نگاهی به کاهش رشد اقتصادی هند در سال 2019

وقتی فیل به ببر می‌بازد

در سال 2018، رشد اقتصادی هند، سریعترین رشد در جهان بود، اما این رشد در سال 2019 دچار افت محسوس شده و به همین سبب رقبای اقتصادی به سرعت از آن پیشی گرفته‌اند.

 

علی پازکیان

 

تامین 24 / اقتصاد هند در سال 2019 با کندی عجیبی روبرو شد. کندی که سبب خواهد شد تا رقبای آماده، خیلی زود جایگاه این کشور را در معادلات جهانی پر کنند.

چنین نزولی در میان اقتصادهای رو به رشد جهان به ندرت اتفاق می‌افتد. تولید ناخالص داخلی هند در سه ماهه سوم سال 2019 نسبت به سال قبل در حدود 4.5 درصد افزایش را نشان می‌دهد، ولی همین شاخص نسبت به سال 2014، افت محسوسی کرده است. نرخ بیکاری در این کشور 1.4 میلیارد نفری به پائین‌ترین سطح حود در 45 سال گذشته و به عدد 6.1 درصد رسیده است.

در سال 2018، رشد اقتصادی هند، سریعترین رشد در جهان بود. در حقیقت در تمامی دهه 2010، پیش‌بینی‌ها از رشد فزاینده تجارت در این کشور و سهم بالای آن در رقابت با چین و آمریکا خبر می‌داد؛ اما فیلیپین و اندونزی به سرعت گوی سبقت را ربودند و فاصله مالزی با این دو بسیار اندک بود. در این میان، چین عدد 6 درصد بیکاری را برابر خود می‌دید و ویتنام 7.3 درصد.

 

 

بخش عمده این امر به سیستم مالی ورشکسته هند بازمی‌گردد. بانکهای هندی زیر بار وام‌های کلان مانده‌اند. در واقع بانکها نمی‌توانند بر روی توده مردم برای دریافت وام و گرفتن سود حساب کنند. بیشتر جمعیت هند همچنان در پی دریافت وام به صورت سنتی و محلی هستند و پولهایشان راهی به بانک نمی‌یابد. امسال یکی از بزرگترین لیزینگ‌های این کشور دچار بحران نقدینگی شد و دولت با دخالت در آن، مانع از ورشکستگی این شرکت شد.

کاهش نرخ بهره هم یکی دیگر از عوامل خروج نقدینگی از سیستم بانکی است. با وجود آنکه دولت تلاش کرد تا نرخ برابری ارزهای خارجی را پائین بیاورد، ولی به دلیل نرخ پائین بهره، پول‌ها به سمت نظام بانکی بازنگشت.

ناندرا مودی، نخست‌وزیر این کشور معتقد است که این کاهش رشد را باید یک مقوله موقت ارزیابی کرد. در واقع او معتقد است که رشد خیره کننده سال 2018، باعث شده است تا رشد عادی 2019 به نظر کاهشی برسد.

مدافعان سیاست‌های اقتصادی هند می‌گویند وجود یک سیستم فدرال و باز سیاسی باعث می‌شود تا وضعیت این روزهای هند به مانند زمان دنگ شیائو پینگ در چین (در دهه 70 میلادی) نباشد.

کارشناسان معتقدند نباید هند را یک از پیش باخته در برابر اقتصاد ببر (شامل اندونزی، تایلند، مالزی و کره‌جنوبی) بدانیم. این کشورها هم فراز و نشیبهای زیادی را برای رسیده به جایگاه امروزی پشت سر گذاشته‌اند. افزایش تدریجی ذخایر ارزی و بهبود وضعیت بانکی می‌تواند دوباره هند را به بهبود اقتصادی بازگرداند.

در معادلات اقتصادی جهان، قاعدتا هند جایگاه بالاتری از فیلیپین و یا مالزی دارد، حتی اگر فعالیتی حلزونی به خود گرفته باشد. پیش‌بینی می‌شود که رشد مالی این کشور در سال 2020 به مرز 6 درصد برسد.

هندی‌ها نشان داده‌اند که شاید به مانند چین با بهره‌گیری از سیاست نتوانند اقتصاد خود را بر دنیا حاکم کنند، اما روش‌های حرکتی آنها و سیاست‌گذاری با تعامل بالا سبب خواهد شد علیرغم کندی رشد، همچنان یکی از اقتصادهای پویا در دهه آینده لقب گیرند.

 

 


کلیدواژه ها:
رشد اقتصادی هند چین

ارسال نظر

captcha