رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی:
پرداخت عیدی کارگری به بازنشستگان نیازمند بودجه است
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی همسان سازی عیدی بازنشستگان را قابل طرح و اجرا دانست و گفت: برای عملیاتی کردن این طرح لازم است بودجه‌ای کنار گذاشته و منابع آن تامین اعتبار شود.
با حکم دکتر سالاری
رضا مسرور، مشاور اقتصادی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی شد
طی جلسه‌ای با حضور دکتر سالاری و برخی مدیران ارشد سازمان تأمین اجتماعی، رضا مسرور به عنوان مشاور اقتصادی این سازمان معرفی شد.
هادی ابوی:
منابع حذف یارانه ثروتمندان برای ارتقای رفاه کارگران هزینه شود
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، حذف ثروتمندان را از لیست یارانه‌بگیران، اقدامی بسیار مناسب عنوان کرد که در نتیجه آن زمینه سرمایه‌گذاری‌‌های زیرساختی کشور و ارتقای مسائل رفاهی دهک‌های پایین جامعه از جمله کارگران فراهم می‌شود.
علی‌اصغر آهنی‌ها:
حذف یارانه ثروتمندان ضروری است
نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، فلسفه پرداخت یارانه را حمایت از اقشار ضعیف جامعه بیان کرد و حذف یارانه ثروتمندان را به‌ویژه در شرایط سخت اقتصادی، اقدامی بسیار ضروری برشمرد که باید به اجرا درآید.
کارگران ساختمانی به عراق می‌روند
شرایط رکودی در بخش مسکن سبب شده تا کارگران به دنبال راه‌حل‌های دیگری از جمله خروج از کشور و کار در کشورهای همسایه از جمله عراق باشند.
گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان داد:
داشتن شغل به‌معنی تامین معیشت افراد نیست
بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص آسیب‌شناسی وضعیت رفاهی شاغلان و بیکاران نشان می‌دهد که داشتن شغل لزوماً به معنی تامین معیشت افراد نبوده و اینکه برخی با وجود داشتن شغل، توانایی تامین حداقل معیشت را ندارند، از علل مختلفی مانند اشتغال ناقص، دستمزد پایین و بار تکفل بالا نشات می‌گیرد.
پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس
حداقل دستمزد کارگران به‌صورت منطقه‌ای و سنی تعیین شود
مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی با اشاره به معایب متعدد تعیین حداقل دستمزد سراسری، پیشنهاد داد: بهتر است با در نظر گرفتن تفاوتهای ساختار رشته فعالیتهای مناطق مختلف حداقل دستمزد به‌صورت منطقه‌ای و سنی انتخاب شود.
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار خبر داد:
آغاز ثبت نام کارگران و کارفرمایان برای دریافت خدمات الکترونیکی
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز ثبت نام کارگران و کارفرمایان سراسر کشور در دفاتر پیشخوان دولت برای دریافت خدمات غیرحضوری با عضویت در سامانه جامع روابط کار خبرداد.
عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد:
اشتغال‌زایی ۲ میلیون نفری با افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی
مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: به طور حتم افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی موجب افزایش اشتغال زایی در داخل کشور می شود، به طوری که این حوزه می تواند برای کشور بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا دو میلیون شغل ایجاد کند.
یادداشتی از حمیدرضا اشراقی
مدیریت استراتژیک منابع انسانی
مقدمه: امروزه سازمان‌ها مدیریت منابع انسانی را به عنوان بخش اساسی سازمان خود می‌دانند و تلاش دارند که بین این بخش و قسمت‌های دیگر سازمان و حتی اهداف سازمانی انسجام عملیاتی به‌وجود آورند؛ مفهومی که به عنوان مدیریت استراتژیک منابع انسانی نامیده می‌شود.
اینفوگرافی / آمار جانباختگان کار در بهار ۹۸
سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده در سه‌ماهه نخست امسال ۴۲۱ نفر از هموطنان در «حوادث ناشی از کار» جان خود را از دست دادند که ۴۱۷ نفر از آنها مرد و چهار نفر زن بوده‌اند.
بررسی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان می دهد؛
عبور از بحران بیکاری با اشتغال جوانان زیر 30 سال
جوانان بیکار زیر 30 سال معمولاً اصلی ترین گروه همواره جویای کار هستند و حل مساله بیکاری در این گروه سنی به معنای عبور کشور از بحران بیکاری و پیشگیری از برخی آسیب‌ها است.
مهدی پازوکی، اقتصاددان:
حذف یارانه‌ دهک‌های بالا، اقدامی بخردانه است
دکتر مهدی پازوکی، حذف یارانه ثروتمندان را اقدامی بخردانه‌ توصیف و تصریح کرد: پرداخت یارانه‌های نقدی باید به‌درستی هدفمند شود؛ زیرا میزان کنونی یارانه به مبلغ 45 هزار و 500 تومان، رقم ناچیزی است و اثرگذاری زیادی در میان دهک‌های پایینی ندارد.
دکتر مهدی تقوی، اقتصاددان:
منابع مالی حذف یارانه ثروتمندان، صرف اشتغال‌زایی شود
دکتر مهدی تقوی، حذف یارانه سه دهک اول جامعه را بسیار مفید و لازم‌الاجرا دانست و اختصاص منابع مالی به‌دست آمده از اجرای این طرح را برای ایجاد اشتغال‌زایی و گسترش پوشش حمایتی از اقشار ضعیف جامعه، ضروری برشمرد.
وزیر جهاد کشاورزی:
ایجاد «زنجیره ارزش» راهکار ارتقای بهره‌وری در بخش کشاورزی است
وزیر جهاد کشاورزی گفت: راه نجات کشاورزی و ارتقای بهره وری و به صرفه و اقتصادی شدن تولیدات بخش کشاورزی این است که تولید از تامین مواد اولیه و نهاده ها تا شبکه توزیع در قالب زنجیره، بر مبنای تقاضا و برپایه تحقیقات علمی باشد.
تک‌رقمی کردن نرخ بیکاری در تهران به ۲ سال زمان نیاز دارد
عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس، تک رقمی کردن نرخ بیکاری در تهران در ۲ ماه آینده را امری بعید دانست چرا که معتقد است ایجاد اشتغال برای ۱۵ درصد جمعیت بیکار نیازمند تلاش ۲ ساله توام با پشتکار است.
امکان ثبت قرارداد‌های شفاهی در سامانه جامع روابط کار وجود دارد
نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: فردی که قرارداد شفاهی دارد می‌تواند اطلاعات کار خود مانند تاریخ شروع کار، ساعت کار و ... را در سامانه وارد کند و وزارت کار در صورت صحت اطلاعات باید پیگیر حقوق او باشد.
مجلس پیگیر ساماندهی پیمانکاران تامین نیروی انسانی است
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه امروز بیشتر کارگران به صورت قراردادی آنهم در قالب قراردادهای کوتاه‌مدت مشغول به کار هستند، گفت: به هر حال این قراردادها وجود دارند و یک تاریخ استخدام و یک تاریخ پایان دارند و ما هم هیچ کاری نمی‌توانیم برای کارگرانی که در پایان قرارداد بیکار می‌شوند، انجام دهیم.
«شاغل» و «بیکار» هر دو در جستجوی کار
اگر بیکار هستید و دنبال کار می‌گردید، فکر نکنید تنها هستید. غیر از شما صد‌ها هزار بیکار دیگر دنبال شغل می‌گردند و علاوه بر آنها میلیون‌ها فرد شاغل نیز دنبال کار می‌گردند! در سال‌های اخیر در جستجوی کار بودن انگار به یکی از ویژگی‌های اصلی ایرانیان تبدیل شده، چون امنیت پایین شغلی باعث شده شاغل و بیکار مدام مجبور به رصد کردن موقعیت‌های شغلی جدید باشند.
جعفریان در هم‌اندیشی با تشکل‌های کارفرمایی آذربایجان‌شرقی:
ارتقای سه‌جانبه‌گرایی، از مهم‌ترین رویکردهای سازمان تامین اجتماعی است
جلسه هم‌اندیشی تامین اجتماعی و تشکل‌های کارفرمایی آذربایجان‌شرقی با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی در تبریز برگزار شد.
مقدمه: امروزه سازمان‌ها مدیریت منابع انسانی را به عنوان بخش اساسی سازمان خود می‌دانند و تلاش دارند که بین این بخش و قسمت‌های دیگر سازمان و حتی اهداف سازمانی انسجام عملیاتی به‌وجود آورند؛ مفهومی که به عنوان مدیریت استراتژیک منابع انسانی نامیده می‌شود.
معاون اشتغال وزیر کار در بیان جزئیات طرح ها و سیاست های اشتغالی دولت در سال ۹۸ گفت: در سال جاری یکی از سیاست های اصلی دولت، تثبیت اشتغال و وابستگی کمتر به پرداخت وام است که سازمان برنامه و بودجه هم باید حمایت کند.
تقویت سرمایه اجتماعی به‌دلیل پیوندی که با اقتصاد و سایر بخش‌های زندگی مردم دارد، جزء مهم‌ترین مسائل در کشور ماست، اما متاسفانه همان طور که تاریخ ایران نیز گویاست، کشور ما در طول تاریخ، جز در مقاطعی بسیار کوتاه از ضعف سرمایه اجتماعی در رنج بوده است.