مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خبر داد:

جزییات افزایش حقوق بازنشستگان از مرداد

مصطفی سالاری در نشست خبری که به مناسبت هفته تامین اجتماعی برگزار شده است، تاکید کرد اگر حقوق ها و هزینه درمان را نپردازیم به مشکل بر می خوریم و من به بیمه شدگان این اطمینان را می‌دهم که در سال جاری هیچ معوقه ای نخواهیم داشت.

تامین 24 / نشست خبری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به مناسبت هفته تامین اجتماعی، در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی این سازمان و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان

دکتر سالاری با اشاره به وصول 32 هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت در قالب سهام شرکتهای قابل ‌قبول و با ارزش گفت: از محل این منابع همسان سازی حقوق بازنشستگان از ابتدای مرداد ماه انجام خواهد شد.

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی خود را ملزم میداند تا حقوق بازنشستگان را افزایش دهید هر چند هیچ الزامی در قانون نیامده که حداقل حقوق بازنشسته تامین اجتماعی به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد، زیرا این الزام برای بازنشستگان کشوری است.

دکتر سالاری گفت: حداقل بگیرانی که تا سال گذشته با ۳۰ سال سابقه، یک میلیون و ۵۸۰  هزار تومان حقوق می گرفتند امسال با افزایش ۲۶ درصد و احتساب همسان سازی، مبلغ ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان دریافت کنند و این رقم برای افرادی که ۳۵ سال سابقه دارند به حدود ۳ میلیون تومان خواهد رسید.

خروج از بنگاه داری

در این نشست خبری، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: تامین اجتماعی بنا به الزام قانون برنامه ششم توسعه، تاکیدات رئیس جمهور محترم، وزیر محترم کار و رفاه اجتماعی و آن چیزی که عقل حکم میکند باید از لحاظ ساختاری از بنگاه داری خارج شود تا مدیران سازمان دغدغه بنگاه داری نداشته باشند و بتوانیم به وظایف خود به درستی عمل کنیم. هر کسی هم که مدیرعامل تامین اجتماعی می‌شود نباید دغدغه کارخانه داری و بنگاه داری داشته باشد. این بنگاه داری ما را از وظایف اصلی بازمی‌دارد، لذا باید به سمت سهام داری حرکت کنیم.

وی با تاکید بر این که خروج از بنگاه داری و فروش سهام نباید برای صرف در امور جاری سازمان تامین اجتماعی باشد گفت: باید سهام متفرقه را بفروشیم و سهام با ارزش و دارای بازده و سود بالاتر بخریم که البته این کار نباید مجددا به سمت بنگاه داری رفتن باشد.

درآمد هزینه های جاری

دکتر مصطفی سالاری گفت: تامین اجتماعی سازمانی درآمد – هزینه ای است، یعنی از قبال وصولی های خود درآمد‌های سرمایه گذاریهای اقتصادی، در طول ماه اقدام به پرداخت حقوق مستمری و بازنشستگان و همچنین درمان بیمه‌شدگان خود می‌کند.

وی درآمد و هزینه سازمان در سال گذشته را 134هزار میلیارد تومان و این رقم در سال جاری را 172 هزار میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: هزینه های ما در سال 98 ماهانه 9600 میلیارد تومان بود و این رقم در امسال به 14 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اهمیت مقوله درآمد – هزینه سازمان و چالش ها و مشکلات احتمالی ناشی از وقفه در این مسیر گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در سال جاری، به جامعه هدف سازمان تامین اجتماعی اطمینان می‌دهیم که هیچ مشکلی برای تامین منابع و انجام تعهدات نخواهیم داشت.

وصول مطالبات از دولت

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص وصول مطالبات سازمان از دولت گفت: با پیگیریهای انجام‌ شده و موافقت هیات وزیران و دستور رئیس جمهور، چندین شرکت دولتی در حوزه های اقتصادی مختلف به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد که شامل پالایشگاه نفت امام خمینی شازند، طلای زرشوران، آلومینیوم جاجرم، آلومینیوم جنوب، تجهیزات سنگین هپکو، پتروشیمی دماوند، شرکت توسعه گردشگری ایران و ماشین سازی تبریز است.

بازگشت اعتبار به دفترچه های درمانی

دکتر سالاری یکی از سیاستهای اصلی سازمان تامین اجتماعی را ارتقای اعتبار دفترچه های درمانی ذکر کرد و افزود: تلاش میکنیم تا بیمه ‌شدگان ما با داشتن دفترچه درمانی، هیچ مشکلی برای دریافت خدمات از مراکز درمانی نداشته باشند.

وی از پرداخت مبلغ 10 هزار میلیارد تومان به مراکز درمانی وزارت بهداشت و نیز مبلغ 6 هزار میلیارد تومان به مراکز درمانی بخش خصوصی خبر داد و افزود: اکنون سازمان تامین اجتماعی معوقه ای به مراکز درمانی کشور ندارد و با این اقدام قطعا احترام بیمه‌شدگان حفظ شده و اعتبار دفترچه های درمانی ارتقا پیدا خواهد کرد.

طرح تحول دیجیتال

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از اجرای طرح تحول دیجیتال در سازمان تامین اجتماعی در سال جاری خبر داد و افزود: هدف‌گذاری ما در این طرح ارائه خدمات الکترونیکی و غیرحضوری است و بنا داریم تا پایان سال مراجعات را به 75 درصد کاهش دهیم، هر چند ‌اکنون این موضوع با توجه به استعلام اینترنتی و غیرحضوری اعتبار دفترچه های درمانی، تا میزان 40 درصد کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: تمهیداتی انجام ‌شده و اکنون نیاز به حضور فیزیکی بیمه‌شدگان برای تمدید اعتبار دفترچه درمانی وجود ندارد و بیمه ‌شدگان با 6 روش می توانند نسبت به استعلام و تمدید اعتبار دفترچه درمانی خود اقدام کنند.

کاهش شکایات به دیوان عدالت اداری

دکتر سالاری در ادامه با ابراز تاسف از افزایش میزان شکایت بیمه ‌شدگان از سازمان تامین اجتماعی و افزایش حجم پرونده ها در دیوان عدالت اداری گفت: برنامه ما این است تا حدود 40 درصد از این شکایات را با انصراف سازمان به‌نفع فرد شاکی و عدم پیگیری موضوع فیصله بدهیم و در این خصوص اقدامات مقتضی انجام و با سیستم قضایی توافق شده است.

تجمیع بحشنامه ها

موضوع دیگر مورد اشاره مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، تجمیع، تلخیص و تنقیح دستورالعملها، بخشنامه‌ها و مقررات سازمان بود. وی در این خصوص از تصمیم سازمان برای تجمیع حدود دو هزار بخشنامه و دستورالعمل در قالب 60 بخشنامه خبر داد و افزود: بخشنامه های جدید از طریق سایت سازمان و نیز در قالب کتاب در اختیار مخاطبان و بیمه شدگان قرا خواهد گرفت.

ادامه ساخت بیمارستانها

دکتر سالاری در پاسخ به سوالی در خصوص ادامه ساخت بیمارستانهای میلاد در کشور گفت: پیش از این قرار بود با مشارکت سرمایه گذاران اروپایی چند بیمارستان میلاد و پروژه های درمانی دیگر در کشور احداث شود که البته این موضوع با توجه به شرایط پیش آمده منتفی شد و اکنون به دنبال این هستیم تا با مشارکت بورس املاک و مستغلات و وزارت اقتصاد، این پروژه ها را به اتمام برسانیم.

همه گیر کرونا و تبعات آن

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به سوالی در خصوص هزینه های درمان بیماران کرونایی در کشور گفت: دولت در این زمینه یک ‌میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برداشت تا صرف درمان این بیماران شود ولی هنوز مشخص نیست که این مبلغ شامل هزینه درمان بیماران کرونایی بیمه ‌شده تامین اجتماعی هم می شود یا این که باید این هزینه توسط این سازمان پرداخت شود.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم باید هزینه بیماران کرونایی اعم از بیمه ‌شده و بیمه نشده به ‌صورت متمرکز پرداخت شود و البته در این زمینه در حال گفت و گو با وزارت بهداشت هستیم.

دکتر سالاری همچنین در خصوص هزینه های بیمه بیکاری ناشی از کرونا گفت:‌ پیش از این هر ماه تقریبا  210 الی 220 هزار نفر به‌ صورت عادی مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کردند که با شیوع کرونا و اعلام وزارت کار و رفاه اجتماعی برای ثبت نام بیکارشدگان ناشی از همه گیری این بیماری، 680 هزار نفر در فروردین ماه در سامانه مذکور ثبت نام کردند.

وی افزود: بنا بر تصمیمات گرفته شده، بیمه بیکاری این افراد تا پایان اردیبهشت ‌ماه براساس ضوابط و شرایط خاص و البته منابع خاص و خارج از سازمان تامین اجتماعی در نظر گرفته شده است و در واقع بیمه بیکاری این افراد به ‌مدت 80 روز پرداخت خواهد شد و از اول خرداد ماه ضوابط و مقررات بیمه بیکاری مانند قبل خواهد بود.


ارسال نظر

captcha