به دنبال سهم «قانونی» از پیش‌بینی مسابقات

گردش مالی شرط‌بندی ورزشی چقدر است؟

با قانونی شدن شرط‌بندی ورزشی در بیست ایالت آمریکا، پیش‌بینی می‌شود گردش مالی این امر در سال 2020 به بیش از 1.5 میلیارد دلار برسد.

 

علی پازکیان

 

تامین 24 / بنا به اعلام تحلیلگران وال‌استریت، سال 2020 را باید سال رشد فزاینده تعداد موسسات شرط‌بندی ورزشی در ایالات متحده دانست. در واقع گام نخست، قانونی ساختن این امر در کلیه ایالت‎هاست.

 

نخستین اقدام قانونی در این باب در سال 2017 و در ایالت پنسیلوانیا اتفاق افتاد. سپس در سال 2018 نیوجرسی، مونتانا، کارولینای‌شمالی و ویرجینیای غربی. آخرین مورد نیز میشیگان بود که در ماه قبل به جمع 20 ایالتی پیوست که شرط‌بندی ورزشی در آنها قانونی است.

 

نقش دولتهای محلی هر ایالت در این میان بسیار مهم است. در واقع دلیل اصلی برای گسترش این امر در همه‌جا، اقبال عمومی و به تبع آن، درصد بالای مالیاتی این قبیل شرط‌بندی‌هاست.

 

بر اساس گزارش‌های رسمی، گردش مالی شرط‌بندی ورزشی در سال 2017 از حدود 249 میلیون دلار آغاز و در سال 2018 به بیش از 800 میلیون دلار افزایش یافت. آمار مربوط به سال 2019 هنوز اعلام نشده اما تخمین‌ها از افزایش دوبرابری نسبت به سال 2018 حکایت دارد.

 

در این میان سهم اپلیکیشن‌های موبایل در این بازار بسیار بالا بوده است. مثلا اپلیکیشن MGM در حدود 23 درصد از کل معاملات را به تنهایی در دست داشته و همین سبب شده است تا شرکتهای شرط‌بندی بین‌المللی در صدد ورود به این بازار پرسود و بهره‌بردن از ابزار تلفن‌های هوشمند باشند.

 

کمپانی مالی و اعتباری «مورگان استنلی» به تازگی پیش‌بینی کرده است که گردش مالی بازار قانونی شرط بندی در سال 2020، مرز عدد 7 میلیارد دلا را رد کند. توماس آلن، کارشناس ارشد این موسسه می‌گوید:«هدف اصلی ما در سال جدید، آن بخش از جامعه هواداران ورزشی است که هنوز وارد چرخه شرط‌بندی نشده‌اند. راهکار این امر ورود به چرخه لیگ‌های کوچکتر با هدف جذب هوادارن پرشورتر است.»

 

جیمز وتفورد، تحلیلگر موسسه مالی «جفریز» معتقد است سیر صعودی این بازار افزایش خیره‌کننده‌تری هم خواهد داشت:«اگر طرح قالب شرط‌بندی ورزشی در میان مردم جا بیفتد، بازار می‌تواند در سال 2023 از مرز 13 میلیارد دلار هم عبور کند.»

 

وی با اشاره به این‌که همه اینها بستگی به سرعت قانونی شدن شرط‌بندی ورزشی در ایالت‌های باقیمانده دارد، افزود:«گسترش کار به صورت محافظه‌کارانه‌ای پیش می‌رود. اگر سرعت قانونی‌سازی افزایش یابد، من حتی مطمئنم که قبل از 12 ماه آینده می‌توان به رقم 13 میلیارد دلار دست یافت.»

 

گفتنی است که بسیاری از ایالت‌ها به دلیل «قمار» خواندن اینگونه شرط‌بندی‌ها حاضر به قانونی کردن آن نیستند و سهم ایالات جنوبی (به سبب مذهبی بودن) در این میان بالاتر از سایر نقاط آمریکاست.

 

منبع: CNBC


ارسال نظر

captcha