بررسی نمودار توزیع جمعیتی افراد بیکار؛

بیکاری بلند مدت چه آسیبی به افراد وارد می‌کند؟

بیکاری یکی از بزرگترین معضلاتی است که توازن وتعادل جامعه را بر هم می‌زند و باعث ایجاد بحران های متعدد در عر صه های روانی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی می شود.

پریسا طاهری

تامین 24 /چالش های اشتغال و بیکاری نه تنها یکی از مهمترین مسائل روز کشور به شمار می آید بلکه با توجه به میزان رشد جمعیت در سه دهه گذشته می توان آن را مهمترین چالش چند دهه اخیر نیز به حساب آورد. از همین رو، برای شناخت مفهوم بیکاری ابتدا بایستی مفهوم اشتغال را درک کرد.

چناچه ورود به بازار کار را بین سنین 20 تا 25 سال در نظر گرفته شود، متولدین سه دهه گذشته کسانی هستند که از بابت اشتغال در اولویت بوده و با توجه به وضعیت اشتغال و بازار کار ، بیشترین آسیب را متحمل شده و عواقبی را به دنبال دارد که به عنوان یک آسیب اجتماعی نیاز ضروری به مطالعه و چاره جویی خاصی است.

جامعه شناسان می گویند، وقت های تلف شده آفت زندگی هر فرد خصوصا جوانان تحصیل کرده است که زمینه ساز بسترهایی برای جرم است.

«کار» قسمت اعظم زندگی انسان را در بر می گیرد. در واقع « کار» از مفاهیم مهم علم جامعه شناسی است. «کار» سرمایه و ذخیره ملی است و می تواند به رشد و توسعه یک کشور کمک شایانی کند. اگر افراد جامعه ای به طور نسبی بتوانند کار و شغل مناسبی به دست آورند و شغل آنان متناسب با استعدادها، توانایی ها و علائق آنها باشد، زمینه برای ابتکار و نو آوری و رشد و پیشرفت در ابعاد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی مهیا می شود.

بر عکس اگر زمینه های اشتغال و کار در جامعه محدود باشد، مشخص است که به تدریج  که بیکاری افزایش می یابد،چه اتفاقاتی برای جامعه خواهد افتاد.هرچند جامعه شناسان نسبت به عواقب بیکاری مزمن هشدار می دهند اما واقعیت این است که هشدارها کافی نیست و نیاز به حرکت های جدی برای مقابله با این پدیده در همه ارکان کشور است.ضمن اینکه باید توجه داشت که ناکافی بودن حمایت های اجتماعی و موقعیت بد مالی اثرات سوء بیکاری آسایش روانی افراد را تشدید می‌کند.

اشخاص بیکار نسبت به اشخاص شاغل از لحاظ سلامت جسمی و ذهنی در وضع بدتری قرار دارند ، در واقع دچار نوعی استیصال اجتماعی می شوند. بیکاری یکی از بزرگترین معضلاتی است که توازن وتعادل جامعه را بر هم می زند و باعث ایجاد بحران های متعدد در عر صه های روانی ،اجتماعی، اقتصادی و سیاسی می شود. برای شناخت مفهوم بیکاری ابتدا بایستی مفهوم اشتغال را درک کرد.

وجود بیکاری درازمدت

با استناد به گزارش برنامه تولید و اشتغال سال 1397 مرکز آمار ایران، پدیده بیکاری در ایران اساساً از نوع بیکاری درازمدت است. این نوع بیکاری در ادبیات اقتصادی بیکاری ساختاری نامیده می شود.همانظور که در نمودار زیر ملاحظه می شود2/33درصد بیکاران  به مدت 19 ماه و بیشتر بیکار می مانند و مدت بیکاری 6/4درصد آنها  بین 13 تا 18 ماه است. بیکاری درازمدت نیروی کار در میان زنان شایع تر از مردان است.

اگرچه بیکاری مشکلات مالی به دنبال دارد،اما زمینه بروز مشکلات روانی را را نیز تشدید می کند. همچنین فشار مالی میزان بروز علائم بیماری ها را نیز افزایش داده و سبب انزوای اجتماعی طولانی مدت می شود. برای به حداقل رساندن آثار بیکاری بر سلامت فرد بیکار نیازمند حد معقولی از شور در زندگی است.

 روانشناسان نیز معتقدند که داشتن نگرش مثبت به بیکاری، احساس شرم فرد بیکار و تعادل او به منزوی شدن را کم می کند. بنابراین نبود بیماری و داشتن توانایی لذت بردن تحمل حل مشکلات کار و سازگاری از نشانه های سلامت روانی است؛ افراد بیکار احساس می کنند که تعدیل و سرزندگی خود را از دست داده اند و کارکردهای مختلف روانی آن ها نظیر رفتار، تفکر، عاطفه، حافظه، ادراک، درک و قضاوت دچار مشکل شده است.

در همین حال پژوهشگران  مرکز تحقیقاتی PEW می گویند، نتایج برخی تحقیقات نشان می دهد ، بیکاری طولانی مدت به سلامت روان افراد آسیب می زند.

تاثیر بیکاری بر سلامت جسمی و روحی

بیکار بودن می‌تواند تأثیر عمیقی بر سلامت جسمی و روحی فرد گذارد، زیرا بیکاری با استرس زیادی همراه است. اضطراب ناشی از پیدا کردن کار و احساس گناه ناشی از پیدا نکردن آن، به استرس روحی می‌افزاید؛ بیکاری نه تنها جایگاه حرفه‌ای فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه بر روابط شخصی او نیز تأثیر می‌گذارد.

طی تحقیقی مشخص شد که در کارکنانی که کار خود را بدون داشتن هیچگونه تقصیری از دست داده بودند، احتمال ابتلاء به بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، دیابت یا بیماری قلبی طی یک سال و نیم پس از آن، دو برابر بیشتر از افرادی بود که در طول این دوره شاغل بودند.

علاوه بر آن بیکاری بر سلامت جسمی و روانی فرد تأثیر می‌گذارد. عدم اعتماد به نفس، اعتماد به نفس پایین، و افسردگی اثرات روانی مشاهده شده‌ ناشی از بیکاری است. از دست دادن شغل و یا بیکاری به مدت طولانی موجب ایجاد گرایش به خودکشی در بعضی افراد می‌شود.

بسیاری اوقات، بدست آوردن کار، به دلیل مشکلاتی مانند رکود و کاهش رشد اقتصادی دشوار خواهد بود.شرایطی که به گفته روانشناسان سبب می شود که نداشتن شغل منجر به احساس حقارت در فرد شود.بنا به گفته آنان چنانچه فرد به هنگام گرفتن کار، با تبعیض جنسیتی، سن یا تبعیض نژادی مواجه شود و یا اگر فاقد تحصیلات لازم و یا تخصص برای تصاحب آن باشد، این مشکلات عاطفی بدتر از پیش خواهند شد. از سویی، بیکاری ممکن است به کمبود مالی و فشار اقتصادی انجامیده و به نوبه‌ی خود موجب ایجاد مسائل خانوادگی شود.


ارسال نظر

captcha