اجرای سالانه 54 برنامه فرهنگی اجتماعی در اداره کل تامین اجتماعی قم

همزمان با هفته تامین اجتماعی، کارنامه فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان و کارکنان اداره کل تأمین اجتماعی استان قم در گفت‌وگو با علی‌اصغر دادخواه تشریح شد.

تامین 24 / علی‌اصغر دادخواه مدیرکل تامین اجتماعی قم در گفت‌وگویی اظهار کرد: فرهنگ‌سازی، تعامل موثر با شرکای اجتماعی، تقویت اعتماد و افزایش رضایت‌مندی ذی‌نفعان به همراه طرح‌های فرهنگی کارکنان چهار محور مهم فعالیتی این اداره کل در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دادخواه با بیان این که اداره کل تامین اجتماعی قم با اجرای طرح گردشگری دانش‌آموزی توانست مفاهیم مربوط به تامین اجتماعی را به خانه‌های دانش‌آموزان ببرد، گفت: در اجرای طرح گردشگری دانش‌آموزی بیش از یک هزار دانش آموز مقطع دبیرستان استان در چهار سال اخیر از شعب تامین اجتماعی قم بازدید کردند.

 

وی افزود: این طرح با هدف فرهنگ‌سازی و ارتقای سطح آگاهی عمومی دانش‌آموزان از مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی، ترویج فرهنگ بیمه‌های اجتماعی و گسترش پوشش بیمه‌ای، رونق گردشگری علمی آموزشی در بین دانش‌آموزان و ایجاد زمینه و بستر‌سازی لازم برای ارتقا و پذیرش مسئولیت اجتماعی دانش‌آموزان به عنوان نسل مولد و کارآفرین فردای کشور با همکاری سازمان دانش‌آموزی استان هر سال اجرایی می‌شود.

 

دادخواه با بیان اینکه گسترش فرهنگ بیمه‌ای بین آحاد مردم یکی از وظایف مهم اداره کل تامین اجتماعی قم است، اظهار داشت: تعمیم فرهنگ بیمه بین دانش‌آموزان از جمله دغدغه‌‌های این اداره کل بود که با اجرای این طرح توانستیم گام خوبی را در جهت بالا بردن اطلاعات بیمه‌ای دانش‌آموزان که نیروی کار و کارفرمایی آینده هستند، برداریم.

 

مدیرکل تامین اجتماعی قم تصریح کرد: به منظور امکان اطلاع رسانی مفاهیم بیمه‌ای به تعداد بیشتری از دانش‌آموزان هم‌زمان با اجرای این طرح گردشگری دانش‌آموزی، کارشناسانی از اداره کل با حضور در مدارس ضمن آموزش و ترویح مفاهیم بیمه و تأمین اجتماعی، با پاسخگویی به سؤال‌ها و ابهام‌ها تلاش می‌کنند تا آینده‌سازان کشور با فرهنگ بیمه‌پردازی و تاثیر آن در زندگی آینده خود و خانواده‌های‌شان آشنا شوند.

 

وی گفت: در هر مرحله از طرح، شعبی که دارای امکانات و فضای مناسب برای حضور دانش‌آموزان بوده‌اند مورد بازدید قرار می‌گیرند و همچنین برای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها با مفاهیم بیمه و تأمین اجتماعی بسته‌های فرهنگی حاوی لوح فشرده شامل اطلاعات مرتبط با مفاهیم بیمه‌ای و بروشور به آن‌ها اهدا شد. برای سنجش میزان اثرگذاری بازدیدها نیز مسابقه دلنوشته و نقاشی همراه با اهدای جوایز برای دانش‌آموزان برگزار می‌شود.

 

دادخواه، جانمایی مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی در کتاب‌های درسی را از اقدامات مهم و زیربنایی معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی برشمرد و تصریح کرد: درج مطالب مربوط به بیمه و تامین اجتماعی درکتاب‌های درسی «الزامات محیط کار» پایه دوم متوسطه، «حسابداری و حقوق و دستمزد» پایه یازدهم دوره دوم متوسطه و «حسابداری خرید و فروش» پایه دهم دوره متوسطه رشته‌های فنی و حرفه‌ای و همچنین کار و دانش در راستای تحقق همین امر انجام شد.

 

وی با اشاره به نقش ممتاز معلمان در فرهنگ‌سازی در جامعه اظهار داشت: در راستای عملیاتی کردن مفاهیم تامین اجتماعی و ضرورت فرهنگ‌سازی مفاهیم بیمه در متون درسی نظام آموزشی، با هماهنگی صورت گرفته با آموزش و پرورش مقرر شد تا یک شماره از مجله «رشد معلم» ویژه آموزگاران درس تعلیمات اجتماعی به این موضوع مهم اختصاص یابد.

 

مدیرکل تامین اجتماعی قم تعامل موثر با شرکای اجتماعی را مهمترین راهبرد این اداره کل برشمرد و خاطرنشان کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی بازآموزی قوانین و مقررات، برگزاری دوره‌های آموزشی پیشگیری از حوادث ناشی‌ازکار، تشکیل بانک اطلاعاتی شرکای اجتماعی، برگزاری مراسم تجلیل از کارگران در هفته کارگر، اجرای دوره آموزشی ایمنی برای بیش از 3 هزار کارگر ساختمانی استان، اجرای نظامنامه شرکای اجتماعی با محوریت حضور شرکای اجتماعی در برنامه‌های مختلف سازمان از جمله اقدامات این اداره کل برای تحقق این برنامه عملیاتی است.

 

دادخواه ادامه داد: تاکنون پنج کارگاه آموزشی قانون کار و تامین اجتماعی با شرکت 500 تَن از اعضای تشکل‌های کارگری در استان قم برگزار شده است.

 

وی گفت: سه کارگاه آموزشی نیز برای اعضای هیات‌های بدوی تشخیص مطالبات برگزار شده که در آن موضوع‌هایی مانند قوانین و مقررات بالادستی و رعایت انصاف و عدالت در احقاق حقوق کارگران و کارفرمایان و همچنین سازمان تامین اجتماعی مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است.

 

مدیرکل تامین اجتماعی قم، تقویت اعتماد و افزایش رضایت‌مندی ذی‌نفعان سازمان را از سیاست‌های راهبردی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان و این اداره کل عنوان کرد و گفت: تدوین شیوه‌نامه حقوق شهروندی، ترویج گفتمان اجتماعی‌سازی و تدوین شیوه‌نامه سبک زندگی سالم از جمله برنامه‌های در دست اقدام در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

 

وی افزود: در حوزه کارکنان نیز تدوین شاخص‌های ارزیابی کارکنان در سه محور فرهنگی، اجتماعی و کارکنان، برگزاری مسابقات سالانه قرآن کریم همکاران، اجرای طرح هر روز یک آیه از کلام وحی، ترویج فرهنگ اقامه نماز بین همکاران و برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی از جمله برنامه‌های اداره کل تامین اجتماعی استان قم به شمار می‌رود.

دادخواه اظهار کرد: در مسابقات قرآن کریم کارکنان، هرسال حدود 200 تَن از همکاران بیمه‌ای و درمانی استان در چهار رشته حفظ، قرائت، ترتیل و مفاهیم در دو بخش برادران و خواهران به رقابت می‌پردازند.

 

وی افزود: در بخش هر روز یک آیه نیز روزانه یکی از آیات کتاب الهی با لحاظ کردن مناسبات تقویم و با محور مضامین اخلاقی، اجتماعی، خانوادگی، سلامت اداری و مسائل مرتبط روز با هدف اشاعه فرهنگ قرآنی به همراه ترجمه و تفسیر آن از طریق اتوماسیون اداری بارگزاری می‌شود و قابل رویت برای تمام همکاران سازمان در استان بوده و اجرای این طرح با استقبال گسترده آنان روبرو شده است.

 

وی تاکید کرد: در چهار سال گذشته، شش دوره مسابقات کتابخوانی با هدف ترویج فرهنگ بیمه و تامین اجتماعی برای تمام همکاران سازمان در استان برگزار شد.

 

مدیرکل تامین اجتماعی قم از تکمیل سند راهبردی طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز برای نخستین بار در سازمان خبر داد.

 

دادخواه همچنین از اجرای طرح «بزرگداشت فرهنگی بازنشستگان همکار» در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: تمامی همکاران رسمی و آزمایشی سازمان که به افتخار بازنشستگی نائل می‌شوند مشمول این طرح بوده و مراسم تودیع فرهنگی برای آنان به اجرا در خواهد آمد.

 

وی از برگزاری فعالیت‌های سلامت محور برای همکاران و خانواده‌های آنان خبر داد و افزود: این طرح در قالب طرح «سبک زندگی سالم» و به منظور حفظ و ارتقای سرمایه انسانی انجام خواهد شد.

 

دادخواه بهبود شرایط شغلی، ارتقای حس رضایت‌مندی و تحکیم همبستگی سازمانی را از جمله اهداف اجرای این طرح بیان کرد.

 

مدیرکل تامین اجتماعی قم پی‌گیری تهیه و چاپ 13 عنوان بروشور آگاهی رسانی با موضوع‌ تعهدات و خدمات سازمان را برای بیمه شدگان از دیگر برنامه‌های این اداره کل در سال‌های اخیر برشمرد و گفت: 13 عنوان بروشور آگاهی رسانی تعهدات و خدمات سازمانی در تیراژ 100 هزار نسخه تهیه و در بین بیمه شدگان در استان توزیع شده است.

 

وی افزود: این بروشورها در سایت اداره کل تامین اجتماعی استان قم به نشانی www.qom.tamin.ir  و همچنین اپلیکیشن تامین اجتماعی من قابل دریافت است.

 

دادخواه ترویج و توسعه فرهنگ شهروند‌مداری در قالب تدوین سند جامع حقوق شهروندی را از جمله برنامه‌های راهبردی معاونت فرهنگی اجتماعی تامین اجتماعی بیان کرد و اظهار داشت: مسائل و مشکلات موجود در سازمان تامین اجتماعی و مباحث حقوق شهروندی در چند محور احصاء و با عنوان شیوه‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ شهروندمداری و مشتری‌مداری در سازمان تامین اجتماعی تدوین شده است.

 

وی از اصلاح قوانین و مقررات، اصلاح فرآیندهای اجرایی، بهبود رفتار کارکنان، بهبود سیستم شکایات و پیشنهادات، اصلاح ساختار اطلاع رسانی، ارتقای سطح کیفی واحدهای اجرایی در راستای صیانت از حقوق مردم و مراجعه کنندگان و همچنین رفع گلوگاه‌های کاری به منظور تسهیل امور مراجعه کنندگان از جمله محورهای سند جامع حقوق شهروندی در سازمان تامین اجتماعی نام برد.

 

وی با بیان این که بسط گفتمان تامین اجتماعی را از طریق توسعه تعامل با شرکای اجتماعی و نهادهای علمی فرهنگی کشور پی‌گیری می‌کنیم تصریح کرد: مشارکت سازنده شرکای اجتماعی و استفاده از نقطه نظرات تخصصی نهادهای علمی فرهنگی، زیربنای توسعه گفتمان تامین اجتماعی است و کمیته‌ای در همین راستا تشکیل شده است تا نظرات مختلف را دریافت و زمینه‌های اجرای آن را عملیاتی کند.

 

مدیرکل تامین اجتماعی قم از تشکیل بانک اطلاعاتی شرکای اجتماعی سازمان در استان خبر داد و گفت: سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی است و منافع آن به‌صورت سه جانبه از سوی کارگر، کارفرما و دولت تامین می‌شود و اصلی‌ترین و مهمترین پایگاه و مدافع منافع اقتصادی و اجتماعی کارگران، کارفرمایان و بازنشستگان است.

 

وی افزود: با تشکیل بانک اطلاعاتی کارآمد و منسجم می‌توان تعامل موثرتری با شرکای اجتماعی برقرار کرد و نظرات سازنده آنان را در مدیریت و راهبری سازمان تامین اجتماعی به کار گرفت.

 

دادخواه از اجرای طرح سنجش میزان رضایت‌مندی و رعایت حقوق مشتری در آینده‌ای نزدیک خبر داد و تصریح کرد: این طرح در عرصه‌های خدمت رسانی سازمانی، عملکردها و رویکردها به منظور شناخت نقاط ضعف در ارائه خدمت به مردم و اصلاح آن در قالب یک فرایند منسجم و کاری اجرا می‌شود.

 

وی در خصوص برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر لازم برای بسترسازی فرهنگی در زمینه گسترش چتر بیمه‌ای در بین اقشار مختلف جامعه که هنوز بیمه نشده‌اند اظهار کرد: برگزاری نشست با سازمان‌های مردم نهاد (NGO) و رسانه‌های دیداری، شنیداری، مکتوب و فضای مجازی، اطلاع رسانی خدمات و تعهدات در قالب تهیه بسته‌های فرهنگی و همچنین تهیه فیلم، انیمیشن و موشن گرافی از جمله برنامه‌های این اداره کل در راستای گسترش پوشش بیمه‌ای در جامعه است.

 

مدیرکل تامین اجتماعی قم از ایجاد بانک اطلاعی همکاران فعال خبر داد و افزود: همکاران فعال در حوزه‌های مختلف فرهنگی، علمی، ورزشی و هنری شناسایی و از توان آنان در پیشبرد برنامه‌های سازمانی استفاده خواهد شد.

 

دادخواه اجرای برنامه مشاوره خانواده برای همکاران را یکی از برنامه‌های در دست اجرای این اداره کل برشمرد و افزود: در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، طرح مشاوره خانواده برای همکاران و خانواده‌های‌شان اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در این طرح مسائل و مشکلات خانواده یا محیط کار و همچنین مسائل و معضلات اجتماعی در قالب آموزش‌های دوره‌ای گروهی و جلسات حضوری مشاوره رو در رو برای همکاران برگزار خواهد شد.

 

دادخواه گفت: به طور متوسط در هر سال 54 برنامه فرهنگی اجتماعی در چهار بخش بیمه شدگان، مستمری بگیران، کارفرمایان و همچنین همکاران برگزار می‌شود.


ارسال نظر

captcha