مدیرکل امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور در گفت و گو با پایگاه خبری « تامین 24» :

ارز دولتی باید به وسایل کمک توانبخشی تعلق گیرد

مدیرکل امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیگیری های سازمان بهزیستی کشور بر گنجاندن وسایل کمک توانبخشی در لیست ارز دولتی گفت: با توجه به تحریم های روز افزون کنونی و افزایش سرسام آور قیمت وسایل کمک توانبخشی، سرعت بخشی در تحقق این مهم ضرورتی انکار ناپذیر است .

مهین داوری 

تامین 24 / فریبا بریمانی، مدیرکل امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور  در خصوص تعلق ارز دولتی به لوازم توانبخشی و پزشکی عنوان کرد: به دنبال افزایش تحریم ها و افزایش بهای ارز و به تبع آن افزایش قیمت اغلب کالاها و از جمله وسایل کمکی و توانبخشی، این سازمان پیگیری های مستمری را با هدف قرارگرفتن وسایل کمک توانبخشی در لیست ارز دولتی انجام داده است.

وی در گفت و گو با« تامین 24 »، افزود: در این رابطه با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مکاتبه شده و جلسات مستمری با مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی داشته ایم.همچنین با رییس سازمان برنامه و بودجه کشور مکاتباتی برای تسریع دستور رییس جمهوری صورت گرفته است.

وی با تشریح اقدامات توانبخشی پزشکی برای معلولان ومهیا کردن امکان دسترسی به مراکز توانبخشی برای این گروه، خاطرنشان کرد: طبق ماده 6 قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، وزارت بهداشت مکلف است بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به گونه ای تامین کند که علاوه بر تامین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد.

او ادامه داد: از آنجا که جز خدمات فیزیوتراپی، سایر خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه نیست،لذا با عنایت به ماده فوق انجام پیگیری های لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گرفته و جلساتی نیز در این خصوص برگزار شده است. با این وجود سازمان به منظور دسترسی افراد معلول به خدمات توانپزشکی، با اعتبارات محدودی که در اختیار دارد، اقدام به خرید خدمات توانپزشکی از بخش غیر دولتی می‌کند که البته پاسخگوی نیاز جامعه هدف به خدمات توانپزشکی نیست.

بریمانی تاکید کرد: در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون نفر فرد معلول تحت پوشش سازمان هستند که بسیاری از این افراد متناسب با نوع و شدت معلولیت شان نیازمند انواع خدمات توانبخشی پزشکی هستند.

مدیرکل امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور همچنین در خصوص فرایند و بازه زمانی  واگذاری وسایل و نیازهایی مانند ویلچر، عصا، سمعک، سوند، ایزی لایف و پانسمان به معلولان گفت: ارایه وسایل کمکی به افراد معمولا با درخواست افراد شروع می شود و پس از بررسی و تایید کمیته توانبخشی شهرستان و براساس دستورالعمل های موجود انجام می پذیرد. به این صورت که یا بهزیستی نیازها را احصا کرده و سپس اقدام به خرید کلی وسایل می کند.

او گفت: مرحله بعد واگذاری به ترتیب اولویت به افراد است. در برخی موارد نیز که بهزیستی خرید کلی انجام نمی دهد، وسیله توسط خود فرد تهیه شده و با ارائه فاکتور به اداره بهزیستی، کل یا بخشی از هزینه آن را دریافت می‌کند.

مدیرکل امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد: اخیرا سازمان بهزیستی با ایجاد سامانه میز خدمت و الکترونیکی کردن ثبت درخواست‌ها برخی از گام های این فرایند را کوتاه کرده ؛درخواست، رسیدگی و پیگیری  نیز هموارتر شده و در زمان کمتری کار انجام می‌شود.

بریمانی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا اقدامی در جهت تامین وسایل توانبخشی از طریق بیمه سلامت صورت گرفته است، گفت: هنوز این امر تحقق نیافته و از سوی سازمان بهزیستی در حال پیگیری است.


ارسال نظر

captcha