عضو فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس در گفت و گو با « تامین 24 » :

اثری از توانایی های معلولان در شرکت های دانش بنیان نیست

معصومه آقاپورعلیشاهی، عضو کمیسیون اقتصادی و فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس بر لزوم استفاده از توانایی ها و مهارت های معلولان در شرکت های دانش بنیان تاکید کرد .

مهین داوری 

تامین 24 / آقاپورعلیشاهی با اشاره به اشباع شدن نیروی انسانی در دستگاه های دولتی، بر استفاده از ظرفیت های موجود بخش خصوصی در به بکارگیری معلولان تاکید کرد و افزود: با توجه به مهارت های متنوع جمعیت کثیری از معلولان در حوزه گرافیک، تبلیغات، طراحی  و ... اگر از توانمندی های آنها در بخش خصوصی استفاده شود می تواند تحولی بزرگ در زمینه میزان اشتغالزایی آنها فراهم کند.

وی در گفت و گو با «تامین 24» افزود: تعامل و برقراری روابط کاری بین واحدهای صنعتی بخش خصوصی، جامعه معلولان  و شرکت های شتاب دهنده به دور از دخالت دولت و بدون هیچ مانع و مشکلی می توانند  موثر باشد.

این عضو فراکسیون معلولان مجلس افزود: متاسفانه  اثری  از حضور جامعه معلولان در مراکز رشد و نوآوری و مراکز شتاب دهنده شرکت های دانش بنیان نیست، در صورتی که انجمن های خاص جامعه معلولان در تعامل و ارتباط دوسویه  مستمر و خستگی ناپذیر با این مراکز باشند امیدواری در جهت اشتغال زایی بیشتر معلولان و کاهش میزان بیکاری آنها بیشتر می شود.

آقاپورعلیشاهی عنوان کرد: در کنار تخصیص های سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی دارای پرسنل معلول و معافیت های مالیاتی و دیگر تسهیلات خاص،  ایجاد « صندوق حمایت از فرصت های شغلی معلولان» می تواند در زمینه حمایت شغلی این جامعه موثر باشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه هنوز اساسنامه « صندوق حمایت از فرصت های شغلی معلولان» تدوین نشده است، عنوان کرد: کلیت موضوع این است که طبق ماده ۱۰ قانون حمایت از معلولان به صراحت اعلام شده است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است در قالب اعتبارات سازمان، صندوق حمایت فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت تحت پوشش را ایجاد کند و امیدواریم با ایجاد این صندوق اتفاقات خوبی در راستای ایجاد فرصت های شغلی برای جامعه معلولان فراهم شود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نهم آذرماه 1398  از تدوین اساسنامه صندوق فرصت‌های شغلی معلولان تا پایان هفته گرامیداشت معلولان خبر داد.


ارسال نظر

captcha