این کیک‌ها ضد کروناست

خانواده‌های محروم و آبرومند شهر برای امام حسن مجتبی(ع) جشن گرفتند و شمع کیک تولد حضرت را فوت کردند. پویش کیک پزان نذری با عنوان «یا علی (ع)» بانی این شادمانی بود.

تامین 24 /بین بساط ملال‌انگیز کرونا دو گروه فعال از موکب‌های بنام و خدمتگزار زائران اباعبدالله الحسین(ع) در ایام اربعین که دوست دارند کمتر نامی از آن‌ها برده شود، سفره خیر و برکت جالبی برای کمک به نیازمندان پهن کردند. ایده متفاوتی که قرار بود در تهران اجرا کنند اما به شهرهای دیگر هم رسید و مردم شهرهای دیگر ایران را هم آورد پای کار؛ «کیک پزون نذری» برای تولد امام حسن مجتبی(ع)

غم کرونا با کیک رفت...

 

هدفی نداشتند جز اینکه کیک‌های شیرین و خانگی تولد امام دوم شیعیان خنده و شادی به چهره کودکان خانواده‌های محروم و آبرومند بنشاند و ذوق کنند از دیدن و خوردن این کیک تولد. بچه‌هایی که والدین آن‌ها در این روزهای کرونایی اوضاع مالی خوبی ندارند اما آبرومندانه صورت با سیلی سرخ نگه داشته‌اند و کمتر کسی خبر از جیب خالی آن‌ها دارد و نامشان در نهادها و خیریه‌ها ثبت نیست. امسال نیمه ماه مبارک رمضان در این شرایط سخت کرونا اما برایشان به خاطره ای خوش و شیرین تبدیل شد.

بانوی جوانی است و از فعالان یکی از این دو موکب، تبلیغ این ایده جالبشان را در فضای مجازی دیده ام. می گویند در گروه ما همه دوست داریم بی نام و نشان کار کنیم. قرار است اطلاعات برنامه را از او بگیرم و می گوید: «ما یک شعری را حفظ هستیم که خیلی به آن اعتقاد داریم: من حسینی شده ی دست امام حسنم... موکب‌های ما در طول سال برنامه‌های مذهبی دارد و ایام اربعین هم خادم زئران امام حسین(ع) هستیم. حالا اما کرونا انجام کارها به شکل سابق را محدود کرده و تغییر داده است. هر سال نیمه رمضان مراسم افطاری و مولودی داشتیم. فکر کردیم یک ایده جالب اجرا کنیم. پیشنهادها زیاد بود. قبلا تصاویری از فعالیت گروهی از بانوان قم دیده بودیم که برای نیمه شعبان کیک نذری می پختند برای نقاهتگاه‌ها و بیمارستان‌ها می‌بردند. ایده قشنگ و دلنشینی بود و از طرف بیشتر اعضای گروه ما تایید شد با یک شعار: شادی کودکان خانواده‌های آبرومند با کیک تولد امام حسن مجتبی(ع)

2500 کیک تولد رسید

 

به یک توافق می رسیم برای اینکه ارائه اطلاعات و نوشتن از طرح برای من خبرنگار هم آسان باشد و متکلم وحده نباشد و از آنجا که این بانو مایل نبود نام و عنوانی از او منتشر شود به او لقب خادم امام حسین(ع) را پیشنهاد می دهم و می گویم: «خادم زائران امام حسین(ع) بهتر است. آن یکی مقام بالایی می خواهد در خوشبینانه ترین حالت همین را از ما قبول کنند برای ما بس است.» خانم خادمه می گوید: «ما فکر می‌کردیم در بهترین حالت مشارکت مردمی، 500 کیک به دست ما برسد اما غافل گیر شدیم. قرار بود در محوطه حیاط مهدکودک «مرکز رفاه کودک و خانواده نسل آینده» واقع در خیابان «ایران» کیک‌های نذری را از مردم جمع کنیم. تعداد به قدری زیاد بود که پایمان به طبقه اول و دوم ساختمان هم باز شد. تا جایی که فرصت داشتیم 2500 کیک را شمردیم و چون وقت تنگ بود بقیه را نشمردیم که تعداد بیش از این بود. تعداد زیادی کیک فنجانی (کاپ کیک) هم به دستمان رسید. شله زرد نذری و شکلات هم زیاد بود. کیک‌ها را به خانواده‌ها دادیم و کیک‌های فنجانی را بین چند موسسه نگه داری از کودکان بی سرپرست، مراکز اقامت و نگه داری بانوان و آقایان کارتن خواب و پاکبان‌ها توزیع کردیم تا کام آن‌ها هم با شیرینی ولادت کریم اهل بیت(ع) شیرین شود.»

کیک مامان پز، آماده نه!

 

دست کم 50 نفر از نیروهای دو موکب به طور ثابت پای کار بودند. از یک طرف باید 250 بسته ارزاق آماده می شد از سویی غذای گرم ولادت و کیک‌ها هم که رسیدگی ویژه‌ای می خواست. این کار را می شد با تهیه کیک یا شیرینی از قنادی هم انجام داد و فشار کاری برای اعضا کمتر بود اما شیرین و دلخواهشان نبود. این بانو می گوید: «ما شادی دل بچه‌ها را می خواستیم اما دوست داشتیم یک شور و شادی معنوی هم در شهر ایجاد شود. همه با اشتیاق و علاقه معنوی بیایند پای کار. چه خانواده ای که قرار بود کیک را آماده کند و در این پویش نذری پزان شرکت کند چه خانواده ای که قرار بود کیک به دستش برسد همه شادی را تجربه کنند. به معنی واقعی جشن تولد باشد، کیک و شیرینی آماده این حس را منتقل نمی‌کند.»

شیراز، اصفهان، همدان و...

 

مردم خوب از این پویش استقبال کردند. طوری که خیابان ایران بوی کیک‌های خانگی گرفت و توی ساختمان نمی شد از دست کیک‌ها به سادگی جای راه رفتن پیدا کرد. به قول خودشان کیک باران شدند. این، حال و هوای تهران است و خانم خادمه زائران امام حسین(ع) می گوید: «تماس‌هایی از شهرهای مختلف داشتیم وقتی متوجه شدند فعالیت ما در تهران متمرکز است گفتند که می خواهند این ایده را در شهر خودشان اجرا کنند و چه از این بهتر؟! از مشهد، بندرلنگه، لاهیجان، کرج، اصفهان، همدان و چند شهرها تماس داشتیم. در شیراز یک گروه فقط با یک روز تبلیغ توانسته بود 80 کیک تولد برای خانواده‌ها جمع کند.

تجربه‌هایمان را با این گروه‌ها مبادله کردیم. بعضی شان مثل ما بسته ارزاق یا غذای گرم هم به کیک‌ها اضافه کردند و به دست نیازمندان شهرشان رساندند. در تهران هم به جز شیرینی و کیک، بعضی‌ها بسته‌های ارزاقی که تهیه کرده بودند را هم به دست ما رساندند تا به جای آن‌ها توزیع کنیم. بعضی هم از شهرستان تماس گرفتند و گفتند که شرایط پخت کیک ندارند. کمک مالی واریز کردند و ما به کمک دو بانوی خیر که کارگاه کیک پزی دارند کلی کیک فنجانی به مشارکت و سفارش این بانیان خیر تهیه کردیم البته تعداد زیادی کیک فنجانی هم از مردم به دست ما رسید. یکی از یکی زیباتر و خوشبوتر

رونا هست ما هم هستیم

 

این روزها بنابه شرایط کرونا، اشتغال و معیشت خانواده‌ها تحت تاثیر قرار گرفته و محدودیت‌های مالی بعضی خانواده‌ها بیشتر از قبل شده است، این بانو با صحبت از این موضوع می گوید: «این درباره خانواده‌هایی که سرپرست خانواده کارگر روزمزد است بیشتر دیده می‌شود. این خانواده‌ها را معتمدان به ما معرفی کرده‌اند. افرادی که تحت پوشش نهادهای خیریه نیستند اما اوضاع مالی مناسبی ندارند و آبروداری می‌کنند. تا صحبت از نیازمند می‌شود ذهن‌ها به خانواده‌های ساکنان محله‌های کم برخوردار مانند هرندی یا کوره‌های آجرپزی معطوف می‌شود. در حالیکه هستند نیازمندانی که در هیچ کدام از این گروه‌ها نیستند. به همت خیران و حامیان هر دو موکب 250 بسته ارزاق موادغذایی سالم تهیه کردیم. برنج ایرانی، گوشت و مرغ تازه، ماکارونی سفید، دمنوش گیاهی، چای ایرانی، عسل طبیعی، تخم مرغ و... این‌ها علاوه بر کمک‌های مالی به بعضی خانواده‌ها بود. با توجه به اصول طب سنتی مواد غذایی را انتخاب می‌کنیم که سالم و طبیعی تر باشد.»

کریمی امام حسن(ع) را دیدند

 

امام حسن مجتبی(ع) صفت کریم اهل بیت(ع) را دارند. روایت‌ها و داستان‌های متعددی از سفره باز و پر برکت حضرت برای عموم مردم به‌ویژه نیازمندان هست. این گروه از خادمان اهل بیت(ع) برکت سفره این کریم را حالا در این زمانه و از نزدیک دیده اند. این بانو می گوید: «مشام ما را بوی کیک پر کرده بود. کیک‌های زیبا، خوش عطر و خوش ظاهر مامان پز. ساختمان پر از کیک شده بود. به شرکت‌کنندگان در این پویش سفارش کرده بودیم کیک‌هایی با ماندگاری بالا و بدون خامه درست کنند. با این حال یخچال‌ها پر از کیک خامه ای، ژله و انواع کیک پنیری هم شده بود که برای اینکه فاسد نشوند آن‌ها را در اولویت توزیع قرار دادیم. کیک‌ها را به واسطه‌هایمان در مناطق مختلف تهران و اطراف رساندیم تا سریع توزیع شود. مردم واقعا ذوق به خرج داده بودند. بعضی کنار کیک‌ها شمع، فشفشه، بادکنک و هدیه هم گذاشته بودند. یکی از خانواده‌ها تماس گرفته بود و می‌گفت: زحمت کشیدید حالا چرا کیک پختید؟ بچه‌ها واقعا ذوق کردند. کنار بعضی کیک‌ها متن‌هایی شیرین به خط کودکانه نوشته شده بود که: من امروز با مامانم این کیک را برای تو پختیم و جملاتی مثل این زیاد بود. راستش انقدر درگیر کار بودیم که کمتر فرصت شد کیف این نوشته‌ها را ببریم. از همه کیک‌ها و متن‌ها عکس گرفته ایم تا سر فرصت بخوانیم و ببینیم

 

کیک پزان استریل و بهداشتی

 

به خانواده‌ها گفته اند با خیال راحت کیک‌ها را بخورند چون قبلا خودشان در فضای مجازی حسابی به همه شرکت‌کنندگان توصیه‌های بهداشتی سفارش کرده بودند: «تاکید داشتیم تمام مراحل با استفاده ماسک و دستکش و استریل بودن محیط آشپزی انجام شود. بعد از انجام مرحله پخت این رعایت‌ها دو برابر بود. کیک به محض خروج از فر و سرد شدن باید سلفون پیچ می شد و در بسته بندی که آن را در برابر آلودگی محافظت کند به دست ما می‌رسید. جالب بود چند نفری همراه کیک موادضدعفونی‌کننده و دستکش هم ارسال کرده بودند.»

 

از حال و هوای اعضای گروه می گوید که اگرچه کلی دوندگی کرده و خسته شده بودند اما حال خوشی داشتند از کار برای کریم اهل بیت(ع) و دیدن شور و عشق مردمی که انگار منتظر و گوش به زنگ هستند تا کسی از آن‌ها کمک و مدد بخواهد تا با تمام وجود بیایند پای کار. نام این پویش شیرین را «یا علی(ع)» گذاشته اند نه فقط به نیت مرور نام امیرالمومنین(ع) بلکه همان یا علی گفتن معروف بین ارادتمندان حضرت منظورشان بوده است. همان ذکر که وقتی کسی می خواهد کسی را از زمین بلند کند به زبان می آورد و دیگری که می خواهد از جا بلند شود دست به زانو می گذارد، یک یا علی می گوید و بلند می‌شود. به قول این بانو بعضی از بانوانی آمدند پای کار نذری پزان که شاید ظاهرشان خیلی مذهبی نبود اما کیک هدیه دادند و محبت اهل بیت(ع) هدیه گرفتند: «جمله یکی از دوستان و اعضای گروه، حرف دل همه ماست. ما تمام این کارها را شاید به همین معنا و عشق انجام دادیم: لذت عشق به این حس بلاتکلیفی است/ لطف تو شامل ما یا بشود؟ یا نشود...»

 

دیشب و امروز سینی چای چه خانواده‌هایی که کنار برش‌هایی از کیک‌های نذری عاشقان امام حسن(ع) قرار نگرفت. درست وقتی اعضای دو موکب با خستگی شیرین از این کار تا نیمه‌های شب کیک‌های امانتی و بسته‌های ارزاق را به دست خانواده‌ها می رساندند و گل خنده و شکرخدا می کاشتند روی لب آبرومندان شهر.


کلیدواژه ها:
کیک امام پخت

ارسال نظر

captcha