معاون اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین‌اجتماعی:

در تلاش برای توسعه گفتمان اجتماعی هستیم

شایسته شریعتمداری، معاون اداره کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین‌اجتماعی، کارفرمایان را رکن اساسی سه جانبه گرایی دانست.

تامین 24 / شریعتمداری صبح امروز در جریان کارگاه آموزشی حوزه قوانین جدید بیمه قالیبافان، موارد قانونی مرتبط با حوزه درمان و توافق‌نامه بازرسی مشترک کارگاه‌های زیرمجموعه مرکز ملی فرش ایران که در سالن کنفرانس ستاد مرکزی سازمان تامین‌اجتماعی برگزار شد، گفت:حوزه آموزش در قوانین تامین اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است.


به گزارش خبرنگار «تامین24»، وی ادامه داد:سازمان تامین‌ اجتماعی تلاش دارد با بسط و توسعه گفتمان اجتماعی با شرکای اجتماعی، به ویژه کارفرمایان که رکن اصلی سه جانبه گرایی هستند، ارتباط برقرار کند.دیگر اینکه شرکای اجتماعی باید از قوانین حوزه تامین اجتماعی و بیمه آشنایی و اطلاعات کامل و جامعی را داشته باشند.


شریعتمداری با اشاره به اینکه برگزاری نشست‌های هم اندیشی مشکلات را شناسایی، طبقه بندی و در اختیار مدیران ارشد سازمان قرار خواهیم داد، افزود: در این راستا از پیشنهادات لازم در جلسات بهره مندی لازم را خواهیم داشت.


وی تصریح کرد :در کنار امورات فرهنگی، سازمان تلاش دارد خدمات دیگری نظیر خدمات الکترونیکی در راستای رفاه حال مخاطبین، تشکیل شورای تنقیح قوانین با حضور شرکای اجتماعی و کارفرمایان را نیز عملیاتی کند.
شریعتمداری با بیان اینکه برای بهبود و ارائه بهتر خدمات، نیازمند استفاده از نقطه نظرات کارفرمایان در راستای بهبود گفتمان اجتماعی هستیم، گفت:از کارفرمایان می‌خواهیم که در زمینه‌های مختلف یاری رسان تامین اجتماعی باشند و طبیعتاً این رابطه دو جانبه خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد :شرایط تحریم اقتصادی علاوه بر مشکل سازی برای واحدهای تولیدی برای سازمان تامین‌اجتماعی نیز مشکلاتی را به وجود آورده است که با همکاری شرکای اجتماعی قابل حل خواهد بود.
معاون اداره کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین‌اجتماعی در خاتمه اضافه کرد :اداره کل کارفرمایان تامین اجتماعی آمادگی برقراری جلسات مستمر با شرکای اجتماعی بخصوص کارفرمایان را دارد و بدون شک تغییرات را در برگزاری این نشست ها در آینده چشمگیر خواهد بود.

**کاهش بیمه شدگان حوزه قالیبافان
حنیفی، معاون امور تولید مرکز ملی فرش ایران نیز در جریان کارگاه آشنایی با قوانین حوزه فرش و قالیبافان با اشاره به کاهش تعداد افراد بیمه شده در بیمه قالیبافان گفت:افزایش سطح آگاهی ذینفعان فرش از قوانین و مقررات حوزه بیمه و تامین اجتماعی از جمله مهم ترین دلایل تشکیل جلسات و نشست امروز است. وی گفت:ارتباط مرکز ملی فرش با سازمان تامین‌اجتماعی بیشتر با امور بیمه شدگان بود و اما رویکرد آموزشی بسیار مورد توجه فعالان حوزه فرش قرار گرفته است.
حنیفی ادامه داد:میزان اشتغالی که در حوزه تولید فرش وجود دارد بسیار قابل توجه است و همینطور جنبه‌های اقتصادی و صادراتی فرش دستباف و البته جنبه‌های فرهنگی و هنری باید مورد توجه سازمان‌های بیمه‌ای و حمایتی قرار گیرد.
وی اضافه کرد :قانون بیمه حمایتی که در سال 1376 در این حوزه تصویب شد به طور کامل حوزه تامین اجتماعی را مور پوشش قرار نمی داد و صرفا بازنشستگی را مورد توجه داشت و ایجاد بیمه جدید قالیبافان در سال 1388 با ملاحظاتی فعالان این حوزه را مورد حمایت های لازم قرار داد.همچنین از سال 1393 نیز به جهت بحث‌های بودجه‌ای و عدم پرداخت کامل سهم دولت در حوزه بیمه قالیبافان رشد این حوزه متوقف شد و در حال حاضر حدود 200هزار نفر تحت پوشش بیمه قالیبافان هستند و این در حالی است که در سال‌های گذشته حدود 600هزار نفر را شامل می‌شد.

معاون امور تولید مرکز ملی فرش ایران در ادامه نشست امروز اظهار داشت:در قانون مذکور حمایت از تولید کنندگان و کارفرمایان تولید فرش مد نظر قرار گرفته بود و دغدغه بیمه در این حوزه برای کارفرمایان همواره از موارد مهم بوده  و البته این مهم در قانون دیده شده است.
وی افزود:با توجه به ساختار جمعیتی تولید فرش در کشور توجه به تولیدکنندگان خویش‌فرما بیشتر از کارگاه‌های جمعی تولید مورد توجه بوده و بازنگری قوانین این حوزه در تامین اجتماعی بدون شک با تشکیل جلسات هم اندیشی امکانپذیر خواهد بود و در این راستا انتظار، نگاه حمایتی به تولید کنندگان فرش برای جلوگیری از به تعطیلی کشیدن کارگاه‌های فعال در این  حوزه لازم و ضروری است.


حنیفی در ادامه خاطرنشان کرد :مشکل حذف بیمه افراد قالیباف ، بازدید ها و عدم پرداخت ها و دیگر مشکلات این حوزه در جلسات هم اندیشی باید مورد بحث قرار گیرد و امیدوارم که مباحثی که در نشست‌ها مطرح می‌شود مشکلات و مسائل موجود را مورد توجه داشته و با همگرایی کارفرمایان و سازمان تامین‌اجتماعی قرار گرفته و مسیر هموارتر را شاهد باشیم.


کارگاه آموزشی آشنایی با قوانین بیمه حوزه تولید و صادرات فرش صبح امروز  با حضور مدیران و کارشناسان اداره کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین‌اجتماعی، مدیران و اعضای مرکز ملی فرش ملی ایران، روسای اتحادیه ها و تولیدکنندگان فرش، تشکل های کارفرمایی و صادر کنندگان و فعالان  حوزه تولید و صادرکنندگان فرش در سالن کنفرانس سازمان تامین‌اجتماعی برگزار شد.
در پایان موضوعات و مشکلات حوزه مذکور مورد بحث قرار گرفته و پرسش های حضار در نشست از طرف صاحبنظران و مدیران سازمانی پاسخ داده شد.


ارسال نظر

captcha