تاکید ایران و یونسکو بر اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی خاورمیانه

در پی تهدید رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تخریب مراکز فرهنگی ایران، سفیر ایران در یونسکو و مدیرکل یونسکو در دیداری ضمن بررسی این موضوع و تبعات آن بر حفظ میراث فرهنگی خاورمیانه تاکید کردند.

تامین 24 روز دوشنبه، 6 ژانویه ادری ازوله مدیرکل یونسکو، با احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو، دیداری داشت که طی آن تنش‌های منطقه خاورمیانه را با تأکید ویژه بر موضوع میراث و فرهنگ بررسی کردند. مدیرکل، مفاد کنوانسیون 1954 در خصوص حفاظت از میراث فرهنگی در جریان جنگ مسلحانه و همینطور کنوانسیون 1972 در خصوص حفظ میراث فرهنگی و طبیعی را که هم آمریکا و هم ایران به آن ملحق شده اند، یادآور شد.

در کنوانسیون 1972 ضمن اشاره به موارد دیگر تصریح شده است که هر یک از کشورهای عضو «متعهد می‌شوند هیچ‌گونه اقدام عامدانه‌ای را که ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم باعث تخریب میراث فرهنگی و طبیعی  واقع در قلمرو سایر کشورهای عضو کنوانسیون شود، انجام ندهند».

همچنین مدیرکل به مفاد قطعنامه 2347 شورای امنیت که در سال 2017 با اکثریت آرا تصویب شد اشاره کرد که طی این قطعنامه، صراحتا اقداماتی را که باعث تخریب میراث فرهنگی می شوند، محکوم می‌کند.

در نهایت، خانم ادری آزوله بر جهان‌شمولی میراث فرهنگی و طبیعی به عنوان محورهای صلح و گفت‌وگوی میان ملت‌ها تأکید کرد و گفت: جامعه بین‌الملل موظف است از این میراث برای نسل‌های آتی حفاظت کند.

حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران، پیش‌تر در واکنش به تهدید اخیر رییس‌جمهوری آمریکا نسبت به تخریب مراکز فرهنگی ایران، نامه‌ای اعتراضی به خانم اردی ازوله مدیرکل این نهاد بین‌المللی نوشت و در آن با استناد به مصوبه سازمان ملل متحد این اقدام دونالد ترامپ را ناقض هنجارهای بنیادین جامعه جهانی برشمرد.

ایوبی در این نامه خطاب به مدیرکل یونسکو، نوشت: با توجه به نقش کلیدی یونسکو در حفظ میراث فرهنگی و با توجه ویژه به کنوانسیون 1954 حفظ میراث فرهنگی در جریان جنگ مسلحانه و همین‌طور در راستای رسالت اصلی یونسکو که استقرار صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز میان ملت‌هاست، از سرکار عالی خواستارم ضمن محکوم کردن این اقدام، افکار عمومی را از خطرات چنین رفتارهایی آگاه کنید.

بلافاصله در پی این نامه نیز یونسکو به تهدید ترامپ علیه اماکن فرهنگی واکنش نشان داد و تاکید کرد که واشنگتن به‌عنوان یک عضو معاهدات بین المللی مربوط به حراست از میراث فرهنگی بشر باید به خودداری از آسیب رساندن به اماکن فرهنگی و تاریخی متعهد باشد.

منبع: تسنیم


ارسال نظر

captcha