فاجعه حقوقی توسط بهترین کارفرمای جهان:

گوگل، کارمندش را به جرم اطلاع رسانی اخراج کرد

یک کارمند امنیت شبکه در گوگل به جرم آگاهی دادن به همکاران خود نسبت به قانون کار، اخراج شد.

 

علی پازکیان

تامین 24 / طی یک دهه گذشته، هر جا سخن از بهترین شرکت دنیا بوده، نخستین نامی که به آن اشاره می‌شود: گوگل است. اینکه در گوگل «همه» راحت هستند، حقوق بالایی می‌گیرند و بر اساس اصل شایسته سالاری، بالاترین میزان دستمزد و بهره‎گیری از حقوق کار در آنجا نمود بارز دارد.

 

اما حالا گوگل یک مهندس امینت شبکه خود را به جرم تلاش برای ایجاد سندیکای کارمندان این شرکت از کار اخراج کرده است. البته خود وی این اتهام را قبول ندارد:« من تنها تلاش کردم تا همکارانم را نسبت به حقوق اولیه‌شان آگاه کنم.»

 

کاترین اسپارز، مهندس نمایندگی گوگل در ایالت میشیگان، با دستکاری مرورگر کروم این شرکت کاری کرده بود تا یک پیام «پاپ‌آپ» به صورت روزانه و در زمان بالا آمدن رایانه‌های کارمندان به نمایش درآید که همگان را به متحد شدن و ایجاد اتحادیه کارکنان تشویق می‌کرد.

وی در ابتدا تنها یک تذکر اداری برای این کار دریافت کرد و به یک مرخصی اجباری یک هفته‌ای فرستاده شد؛ اما پس از آن از ادامه همکاری وی با شرکت جلوگیری به عمل آمد.

 

سخنگوی کمپانی گوگل در بیانیه رسمی این شرکت در این رابطه اعلام کرد:«ما نمی‌توانیم با کارمندی که از یک ابزار امنیتی سوءاستفاده می‌کند ادامه همکاری دهیم.»

اسپایرز اما در بیانیه خود که در شبکه اجتماعی‌اش منتشر شد با اشاره به اینکه هیچ هدفی جز یاری رساندن به همکاران خود نداشته است تاکید کرد:«من فقط همکارانم را آگاه کردم. انتظار من از شرکتی که مدعای کار ایده‌آل دارد این نیست که مدیریتش تاب شنیدن حرف درست را نداشته باشد.»

 

وی افزود:«من فقط یک اعلامیه همبستگی را با همکارانم به اشتراک گذاشتم. کاری که من انجام دادم سوءاستفاده از ابزار امنیتی نبود، تنها کار من اجازه دادن به یک پاپ‌آپ برای نمایش نامحدود بود.»

 

پیش از این و در نیمه آذرماه هم گوگل مجبور به اخراج 4 کارمند دیگر خود در ماساچوست شده بود. جرم آنها هم تلاش برای ایجاد اتحاد میان کارمندان بوده است.

 

 


کلیدواژه ها:
گوگل کارفرما اخراج

ارسال نظر

captcha