printlogo


معاون سرمایه گذاری توسعه روستایی خبر داد
پرداخت هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات به 90 هزار طرح اشتغالزایی روستایی
پرداخت هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات به 90 هزار طرح اشتغالزایی روستایی
کد خبر: 45085 تاریخ: 1398/2/25 10:42
معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: بیش از هفت هزار و 300 میلیارد تومان تسهیلات به 90 هزار طرح اشتغالزایی روستایی پرداخت شده که پیش بینی می شود با این رقم بیش از 150هزار شغل در مناطق روستایی و مناطق محروم ایجاد شود.

تامین 24 / منوچهر رزمجو با اشاره به شتاب بخشی به روند پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستاییان در سال جاری، گفت: تلاش می کنیم کل اعتبارات طرح های اشتغالزایی مصوب که 18هزار میلیارد تومان است، تا اواسط سال 98 به متقاضیان پرداخت شود.

 

وی با بیان این که 153هزار طرح اشتغالزایی برای دریافت 18هزار میلیارد تومان تسهیلات به بانک های عامل ارسال شده است،گفت: البته دوالی سه برابر این تعداد تقاضا برای دریافت تسهیلات از طریق سامانه «کارا» ثبت شده بود که بر اساس الگوهای اعطای تسهیلات و طرح های توجیهی، 153هزار طرح اشتغالزایی روستایی مصوبه گرفتند.

 

به گزارش ایرنا، معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی گفت: در حال حاضر 96هزار طرح اشتغالزایی روستایی در بانک های عامل، مصوب شده که قراردادهای حدود 92هزار طرح به ارزش کلی بالغ بر 8هزار و300 میلیارد تومان منعقد شده است.

 

شاخص های توزیع اعتبارات

وی خاطرنشان کرد: استان کرمانشاه بالاترین تعداد و بیشترین میزان پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی را به خود اختصاص داده است.

 

معاون امور سرمایه گذاری توسعه روستایی خاطرنشان کرد: توزیع اعتبارات این تسهیلات بر اساس شاخص های جمعیت بیکار در هر روستا، تعداد روستاها در استان، جمعیت روستاها و حداکثر و حداقل درآمدهای روستاییان، تقسیم بندی شده است.

 

رزمجو درباره حوزه هایی که این تسهیلات به آنها اختصاص یافته است، گفت: در سال گذشته، 45 درصد از طرح هایی که تسهیلات دریافت کرده اند، در بخش کشاورزی و دامداری هستند؛ 10درصد این تسهیلات در واحدهای صنعتی، 10درصد در حوزه صنایع دستی و فرش دستبافت، 10درصد در توسعه صنعت گردشگری و 15درصد هم در بخش خدمات و صنایع ارتباطات و 10درصد هم در سایر حوزه های کسب و کار روستایی توزیع شده است.

 

وی با تاکید بر لزوم رعایت توازن در توسعه روستاها گفت: دولت دوازدهم توجه ویژه ای به توسعه متوازن داشته و کارآفرینی را در اولویت برنامه های خود در روستاها قرارداده است و تسهیلات ارزان قیمت مرتبط به آن را نیز پرداخت کرده است.

 

روستایی بدون امکانات زیرساختی در کشور وجود ندارد

رزمجو با تاکید بر این که «توسعه اقتصادی باید همراه توسعه فرهنگی و اجتماعی در روستاها دنبال شود»، گفت: وقتی روستاها از نظر اقتصادی رشد کنند، قطعا توسعه فرهنگی را نیز به دنبال خواهد داشت؛ از این نظر پس از انقلاب اسلامی اقدامات و کارهای گسترده ای در حوزه زیرساختی انجام شده است به طوری که بیشتر روستاهای کشور یا به صورت کامل و یا بین 80 تا 100درصد از امکانات زیرساختی آب و برق و گاز برخودار بوده و با سرعت نیز در حال تکمیل هستند.

 

وی اضافه کرد:حلقه مفقوده رشد متوازن روستاها در این چند سال، توسعه اقتصادی بود که با پیگیری دولت تدبیر و امید و پرداخت تسهیلات از صندوق توسعه ملی در مسیر تحقق قرار گرفته است.

 

مهاجرت معکوس به روستاها در حال گسترش است

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی با تاکید بر لزوم صیانت از فرهنگ روستاها و زندگی روستایی، تاکید کرد: روستاها کانون تولید و ارزش آفرینی و از نظر مولفه های فرهنگی و حضور اقوام مختلف و میراث ناملموس، بسیار غنی هستند و باید از طریق اشتغالزایی و رونق کار و کسب در آمد به ماندگاری مردم در روستاها، صیانت فرهنگ و حفظ روستاها کمک کنیم.

 

رزمجو در عین حال گفت: بر اساس آمار، مهاجرت به سمت شهرها کاهش پیدا کرده است و از طرفی مهاجرت معکوس به روستاها نیز آغاز شده و در حال گسترش است.

 

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی با بیان این که «بیشتر روستاییان که به شهرها مهاجرت کرده اند در حال بازگشت به روستاهای خود هستند»، گفت: ایجاد اشتغال، تقویت و افزایش رونق تولید در روستاها، باعث ماندگاری افراد در روستاها شده و رونق اقتصادی را در این مناطق، منجر می شود.

 

ملاک اعطای تسهیلات رونق تولید است

رزمجو تصریح کرد: در بخش اعطای تسهیلات اشتغالزایی اولویت بندی خاصی میان مردان و زنان نداشتیم و ملاک ما فقط کارآفرینی و رونق تولید است و در این راستا طرح تسهیلات ارزان قیمت اشتغالزایی در بخش های مختلف به زنان کارافرین به ویژه در بخش صنایع دستی و فرشبافی در روستاها اختصاص یافته است.

 

معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی توضیح داد: قانون حمایت از اشتغالزایی در روستاها و مناطق محروم در سال 1396 به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید؛ البته این لایحه با هدف ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در روستاها، کاهش نرخ مهاجرت ها به سمت شهرها، افزایش تولید و بهره وری و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری در دولت پیشنهاد و تصویب شده بود که با موافقت رهبر معظم انقلاب مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اجرای این قانون اختصاص یافت.

 

معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی گفت: پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستاییان از اواخر سال 96 و اوایل سال 97 شروع شد و تا پایان سال 97 چهار مرحله از این طرح انجام شده است.

 

رزمجو افزود: در مرحله نخست حدود 3هزار میلیارد تومان (750 میلیون دلار به قیمت ارز آن زمان) از صندوق توسعه ملی و به همین میزان از بانک های عامل تسهیلات ،درمجموع 6هزار میلیارد تومان، به متقاضیان تسهیلات اشتغالزایی در روستاها تخصیص و پرداخت شد.

 

وی بیان کرد: سود تسهیلات صندوق توسعه ملی صفر درصد است، و سود این تسهیلات تلفیقی توسط بانک های عامل متناوب که برای عموم روستاها 6 درصد، در مناطق مرزی 4درصد و تسهیلاتی که در قالب سرمایه در گردش پرداخت می شود حداکثر 10درصد محاسبه می شود.

 

معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی افزود: پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستاییان یکی از بهترین طرح هایی است که توسط دولت دوازدهم رقم خورده است و تاکنون هیچ کدام از دولت ها به این میزان به اشتغال روستاها توجه جدی نداشته و یا منابعی تخصیص نداده است؛ این منابع هم ارزان قیمت است و هم هدفمند برای رشد و توسعه پایدار و متوازن در روستاها در نظر گرفته شده است.

 

وی گفت: بر اساس محاسبات و تایید سازمان برنامه و بودجه کل مبلغ اعتبار تسهیلات تلفیقی طرح های اشتغالزای روستایی از صندوق توسعه ملی و منابع بانک های عامل (تا تاریخ 21 اردیبهشت ماه جاری ) 18هزار میلیارد تومان است که مبلغ 9 هزار میلیارد تومان صندوق توسعه ملی و معادل آن توسط بانکها پرداخت می شود.

 

رزمجو درباره فرایند اعطای تسهیلات اشتغالزایی اظهارداشت: متقاضیان ابتدا در سامانه کارا طرح های خود را ثبت کردند، سپس این طرح های توسط دستگاه های اجرایی تخصصی بررسی و کارشناسی می شود که پس از تایید در نهایت در کارگروه مربوطه مصوبه گرفته و به بانک های عامل معرفی شده اند.

 

وی صندوق کار آفرینی، پست بانک، بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی را بانک های عامل در طرح اشتغالزایی روستایی عنوان کرد و افزود: علاوه بر بررسی طرح ها توسط دستگاه های اجرایی، خود این بانک ها هم طرح های توجیهی متقاضیان وام را ازمنظر صلاحیت متقاضی، اقتصادی و فنی بررسی کرده تا کمترین انحراف از اهداف و بیشترین بهره وری حاصل شود.

 

لینک مطلب: http://tamin24.ir/News/45085.html