در امضای تفاهم‌نامه ایمنی بین وزارت کار و ایمیدرو مطرح شد؛

اشتغال بیش از 2 میلیون نفردر معادن کشور/بودجه ایمنی 2 برابر شد

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر120هزار نیروی کار مستقیم و حدود 2میلیون نفر به صورت غیرمستقیم در معادن کشور فعالیت دارند.

احسان احمدی

تامین 24 /حاتم شاکرمی،در همایش HSEE و امضا تفاهم‌نامه همکاری این وزارتخانه با سازمان ایمیدرو با بیان اینکه یکی از بخش‌هایی که در اقتصاد ما ظرفیت بالایی دارد بخش معادن است،اظهارداشت: امیدواریم این همایش منجر به بهبود وضعیت ایمنی در معادن شود.

وی افزود:یکی از بخش های بسیار مهم در معادن کشور توجه و تمرکز مدیران ارشد به ایمین است،ضمن اینکه بخشنامه ها یا قوانین خاص در این زمینه مطابق با استانداردهای جهانی تدوین شود. 

 
به گزارش « تامین 24 »، شاکرمی تصریح کرد: در عین حال که نحوه بهره‌برداری و استخراج از معادن در سطح کشور باید مورد بازنگری قرار بگیرد؛ در این راستا اگر بتوانیم این موضوع را به سمت مکانیزه شدن پیش ببریم،حتما از نظر اقتصاد مقاومتی و صیانت از نیروی انسانی شاغل در معادن اصلاحات اساسی صورت خواهد گرفت. 
 
معاون روابط کار وزارت تعاون همچنین گفت: در ایمنی و مکانیزه کردن معادن باید به این نکته تمرکز داشت که به هر میزان مکانیزه شدن استخراج در معاون پیش می‌رود به همان میزان هم بهره‌وری افزایش پیدا می‌کند.
 
وی با بیان اینکه تعداد حوادث در معادن در سال 1395 حدود 36 مورد بوده که منجر به فوت شده است؛گفت: در سال 1396 با توجه به حادثه معدن یورت این آمار به 84 نفر رسید؛ بنابراین لازم است شورای عالی معادن در زمینه حوادث معادن تمرکز بیشتری داشته باشد. 
 
وی اضافه کرد: حوادث مهم معادن در سطح جهان عمدتاً به دلیل عدم توجه به شرایط ایمنی الکتریکی در معادن بوده است. 
 
شاکرمی تصریح کرد: با توجه به شرایط تحریمی در حوزه تولید تجهیزات ایمنی، باید با کمک شرکت‌های دانش بنیان به سمت بومی سازی تجهیزات ایمنی حرکت کرد. 
 
لغو مجوز معادن فاقد حداقل ایمنی
 
شاکرمی با اشاره به وجود معادن غیراستاندارد در کشور گفت: باید مجوز بهره برداری معادن فاقد حداقل استانداردهای ایمنی لغو شود ؛ در این زمینه تعدادی از این واحدها شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شده اند. 
 
وی در ادامه تصریح کرد: با ادغام مراکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی وزارت کار و ایمیدرو می توان حداکثر استفاده را در ایمن‌سازی بنگاه ها و معادن داشت.
 
تلاش دولت در پیوستن به مقاوله نامه 176 ILO
 
شاکرمی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های دانشکده‌های فنی برای ارتقا بخش ایمنی معادن گفت: با تلاش‌های وزارت کار، تلاش برای ملحق شدن کشور به مقاوله نامه 176 ILO در حال انجام است؛ در صورت ملحق شدن به این مقاوله نامه‌ها امکان استفاده از تجربه و دانش بین المللی در زمینه ایمنی فراهم خواهد شد. 
 
 
تمرکز قراردادهای معادن در حوزه ایمنی
 
خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی(ایمیدرو) نیز در همایش HSEE و امضا تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت تعادن،کار و رفاه اجتماعی  و ایمیدرو گفت: نگاه ما در ایمیدرو نسبت به معادن کشور به طور قطع تمرکز بر ایمنی خواهد بود و در واگذاری ها نیز از این به بعد این نگاه حاکم خواهد بود.
 
وی ادامه داد: ایمنی در معادن کشور یکی از موضوعات بسیار مهم در فعالیت معادن است؛ در زمینه ایمنی، مسائل سلامتی، امنیت و محیط زیست را باید مدنظر قرار دهیم.
 
غزیب پور با بیان اینکه عمده توجه مدیران بنگاه‌ها به موضوع سود بالا و افزایش تولید است،عنوان کرد: هرچند عمده حوادث بنگاه‌ها مربوط به عملیات ایمنی نیست؛ اما باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از حوادث کار در عملیات تولید اتفاق نیفتاده است.
 
معادن وزیر صنعت،معدن و تجارت با اشاره به اینکه ایمیدرو در سال‌جاری در تامین آمبولانس، تجهیزات ایمنی و تصفیه خانه‌ها فعالیت‌های اثربخشی داشته است،گفت: حجم فعالیت معادن در سال جاری با توجه به شرایط تحریمی با رشد تولید و رونق تولید مواجه بوده که این موضوع منجر به رشد 15درصدی در صادرات شده است. 
 
وی افزود: ایمنی پرسنل مهم ترین دلیل فعالیت واحدهای HSEEدر بنگاه های اقتصادی و معادن است و فوت حتی یک نفر، نقصان سیستم را می‌رساند.
 
غریب پور با تاکید بر اینکه برای کاهش میزان حوادث منجر به فوت باید بدنبال این باشیم که در قرارداد با پیمانکاران رعایت ضوابط ایمنی و HSEE از ملزومات باشد،خاطرنشان کرد: امسال در حوزه پژوهش HSEE حدود 4میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده و در زمینه آموزش در بخش معادن نیز بودجه دوبرابری در نظر گرفته شده است.
 
او با بیان اینکه در تفاهم نامه بین دو وزارتخانه صمت و کار موارد مرتبط با مسائل فنی و بهداشت محیط کار مورد تاکید گرفته، گفت:طی دو سال گذشته 400هزار کیلومتر مربع در ایمیدرو کار اکتشافی انجام شده که تنها در سال گذشته 250هزار کیلومتر مربع  اکتشاف صورت گرفته است.
 
در پایان مراسم امروز، تفاهم نامه همکاری حوزه ایمنی HSEE بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و  سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع(ایمیدرو) به امضای حاتم شاکرمی، معاون روابط کار این وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و خدادادغریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو رسید.
 
صبح امروز همایش HSEE و امضا تفاهم نامه همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع (ایمیدرو) با حضور مدیران ایمنی معادن، فعالان حوزه معادن و معاون روابط کار وزارت تعاون در محل این سازمان برگزار شد.

ارسال نظر

captcha