علت بازداشت سیروس عسگری از زبان خودش

دانشمند ایرانی بازداشت شده در آمریکا گفت که علت بازداشتش اتهامات مرتبط با سرقت اسرار تجاری بوده که ۲ سال و نیم مراحل قانونی آن طی شده و نهایتا قاضی فدرال رای به تبرئه کامل او داده است.

تامین 24 / سیروس عسگری دانشمند ایرانی بازداشت شده در آمریکا که صبح امروز (چهارشنبه) به تهران بازگشت، در گفت‌وگویی درباره نحوه بازداشت و اتهامات وارده عنوان کرد: «در تاریخ  ۲۱ ژوئن ۲۰۱۷ در بدو ورود به آمریکا توسط اف.بی‌.آی بازداشت شدم.»

 

وی افزود: «علت بازداشت من اتهامات مرتبط با سرقت اسرار تجاری بود. ۲ سال و نیم مراحل قانونی آن طی شد و نهایتا قاضی فدرال رای به تبرئه کامل من داد.»

 

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز گذشته از عزیمت عسگری به ایران خبر داد و سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در گفتگویی اعلام کرد که عسگری انشاء‌الله صبح چهارشنبه وارد تهران می‌شود.

 

موسوی عنوان کرد که عسگری با رایزنی‌های دیپلماتیک و تلاش دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن و نمایندگی دائم ایران در نیویورک، از اتهامات واهی تبرئه و آزاد شده است.

وی با بیان اینکه عسگری مدتی به خاطر بیماری کرونا و نیز وضعیت پروازها در آمریکا، در این کشور ماندگار شده بود، گمانه زنی‌ها درباره تبادل او با فردی دیگر را صحیح ندانست و افزود: آزادی عسگری بر اساس تبرئه از اتهامات بوده است.

 

«مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز سه‌شنبه گفت که آزادی «سیروس عسگری» در قالب مبادله زندانی با ایران نبوده است.

 

اورتگاس مدعی شده که ایالات متحده آمریکا از دسامبر ۲۰۱۹ به دنبال بازگرداندن عسگری به ایران بوده است. او همچنین گفت که بازگشت او به ایران در قالب مبادله زندانی با ایران صورت نگرفته است.

 

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران گفته بود که عسگری ظرف دو سه روز آینده به کشور بازمی‌گردد.

 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیروز (سه‌شنبه) در صفحه اینستاگرامش از عزیمت سیروس عسگری دانشمند ایرانی بازداشت شده از آمریکا به ایران خبر داد و با انتشار یکی از پیام‌های توئیتریش که خواستار آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا شده بود، نوشت: «سلام دوستان یک خبر خوب، هواپیمای حامل دکتر سیروس عسگری از آمریکا پرواز کرد. تبریک به همسر و خانواده گرامی ایشان.»

 

سیروس عسگری ۵۹ ساله استاد دانشکده علم و مواد دانشگاه صنعتی شریف با تخصص میکروسکوپ الکترونی، آلیاژهای دمای بالا است.

 

 


ارسال نظر

captcha