معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:

تعاونی‌ها بازارهای خود را اختیار استارت‌آپ‌ها قرار دهند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: تعاونی‌ها بازارهای خود را اختیار استارت‌آپ‌ها قرار دهند و از نوآوری موجود در فعالیت‌های خود استقبال کنند.

 

تامین 24 / سورنا ستاری امروز(۲۹ دی) در جمع تعاونگران حضور یافت و بر ضرورت تشکیل اکوسیستم تاکید کرد.

 

او گفت: دیدگاه نفتی باعث می‌شود که گمان کنیم با وجود پول همه مسایل درست می‌شود و این موضوع موجب از بین رفتن اکوسیستم شده است.

 

ستاری با تاکید بر وجود زیرساخت‌های اکوسیستم در کشور اضافه کرد: در ۱۰ سال گذشته با پول نفت پایه‌های اکوسیستم را از بین بردیم و باید به کمک علم و دانش و روحیه کارآفرینی دوباره این اکوسیستم را فعال کنیم.

 

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با وجود 4 میلیون دانشجو و ۱۳ میلیون فارغ‌التحصیل، نیروی انسانی لازم را برای فعالیت‌های دانش‌بنیان داریم و در پنج سال گذشته اقتصاد دانش‌بنیان ۶۰ پله رشد داشت و از رتبه ۱۲۰ به ۶۱ رسید.

 

او با اشاره به ظرفیت تعاونی‌ها برای فعالیت‌های دانش‌بنیان گفت: بسیاری از تعاونی‌ها اگر به روش سنتی فعالیت خود را ادامه دهند در آینده از بین می‌روند و برای جلوگیری از این امر باید به سمت حوزه استارت‌آپ‌ها وارد شوند.

 

ستاری با بیان اینکه استارت‌آپ‌ها نیاز به وام ندارند، گفت: در بخش استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری خطرپذیر داریم و با توجه به اینکه تعاونی‌ها بازارهای بزرگی را در اختیار دارند باید در مرحله نخست تعاونی‌ها بازارهای خود را در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار دهند و از نوآوری موجود در فعالیت‌های خود استقبال کنند.

 

او اضافه کرد: در مرحله بعد باید از شرکت‌های موجود حمایت کنیم تا در بازار رقابتی حاضر شوند و فعالیت خود را ادامه دهند.

 

حرکت به سمت نوآوری در بخش تعاونی

 

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست، گفت: در حال حاضر دو مرکز نوآوری و توسعه تعاون در استان‌های فارس و کردستان افتتاح شده است که تا پایان امسال به ۱۲ استان افزایش می‌یابد.

 

محمد کبیری ادامه داد: در یک سال گذشته سعی کردیم به سمت نوآوری در بخش تعاون حرکت کنیم و زمان قابل توجهی برای برنامه‌ریزی در این خصوص صرف شد.

 

او افزود: یکی از این اقدامات، برنامه‌ریزی برای افتتاح مراکز نوآوری و توسعه تعاون در استان‌هایی است که ظرفیت این کار را داشتند و بر این اساس تا پایان سال این مراکز در ۱۲ استان افتتاح می‌شود و اقدام دیگر ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری در بخش تعاون است.

 

معاونت تعاون وزارت کار گفت: نیازمند توسعه فناوری بخش تعاون هستیم تا از این طریق بهره‌وری نیز افزایش یابد و روند خدمات‌دهی به روز شود و این مهم در فضای مدرن محقق می‌شود.

 

او اضافه کرد: در این مراکز به دنبال تغییرات ساختار موجود هستیم که از جمله آنها می‌توان به استفاده از صندوق ضمانت تعاون استفاده کنیم.

 

کبیری تاکید کرد: در سال آینده زیست بوم نوآوری در بخش تعاون توسعه می‌یابد و تعاونی‌ها می‌توانند از امکانات بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت تعاون به لحاظ مالی، لجستیکی و ساختاری استفاده کنند.

 

منبع: پایگاه خبری اتاق تعاون


ارسال نظر

captcha