سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد

متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان زندگی‌شان را بهتر می‌کند

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان منوط به پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی از سوی دولت است و امیدواریم این طرح سالیان سال ادامه داشته باشد تا بتواند قدرت خرید و معیشت بازنشستگان را بهبود بخشد.

تامین 24 / مهدی طغیانی در گفت‌وگو با تامین 24 اظهارکرد: مشکلی که در زمینه حقوق بازنشستگی وجود داشت این بود که کسانی که بازنشسته می شوند، میانگین حقوق‌شان در ماه‌های پایانی کاری شان، ملاک پرداخت حقوق بازنشستگی‌شان است اما وقتی که چند سال می گذرد چون پایه حقوق آن ها بر خلاف کارمندی که با همان امتیازات و رده جبران نمی شود، قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تصویب شد و هم اکنون در مراحل اجرایی قرار دارد.

وی افزود: در واقع آن‌هایی هم اکنون در سازمان و دستگاه های مختلف مشغول به کار هستند حقوق‌شان با توجه به میزان تورم سالیانه جبران می‌شود اما حقوق بازنشستگان با وجود قرار داشتن در یک رده و سطح از نظر اداری، تحصیلات و حتی پست سازمانی تغییری نمی‌کند و دریافتی آن‌ها در همان سطح درآمدی زمان بازنشستگی به اصطلاح فریز می‌شود و پایه حقوق آن‌ها تغییری نکرده و تنها مشمول افزایش حقوق‌های سالیانه می‌شوند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مسأله باعث می‌شود  که رفته رفته و با گذشت سالیان متمادی و به ویژه در مقاطعی که افزایش قیمت‌ها و تورم‌های بالایی در کشور به وجود می‌آید، فاصله‌ای از نظر سطح درآمدی بین کسانی که امروز بازنشسته می‌شوند با همان افرادی که به عنوان مثال در حدود 10 سال گذشته در همان رده و رتبه سازمانی و با همان سطح تحصیلات بازنشسته شده‌اند.

طغیانی با اشاره به اینکه صندوق‌های بازنشستگی و سازمان‌هایی مانند تامین اجتماعی روی طرح جبران این فاصله حقوقی بین بازنشستگان هم رده را همسان‌سازی می‌گذارند، گفت: یک فرد بازنشسته در سال‌های گذشته و نچندان دور باید حقوقی مشابه بازنشسته‌ هم رده خود در سال گذشته و امسال دریافت کند. البته این مسأله برای کسانی که پست سازمانی پایین‌تر یا مدرک تحصیلی پایین‌تر  دارد صدق نمی‌کند.

وی اعلام کرد: در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی به دولت اعلام کرده که مطالباتش را بدهد تا بتواند طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی کند که این مطالبات به چند صد هزار میلیارد تومان می‌رسد. البته اگر در این میان چندین هزار میلیارد تومان آن پرداخت شود توان اجرایی این طرح در سازمان به وجود می‌آید.  مجلس هم قطعا کمک بسیاری  با تصویب قانون مورد نظر انجام داده است و در مرحله اجرایی نظارت لازم را انجام خواهد داد.

 


ارسال نظر

captcha