مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی خبر داد

شستا آماده سرمایه‌گذاری در خراسان جنوبی

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین در نشست تبیین ظرفیت‌های استان خراسان جنوبی با قابلیت واگذاری به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی (شستا) از آمادگی کامل این حوزه برای سرمایه‌گذاری در این استان سخن گفت.

تامین 24 /مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین در نشست تبیین ظرفیت‌های استان خراسان جنوبی با قابلیت واگذاری به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی (شستا) از آمادگی کامل این حوزه برای سرمایه‌گذاری در این استان سخن گفت.

محمد رضوانی‌فر با اشاره به نتایج سفر دو روزه خود به خراسان جنوبی و بازدید میدانی از ظرفیت‌های استان به حضور موفق شستا در معدن زغال سنگ طبس اشاره و خاطرنشان کرد: با عنایت به سودآوری خوبی که سرمایه‌گذاری ما در زغال سنگ داشته به این نتیجه رسیدیم که حجم سرمایه‌گذاری‌ها را در این زمینه افزایش دهیم.  او افزود: شرکت شستا بزودی حجم سرمایه‌گذاری خود را در معدن زغال‌سنگ طبس از ۵۰ میلیارد تومان به ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد داد.

مدیرعامل شستا تصریح کرد: این شرکت برای راه‌اندازی خط دوم استخراج مکانیزه معدن ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌کند و با سرمایه‌گذاری بیش از هزار میلیارد تومانی در زغال‌سنگ طبس، حداقل هزار و ۱۰۰ اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.

رضوانی‌فر گفت: با پیگیری‌های صورت‌‌‌گرفته بزودی زغال‌سنگ وارد بورس می‌شود و بخشی از نیروهای شاغل در این مجموعه می‌توانند از این فرصت بهره‌مند شوند.  او سیمان قائن را نیز از مجموعه‌های خوبی عنوان کرد که با سرمایه‌گذاری این حوزه در حال فعالیت است و در حال حاضر به نسبت تناژ تولید در صادرات موفق به شمار می‌رود.  رضوانی‌فر همچنین به مجموعه نمک هیدراته جنب کارخانه نیز اشاره کرد و گفت: تصمیم ما بر این است که در ۴۵ روز آینده مطالعات امکان‌سنجی مربوط به این ذخایر را به‌روز کنیم و با استفاده از این ظرفیت در ادامه زنجیره قبلی سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی را در کارخانه سیمان قائن داشته باشیم.

او اظهار داشت: با افزایش سرمایه‌گذاری در این کارخانه حداقل ۳۵۰ نفر به اشتغال مستقیم منطقه اضافه می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی همچنین از مطالعات امکان‌سنجی صورت‌‌گرفته برای ایجاد نیروگاه بادی در نهبندان و درح سخن گفت و در ادامه افزود: برای ایجاد یک نیروگاه بادی ۲۵ مگاواتی ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خواهیم کرد. او گفت: با توجه به سودآوری این طرح بنا داریم طی هفت تا هشت ماه آینده، توربین‌های لازم را در این نیروگاه ۲۵ مگاواتی نصب و راه‌اندازی کنیم. رضوانی‌فر استان خراسان جنوبی را به لحاظ تعدد، تنوع و کیفیت معادن از بی‌نظیرترین مناطق کشور خواند و متذکر شد: در چند روز آینده به جهت تمرکز بیشتر در کار و آغاز پروژه‌های اکتشافی، دفتر مهندسی تخصصی را در مرکز استان راه‌اندازی می‌کنیم.

مدیرعامل شستا گفت: با توجه به نیاز واحدهای تولیدی مجموعه در مناطق مختلف کشور، بهره‌برداری از معادن بنتونیت، سنگ‌آهن، سیلیس، خاک صنعتی و مس استان را در برنامه داریم.

او افزود: بزرگترین مصرف‌کننده سنگ‌آهن، ذوب‌آهن اصفهان است و ۱۰۰ درصد تولیدات زغال طبس نیز به اصفهان می‌رود که بازار بی‌دغدغه‌ای است. در عین حال سرمایه‌گذاری شستا در معادن بنتونیت شمال خراسان جنوبی قطعی است و بزودی اجرایی می‌شود.

مدیرعامل شستا همچنین از سرمایه‌گذاری این حوزه در پرورش دام سنگین نیز خبر داد و گفت: شرکت برای راه‌اندازی یک مجتمع ۱۰ هزار راسی دام سنگین در شیروان اقدام کرده که با توجه به شرایط استان خراسان جنوبی، این آمادگی را دارد که مشابه آن را اینجا نیز راه‌اندازی کند.

او مجموع سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای استان را 1800 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این حجم سرمایه‌گذاری حداقل برای 1500 تا 1700 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

رضوانی‌فر افزود: بنا به پیگیری‌های شخص استاندار و وعده‌ای که ما به او داده‌ایم و البته با عنایت به حجم خدمات او در استان خراسان جنوبی، ما تمامی برنامه‌ها را در ۲۴ ماه آینده عملیاتی خواهیم کرد.

او تصریح کرد: حضور مستمر هر سه تا چهار ماه یک‌بار در استان از دیگر برنامه‌هایی است که در راستای کنترل شرایط و نظارت بر روند اجرای پروژه‌ها انجام خواهد شد تا سرعت کار را بیشتر کند. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی همچنین گفت: تعهد ما این است که کارها را به گونه‌ای انجام دهیم که سرمایه‌گذاری‌ها هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد و اثرات خیر و برکاتش ظهور و بروز کند.

استاندار خراسان جنوبی نیز از آمادگی شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی (شستا) برای سرمایه‌گذاری 1800 میلیارد تومانی در استان خبر داد و گفت: ظرفیت‌های معدنی از مهمترین پیشران‌های توسعه استان خراسان جنوبی است.

محمدصادق معتمدیان افزود: تجربه حضور شستا در طرح‌های اقتصادی بزرگ موفق بوده و در اشتغالزایی اثرات خوبی داشته است. او با اشاره به سابقه خوب این شرکت در خراسان جنوبی تصریح کرد: حضور و مشارکت شستا در کارخانه سیمان قاین و معدن زغال‌سنگ طبس منشاء خیر و برکات فراوانی برای استان بوده است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: از اسفندماه سال ۹۷ و بعد از ورود شستا به زغال‌سنگ طبس اتفاقات خوبی در منطقه افتاده که قابل توجه است. او بیان کرد: در شرایط موجود و با اعلام آمادگی شستا برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در خراسان‌ جنوبی، آنچه جزو تعهدات استان است در اولویت برنامه‌ها قرار می‌گیرد و اقدامات در راستای تفاهمنامه پیش خواهد رفت.

معتمدیان در ادامه افزود: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم توجه ویژه‌ای به بخش معدن شده و با ورود شرکت‌های ایمیدرو، ایدرو، شستا و سازمان زمین‌شناسی به این حوزه، اتفاقات خوبی در استان رقم خورده است.

او با اشاره به شرایط استان از مدیرعامل شرکت شستا خواست با استفاده از منابع مالی در اختیار این شرکت، روند اجرای پروژه‌ها را با سرعت بیشتری پیش ببرند. استاندار خراسان جنوبی شرایط اقلیمی مناسب استان برای پرورش دام را نیز از ظرفیت‌هایی خواند که می‌تواند مورد بهره‌برداری شرکت شستا قرار گیرد.

او همچنین از تلاش استان برای استفاده مناسب از روزهای آفتابی و بادهای ۱۲۰ روزه سخن گفت و خاطرنشان کرد: در همین راستا، نیروگاه بادی در منطقه درح شهرستان سربیشه با حضور وزیر نیرو کلنگ‌زنی شد و قرار است تا هفته دولت سال آینده به بهره‌برداری برسد.

معتمدیان ادامه داد: شرکت شستا هم می‌تواند از این ظرفیت برای سرمایه‌گذاری استفاده کند.


ارسال نظر

captcha