صدور اولین محموله ژنتیکی کشور به جمهوری آذربایجان

ملکوتی خواه، عضو هیات‌مدیره شستا با بیان اینکه، تخمک‌گیری از دام زنده برای اولین بار در کشور توسط شرکت کشت و دام فکا انجام شده ، گفت: به ازای هر جنین بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار صرفه جویی ارزی می‌شود و با توجه به این تکنولوژی بومی‌سازی شده، اولین محموله ژنتیکی کشور را به جمهوری آذربایجان صادر کردیم.

تامین 24 /  محمود ملکوتی‌خواه با همراهی مشاور امور پروژه‌ها و بازرس ویژه مدیرعامل شستا با سفر به استان اصفهان از شرکت کشت و دامداری فکا از شرکت‌های وابسته به شستا، هم بازدید کردند.

به گزارش تامین24 به نقل از شستارسانه، ملکوتی‌خواه با بیان اینکه شستا پیگیر جدی پایان پروژه‌هاست، گفت: پیشرفت پروژه‌ها را به طور مرتب به شستا گزارش کنید.

وی با اشاره به اینکه فکا، دومین دامپروری بزرگ کشور است، افزود: برای اینکه به قطب علمی تولید جنین‌های آزمایشگاهی تبدیل بشوید، شستا حمایت جدی خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: قیمت صادراتی این محصولات ژنتیکی نسبت به قیمت جهانی کمتر و در حدود یک پنجم آن است که مزیت رقابتی برای شرکت دارد.

در این نشست جلیل‌نژاد مدیرعامل شرکت کشت و دامداری فکا، به پروژه تکثیر نژادهای بومی اشاره کرد و گفت: در پروژه تکثیر نژادهای بومی در حال انقراض ایران به صورت رایگان مشارکت داریم و با استفاده از این تکنولوژی بومی نژادهای در حال انقراض را تکثیر می‌کنیم.

وی به روش انجماد جنین و ساخت محیط کشت اشاره کرد و افزود: این پروژه از پروژه هایی است که در این مجموعه انجام می‌شود و برای اولین بار در کشور انجام شده و کاملا بومی شده‌اند.

گفتنی است شرکت فکا با ۱۱۶۰۰راس دام و تولید روزانه ۲۰۰ تن شیر، یکی از بزرگترین شرکت های کشت و دام کشور می باشد.


ارسال نظر

captcha