انجام نخستین عمل جراحی کیست پانکراس در بیمارستان تامین اجتماعی همدان

متخصص جراحی عمومی و عروق بیمارستان آتیه همدان از انجام عمل کیست بزرگ پانکراس برای نخستین بار در بیمارستان تامین اجتماعی همدان خبر داد.

تامین 24 / دکتر امیر اسدلو با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی التهاب لوزالمعده، سنگ کیسه صفرا است، افزود: بیمار به علت سابقه التهاب لوزالمعده چندین بار بستری شده بود و با توجه به اینکه علت اصلی التهاب لوزالمعده سنگ کیسه صفراست، باید کیسه صفرا را خارج می‌کردیم اما بیمار عارضه سودوکیست پانکراس (کیست‌های کاذب لوزالمعده) پیدا کرده بود.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، وی با اشاره به وجود چندین روش برای عمل کیست‌های کاذب لوزالمعده تصریح کرد: آندوسکوپی یکی از روش‌های انتخابی عمل کیست‌های کاذب لوزالمعده است اما به علت نبود امکانات و متخصص آندوسکوپی در همدان بیماران معمولاً به تهران یا شهرهای بزرگ دیگر مراجعه می‌کنند.

 

دکتر اسدلو با بیان اینکه روش آندوسکوپی در همدان انجام نمی‌شود، یادآور شد: با توجه به اینکه سی‌تی‌اسکن بیمار سودوکیست پانکراس را نشان داد، بیمار کاندیدای یکی از روش‌های عمل جراحی یا آندوسکوپی شد و با توجه به اینکه آندوسکوپی برای این عمل جراحی در شهر همدان وجود نداشت، تصمیم گرفتیم این عمل را در بیمارستان آتیه و برای نخستین بار انجام دهیم.

 

وی با اشاره به اینکه عمل‌های پانکراس یکی از عمل‌های پیچیده و تکنیکال است، اضافه کرد: این عمل جراحی توسط تیم شش نفره صورت گرفت و کیست پانکراس با ابعاد ۲۰*۱۵ سانتی‌متری به داخل معده تخلیه شد.

 

این متخصص جراحی عمومی و عروق با تأکید بر اینکه در این بیماری فرد دچار سیری زودرس، بی اشتهایی و کاهش وزن میشود، ادامه داد: خوشبختانه بیمار بعد از عمل جراحی با حال عمومی خوب ترخیص شد.

 

وی با بیان اینکه امکانات انجام این عمل به روش لاپاراسکوپی وجود دارد، خاطرنشان کرد: امکانات انجام عمل سودوکیست پانکراس به روش لاپاراسکوپی در بیمارستان آتیه همدان وجود دارد و می‌توانیم در موارد بعدی از این روش استفاده کنیم.

 

دکتر اسدلو با اشاره به اینکه سرطان‌ها و تروما از علل کیست پانکراس در افراد است، گفت: اگر بیمار با شرح حال سیری زودرس و درد شکم که از علائم اولیه کیست پانکراس است، به پزشک مراجعه کند برای بررسی بیشتر به آندوسکوپی و نمونه برداری از کیست ارجاع می‌شود اما در صورتی که بیمار شرح حالی از التهاب لوزالمعده بدهد، بلافاصله آماده عمل می‌شود.

 

وی یادآور شد: کیست بزرگ پانکراس یک بیماری نادر بوده که میزان بروز و شیوع پایینی دارد و اکثر سودوکیست‌های پانکراس در اثر تروما یا سنگ کیسه صفرا به وجود می‌آید و تنها راه درمان آن عمل است.

 

اسدلو ادامه داد: امکانات مورد نیاز برای عمل جراحی سودوکیست پانکراس در بیمارستان تأمین اجتماعی همدان کافی است و درصورت تأمین «استاپلر» این عمل می‌تواند به صورت لاپاراسکوپی انجام شود.

 

این متخصص جراحی عمومی و عروق، عادات غذایی، نژاد، جنسیت، بیماری‌های خاص و مستعد سنگ کیسه صفرا، افزایش وزن و بی تحرکی را از علل کیست پانکراس دانست.


ارسال نظر

captcha