چرا پیشگیری بهتر از درمان است؟

سلامتی مثل گنجینه ارزشمندی است که امروزه نه به عنوان هدف زندگی، بلکه به عنوان یک منبع برای زندگی اثربخش شناخته می شود. ارتقاء سلامت با توجه به نقش محوری آن در مراقبت های بهداشتی مورد توجه روز افزون است.

تامین 24 /

پریسا طاهری

امروزه با توجه به هزینه بالای مراقبت های بهداشتی لزوم تغییر رویکرد درمانی به رویکرد پیشگیری از بیماری ها بیشتر مورد تاکید قرار گرفته است و در همین راستا، سازمان جهانی بهداشت بر اهمیت ارتقاء سلامت که شامل تشویق سبک زندگی سالم، خلق محیط حمایت کننده برای سلامت، تقویت اقدام جامعه، جهت دهی مجدد خدمات بهداشتی و تعیین سیاست های بهداشت عمومی تاکید کرده است.

همه ما در زندگی بارها و بارها این جمله را شنیده و در در بیلبورد ها و جاده ها آن را دیده ایم. پیشگیری بهتر از درمان است این روزها به جای اینکه به عنوان یک اصل در زندگی باشد، بیشتر حالت شعار گونه پیدا کرده است، طوری که همه فقط این جمله را به زبان می آورند و کمتر کسی برای پیشگیری از ایجاد بیماری سعی و تلاش می کند.

هیچ فردی بیماری را دوست ندارد و تقریباً همه افراد پس از احساس کوچکترین علائم بیماری و ضعف به سرعت نزد متخصصین می شتابند و به درمان بیماری می پردازند. اما چرا وقتی می توان قبل از بیماری از ایجاد آن جلوگیری کرد این کار را انجام ندهیم. درمان بیماری مسلماً هزینه هایی در بر دارد و خود بیمار را نیز شخصا از رسیدگی به کارهای روزمره ناتوان می سازد. برخی از روش های پیشگیری از بیماری را با هم مرور می کنیم.

مهم ترین عامل مرگ و میر چیست؟

در پاسخ به این سوال که مهمترین عامل مرگ و میر در جهان چیست می‌توانید به عوامل متفاوتی بیندیشید: بیماری‌های عفونی؟ جنگ؟ سوانح زمینی و هوایی؟ بلایای طبیعی؟ سرطان؟

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که مهمترین عامل مرگ و میر در جهان بیماری‌های قلبی-عروقی است که سالانه جان میلیونها نفر را می‌گیرد.

در ایران بیماری های مزمن به ویژه بیماری های قلبی و عروقی و شاخص های سندرم متابولیک از علل عمده مرگ و میر و ناتوانی به شمار می رود که با گسترش شهرنشینی و شیوه زندگی ماشینی بر آمار ابتلا به این بیماری ها افزوده می شود.

 از این رو این شاخص یکی از شاخص های سنجش پیشرفت و توسعه کشورها معرفی شده است. بر اساس گزارش عملکرد برنامه ششم توسعه، در سال 1397 شاخص امید زندگی در کشور 76.2 سال بوده است. مهم ترین علل افزایش امید به زندگی در سال های اخیر کاهش مرگ ومیر کودکان زیر پنج سال، افزایش دسترسی مردم به خدمات بهداشتی ، افزایش سطح سواد و ایجاد تسهیلات در مناطق روستایی می باشد.

هزینه های سنگین درمان

در چند دهه اخیر، تغییرات اقتصادی- فرهنگی در کشورهای با درآمد کم و متوسط با تغییرات سریع اجتماعی همراه بوده است. به موازات فواید بهبود وضعیت اقتصادی بر ارتقاء سلامت جامعه، روند رو به رشد بیماری های مزمن غیرواگیر و عوارض ناشی از آن چنین جوامعی را در معرض تهدید قرار داده است.شرایط دشوار اقتصادی حاکم بر کشور بیشتر می طلبد که قدر این گنجینه ارزشمند را بدانیم چرا که بیش از گذشته  ما شاهد هزینه های نجومی درمانی و دارویی هستیم.

برای پیشگیری از این بیماری ها کافی است سبک زندگی خود را تغییر دهیم، شیوه زندگی سالم منبعی ارزشمند برای کاهش شیوع و تاثیر مشکلات بهداشتی، ارتقای سلامت، تطابق با عوامل استرس زای زندگی و بهبود کیفیت زندگی است.

رابطه سبک زندگی و ارتقای سلامت

سبک زندگی بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی ترکیبی از الگوهای رفتاری و عادات فردی در سراسر زندگی است که در پی اجتماعی شدن به وجود آمده است. بدون تردید عوامل فوق نقش بسیار مهمی در ارتقای سلامت و سبک زندگی دارند به طوری که بنابر تحقیقات انجام شده افراد دارای سبک زندگی مناسب، از برنامه تغذیه ای و فعالیت جسمانی بهتری برخوردارند.

روش ها و شیوه های رسیدن به زندگی سالم به فردکمک خواهد کرد که در مسیر زندگی با نشاط و آرامش بیشتری حرکت کند و زندگی فردی و اجتماعی موفق را سپری کند.

شش عامل تعیین کننده مهم انتخاب سبک زندگی سالم شامل "فعالیت جسمانی"، "تغذیه"، "مسؤولیت‌پذیری در مقابل سلامت"، "رشد روحی"، "روابط بین فردی" و "مدیریت استرس"است.

می توان گفت زندگی انسان بازتاب باورها ، اندیشه ها و رفتارهای او ست و باورهای نادرست و ناسالم باعث تخریب اندیشه و زندگی انسان می گردد و بالعکس باورها و رفتارهای سالم باعث شکوفایی زندگی انسان می شود.

بخش سلامت از حوزه های بسیار مؤثر در کل جامعه است که نه تنها بر افراد جامعه اثر دارد بلکه تمامی ابعاد جامعه، از مداخلات این حوزه متأثر می شوند. در نتیجه تحقق دسترسی آسان و یکسان عموم مردم به خدمات بهداشتی و درمانی بالتبع تحت تأثیر مستقیم و یا غیرمستقیم تحولات و تغییرات اوضاع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه قرار دارد.

 

 

 


ارسال نظر

captcha