نگاهی به برترین سیستم‌های حمل‌ونقل شهری در جهان:

وقتی مترو، جاذبه توریستی است!

در دنیا، برای بهبود وضعیت اجتماعی در شهرهای بزرگ، سرمایه‌گذاری‌های زیادی در بخش حمل‌و قل عمومی می‍‌شود. بر اساس تعریف، سیستم حمل‌ونقل عمومی «کالا»یی است که منافع بهره‌وری از آن شامل منافع اقتصادی، اجتماعی و بهداشت عمومی می‌شود.

علی پازکیان

 

تامین 24 / با وجود تکذیب از سوی تمامی ارکان مدیریت شهری، موضوع فروش صندلی‌ اتوبوس‌های تهران به پرچالش‌ترین مبحث روز بدل گشت. اینکه این خبر از اساس باطل بوده و یا به سبب بازخوردهای منفی مورد تکذیب قرار گرفته است، در جایگاه دوم اهمیت است مهم در این میان، شیوه ناصواب درآمدزایی از فضای شهری است.

افزایش رعب‌آور آلاینده‌ها در تهران و سایر کلانشهرها چیزی نیست که بتوان آن را نادیده انگاشته و یا تکذیب کرد.  بنا به اعلام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری، برای کاهش آلودگی تنها در شهر تهران به مبلغ ۱۷ هزار و ۴۲۲ میلیارد تومان طی ۴ سال نیاز است. نکته آنکه چنین مبلغی تنها خواهد توانست از نسبت آلاینده‌ها کاسته و بابت رفع تدریجی و کامل این معضل هنوز چاره‌ای اندیشیده نشده است.

در دنیا، برای بهبود وضعیت اجتماعی در شهرهای بزرگ، سرمایه‌گذاری‌های زیادی در بخش حمل‌و قل عمومی می‍‌شود. بر اساس تعریف، سیستم حمل‌ونقل عمومی «کالا»یی است که منافع بهره‌وری از آن شامل منافع اقتصادی، اجتماعی و بهداشت عمومی می‌شود. در این تعریف، یک سیستم حمل‌ونقل موفق سیستمی است که در یک کلام برای استفاده‌کنندگان از آن جذاب باشد. چنین سیستمی باید در استفاده روزمره برخوردار از کیفیت بالا، دارای ضریب ایمنی مناسب، ارزان، در دسترس و سریع باشد.

اگر با نگاهی منصفانه به تغییرات سیستم حمل‌ونقل عمومی کلانشهر تهران بنگریم، باید گفت که بخش زیادی از این تعریف استاندارد در آن لحاظ شده است...اما تا رسیدن به یک استاندارد جهانی فاصله‌ای بزرگ وجود دارد. در اینجا نگاهی خواهیم انداخت به چند نمونه از بهترین سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی در دنیا.

 

ملبورن

ارتباطات در این شهر استرالیا حرف نخست را می‌زند. سیستم حمل‌ونقل عمومی در ملبورن ترکیبی است از اتوبوس، مترو و تراموا. در این شهر یک گزینه ویژه نیز برای ساکنان و صد البته توریست‌ها وجود دارد: سیستم تراموای گردشی. این تراموا که به صورت رایگان فعالیت دارد، جدای از سیستم به هم پیوسته حمل و نقل ملبورن، بر گرد شهر گشته و امکان بازدید و البته دسترسی به نقاط گوناگون شهر را فراهم می‌آورد. در ملبورن سیستمی یکپارچه در وسائل نقلیه عمومی وجود دارد که با عضویت در آن می‌توانید  از اینترنت پرسرعت رایگان بهره‌مند شوید.

زوریخ

حمل و نقل عمومی در این شهر سوئیسی با تمام شهرهای دنیا متفاوت است. نظافت و کارآمدی بالا، دو برتری محسوس آن بر رقبای جهانی است. شبکه حمل و نقل زوریخ (ZVV)شامل تراموا، اتوبوس، اتوبوس برقی و مترو است. فاصله شما در این شهر با نزدیکترین وسیله نقلیه عمومی به کمتر از 10 متر می‌رسد، ولی قیمت آن تاحدی بالاست و از 2.6 دلار آغاز می‌شود. البته با بهره‌گیری از «زوریخ کارت» و پرداخت سالیانه می‌توانید از این خدمات بهره ‌برده و در کنار آن امکان استفاده از فعالیت‌های فرهنگی چون سینما، تئاتر و یا کنسرت به رایگان برایتان مهیا خواهد بود.

 

سنگاپور

رکورد این شهر کوچک آسیایی بهره‌مندی از بالاترین میزان رضایت مشتری در دنیاست. تمیز، راحت و کارآمد. سیستم متروی این شهر سریعترین در جهان لقب گرفته است. جالب است که ارسال مرسوله پستی در شهر کندتر از بردن آن با مترو خواهد بود. تهیه بلیت‌های مترو و اتوبوس در سنگاپور تماما اینترنتی است و تخفیف‌های بالا، گزینه‌ای جذاب پیش روی ساکنان و البته توریست‌ها خواهد گذاشت. شاید باور آن دشوار باشد ولی استفاده از این سیستم کارآمد و مفید حمل و نقل یکی از جاذبه‌های توریستی سنگاپور بوده و بسیاری از مسافران، به هوای استفاده از مترو راهی این شهر می‌شوند.

 

مادرید

متروی پایتخت اسپانیا سهل‌الوصول‎‌ترین در دنیاست. تعداد ایستگاه‌های آن در شهر بی‌شمار بوده و فاصله رسیدن قطارها بسیار کوتاه است. رفتن از هر نقطه شهر به نقطه دیگر با مترو راحت است و یک توریست به سادگی می‌تواند برنامه تفریحی، خرید و یا بازدیدهای خودرا با سیستم حمل‌ونقل عمومی هماهنگ کند. قیمت البته کمی بالاست. یک بلیت تک سفره 1.50 یورو و ده سفره 12.20 است. متروی مادرید جدای از خدمات‌دهی در داخل شهر، به سیستم راه‌آهن کشوری و به تبع آن به راه‌آهن اروپا هم متصل است و به این ترتیب می‌توان حرکت از شهری به شهر دیگر را از نزدیک‌ترین ایستگاه نزدیک منزل آغاز کرد. و یک نکته جالب...متروی مادرید با داشتن 1656 پله برقی، رکورددار در جهان است!

توکیو

در نگاه نخست، سیستم حمل‌ونقل شهری توکیو پیچیده و گیج‌کننده است، اما گسترده‌ترین آن در سطح دنیاست. این سیستم سالیانه 3.5 میلیارد نفر ار جابجا می‌کند که نزدیک به نیمی از جمعیت کل کره زمین است. در سیستم حمل‌ونقل توکیو همه‌چیز سریع و با کارایی بالا انجام می‌شود. اتوبوس و مترو در همه‌جای شهر یافت می‌شود و چندین شرکت بزرگ خصوصی در بخش متروی این شهر فعالیت می‌کنند. بلیت‌ها چندان گران نبوده و برای ساکنان شهر، استفاده روزمره از این سیستم راحت و بدون دردسر انجام می‌‍پذیرد.

 

 

 


ارسال نظر

captcha