معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با « تامین 24»:

صرفه جویی در منابع با ارایه خدمات غیرحضوری در تامین اجتماعی / تاثیر طرح تحول سلامت بر منابع و مصارف تامین اجتماعی

مهدی کرباسیان، معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر تاثیر مستقیم رکورد اقتصادی و اصلاحات پارامتریک بر منابع سازمان تامین اجتماعی گفت: اگر تولید کاهش پیدا کند به مرور با تعطیلی کارگاه ها، نرخ بیکاری افزایش و میزان پرداخت حق بیمه به سازمان روند نزولی می گیرد و همزمان با وجود اصلاحات پارامتریک و افزایش پرداخت مستمری ها، بی تعادلی در منابع و مصارف این صندوق ایجاد می شود.

 

مهین داوری

 

تامین 24 / کرباسیان گفت: پرداخت شاغلان در دوران اشتغال به شکل گیری بیمه های اجتماعی می انجامد که در دوران بازنشستگی بتوانند تحت حمایت قرار گیرند و در صورت فوت بازماندگان از مستمری آنها استفاده کنند و از پوشش های مختلف آنها بهره مند شوند و سازمان تامین اجتماعی در حقیقت بیمه اجتماعیِ کاملی است که همزمان دوران بازنشستگی، ازکارافتادگی و درمان را در بر می گیرد.

به گزارش «تامین 24»، کرباسیان ادامه داد: منبع درآمد این سازمان از پرداخت حق بیمه 20 درصدی کارفرمایان، 7 درصد توسط بیمه شده و 3 درصد باقی مانده براساس محاسبات بیمه ای برعهده دولت است که مجموعِ 30 درصد عدد قابل قبول خوبی است.
وی با بیان اینکه یکی از نیازهای مهم رفاهی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی، خدمات درمانی است، گفت: دسترسی آسان و برخورداری از خدمات درمانی باکیفیت نقش چشمگیری در سلامتی و کیفیت زندگی‌ افراد تحت پوشش ایفا می‌کند.

 

صرفه جویی در منابع با ارایه خدمات غیرحضوری در تامین اجتماعی  

کرباسیان حرکت تامین اجتماعی به سمت ارایه خدمات آنلاین در بخش های بیمه ای و درمانی را در صرفه جویی از منابع و درآمدهای این صندوق موثر دانست و گفت: افزایش دسترسی جامعه تحت‌پوشش سازمان به خدمات درمانی موردنیاز، همواره یکی از مهم ترین برنامه‌های بخش درمان سازمان به شمار می رود.

این معاون سابق وزیرصنعت، معدن و تجارت افزود: خوشبختانه در چند سال اخیر اقدامات متنوع و نوآورانه‌ای با ایجاد سامانه های غیرحضوری ارایه خدمات بیمه ای و درمانی در مجموعه سازمان تامین‌اجتماعی صورت‌گرفته است که ثمره این تلاش ها ضمن تسهیل و توسعه ارتباطات افراد تحت پوشش با تامین اجتماعی، در نهایت رضایت مندی بیمه شدگان را افزایش داده است.   

وی در معرفی زیربنایی‌ترین اقدام غیرحضوری سازمان در بخش درمان گفت: حذف دفترچه‌های درمانی و تولید نسخه الکترونیک در مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی دستاورد بی نظیری است که در صرفه جویی از منابع مالی و مدیریت وقت نیروی انسانی و مراجعه کنندگان تاثیر به سزایی داشته است.

 

علل بروز بی تعادلی در منابع و مصارف تامین اجتماعی 

کرباسیان عواملی سه گانه را در برهم زدن تعادل میان منابع و مصارف سازمان تامین اجتماعی موثر دانست و در تبیین آنها عنوان کرد: رکود اقتصادی باعث کاهش تولید و یا تعطیلی کارگاه ها و کارخانجات می شود و به مرور پرداخت حق بیمه ها به تناسب آن کاهش پیدا می کند و از سویی با بروز رکود ممکن است که حقوق واقعی نیز ابراز نشود و امکان افزایش دستمزد متناسب با کار نیز از بین می رود.
 
کرباسیان پیری جمعیت را یکی دیگر از عوامل برهم زننده تعادل درآمد و هزینه سازمان تامین اجتماعی خواند و با تاکید بر ضرورت توجه ویژه به مسایل بیمه ای سالمندان، افزود: هنوز کشور با پیری جمعیت فاصله دارد، اگر محاسبات بیمه ای مناسبی در زمینه افزایش فاصله بین سال های پرداخت حق بیمه با زمان مستمری بازنشستگی صورت نگیرد از این منظر «پیری جمعیت» به افزایش بی تعادل میان منابع و مصارف این صندوق دامن می زند؛ بنابراین بزرگترین چالش پیش روی تامین اجتماعی این است که همزمان اصلاحات پارامتریک و از طرف دیگر رکود به کاهش در آمدهای سازمان و از سوی دیگر به افزایش مستمری ها منجر شود.
 
وی افزود: اگرچه متاسفانه به دلیل درهم آمیختگی سیاستگذاری های کشور با مسایل پوپولیستی در تصویب قوانین که بعضا در سایه آن منافع ملی نیز به فراموشی سپرده می شوند اما باید دولت و مجلس اصلاحات پارامتریک را جدی بگیرند و به تصویب برسانند.
 
کرباسیان تصریح کرد: عدم صداقت و گفت وگوی شفاف با جامعه بیمه شده (کارگران، مستمری بگیران وکارفرمایان و بازنشستگان) در خصوص مصارف، منابع و آینده صندوق های بازنشستگی جزو واجبات است.
 
وی گفت: محدودیت در استخدام رسمی نیروی انسانی در دستگاه های دولتی در سال های اخیر مزیت خوبی برای این سازمان ایجاد کرده است و این ممنوعیت، بستر به کارگیری افراد را به صورت غیررسمی فراهم کرده است و حتی در مجموعه هایی که دارای صندوق بازنشستگی مستقل هستند مانند (صندوق بازنشستگی نفت ، مس و ..) نیز شامل شده اند و تمام ورودی های حق بیمه آنها به صندوق تامین اجتماعی واریز می شود و درآمد خوبی ایجاد کرده است.
 
 
سهم نرخ بیکاری در هزینه های تامین اجتماعی 
کرباسیان در تبیین سهم نرخ بیکاری و از دست دادن شغل در هزینه های تامین اجتماعی مطرح کرد: با افزایش نرخ بیکاری درآمد حق بیمه کسب نمی شود و در صورت عدم اشتغال زایی و کنترل آن خسارتی جبران ناپذیر به این صندوق در بلند مدت وارد می شود.  
 
وی در بیان ارتباط بین افزایش هزینه های پزشکی بر میزان هزینه های تامین اجتماعی تاکید کرد: به همان اندازه که سطح سلامت و بهداشت جامعه ارتقاء پیدا کند هزینه های سازمان تامین اجتماعی نیز کاهش پیدا می کند و اگرچه این سازمان دارای مراکز ملکی مستقل درمانی نیز هست اما تصمیم گیری در خصوص مسایل درمانی آن در شورای عالی بیمه درمانی توسط وزارت بهداشت ابلاغ می شود.
 
 
تاثیر طرح تحول سلامت بر منابع و مصارف تامین اجتماعی
کرباسیان با اشاره به تبعات طرح تحول سلامت بر منابع و مصارف سازمان تامین اجتماعی افزود: بعضا تصمیماتی گرفته می شود که نه تنها منافع بیمه شدگان در نظر گرفته نمی شود بلکه هزینه هایی که جزو تعهدات نیست نیز به این سازمان تحمیل می شود. 
 
وی تصریح  کرد: طرح تحول سلامت چالش دیرینه ای است که بدون تعیین منابع مالی، سازمان تامین اجتماعی در ورطه کسری بودجه و بی تعادلی در منابع و مصارف گرفتار می ماند. 
 
کرباسیان گفت: بیش از 42 میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و حال که بیش از نیمی از جمعیت کشور عضو این صندوق هستند بنابراین نقش کلیدی و اثرگذاری باید در تصمیم گیری های بیمه ای - رفاهی و درمانی کشور داشته باشد.
 
وی تصریح کرد: متاسفانه تامین اجتماعی در شورای عالی بیمه تنها صاحب یک رای مدیرعامل است در حالی که شورا حق دارد که تصمیمات در خصوص تعرفه ها، سطح خدمات و هزینه هایی که سازمان باید بپردازد را تصمیم گیری کند که این رویکرد در برهم زدن تعادل میان منابع و مصارف تامین اجتماعی تاثیر چشمگیر داشته و دارد.

ارسال نظر

captcha