چرا ماسک به مرور به اصلی ترین ابزار مبارزه با کرونا بدل شد؟

نقاب بهداشتی در برابر ویروس

متخصصان سازمان بهداشت جهانی در ابتدای شیوع کرونا معتقد بودند که ماسک‌های معمولی (و یا حتی 3 لایه) نمی‌توانند مانع از انتقال بیماری شوند و تنها بهره‌بردن از ماسکهای موسوم به N95 در این زمینه مفید هستند؛ اما با گسترش همه‌گیری، نظرها تغییر کرد و گفته شد هر گونه پوشانده صورت به خصوص از سوی افراد مبتلا می‌تواند زنجیره گسترش را قطع کند.

علی پازکیان

 

تامین 24 / با شروع همه‌گیری کرونا در ابتدای سال 2020، شوک حاصل از ناشناس و غیرقابل پیش‌بینی بودن این بیماری سبب شد تا اظهارات ضد و نقیض زیادی از سوی کارشناسان صادر شود. اینکه شستن دستها به تنهایی کافیست و یا الکل نیز لازم است؛ و یا اینکه کودکان به کوید -19 مبتلا نمی‌شوند و تنها ناقل بیماری خواهند بود که البته بعدها عکس آن ثابت شد. در این میان یکی از چالش برانگیزترین اظهار نظرها در رابطه با استفاده از ماسک بود. سازمان بهداشت جهانی در زمستان معتقد بود که پوشانیدن دهان و بینی تاثیری در عدم ابتلا ندارد، اما از نیمه بهار به یک‌باره ماسک به اصلی‌ترین روش پیشگیری بدل شد.

 

نقاب بهداشتی

تاکید متخصصان بر این است که ویروس کرونا از طریق تنفس منتقل می‌شود. قطرک‌های ریزی که در اثر سخن گفتن، عطسه و یا سرفه در هوا پخش می‌شوند می‌توانند باعث انتقال بیماری از طریق چشم، بینی و دهان طرف مقابل شوند. اگر فرد مبتلا و یا ناقل، دست آلوده خود را جایی بزند و نفر دیگر با لمس همان مکان، آلودگی را به مجرای تنفسی خود برساند نیز سبب‌ساز انتقال خواهد بود. به همین دلیل استفاده از ماسک و دستکش در زمان کرونا باب شد. متخصصان سازمان بهداشت جهانی معتقد بودند که ماسک‌های معمولی (و یا حتی 3 لایه) نمی‌توانند مانع از انتقال بیماری شوند و تنها بهره‌بردن از ماسکهای موسوم به N95 در این زمینه مفید هستند؛ اما با گسترش همه‌گیری، نظرها تغییر کرد و گفته شد هر گونه پوشانده صورت به خصوص از سوی افراد مبتلا می‌تواند زنجیره گسترش را قطع کند. در این میان، برای آنکه افراد ناقل که علائم ظاهری بیماری هنوز در آنها بروز نکرده است هم از ماسک استفاده کنند، تصمیم بر این شد که همه مردم بلااستثنا از ماسک استفاده کنند.

سازمان بهداشت جهانی تا نیمه اردیبهشت هم حاضر به تاکید بر ضروری بودن ماسک نبود، اما با فشار اصحاب رسانه و برخی سیاست‌مداران بر آن شد که بر این روش پیش‌گیرنده تاکید کند. دلیل عدم تاکید این سازمان به گذشته باز می‌گشت. در زمان همه‌گیری بیماری‌هایی نظیر سارس و یا آنفولانزاهای گسترده، نشانی از تاثیرگذاری ماسک زدن در عدم ابتلا ثبت نشده بود. دیگر دلیل آن بود که سازمان بهداشت جهانی می‌ترسید استفاده از ماسک نوعی خود ایمن پنداری در میان عامه ایجاد کند که نتیجه ‌ای معکوس در پی داشته باشد. این سازمان می‌گوید وقتی از ماسک استفاده می‌کنید در تمام مدت قرار داشتن آن بر روی صورت، حق دست زدن به آن را ندارید.

روش مورد تاکید سازمان بهداشت جهانی، عبارت از شستن دستها قبل از قرار دادن ماسک بر روی صورت، فیکس کردن آن و سپس عدم تماس مجدد است. اگر ماسک به هر دلیلی تر شد، باید بلافاصله دور انداخته شود. در زمان کمبود ماسک (در ابتدای شروع همه‌گیری) در جهان تاکیدی بر عدم استفاده از ماسکهای یکبار مصرف نبود، اما این روزها اصرار بر این است که یک ماسک یکبار مصرف، تنها برای همان یکبار مصرف شود.

 

مقاومت

دولت انگلیس با وجود آنکه بوریس جانسون نخست وزیر این کشور یکبار به کرونا مبتلا شده بود تا نیمه تیرماه نمی‌خواست باور کند که این روش ارزان و کم دردسر می‌تواند مانع از گسترش بیماری شود؛ اما امروز اگر شما در این کشور بدون ماسک در یک مکان عمومی حاضر شوید 100 پوند جریمه خواهید شد. جریمه‌هایی که در نقاط مختلف دنیا متفاوت است. در آمریکا اما عدم تمایل ترامپ با عث شده است تا مردم و شرکت‌ها به  صورت خودجوش اقدام به کنترل بیماری کنند. مثلا مجموعه فروشگاه‌های والمارت اعلام کرده است که به مشتریان فاقد ماسک جنس نخواهد فروخت. خنده‌دار ترین واکنش دنیا در برزیل اتفاق افتاد. جایی که مردم این کشور در اردیبهشت‌ماه دست به تظاهرات بر علیه محدودیت‌های ناشی از کرونا زدند و لیدر این تظاهرات ژار بولزانارو، رئیس جمهور این کشور بود. جالب آنکه آزمایش ایشان در هفته گذشته مثبت اعلام شد!

ترامپ هم تا هفته قبل هرگز از ماسک استفاده نکرد. در تمامی نشستهای عمومی، سایر اعضای تیم وی با ماسک ضد کرونا حاضر می‌شدند، اما وی بر تئوری خود اصرار داشت که این بیماری چیزی فراتر از یک سرماخوردگی ساده نیست و در این میان معلوم نیست چه کسی این پیرمرد لجباز را وادار کرد با ماسک رسمی در انظار ظاهر شود. اما هرچه هست، به هر روی تمام جهان یکصدا بر بهره بردن از ماسک تاکید دارند و حتی سازمان بهداشت جهانی که زمانی بر بی‌فایده بودن ماسک اصرار داشت، حال از آن سوی بام افتاده است و می‌گوید حتی با قرار دادن دستمال جیبی وی یا روسری بر روی دهان می‌توان زنجیره انتقال را قطع کرد. البته هنوز هم ماسکهای N95 در اولویت هستند، اما سایر ماسک‌هایی که این روزهای به وفور در سراسر دنیا یافت می‌شوند هم گزینه مناسبی هستند.

کافی است ماسک ما بر روی صورت شما فیکس باشد. آزار ندهد و باعث نشود که هر چند دقیقه یکبار آن را لمس کنید. تنفس را محدود کند اما آن را تنگ نکند. البته سازمان بهداشت جهانی یک استثنا هم قایل شده است. کسانی که تنگی نفس دارند و یا دارای مشکل قلبی دارند بهتر است از ماسک استفاده نکنند و یا به عبارت بهتر، بهتر است اصلا در مکانهای عمومی حضور نیابند.

 

منبع: بلومبرگ


ارسال نظر

captcha