در گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد تاکید شد؛

یک قرن فاصله تا رفع کامل شکاف جنسیتی در جهان

گزارش سالیانه مجمع جهانی اقتصاد (WEF) درباره شکاف جنسیتی حاکی از آن است که شکاف جنسیتی در شرایط مختلف از جمله نفوذ سیاسی، حصول اقتصادی، بهداشت و آموزش طی یک سال اخیر در دنیا کاهش یافته اما برای رفع کامل آن، یک قرن زمان لازم است.

تامین 24 /مجمع جهانی اقتصاد مستقر در سوئیس که روند پیشرفت جهانی در زمینه برابری جنسیتی را به طور سالیانه در میان ۱۵۳ کشور جهان دنبال می‌کند، اعلام کرده با وجود ورود بسیاری از زنان در نقاط مختلف جهان به دولت و مشاغل دولتی، "شکاف اقتصادی" همچنان میان زنان و مردان بیشتر شده است.

پیش‌بینی‌های مجمع جهانی اقتصاد حاکی از آن است که با وجود نقش‌های رهبری زنان در مناصب مهمی مانند بانک مرکزی اروپا و بانک جهانی و قرار گرفتن در رأس چندین کشور از جمله فنلاند، آلمان و نیوزیلند، زنان برای رسیدن به جایگاه برابر با مردان و از بین رفتن شکاف جنسیتی مسیری ۹۹.۵ ساله در پیش دارند.

به گزارش ایسنا، در عین حال برآوردهای سال گذشته در گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره شکاف جنسیتی (۲۰۱۸) حاکی از آن بود که رفع شکاف جنسیتی به ۱۰۸ سال زمان نیاز دارد.

بر اساس گزارش سال جاری میلادی (۲۰۱۹) مجمع جهانی اقتصاد درباره شکاف جنسیتی، پیشرفت در حوزه سیاسی با کندی همراه است و زنان هنوز تنها ۲۱ درصد از سمت‌های اداری را در سراسر جهان به خود اختصاص داده‌اند اما می‌توان امیدوار بود که "اثر الگوپذیری" باعث تحریک و تسریع این تغییرات شود.

وضعیت نامطلوب شکاف جنسیتی در اشتغال

در حالی که شکاف جنسیتی به طور کلی طی یک سال اخیر کاهش داشته، اما در موضوع اشتغال نسبت به سال گذشته رو به رشد بوده است. یکی از علل این امر آن است که زنان تقریباً در همه بخش‌های شغلی با سرعت رشد بالا نظیر "رایانش ابری" و هوش مصنوعی کمتر حضور دارند. 

بر اساس این گزارش اگرچه تقاضای افراد برای برخورد برابر جنسیتی رو به افزایش است اما نابرابری جنسیتی در محل‌های کار در سراسر جهان رو به رشد است.

برآوردهای مجمع جهانی اقتصاد حاکی از آن است که رسیدن به برابری جنسیتی در محل کار بیش از دو قرن، معادل ۲۵۷ سال زمان خواهد برد. این در حالی است که سال گذشته گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره شکاف جنسیتی در محل کار و اشتغال نشان می‌داد رفع شکاف جنسیتی به ۲۰۲ سال زمان نیاز دارد.

به طور میانگین، تنها ۵۵ درصد از زنان بالغ امروز در بازار کار حضور دارند، در حالی که این آمار برای مردان ۷۸ درصد است. هم‌چنین زنان به طور میانگین در سطح جهانی هنوز ۴۰ درصد کمتر از مردان برای کارهای مشابه در موقعیت‌های مشابه حقوق دریافت می‌کنند

گزارش مجمع جهانی اقتصاد نشان داده شکاف حقوقی طی یک دهه گذشته در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) به طور پیوسته در حال کاهش است اما در همین حال در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه گسترش یافته است.

شکاف جنسیتی اقتصادی به دلیل مشکلات مختلفی در محل‌های کار از جمله فرصت‌های شغلی موجود و حقوق‌های دریافتی زنان شکل گرفته است. 

البته تحولات مثبتی مانند افزایش عمومی سهم زنان در بین کارگران ماهر و مقامات ارشد نیز رخ داده است.

وضعیت شکاف جنسیتی در آموزش، سلامت و سیاست

طبق اعلام مجمع جهانی اقتصاد شکاف جنسیتی بیش از ۹۶ درصد در حوزه آموزش بسته شده و می‌توان آن را تنها طی ۱۲ سال از بین برد.

این شکاف در مقوله سلامتی و بقا به همان اندازه اندک است اما این گزارش اعلام کرده به دلیل مشکلات دیرهنگام در کشورهای پرجمعیت مانند چین و هند هنوز مشخص نیست که رسیدن به برابری کامل در این حوزه چقدر طول خواهد کشید.

در عین حال سیاست زمینه‌ای است که حداقل پیشرفت را تا به امروز داشته اما بیشترین پیشرفت را در سال گذشته نشان داده است. زنان در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۲۵.۲ درصد از کرسی‌های مجلس نمایندگان و ۲۲.۱ درصد از سمت‌های وزرایی را در مقایسه با ۲۴.۱ درصد و ۱۹ درصد در سال ۲۰۱۸ میلادی به خود اختصاص داده بودند.

برترین کشورها در زمینه برابری جنسیتی 

بر اساس این گزارش ۱۰ کشور برتر در زمینه برابری جنسیتی به ترتیب زیر است:

۱- ایسلند

۲- نروژ

۳- فنلاند

۴- سوئد

۵- نیکاراگوئه

۶- نیوزلند

۷- ایرلند

۸- اسپانیا

۹- رواندا

۱۰- آلمان

به گزارش ایسنا، همچنین سوریه، پاکستان، عراق و سرانجام یمن بیشترین شکاف جنسیتی را در میان کشورهای مورد بررسی به خود اختصاص داده‌اند.


ارسال نظر

captcha