متخصص عفونی بیمارستان تامین اجتماعی امام حسین (ع) زنجان در گفت‌وگو با «تامین24»:

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی و علایم آن‌ها چیست؟

امسال شروع آنفلوانزا در کشور سه تا چهار هفته زودتر از سال‌های گذشته و از هفته ی دوم مهر آغاز شد و موارد شیوع آن به سرعت گسترش یافتند و به مرگ بیش از 80 نفر از هموطنان منجر شده است. وبگاه« تامین 24 » به منظور اطلاع رسانی نوع این بیماری، راه‌های پیشگیری از ابتلا و درمان آن را با«الهام صدر» متخصص عفونی بیمارستان تامین اجتماعی امام حسین(ع)گفت و گویی داشته است که در ادامه تقدیم می شود:

پریسا طاهری

تامین 24 /

در خصوص بیماری آنفولانزا برای ما بفرمایید.

آنفلوانزا یک بیماری ویروسی حاد و مسری دستگاه تنفسی است که هرسال شاهد بروز مواردی از این بیماری به طور فصلی هستیم. ویروس مولد بیماری به علت تغییرات ساختاری به دنبال جهش‌های ژنتیکی، استعداد ایجاد همه‌گیری‌هایی در سطوح مختلف را دارا است که به علت افزایش افراد حساس به ویروسی متفاوت در جامعه رخ می‌دهد.

علائم اصلی این بیماری چیست؟

بیماری با تب و لرز ناگهانی،سردرد، دردهای عضلانی شدید ،ضعف وکسالت،سرفه و گلودرد و گاها علائم گوارشی بروز پیدا می‌کند.

درهمه‌گیری‌ها اشکال شدید بیماری عمدتا در دو طیف سنی(زیر٥ سال وبالای ٦٥ سال) و در بیماران با ضعف ایمنی و مشکلات مزمن ریوی،کبدی،کلیوی،بدخیمی‌ها،دیابت و در افراد باردار روی می‌دهد.

اغلب موارد بیماری خود محدود شونده بوده و با درمان‌های سرپایی و خانگی بهبود می‌یابد. علائم طی ٢ تا ٧ روز بهبود می‌یابد ولی سرفه‌های خشک ممکن است برای مدتی ادامه پیدا کند.

درموارد شدید که با تب طولانی، مشکل در تنفس یا خواب آلودگی بروز می‌کند نیاز به بستری در بیمارستان و مصرف داروهای مناسب ضد ویروس یا آنتی بیوتیک طبق صلاحدید پزشک پیدا خواهد شد.

این بیماری چه تفاوتی با سرماخوردگی دارد؟

سرما خوردگی و آنفولانزا علائمی مشابه دارند. سرما خوردگی معمولا خفیف‌تر است در حالی که آنفولانزا علائم شدیدتری دارد. سرما خوردگی معمولا علاوه بر احساس خستگی با عطسه، سرفه و آبریزش بینی همراه است. ممکن است همراه تب نبوده یا تب پایین وجود داشته باشد. هچنین ممکن است کوفتگی عضلانی یا سوزش گلو، اشک ریزی وسر درد هم دیده شود. آنفولانزا  معمولا به طور ناگهانی شروع شده و بسیار آزار دهنده است.

آنفولانزا چگونه درمان می‌شود؟

مراقبت و استراحت در خانه مهم‌ترین چیزی است که برای تسکین نشانه‌های آنفولانزا نیاز هست. مصرف آنتی بیوتیک در بسیاری از موارد ابتلا به این بیماری اصلا ضرورتی ندارد، باوجود این، در برخی موارد و فقط به تشخیص و دستور  پزشک،  داروهای ضد ویروس برای کاهش مدت زمان بیماری و شدت نشانه‌ها نیز تجویز می‌شود. این داروها به‌ویژه برای افراد مسن و کسانی که خطر شدت گرفتن پیامدهای بیماری در آنان بالاست، مفید هستند. مصرف این داروها را طی دو روز پس از بروز نخستین نشانه‌ها باید آغاز کرد.

اصلی‌ترین راه‌های انتقال این بیماری چیست؟

راه اصلی انتقال ازطریق ذرات تنفسی که از طریق سرفه یا عطسه یا حرف زدن ایجاد می‌شوند درفاصله  نزدیک حدود یک متر با بیمار صورت می‌گیرد. تماس با سطوح آلوده به ترشحات تنفسی نیز باید مدنظر باشد.دوره نهفتگی١ تا ٣ روز است ،اما دوره واگیری و قابلیت سرایت از ٢٤ ساعت قبل از بروز علائم تا یک هفته پس از بروز علائم است.

درموارد سرپایی آنفلوانزا که قسمت عمده موارد ابتلا را تشکیل می‌دهند جداسازی بیمار در منزل و استفاده از ماسک و شستن مکرر دست‌ها با آب وصابون و شستن ظروف و تمیز کردن سطوح و پرهیز از دست دادن و روبوسی تا زمان بهبود علائم قطعا موثرترین کار در پیشگیری از ابتلای بعدی به این ویروس خواهد بود.

 

 

 


ارسال نظر

captcha