بر اساس تصمیم دومین تولیدکننده فولاد در ایالات متحده؛

1500 کارگر آمریکایی اخراج می‌شوند

«شرکت فولاد ایالات متحده» به تازگی اعلام کرده است که در طی سال 2020 بیش از 1500 نیروی خود را اخراج خواهد کرد.

علی پازکیان

تامین 24 / شرکت تولید فولاد آمریکایی U.S. Steel به تازگی اعلام کرده است که  1545 نفر از نیروهای خود را تعدیل می کند. این روند از ابتدای سال 2020 آغاز و تا انتهای سال به انجام خواهد رسید. مدیریت مجموعه اعتقاددارد چنین عملی در مجموع به نفع مردم منطقه پنسیلوانیا (محل اصلی قرارگیری کارخانه) خواهد بود.

سخنگوی کارخانه در گفتگو با یک نشریه محلی گفت: «هدف نخست ما از این تعدیل جلوگیری از گسترش گازهای گلخانه‌ای است. در کنار آن با چنین رویه‌ای ما می‌توانیم امیدوار باشیم که مشاغل باقیمانده در کارخانه بدل به مشاغلی پایدار و مستمر باشند تا مشاغلی لرزان با حقوقی اندک. در واقع این تعدیل به نفع سایر کارگران است و کارگران تعدیلی باید بدانند که اخراج آنها به معنای شغل دائم برای همکاران آنها خواهد بود.»

شرکت فولاد ایالات متحده (United States Steel Corporation) بیست و چهارمین تولید کننده فولاد جهان و دومین آن در آمریکاست با دارایی 12.5 میلیارد دلار که درآمد خالص آن در سال مالی 2017-2018 در حدود 700 میلیون دلار بوده است. تولید خالص این شرکت در سال در حدود 3.8 میلیون تن فولاد خام بوده که شامل فولاد نورد گرم، فولاد نورد سرد و فولاد مورد استفاده در صنایع خودروسازی است.

پیش از این و در اواخر تابستان اعلام شده بود که خطر تعدیل تنها 200 نفر از کارکنان این کارخانه در داخل خاک ایالات متحده را تهدید خواهد کرد؛ اما در تازه‌ترین تصمیم، این رقم به 7.5 برابر افزایش یافته است.

دیوید بوریت، مدیرعامل یو.اس.استیل پیش از این در یک گفتگوی مفصل اعلام کرده بود که ما در فقط سال 2018 بیش از 11.6 میلیون دلار دستمزد پرداخت کرده‌ایم. وی در ارتباط با تصمیم جدید شرکت برای اخراج می‌گوید:«باور کنید که گرفتن این تصمیم چندان آسان نیست. البته باید منافع جمع در نظر گرفته شود و ما هم همین امر را برگزیدیم. آینده بلندمدت شرکت، سود سهامداران و قاعده مسئولیت‌پذیری از سوی کارکنان، سه ضلع این مثلث هستند که در نهایت ما را به سوی این تصمیم سوق دادند.»

یکی از عواملی که سبب‌ساز افزایش تعداد تعدیلی‌ها شده است، کاهش مشوق‌های صادراتی دولت برای کارخانجات است. وعده دولت ایالتی یک کمک 750 میلیون دلاری به کلیه شرکت های حاضر در پنسیلوانیا بود که باعث یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و جلوگیری از اخراج می‌شد، ولی با عمل نشدن به آن، عملا پروژه اخراج مضاعف کلید خورد. 

رئیس اتحادیه کارگران شرکت فولاد ایالات متحده می‌گوید: «خبر بسیار شوکه کننده است. اینکه من نمی‌دانم تا انتهای سال شغلی خواهم داشت یا خیر، تاثیر بدی بر زندگی من و یا سایر همکارانم دارد. شما مطمئن باشید که این فقط اخراج 1545 نفر نیست، بلکه 1545 زندگی در این ایالت به خطر می‌افتد. ساده‌ترین صدمه ملی آن، حذف این تعداد مالیات دهنده است. در کنار آن می‌توان به صدمات اجتماعی و خانوادگی آن اشاره کرد.»

این اتحادیه در عین حال با اعتصاب کارکنان در این ارتباط مخالفت کرده است. یو.اس.استیل در حال حاضر قریب به 30 هزار نیرو در خاک آمریکا و در کشورهایی نظیر کانادا، کره جنوبی و اروپای مرکزی دارد.

 


ارسال نظر

captcha