پای صحبت‌های علی محمد مودب، شاعر خراسانی؛

در پی پرورش استعدادهای ناب هنری ایرانیم

10 سال پیش با کمک اساتید تلاش کردیم تا راهی را فراروی استعدادهای ایرانی بگشائیم. هنرمندان اغلب جوانی که با یک یا دو اثر دیده می‌شدند، اما بعد از دیدن سختی‌های مسیر، روحیه لطیف‌شان مانع از چالش‌گزینی می‌شد و بیشترشان کار را رها می‌کردند. ما در شهرستان ادب پایگاهی درست کردیم برای تولید متن و تربیت استعدادهای جوان تا بخشی از آن چالش‌ها فرونشیند.

تامین 24 /آرام است. آرام سخن می‌گوید و آرام شعر می‌خواند. گویی تلاشی در جهت به جلو راندن زمان ندارد. علی محمد مودب، متولد بیست اسفند 1355 در تربت جام، روستای تقی‌آباد. به قول خودش 25 سال است که «رسما» شاعر است: نیمایی، کلاسیک و سپید.

به روستایی بودنش می‌بالد: «زادگاه من تقی آباد از روستاهای بخش میان جام  شهرستان تربت جام است . تقی آباد خیلی اسم قشنگی است یعنی جایی که پرهیزگاری، آن را آباد کرده است، و میان جام هم که بهترین جای جام است! بالاتر از مستی، لذت شراب بودن است!»

27 ساله بود که «عاشقانه‌های پسر نوح» به عنوان نخستین دفتر شعرش به چاپ رسید و در همان سال 1382 وارد عرصه مطبوعات شد. در طول سالیان گرد تحریریههای زیادی را تنفس کرده است؛ از ماهنامه سوره و مجله راه تا روزنامه ابرار و خورشید که این آخری در نوزادی ناکام شد!

برای اهل ادب نام‌آشناست هم به خاطر آثارش و هم به خاطر تاسیس و مدیریت موسسه فرهنگی هنری  شهرستان ادب که بارها رهبر فرهیخته انقلاب فعالیتهای آن را تایید و تشویق کرده اند و فرموده اند نهادهای فنی و مردمی مثل شهرستان ادب باید تقویت شود . عامه مردم هم این روزها نام او را به عنوان ترانه سرای ‌  تیتراژ انتهایی سریالی که این شب‌ها از شبکه سه سیما در حال پخش است، می شناسند. در یکی از روزهای گرم کرونایی، گفتگوی غیر چالشی با هم داشتیم. یک گفتگو به آرامی خودش.

 

اهل ادبیات وقتی کمتر در دسترس هستند، چندان هم بد نیست چون حاصل خلوت گزینی‌شان ارتقای فرهنگ است...این روزها چه می‌کنید؟

- شهرستان ادب تمام وقت من را به خودش اختصاص داده است...

 

...همان موسسه فرهنگی و هنری؟

- بله...بنده به عنوان موسس و مدیر موسسه فرهنگی و هنری شهرستان ادب از سال 1389 تا به امروز تلاش کرده‌ام با کاستن از زمان  خودم، آن را به جوانان اختصاص دهم.

 

در آنجا چه می‌کنید؟

- 10 سال پیش با کمک اساتید تلاش کردیم تا راهی را فراروی استعدادهای ایرانی بگشائیم. هنرمندان اغلب جوانی که با یک یا دو اثر دیده می‌شدند، اما بعد از دیدن سختی‌های مسیر، روحیه لطیف‌شان مانع از چالش‌گزینی می‌شد و بیشترشان کار را رها می‌کردند. ما در شهرستان ادب پایگاهی درست کردیم برای تولید متن و تربیت استعدادهای جوان تا بخشی از آن چالش‌ها فرونشیند. ما دو گروه اصلی شعر و داستان داریم و جلسات شناخت‌نامه شاعران، جلسات نقد، کارگاه داستان، نشست‌های تخصصی ادبی و فراخوان شعر به مناسبت‌های گوناگون از دیگر برنامه‌های همیشگی ماست. مجموعه‌ای از تلاش‌ها که حاصل آن بالا رفتن ضریب دانش شاعران و نویسندگان جوان و آینده‌دار کشور است.

 

در زمینه داستان چه کاری انجام داده‌اید؟

- نخستین نهاد رسمی آموزش رمان نویسی با عنوان مدرسه رمان ایران در موسسه ما ایجاد شده است. نخستین دوره فعالیت این مدرسه از سال 93 بود. ما برای گزینش هنرجو در پی ملاک هایی چون سابقه کاری، استعداد نویسندگی، مقبولیت داستانی طرح ارائه شده و داشتن ایده‌های نو بودیم. رویه کار به صورت جلسات مشاوره به صورت هفتگی، کلاس های مجازی، نقد و بررسی بخش‌های نگارش یافته و کارگاه‌های آموزشی است. در کنار آن ما حتی تلاش کرده‌ایم هنرجویان را در سفرهای تحقیقاتی به بازدید از مناطق عملیاتی دفاع مقدس در خوزستان ببریم. البته مدرسه رمان را باید تکمیلی بر طرح قبلی ما با نام آفتابگردان‌ها دانست.

 

آفتابگردان‌ها؟

- بله دوره های آموزشی و اردوهای آفتابگردان‌ها. اردوهای سالانه شاعران جوان انقلاب اسلامی که به تاسی از شعر معروف مرحوم قیصر امین‌پور «آفتابگردان‌ها» نام گرفت. نخستین دوره این اردوها از سال 90 آغاز شد. گروه شعر موسسه شهرستان ادب با مدیریت جناب میلاد عرفانپور  هر سال این دوره‌ها را برگزار می‌کند. با هدف ارتقای سطح کیفی آثار دریافتی و جذب و اطلاع رسانی بهتر، مراحل و شیوه‌های مختلفی برای جذب شاعران جوان در نظر گرفته‌ایم. از انتشار فراخوان و بررسی صفحات مجازی و وبلاگ‌ها تا انجمن های ادبی و حتی معرفی از طریق اعضای دوره‌های پیشین. با گزینش و داوری‌های صورت گرفته، در نهایت شاعرانی که حائز امتیاز لازم شوند، جواز حضور در دوره را پیدا می کنند. اعضای نهایی هر دوره یکصد نفر هستند که نیمی از آنها آقایان و نیم دیگر بانوان هستند. هر اردوی آفتابگردان شامل کلاس‌های تئوری، کارگاه‌های نقد شعر، شب شعر و خاطره و نیز برنامه‌های تفریحی-فرهنگی است. در پایان هر اردو بسته فرهنگی و مطالعاتی شامل کتاب‌های آموزشی و فرهنگی به اعضای دوره اهدا می‌شود.

 

این روزها و در فضای کرونایی چطور اردوهای را برگزار می‌کنید؟

- متاسفانه در فضای همه‌گیری، کارها به صورت آنلاین و یا تلفنی پیگیری می‌شود و در مجموع اجازه نداده‌ایم که چراغ علم آموزی با این ویروس خاموش شود. از این نظر بچه های ما پرکارتر هم شده اند چون کلاسهای ما هفتگی برگزار می شود ما حتی در تعطیلات عید امسال اردوی مجازی برگزار کردیم که اساتید از شهرهای مختلف و حتی استاد قزوه از دهلی، کلاسها را برگزار کردند

 

می‌توان گفت که شما بیشتر در پی کشف استعدادها هستید و یا پرورش آنها؟

- هردو...اما باب پرورش گشوده‌تر است. کشف استعداد تا پیش از شروع به کار شهرستان ادب هم بسیار اتفاق می‌افتاد. جشنواره‌ها و جوایز آنها اصلی‌ترین روش دیده شدن و کشف استعدادها بودند؛ اما آنچه به فراموشی سپرده شده، فراموش نکردن این استعدادها در ادامه مسیر است. البته ما تلاش کرده‌ایم با فراخوان‌هایی که می‌دهیم و یا با بهره بردن از تجربیات اساتید منطقه‌ای، مسیر کشف استعداد را هم باز نگاه داریم. حاصل رویه ما در یک دهه، تقدیم ده‌ها چهره ماندگار به آسمان ادب ایران بوده است.در حوزه شعر چهره های بسیاری در این دوره ها حضور داشته اند که ما مفتخر به نام آنها هستیم دفتر داستان ما و مدرسه رمان ما هم  با محوریت جناب علی‌اصغر عزتی‌پاک به نوبه خودش، محل درخشش چهره ها و آثار مهمی در ادبیات داستانی یک دهه اخیر ایران است که جای شکر دارد  به عنوان مثال نام بلندی چون محمدرضا شرفی خبوشان،  با رمان بی‌کتابی ازانتشارات شهرستان ادب برگزیده جایزه کتاب سال شدند  و یا سید احمد مدقق داستان‌نویس افغانستانی تبار که نخستین رمان بلند او به نام آوازهای روسی در مدرسه رمان نوشته شد و در یازدهمین جایزه ادبی جلال آل احمد شایسته تحسین شناخته شد. جریان رمان در شهرستان ادب یک جریان جدی است که علاوه بر اهمیت آن در سیر ادبیات خلاقه انقلاب با تعاملاتی که با کانونهای تولید سینمایی و تلویزیونی آغاز کرده ایم انشاالله در سالهای آینده برکات آن در تلویزیون و سینما هم دیده خواهد شد

 

در زمینه انتشار چه فعالیت‌هایی دارید؟

- انتشارات شهرستان ادب تا به امروز بیش از 200 عنوان کتاب منتشر کرده است و در دو دوره جشنواره کتاب تهران شایسته عنوان ناشر برگزیده را به خود اختصاص داده است. کتابهای بسیاری هم آماده انتشار داریم که بخاطر شرایط این روزها  و مشکلاتی که ما هم مثل همه ناشران داریم، دست نگه داشتیم تا پس از تامین اعتبار و فراهم شدن شرایط با تامل بیشتر و حساب شده تر عمل کنیم. در حوزه نشر مجازی و کتاب صوتی هم فعالیتهای ما با توجه به شرایط اخیر سرعت یافته است. از طرفی پیرو توافق و همکاری ما با آژانس ادبی پل برای نشر بعضی بعضی کتابهای ما  مثل ابدی و آوازهای روسی با ناشران خارجی توافق شده است که انشاالله به زودی شاهد این اتفاق خواهیم بود و فعالیتهای دیگری مثل دوره های آزاد آموزشی زنگ شعر و فعالیتهایی در حوزه موسیقی و رسانه هم داریم که علاقمندان می توانند از رسانه های ما آن را پیگیری کنند.

 

 


ارسال نظر

captcha