روش جدید انتخاب رئیس جمعیت هلال‌احمر برای نخستین‌بار/ شفاف‌سازی در انتخاب رئیس جمعیت هلال‌احمر

یک حقوقدان با اشاره به نحوه انتخاب رئیس جمعیت هلال‌احمر از سوی شورای عالی این جمعیت گفت: با توجه به رویه جدید انتخاب که مبتنی بر اعلام چارچوب شرایط و ضوابط انتخاب و بررسی مستندات و رزومه کاری متقاضیان بود، این تعیین شرایط یک قدم رو به جلو در جهت تخصص‌گرایی انتخاب مدیران است و می‌توان گفت شورای عالی جمعیت یک روند انتخاباتی جدیدی را کلید زده است.

سلاله صدرائی

تامین 24 / دکتر علی دشتی در گفت و گو با تامین 24 با بیان اینکه این نخستین دوره‌ای است که در انتخاب رئیس جمعیت بسیار شفاف عمل شده است، اظهار داشت: قانون اساسنامه جمعیت هلا‌ل‌احمر جمهوری اسلامی ایران در مواد متعدد اعلام کرده که تشخیص شرایط برای افرادی که کاندیدای ریاست می‌شوند، برعهده شورای عالی جمعیت هلال احمر است.

وی افزود: اما متاسفانه در قانون تعیین شرایط به طور نظری برعهده اعضای شورای عالی گذاشته شده است و شرایط مشخص، دقیق و عینی برای تشخیص اعضای شورای عالی نیامده است. به عبارت دیگر تشخیص اعضای این شورا مناط معرفی دو فرد برای صدور حکم است.

عضو هیات‌علمی دانشگاه در تشریح روش‌های گذشته انتخاب رئیس جمعیت از سوی شورا، عنوان کرد: در دوره‌های گذشته افرادی که کاندیدای ریاست جمعیت  هلال احمر بودند، خود را در جلسه شورای عالی معرفی می‌کردند و ملاک تشخیص افراد برای تصدی‌ ریاست جمعیت هلال احمر برعهده اعضای شورا و در قالب رای اعضای شورای عالی انجام می‌گرفت.نهایتا دو نفر برگزیده را که در سطوح عالی مدیریت تشخیص داده می‌شد، برای انتخاب نهایی به رئیس‌جمهور معرفی می‌شدند.

دشتی افزود: اما در این دوره، شورا به این شرایط ذهنی و نظری اکتفا نکرده و برای کارآمدی و دقت بیشتر در انتخاب، با تعیین شروط عینی و مکتوب مواردی را درنظر گرفته تا از سلیقه‌گرایی در انتخاب رئیس جدید، خودداری شود. بر این اساس مقرر شد، متقاضیان با رزومه مشخص، خود را به شورای عالی جمعیت معرفی کرده و این شورا با بازبینی مستندات، افراد حائز شرایط ریاست را انتخاب کنند و در نهایت انتخاب و انتصاب نهایی از بین دو نفر برعهده رئیس جمهوری خواهد بود.

وی افزود: این شورا در یک مصوبه‌ای که در تاریخ 98/9/23داشت، به جای شرایط انتخاب ذهنی، اختیار خود را مکتوب و عینی کرد. شرایطی مانند شناخت از ساختار و ماموریت‌های ملی و بین‌المللی، داشتن سابقه فعالیت در سطوح عالی جمعیت، پای‌بندی به اصول هفتگانه جمعیت و.... از جمله شرایط تعیین شده در انتخاب ریاست جمعیت هلال احمر است.  

این حقوقدان با بیان اینکه در قانون اساسنامه جمعیت هلال‌احمر نیز تشخیص اعضای شورای عالی این جمعیت به صورت نهایی و مطلق ملاک انتخاب رئیس جمعیت هلال‌احمر است، تصریح کرد: به عبارت دیگر این انتخاب باید با تشخیص اعضا انجام شده و برای صدور حکم برای انتخاب یک فرد از بین دو فرد انتخابی به رئیس‌جمهور معرفی شود. اما در روند انتخاباتی جدید، شورای عالی جمعیت  هلال احمر اختیار خود را از اختیار مطلق به اختیار مقدی تبدیل کرد و هرچند بر اساس قانون می‌توانست این کار را انجام ندهد، اما به دلیل دوری از سلیقه‌گرایی این مصوبه را اجرا کرد که اقدام مثبتی بوده و قدم رو به جلو در جهت تخصص‌گرایی و کارآمدی بهتر در انتخاب متقاضیان به شمار می‌رود.

دشتی افزود: حرف اصلی و مفهوم حاکمیت قانون بر این است که همه موارد باید از قبل مشخص شده و قابل پیش‌بینی باشد. بر این اساس، حقوق افراد به واسطه شرایط غیرقابل پیش‌بینی از بین نمی‌رود و این یک حرکت رو به جلو است.

وی با اشاره به مصداق قانونی اختیارات شورای عالی درخصوص گزینش افراد و معرفی به رئیس‌جمهور برای انتخاب رئیس جمعیت هلال‌احمر، افزود: بر اساس «بند 5 وظایف و اختیارات شورای عالی»، انتخاب دو نفر مدیر مدبر شایسته از افراد واجد شرایط به رئیس‌جمهور از وظایف این شورا است؛ اما ملاک‌های این انتخاب بر اساس قانون تنها سه شاخص «مدیر مدبر شایسته» درنظر گرفته شده است که تعیین آن می‌تواند ملاک‌های متفاوتی را در ذهن متبادر کند.

این استاد دانشگاه افزود: اما تعیین دقیق شاخص‌های مدیریتی در انتخاب رئیس جدید جمعیت هلال‌احمر به منظور پرهیز از سلیقه‌گرایی و انتخاب عادلانه بوده است. نکته در این است که این شورا در دوره جدید احساس نیاز کرده است تا شرایط انتخاب رئیس جمعیت را تعیین کند و چنین روندی می‌تواند در دوره‌های آینده نیز بر اساس تشخیص اعضای شورا ادامه یابد.

دشتی با تاکید بر اینکه جمعیت هلال‌احمر در جمهوری اسلامی ایران یک نهاد خیریه غیرانتفاعی و غیردولتی است، افزود: اقتضای کار جمعیت، حفظ بی‌طرفی از یک سو و حفظ استقلال جمعیت از سوی دیگر است که در تمام کشورها نیز چنین است. همچنین ترتیباتی که در قانون آمده است، ضامن حفظ استقلال جمعیت هلال‌احمر است و سازمان صلیب سرخ جهانی بر این مسئله توجه دارد.

وی افزود: از این‌رو در کشور باید مراقب بود تا اقدامی برخلاف ترتیبات اساسنامه و قانون جمعیت و اصول هفتگانه بین‌المللی صلیب سرخ انجام نشود که از جمله آن از بین رفتن استقلال جمعیت  هلال احمر است.

به گفته وی شورای عالی جمعیت هلال احمر برآمده از دل مجمع عمومی و ترتیبات خاص قانونی است و حفظ استقلال و احترام به ترتیبات و رویه‌های قانونی که توسط جمعیت و شورای عالی تاکنون انجام شده است، در تحکیم جایگاه این جمعیت بسیار مهم است.


ارسال نظر

captcha