جنب پل حافظ
نزول شاخص در ترافیک مجامع
بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته را با افت ۱/۶‌ درصدی شاخص کل به پایان رساند.این امر در شرایطی شکل گرفت که شمار قابل ملاحظه‌ای از مجامع شرکت‌های بورسی طی هفته مزبور برگزار شد و تعداد قابل توجهی از نمادهای بزرگ نیز در روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری شاهد برگزاری مجامع خواهند بود. در این میان همچنان برخی از نمادهای بسته با عدم برگزاری مجامع مواجه شده‌اند که مهم‌ترین‌ آنها نماد متوقف «های وب» است.
3 مانع بهبود وضعیت سهام شناسایی شد
رصد رونق از «بهار» بورسی‌ها
خستین ماه از فصل تابستان به‌صورت سنتی دوران پرخبر بورس تهران بوده است. مجامع شرکت‌های بورسی در این ماه و به‌خصوص در روزهای پایانی آن به اوج خود می‌رسد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
٦٠ شرکت شستا امسال واگذار می شود
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ادامه واگذاری بنگاه های زبرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) تا پایان سال ‌جاری خبر داد و گفت: ٦٠ شرکت دیگر شستا تا پایان امسال واگذار می‌شود.
سیدمحمد بحرینیان، تشریح کرد
رنج‌تولید در سینه‌کش اقتصاد
انتشار یک مصاحبه از سیدمحمد بحرینیان، اقتصاددان و پژوهشگر توسعه در روزنامه شرق (شماره 3189 مورخ 17 تیر 97)، یک‌بار دیگر به این پرسش تاریخی را مطرح کرد که چرا تولید کشور، سال‌هاست درجا می‌زند و چرا حمایت‌های انجام‌شده از آن تاکنون به نتیجه نرسیده است.
یادداشتی از حمیدرضا صالحی
سوبسید به تولید مونتاژی، سوبسید به واردات است
بعد از انقلاب با فرصتی که در اختیار دولت‌های دهه شصت قرار گرفت شاهد ورود صنایعی به کشور بودیم که پیش از این، عرصه‌ای برای آن‌ها به دلیل وابستگی کشور به واردات و عدم اتکا به منابع داخلی، وجود نداشت.
یادداشتی از محمدرضا نجفی‌منش
توقعات بیجا از تولید، به کام واردکنندگان است
توزیع نابرابرانه منابع ارزی در بین دریافت‌کنندگانی که اگرچه به اسم تولید‌کننده ثبت سفارش می‌کردند و ظاهرا شرکت‌های تولیدی به ثبت رسیده بودند، اما به منظور تولید از این ارز بهره نگرفته بودند؛ نشان می‌دهد دولت‌ها در کشور ما سیاست‌گذاری منسجمی در رابطه با بحث حمایت از تولید نداشته‌اند و حتی نظارت مشخصی بر مقوله مهمی مثل ارز دولتی در شرایط حساس اقتصادی نیز ندارند.
یادداشتی از حسن فروزان فرد
چطور تولید مونتاژی تولید واقعی را عقب راند؟
گاهی گذرا به برنامه‌های توسعه‌ای سال‌های دهه 50 و اهدافی که در راستای حمایت از تولید دنبال شده، نشان می‌دهد فرایند توسعه و رشد تولید در گرو فضایی مستعد برای کسب‌وکار است، ضمن آنکه برنامه‌های توسعه‌ای با تکیه بر این شرایط قابل پیگیری خواهد بود.
جزئیات تامین مالی صنعت سیمان توسط یک تامین سرمایه فعال
انتشار اوراق دیگری از سوی تامین سرمایه امین در راه است. امروز در ساعت ۱۰صبح بورس کالا میزبان عرضه اوراق سلف موازی سیمان خوزستان است.
نماد معاملاتی ۳۰ شرکت بورسی متوقف شد
افت بورس در ترافیک مجامع
شاخص کل بورس تهران در ادامه روند فرساینده روزهای اخیر، ضمن واگذاری کانال ۱۰۸ هزار واحدی، ۳۲۹ واحد دیگر عقب نشست و در سطح ۱۰۷ هزار و ۷۸۱ واحدی قرار گرفت.
جنب پل حافظ
توقف افت شاخص سهام پس از ۶ روز
روند نزولی شاخص کل بورس طی معاملات سومین روز از هفته جاری متوقف شد و بازار چهره متعادل‌تری را نمایش داد.
شاخص سهام ۳۸ واحد رشد کرد
برخورد بزرگان بورسی به کف قیمتی؟
بعد از ۶ روز افت متوالی، روز گذشته شاخص کل بورس تهران با رشد اندکی همراه شد. به این ترتیب شاخص سهام با رشد ۳۸ واحدی (معادل ۰۳/ ۰ درصد) در سطح ۱۰۸ هزار و ۱۱۰ واحدی قرار گرفت. در شرایط کنونی قرار گرفتن قیمت سهام شرکت‌های بزرگتر بازار در سطوح حساس پس از اصلاح چند روزه، مهم‌ترین‌ عامل کاسته‌شدن از فشار عرضه در بازار سهام عنوان می‌شود.
جنب پل حافظ
تداوم عقب‌نشینی شاخص با فشار فلزی-معدنی
بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته همچنان شاهد افت شاخص کل با محوریت نمادهای فلزی-معدنی بود. دیروز همچنان نگرانی‌ها از کاهش قیمت جهانی فلزات پایه وجود داشت؛ این موضوع سبب شد تا نمادهای عمده با محوریت نمادهای معدنی –فلزی با ریزش قیمت مواجه شوند.
شاخص کل ۸۴۴ واحد دیگر افت کرد
پازل اصلاح قیمتی در بورس تهران
بورس تهران سیمای کم‌رمقی را در جریان معاملات دیروز به نمایش گذاشت. نماگر اصلی سهام طی دادوستدهای روز گذشته ۸۴۴ واحد(معادل ۸/ ۰ درصد) دیگر عقب نشست.
جنب پل حافظ
تداوم روند نزولی شاخص سهام
بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تداوم نزول قیمت‌ها بود. دیروز هر چند بازار جو بهتری داشت اما نمادهای بزرگ بازار نتوانستند در مقابل کاهش قیمت جهانی فلزات مقاومت کنند.
شاخص سهام ۵۸۸ واحد کاهش یافت
جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس
شاخص کل بورس روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدی مواجه شد. افت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی و شدت گرفتن ریسک‌های سیستماتیک عامل فشار بر سهام به‌شمار می‌روند.
جنب پل حافظ
عقب‌نشینی شاخص سهام با سیگنال‌های جهانی
بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با کاهش چشمگیر شاخص کل مواجه شد. در هفته گذشته معامله‌گران تحت تاثیر افزایش عرضه معامله‌گران حقوقی و کمبود نقدینگی، کاهش بهای جهانی فلزات و همچنین اوج‌گیری فصل مجامع و تا حدودی جو ناشی از عرضه اولیه پتروشیمی پارس به‌عنوان غول گازی بورس با کاهش شاخص کل مواجه شدند.
یک هفته با تپیکس
فرصت بازار دوم ارز برای بورس
بازار سهام در هفته گذشته در ادامه روند دو هفته پیش از آن نشانه‌های کاهش تب و تاب و تمایل به رکود را نشان داد که این مساله هم در حجم معاملات خرد و هم در افت شاخص محسوس بود.
عملکرد صنایع در دو دوره بررسی شد
پیام آمار‌ها به بورس‌بازان
بورس تهران معاملات ۲۰ روز گذشته خود را در دو دوره کاملا متفاوت سپری کرد. در دوره ابتدایی بازار شاهد جهش پرشتاب شاخص سهام بود.
شاخص بورس در‌جا زد
خواب سهام؛ موقت یا دائمی؟
معاملات دیروز بورس تهران در حالی پایان یافت که شاخص کل در نیمه نخست معاملات، افزایش بیش از ۴۰۰ واحدی را تجربه کرد.
افت 200 واحدی در روز یکشنبه
تفکیک مسیر دو جبهه بورسی
نماگر بورس تهران معاملات روز یکشنبه را با افت ۲۰۰ واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) و واگذاری کانال ۱۱۱ هزار واحدی به پایان رساند.
«روند فساد در ایران با درآمدهای نفتی‌ و سیستم خرج این درآمدها در ارتباط است. اگر سیستم مخارج دولت شفاف نباشد و نظارتی از طرف جامعه مدنی و مطبوعات آزاد صورت نگیرد و همچنین سیستم نظارتی از استحکام مدیریتی و کارشناسی جهت افزایش هزینه‌های سوء‌استفاده از قدرت عمومی برخوردار نباشد، همچنان ما با مسائل فساد مزمن در ایران مواجه خواهیم بود».
بهترین شیوه نگاه به هر مسئله‌ای، شیوه اقتصاد سیاسی است و چون می‌توان با محور قراردادن برندگان و بازندگان مناسبات، به تحلیل مسائل پرداخت، بررسی لایحه بودجه نیز از این منظر اهمیت دارد.