بررسی پایگاه خبری « تامین 24» از علت بالا بودن نرخ تورم در استان ایلام؛

ایلام؛ گران‌ترین استان محروم

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش انتشاریافته خود در ماه جاری اعلام کرد که بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان ایلام (٤٩.٨ درصد) و کم‌ترین آن مربوط به استان قم (٣٥.٦ درصد) است، پایگاه اطلاع رسانی« تامین 24» در گفت و گو با شهروندان ایلامی وضعیت کسب و کار در این استان و عوامل موثر بر گرانی های موجود را مورد بررسی قرار داده است.

مهین داوری 

تامین 24 / استان ایلام به جهت واقع شدن در غربی ترین نقطه کشور و فاصله زیاد با پایتخت و دیگر استان های تولید کننده و صنعتی همواره در تامین مواد غذایی و صنعتی و... خود با افزایش دوچندان قیمت ها نسبت به دیگر شهرها مواجه است . آخرین گزارش انتشاریافته مرکز آمار ایران در ماه جاری گواه این موضوع است و نشان می دهد که بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان ایلام (٤٩.٨ درصد) و کم‌ترین آن مربوط به استان قم (٣٥.٦ درصد) است، و با استناد به این سابقه میزان تورم بالای در این استان، برخی پیش بینی ها حکایت از آن دارد که این استان بعد از افزایش قیمت بنزین همچنان رکورددار خواهد ماند،مگر آنکه زیرساخت های حمل و نقل عمومی در این استان تکمیل شوند.

پایگاه اطلاع رسانی« تامین 24» در گفت و گو با شهروندان ایلامی وضعیت کسب و کار در این استان و عوامل موثر بر گرانی های موجود را مورد بررسی قرار داده است.

---

تسهیلات اقتصادی ویژه برای مرزنشینان 

محمدامین عبدالهی، بوتیک دار با اشاره تاثیر موج گرانی ها تیرماه 1397 بر قدرت خرید مردم در این استان عنوان کرد: از تابستان سال گذشته گرانی ها به کاهش فوق العاده قدرت خرید مردم انجامید و به تبع آن رونق کسب و کارهای مختلف از بین رفت که پیش از این تاریخ  اغلب فروشندگان و مردم راضی بودند.

وی افزود: در شرایط کنونی نه تنها سود قابل انتظار به دست نمی آید بلکه در صورت کسب سود مدنظر، جوابگوی هزینه های رو به رشد لحظه ای نیست.

عبدالهی با اشاره به اینکه پیشتر خرید کالا برای مغازه ماه به ماه صورت می گرفت در خصوص شیوه خرید در شرایط کنونی عنوان کرد: در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت ها و کاهش چشمگیر قدرت خرید مردم چند ماه یکبار خرید صورت می گیرد و انباشت سرمایه و نبود گردش سرمایه رکود تورمی به وجود آورده و درآمدها کفاف هزینه ها را نمی کند.

این فروشنده پوشاک مردانه عنوان کرد: هزینه حمل و نقل نسبت به سال گذشته و پیش از موج های تورمی به مراتب بیشتر شده است؛ مثلا محموله حدودا 5 الی 6 کیلویی که قبلا 40 هزار تومان بوده در حال حاضر نزدیک 60 الی 70 هزار تومان شده است که در حجم بالای خرید این رقم سنگین می شود. 

وی اضافه کرد: مجموع هزینه های ماهانه دستمزد فروشنده، شارژ برق، آب و تلفن رقمی نزدیک یک میلیون و 100 هزار تومان می شود و با توجه به شرایط حاضر درآمدی نزدیک  یک و نیم میلیون تومان با توجه به سرمایه 40 میلیون تومانی موجود مغازه، سود چندانی نیست؛ خوشبختانه که مغازه اجاره ای نیست وگرنه نه تنها سودی کسب نمی شود بلکه ضرر محض است.

این بوتیک دار بعد مسافت با مراکز خرید پایتخت و دیگر استان های تولیدکننده را در نرخ بالای تورم استان ایلام موثر دانست وگفت: ایلام در غرب کشور و در همسایگی کشور عراق قرار دارد و این دوری از قدیم الایام در افزایش تمام هزینه های معیشتی، درمانی و ...خانوارها  تاثیر قابل توجهی گذاشته است و گرانی بنزین مزید بر علت شده است.  

وی تصریح کرد: امیدواریم به منظورکاهش این هزینه ها ضمن وصل شدن ایلام به شبکه حمل و نقل ریلی کشور، تدابیر و تسهیلات ویژه اقتصادی نیز برای مرزنشینان ایلام و دیگر استان های جنوب و غرب کشور در نظر بگیرند که سهم شان تنها کسب بالاترین رتبه های کشوری تورم، بیکاری، خودکشی و یا ریزگردها و گردوغبارهای نفسگیر و جانکاه و... نباشد. 

بن بست بودن ایلام عاملی مهم در گران ترین شدن استان کشور 

رضا ایرامی، غرفه دار مرکز میوه و تره بار شهر ایلام در بیان مشکلات موجود پیش روی فروشندگان میوه و تره بار این استان گفت: اجاره و هزینه های بالای جانبی مغازه، دستمزد کارگران در شرایطی که کاهش قدرت خرید مردم، موجب فروش کم و تناژ فروش کم در میدان تره بار شده است. معیشت غرفه داران میادین میوه و تره بار را بیش از طبقات دیگر جامعه با مشکل مواجه ساخته است.

وی افزود: به دلیل بن بست بودن ایلام هر کامیون بیش از 1.5 برابر استان های دیگر کرایه دریافت می گیرند؛ توجیه آنها این هزینه است که چون ایلام هیچ محصولی برای بارگیری به سراسر کشور ندارد،لذا باید خالی به مبدا و یا شهرهای دزفول و یا کرمانشاه جهت حرکت کند.

خانم جیواد، بوتیک دار با اشاره به افزایش هزینه ها و بی تناسبی بین درآمد و سود و افزود: پیش از گرانی های سال گذشته قدرت خرید مردم بهتر بود اما فشارهای اقتصادی درگیری های روانی و ذهنی متعددی را نه تنها برای اقشار متوسط و ضعیف بلکه به مرور طبقات بالا  ایجاد کرده است و در شرایط حاضر میزان خرید در تمامی طبقات به شدت کاهش یافته است.

وی تاکیدکرد: توقع می رود که دولتمردان جهت حفظ قدرت خرید مردم که مانع کاهش اعتماد عمومی است اقدامات حمایتی و تسهیلات خوب اقتصادی با بهره کم در نظر بگیرند.

شهین. د، بوتیک دار و فروشنده پوشاک زنان نیز با تصریح بر نامناسب بودن اوضاع کسب و کار در استان و پیشی گرفتن هزینه ها بر درآمد عنوان کرد: با توجه به بالابودن هزینه آب، برق و گاز و اجاره، درآمد  و سود کمی نیز که می توان تصور شد صرف این موارد می شود.  

وی گفت: قدرت خرید مردم نسبت به زمان مشابه در سال گذشته به نصف و یا کمتر کاهش یافته است، گاه در هم صحبتی با مشتریان مطرح می کنند که با وجود حقوق پدر و مادر و یکی از فرزندان مجبور هستند خرید کفش و پوشاک و دیگر مایحتاج دیگر فرزندان خویش را به صورت نوبتی در ماه های مختلف تامین می کند.

این بوتیک دار بر تاثیر گرانی بنزین بر هزینه های باربری تاکید کرد و افزود: پس از گرانی بنزین با جهش چشمگیری در قیمت ها مواجه شدیم که با توجه به کاهش قدرت خرید مردم،  اگرچه به قیمت پوشاک اضافه نکردیم اما ناگزیر میزان تخفیف را نیز کاهش داده ایم .  

این بوتیک دار و دبیر آموزش و پرورش با تصریح بر اینکه اقتصاد ایران بیمار است و برخوردهای قهری و یا دستوری نمی تواند موثر باشد، گفت: اقتصاد پیش رو  با حمایت های مقطعی، گران کردن یک شبه بنزین و یا پرداخت یارانه و کمک معیشتی درمان نمی شود.

وی افزود: تنها در صورت بهره گیری از نظرات کارشناسان و متخصصان علم اقتصاد در راس سیاست گذاری ها می توان امیدوار بود که نه تنها اقتصادی پویا و رو به توسعه شکل بگیرد، بلکه به تبع آن امیدوار به رونق کسب و کار در تمامی اصناف باشیم.

تورم ایلام ناشی از فشار هزینه، تقاضا، محدودیت عرضه و موانع ساختاری و تکنولوژیکی است 

علی حیات نیا، اقتصاددان و عضو شورای سیاستگذاری انجمن اقتصاددانان ایران در بیان ریشه های تورم گفت: تورم ناشی از فشار هزینه، تورم ناشی از فشار تقاضا، تورم ناشی از محدودیت عرضه و تورم ناشی از موانع ساختاری و اقتصاد ایران است.

وی در بیان علل بروز تورم در مناطق عنوان کرد: بخش عمده ای  از این تورم متاثر از شاخص های اقتصاد کلان است.البته مشکلات بروزیافته در سالهای اخیر اخیر مثل افزایش قیمت ارز  و خلق پول موسسات اعتباری و مالی بر افزایش نرخ تورم افزود.  

حیات نیا با بیان اینکه تورم بالا در ایلام ناشی از هزینه بالای حمل و نقل است،تصریح کرد: ایلام در آخرین نقطه شبکه توزیع قرار دارد، « هزینه حمل» که پارامتر و متغیرکلیدی در بهای تمام شده کالاهاست بالاتر از همه مناطق بیشتر است .

این اقتصاددان با اشاره به تعدد واسطه ها در افزایش نرخ تورم در استان های دور از مرکز گفت: بُعد مسافت سبب شده که کالاها با واسطه های متعددی به این مناطق برسند و چون معمولا باید حمل بار به صورت دو طرفه از استان مبدا و مقصد صورت گیرد، طبق پژوهشی که چندین سال پیش انجام دادیم متوجه شدیم که حمل بار به بسیاری از این مناطق یکطرفه است.یعنی هزینه حمل کسانی که این کالاها را جا به جا می کنند به علت اینکه برگشت آنها به مبدا وجود بار است و این مناطق فاقد تولید هستند، هزینه بیمه ای کالاهای آنها خیلی بیشتر می شود.

وی محدودیت عرضه را نیز در تورم مناطق موثر دانست و اضافه کرد : استان ایلام از نظر عرضه کمترین میزان باغات را داراست تولید میوه در این استان خیلی محدود است.میوه این استان از استان های همجوار بخصوص کرمانشاه و خوزستان تامین می شود.در نتیجه به دلیل محدودیت و یا نبود تعداد کارگاه های تولیدی و صنعتی، اغلب با قیمت تمام شده بیشتری کالاها وارد استانها می شوند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: از سویی به دلیل کاهش ارزش پول ملی و افزایش تقاضا برای کالاهای داخلی صادرات کالاهای ساخت استان های همجوار افزایش یافته و این استان ها ترجیح می دهند که کالاهای خود را به جای آنکه به ایلام بفروشند،به عراق صادر کنند و این عامل باعث افزایش تقاضا و به دنبال آن افزایش قیمت ها در ایلام شده است.

حیات نیا در تبیین تورم ناشی از موانع ساختاری نیز عنوان کرد: استان های مرزی از جمله ایلام به موازی مواجهه با موانع نهادی، ساختاری و اداری و نبود مدیریت های کارآمد بومی و محلی با محدودیت های بیشتری در تنظیم درست مکانیسم های بازار و سیاستگذاری های محلی و منطقه ای مواجه است که با شکل گیری تورم و رکود همزمان در اقتصاد کلان ، شاهد تشدید تورم در این استان هستیم.

وی در بیان راههای مقابله با تشدید تورم در مناطقی با نرخ تورم بالا بر ضرورت افزایش میزان تولید در این مناطق تاکید کرد و افزود : با سیاست گذاری های درست در حوزه تولید و تدوین برنامه های میان مدت و بلند مدت می توان بستر افزایش تولید محصولات کشاورزی و باغی و تولیدات صنعتی مورد نیاز مناطق را در آن استان ها  فراهم ساخت که تقاضای آنها از دیگر استان ها کاهش و به صفر برسد .

حیات نیا ادامه داد: به موازی تعریف برخی تسهیلات و مشوق های حامل انرژی برای حمل کالا به مناطق با تعبیه سروکازهای جلوگیری از انحراف منابع، باید به صورت ویژه به توسعه زیرساخت های ارتباطی و انتقالی نیز می توان کمک کننده باشد .

وی بر بهبود و کارآیی تصمیم گیران و نهادهای تصمیم ساز محلی تاکید کرد و افزود: با حاکمیت ساختار شایسته سالاری بر مدیریت استان می توان امیدوار بود که با بهره گیری از دانش و تجربه افراد صاحبنظر در این زمینه شاهد اقدامات موثر و دستاوردهای ارزشمندی در استان باشیم .

این اقتصاددان در پایان بر ساختاری بودن تورم در کشور و استان ایلام تاکید کرد و افزود: تنها در صورت تحقق اصلاح ساختاری اقتصاد، تورم و رکورد کنترل می شود و در غیر این صورت ، سیاست ها مسکن و به مرور تورم زا می شوند.

---  

 

 


ارسال نظر

captcha