اعتصابات گسترده فرانسوی‌ها ادامه دارد

اعتصابات گسترده در فرانسه در اعتراض به اصلاح نظام بازنشستگی وارد سومین روز خود شد.

تامین 24 / اعتصابات بخش‌های مختلف فرانسه در اعتراض به لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح نظام بازنشستگی تاکنون باعث بسته شدن هشت پالایشگاه، کمبود بنزین، اخلال در سیستم حمل و نقل عمومی، اخلال در راه‌آهن و بسته شدن مراکز آموزشی شده است.

 

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، از سوی دیگر شرکت راه‌آهن فرانسه فروش بلیت را تعلیق کرده و دست کم نیمی از قطارهای پاریس به لندن و یک سوم قطارها به مقصد بروکسل و آمستردام از مدار شبکه ریلی خارج شده‌اند.

 

اعتصابات جدید، مشکل دیگری برای دولت امانوئل ماکرون تلقی می‌شود که پیش از این به مدت یکسال با جنبش اعتراضی موسوم به جلیقه‌زردها دست به گریبان بوده است. به گفته اتحادیه‌های فرانسوی، سیستم بازنشستگی پیشنهادی دولت باعث نابودی برنامه‌های بازنشستگی خصوصی و دولتی زیادی می‌شود که امکان بازنشستگی زودتر از ۶۲ سال را می‌دهند.

 

قرار است جزئیات طرح دولت فرانسه این هفته رونمایی شود؛ اما قرار است سن بازنشستگی افزایش یابد تا کسری بودجه دولت به میزان ۱۷ میلیارد یورو تا پایان سال ۲۰۲۵ پوشش داده شود. پیش‌تر بانک مرکزی فرانسه اعتراضات یک سال اخیر را یکی از دو عامل اصلی رشد اقتصادی پایین این کشور خوانده بود.

 

در فراخوان اتحادیه‌های کارگری فرانسه، روز پنج‌شنبه حدود ۸۰۰ هزار فرانسوی در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها آمدند. کاترین پرت، عضو ارشد بزرگ‌ترین اتحادیه دولتی فرانسه موسوم به «س. ژ.ت» در این رابطه گفت: همه به خیابان‌ها آمدند تا اعتصاب کنند، نارضایتی خود را نشان دهند و اعتراض کنند.

 

به نظر نمی‌رسد که معترضان فرانسوی قصد توقف اعتصابات خود را داشته باشند. بسیاری از اتحادیه‌ها با وجود به خشونت کشیده شدن اعتراضات و درگیری با پلیس خواهان تداوم اعتراضات خیابانی و اعتصابات شده‌اند.

 

با کشیده شدن اعتصابات فرانسه به فرودگاه‌ها، پروازهای زیادی لغو شده است؛ به گونه‌ای که شرکت ایرفرانس اعلام کرد ۳۰ درصد پروازهای داخلی و ۱۰ درصد پروازهای خارجی این شرکت در نتیجه اعتصابات از کار افتاده است.

 

در پاریس نیز ۹ خط از ۱۶ خط مترو از کار افتاده و بقیه خط‌ها نیز در ساعات محدودی فعال هستند.


ارسال نظر

captcha