلانی گفت: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی به دلیل اختلافی است که بین خط فقر و دستمزد وجود دارد و به صورت مستقیم و غیر مستقیم، متوجه قشر کارگر است. با توجه به شرایط فعلی، بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کارگران شغل دوم دارند، ۴۰ تا ۵۰ درصد کسانی که به صورت شخصی مسافرکشی می‌کنند از کارگران هستند که بعد از تعطیل شدن کارگاه و واحد تولیدی و محل کار خود، مجبور به کار دوم می‌شوند.
آغاز طرح ساماندهی کودکان کار و خیابانی در تهران
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از اجرایی شدن طرح ساماندهی کودکان کار و خیابانی از یک ماه آینده خبر داد و گفت: این طرح با مشارکت وزارت کشور، اداره اتباع و شهرداری تهران انجام خواهد شد.
اختلال احتمالی در فعالیت استارت‌آ‌پ‌ها با اجرای رمز یکبار مصرف
نایب رئیس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب‌و‌کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران گفت: حذف رمزهای اینترنتی ثابت فعالیت استارت‌آپ‌ها را برای دو ماه دچار مشکل می کند و احتمال کاهش درآمد آنها وجود دارد.
یادداشتی از دیتی آندرس
کلان‌روندهای آینده بازار کار
گزارش سده سازمان بین‌المللی کار، دستاوردهای تاریخی را در ارتقای کار شایسته و همین طور موضوعات مرتبط با توسعه اقتصادی و اجتماعی گرامی می‌دارد. همانند بسیاری از کشورهای جهان در خلال سال‌های 1914 تا 1919، ایران نیز به‌رغم اعلام بی‌طرفی، از آسیب‌ها و صدمات جنگ جهانی اول متاثر شد.
افزایش نرخ بیکاری استان تهران در سال ۹۷
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: تعداد افراد بیکار در استان تهران در سال گذشته ۵۶۴ هزار و ۶۹۵ نفر و افراد شاغل ۴ میلیون و ۴۸ هزار و ۳۲۴ نفر بوده است.
یک فعال کارگری
ارز نیمایی به اتحادیه امکان اختصاص یابد
یک مقام مسئول کارگری با اشاره به کاهش قدرت خرید خانوارهای کارگری، اختصاص ارز نیمایی به "اتحادیه امکان" را به منظور تهیه و توزیع کالای مرغوب و ارزان قیمت خواستار شد.
آمارها نشان می دهد
کاهش 73 درصدی تسهیلات رفاهی کارگران در سال گذشته
آمارها نشان می دهد وضعیت رفاهی کارگران در سال 1397 نسبت به سال قبل از آن 73.8 درصد افت کرده است.
توافق بنیاد شهید و میراث فرهنگی برای توسعه اشتغال‌زایی
معاون اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید ضمن برشمردن برنامه‌های این سازمان در حوزه توسعه اشتغال، به توافق با سازمان میراث فرهنگی برای حمایت از کارآفرینان اشاره کرد.
افزایش 17.3 درصدی مقرری‌بگیران بیمه بیکاری
بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تعداد مقرری­ بگیران بیمه بیکاری طی سال‌های 1395 تا 1397 روند افزایشی داشته و 17.3 درصد رشد یافته است.
امامی امین خبر داد
مهاجرت ۱۷ درصد از تحصیلکردگان به تهران برای اشتغال
معاون هماهنگی امور اقتصادی استان تهران گفت: براساس آمار سالانه ۱۷ درصد از تحصیل کردگان استان‌های کشور برای اشتغال به استان تهران مهاجرت می‌کنند.
سخنانم را با تمثیلی از زنده‌یاد، دکتر حسین عظیمی (اقتصاددان نام‌آور فقید) شروع می‌کنم؛ ایشان در کتاب مجموع مقالاتی که تحت عنوان «سیاست‌، برنامه‌ریزی و توسعه» منتشر شد، وضعیت نظام اجرایی کشور را به ارابه‌ای تشبیه می‌کند که در سربالایی می‌رود و از سنگینی بار، دو اسب ارابه به یکدیگر حمله می‌کنند؛
تقویت سرمایه اجتماعی به‌دلیل پیوندی که با اقتصاد و سایر بخش‌های زندگی مردم دارد، جزء مهم‌ترین مسائل در کشور ماست، اما متاسفانه همان طور که تاریخ ایران نیز گویاست، کشور ما در طول تاریخ، جز در مقاطعی بسیار کوتاه از ضعف سرمایه اجتماعی در رنج بوده است.