در نشست خبری مطرح شد؛

آنفلوانزا در کشور جان ۱۵ نفر را گرفت

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، به تشریح وضعیت شیوع ویروس آنفلوانزا در کشور پرداخت

تامین 24 /محمدمهدی گویا، در نشست خبری که در محل ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: تا کنون ۱۵ نفر در کشور بر اثر ابتلا به ویروس آنفلوانزا فوت شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، وی با عنوان این مطلب که امسال شدت ویروس آنفلوانزا در کشور بیشتر از سال گذشته بوده است، افزود: در هفته گذشته سه هزار و ۹۱۵ مورد انواع بیماری تنفسی در کشور گزارش شد که ۳۴۲ مورد آن مربوط به آنفلوانزا بود.

گویا با اشاره به آمار ۱۵ فوتی ناشی از ویروس آنفلوانزا در کشور، گفت: بیشترین تعداد فوتی‌ها مربوط به استان‌های تهران، مازندران و آذربایجان شرقی بوده است.

وی با اشاره به شدت ویروس آنفلوانزا در منطقه و کشور، افزود: تقریبا تمامی استان های کشور درگیر این ویروس شده اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: البته بیشترین درگیری این ویروس در استان‌های قزوین، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، سمنان، اصفهان، کرمانشاه و تهران، مشاهده شده است.

گویا در خصوص علت فوت افراد مبتلا به آنفلوانزا در کشور، گفت: اغلب این افراد یا دیر به مراکز درمانی مراجعه کرده اند و یا اینکه سابقه بیماری زمینه ای داشته اند.

وی با اشاره به شروع زودهنگام ویروس آنفلوانزا در کشور نسبت به سال گذشته، افزود: شیوع این ویروس از مهر ماه در کشور آغاز شده و از همین رو، از هموطنان می خواهیم با رعایت نکات بهداشتی در فضاهای عمومی، از انتقال این ویروس جلوگیری کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، شستن دست ها را یکی از مهم ترین توصیه های بهداشتی در پیشگیری از شیوع ویروس آنفلوانز عنوان کرد و گفت: شیوع ویروس آنفلوانزا امسال از دو نوع H۱N۱ و H۳ N۲ بوده است که نوع H۱N۱، قوی تر و شدت بیشتری دارد.

گویا در ارتباط با تامین داروها و واکسن آنفلوانزا، تاکید کرد: به رغم تحریم ها، هیچ کمبودی در زمینه دارو و واکسن آنفلوانزا در کشور وجود ندارد و به اندازه کافی دارو و واکسن موجود است.

وی ضمن تکذیب شایعات مربوط به کیفیت پایین واکسن های آنفلوانزا در کشور، گفت: واکسن موجود در بازار بهترین نوع واکسن آنفلوانزا در دنیا است که تحت نظارت سازمان غذا و دارو وارد کشور شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، به بیماران قلبی، دیابتی، تنفسی، افراد بالای 65 سال، کودکان بالای دو سال، مادران باردار، بیمارانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، بیماران دارای نارسایی کبد و کلیه، بیماران تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، توصیه کرد اگر تاکنون واکسن آنفلوانزا را نزده اند، حتما این واکسن را بزنند.


ارسال نظر

captcha