یادداشتی از مهرداد محقق‌زاده

استفاده بهینه از ذخایر سازمان تامین اجتماعی جزو مهمترین معیارهاست

سازمان تامین اجتماعی سازمانی بین‌‌نسلی بوده و استفاده بهینه از ذخایر آن جزو مهم‌ترین معیار اینگونه صندوق‌ها به شمار می‌رود.

مهرداد محقق‌زاده

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی

تامین 24 / با عنایت به اصل بین‌نسلی بودن سازمان تامین‌اجتماعی و با توجه به اینکه عمده سرمایه‌گذاری‌های سازمان تامین اجتماعی در حوزه شرکت‌ها در شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی تجمیع شده است، در اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 و الزام خروج صندوق‌های بازنشستگی از شرکت‌داری در وهله اول اقدامات مرتبط با پذیرش شرکت مذکور در سازمان بورس و اوراق بهادار انجام و در گام بعدی 10 درصد سهام آن عرضه شد که وجوه حاصله نیز جهت ترمیم سایر سرمایه‌گذاری مصرف شد. (عمده آن جهت افزایش سرمایه بانک رفاه در جهت اجرای قانون و برطرف کردن مشکلات قانونی) با این اقدام نسبت به  بازترمیم سرمایه‌گذاری‌های سازمان و در راستای شفاف‌سازی و پیروی از قوانین و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در یکی از بزرگ‌ترین واحدهای اقتصادی کشور گام برداشته شد که تاثیر دو چندان این موضوع باعث عمق بیشتر بازار سرمایه شد.

در ادامه برنامه‌های مرتبط با اصلاح پرتفوی سرمایه‌گذاری‌ها و با توجه به قوانین و مقررات بالادستی در حوزه بانکداری (شورای پول و اعتبار) و در راستای ادامه فرایند شفاف‌سازی، این سازمان قصد دارد سهام بانک رفاه کارگران را نیز وارد بورس کرده و در وهله اول بخشی از سهام آن را عرضه دارد.

در نهایت با انجام گام‌های اولیه اصلاح نهایی پرتفوی انجام شده و سرمایه‌های سازمان به مرور و با نظارت مستمر و با توجه به اسناد بالادستی از شرکت‌داری خارج و به‌صورت مناسب در شرکت‌های ارزشی توزیع می‌شود تا این موضوع باعث ارتقای ثروت مالکان اصلی سازمان (بیمه شدگان و مستمری بگیران) و همچنین باعث ارتقای اقتصاد کشور و جهش تولید شود.

 

منبع: اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی


ارسال نظر

captcha