printlogo


طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» از فردا آغاز می‌شود
طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» از فردا آغاز می‌شود
کد خبر: 48843 تاریخ: 1398/9/4 09:54
بنا به اعلام مدیر گروه مدیریت برنامه‌های سلامت وزارت بهداشت، اجرای طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» از فردا در سه استان کشور آغاز می‌شود.

تامین 24 / محمد اسلامی مدیر گروه مدیریت برنامه‌های سلامت مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به آغاز اجرای «طرح هر خانه یک پایگاه سلامت»  اظهار کرد: از فردا سه‌شنبه پنجم آذرماه اجرای این طرح در سه استان با حضور وزیر بهداشت و معاون بهداشت وزارت بهداشت در قزوین آغاز می‌شود.

 

وی ادامه داد: طرح هر خانه یک پایگاه سلامت به این منظور راه اندازی می‌شود تا افراد خانواده را توانمند کند و اعضای خانواده ها در ارتقای سلامت خود سهیم باشند و مسئولیت ارتقاء سلامت شان را به عهده بگیرند.

 

اسلامی اظهار کرد : ۲۵ میلیون خانوار ایرانی داریم و برای آنکه طرح هر خانه یک پایگاه سلامت را با موفقیت شروع کنیم، تصمیم گرفتیم تا این طرح را به صورت پایلوت در سه دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرایی کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه سفیران و رابطان سلامت در همه نیروهای داوطلب هستند و دریافتی از نظام سلامت ندارند، خاطرنشان کرد: هر ۴۰ سفیر با یک رابطه سلامت مرتبط می‌شوند و رابطه سلامت وظیفه آموزش این سفیران را به عهده دارد .

 

مدیر گروه مدیریت برنامه‌های سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: این طرح به دلیل آنکه به کمک نیروهای داوطلب مردمی اجرا می‌شود نیاز به بودجه زیادی ندارد و  تنها بودجه کمی صرف  آموزش و تولید محتوایی آموزشی می‌شود و ما برای کاهش هزینه ها تصمیم گرفتیم محتواهای آموزشی به جای چاپ روی کاغذ در فضای مجازی در اختیار سفیران سلامت قرار بگیرد و در این زمینه اپلیکیشنی طراحی کرده‌ایم که سفیران سلامت به آن دسترسی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه ۲۰ سرفصل برای آموزش به سفیران سلامت هر خانواده در نظر گرفته شده است،گفت: مسمومیت با مونوکسید کربن، سلامت دهان و دندان، فعالیت بدنی و کم تحرکی، کاهش مصرف قند، نمک و چربی، پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات، تماس با اورژانس و فوریت‌های پزشکی از مهمترین محورهای آموزش به سفیران سلامت است.

 

اسلامی در پایان تصریح کرد: طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، کار مشترک مرکز مدیریت شبکه  ودفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت است و پس از اجرای طرح پایلوت مجری برنامه دفتر ارتقاء سلامت خواهد بود و مرکز مدیریت شبکه با دفتر آموزش و ارتقای سلامت همکاری می‌کند.

 

 

لینک مطلب: http://tamin24.ir/News/48843.html