بیکاران دارای درآمد چه کسانی هستند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بخشی از جامعه با در نظر گرفتن اینکه در آمار اشتغال جایی ندارند،اما درآمدزایی لازم برای امرارمعاش را دارند.

تامین 24 /   احسان احمدی 

هدف اصلی از ایجاد اشتغال در درجه اول درآمدزایی است؛بررسی درآمد افراد شاغل نشان می دهد که بخشی از جامعه با در نظر گرفتن اینکه در آمار اشتغال جایی نداشته اند، صاحب درآمد هستند.افرادی که در فهرست "بیکاران دارای درآمد" جای می‌گیرند، در جوامع مختلف به گروه های مختلف تقسیم می شوند.از دلالان و واسطه گران گرفته تا سوداگرانی که فعالیت آنها عملا تاثیری بر رشد اقتصادی کشورها ندارد.با این حال این گروه ها با توجه به شرایط اقتصادی کشورها، حضور فعال دارند. در واقع، تصمیم های اقتصادی دولت ها عامل شکل گیری این نوع مشاغل کاذب شده است .

با توجه به اینکه هر پدیده اجتماعی بطور طبیعی باید دارای دلایلی قابل پذیرش باشد،با نگاهی به شرایط اقتصادی و اجتماعی ایران، می توان فاکتورها و دلایل مختلفی را برای پدیده اجتماعی "بیکاران دارای درآمد" درایران متصور شد که به برخی از آنها اشاره خواهیم داشت.

 بالابودن نرخ سود بانکی،افزایش سوداگری بویژه در بخش تجاری ، افزایش درآمدهای ناشی از واسطه‌گری(دلالی) و تلاطم بازارهای مختلف مانند مسکن، خودرو، ارز و طلا در کشور از دلایل محکم برای این پدیده برشمرد.

 

درآمدهای نامتعارف یا مقبول جامعه

برخی افراد بدون اینکه شغلی داشته باشند، از طریق بازدهی دارایی خود یا جابجایی آنها کسب و درآمد می‌کنند که در بخش‌های قابل توجهی در این حوزه، راه های مرسوم و معمولاً مخرب واسطه گری مطرح می شود.

البته گروهی هم در لیست بیکاران دارای درآمد قرار دارند که فعالیت آنها در گردش اقتصادی کشور مفید است. این گروه که اتفاقا دارای درآمدهای مناسب و گاهاً بالایی هستند ، شامل افرادی می شوند که در حوزه سرمایه‌گذاری بورس فعالیت دارند که بدون تردید، فعالیت آنها در دادوستد سهام های بورسی موجب رشد و توسعه بخش تولید شده و و زمینه ساز توسعه و رونق اقتصادی کشور می شوند.

 

بیش از 5 میلیون نفر بیکار دارای درآمد در ایران

مرکز آمار ایران درتازه ترین گزارش، اطلاعاتی را در خصوص تعداد افراد بیکار دارای درآمد در ایران در طی 13 سال گذشته منتشر کرده است که در این گزارش آمده است : آمار بیکاران دارای درآمد در سال 1384 در حدود یک میلیون 968 هزار نفر بوده که این رقم به 5 میلیون 112 هزار نفر افزایش یافته است.

 

آخرین آمار جمعیت شاغل و بیکار کشور

در اقتصادی که عمده بازار آن خدمات است، واسطه‌گران بخش بزرگی از بیکاران دارای درآمد کشور را تشکیل می‌دهند. این فعالیت‌های غیررسمی در دو سه سال گذشته با وجود تحریم که بازار کشور را بحرانی کرد رونق بیشتری یافت. نکته جالب توجه این است که این افراد سهمی در پرداخت مالیات هم ندارند.

براساس تعریف مرکز آمار جمعیت فعال به مجموعه گروه بیکاران و شاغلان اطلاق می‌شود و براساس آمار (تابستان ۹۸) مجموع جمعیت ۲ میلیون و ۸۹۴ هزار نفر بیکار و ۲۴ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر شاغل به عنوان جمعیت فعال کشور شناخته می‌شوند.

بر اساس تعاریف موجود، جمعیت غیرفعال، گروهی از افراد جامعه را شامل می شود که نه تنها شغلی ندارند، بلکه تمایلی برای ورود به بازار کار از خود نشان نمی دهند . این گروه به روایت براساس آخرین آمار (تابستان ۱۳۹۸) ۳۳ میلیون و ۹۳۷ هزار نفر را شامل می شوند و بر این اساس ،افراد در حال تحصیل، زنان خانه‌دار و شاغلان در بخش‌های دلالی بخش عمده جمعیت غیرفعال را دربرمی‌گیرند.

 

ساماندهی فعالیت‌های "بیکاران دارای درآمد"

کارشناسان می گویند،طولانی شدن فهرست" بیکاران دارای درآمد" ناشی از اقتصاد دولتی است،اقتصادی که رانت توزیع می کند و از همه مهمتر تصمیم های آن منجر به ایجاد رانت می شود.در چنین اقتصادی که دولت متولی همه بخش های اقتصاد است، اشتغالزایی وظیفه دولت  است.

از آنجا که منابع دولت برای ایجاد اشتغال کافی نیست،در نتیجه بحران بیکاری پدید می آید و شغل های کاذب رونق می گیرد.مشاغلی که تاثیری در رشد کلان اقتصادی ندارند و تنها موجب بروز اخلال در سیستم اقتصادی کشور می شوند.

 

   ۴۰.۳ درصد بیکاران کشور تحصیل‎کرده ‎اند

 


ارسال نظر

captcha