با تلاش دانشمندان انگلیسی؛

تصاویر پلاستیکی احساس شما را لمس می‌کنند

دانشمندان بریتانیایی تصاویرسه بعدی متحرکی را ایجاد کرده‌اند که با استفاده از ذرات پلاستیکی حواس شنوایی ولامسه را تحریک کرده و با سرعت نور حرکت می‌کنند.

تامین 24 / دانشمندان بریتانیایی یک نمایشگر سه بعدی را ایجاد کرده اند که می‌تواند صدا‌ها را بازسازی کند و با حس لامسه درگیر شود. اگرچه هنوز در مراحل اولیه است، اما می‌تواند در آینده کاربرد‌هایی در معماری، طراحی، تصاویر زیست شناسی و داروسازی داشته باشد.

 

اساس این ایده ذرات کوچک پلاستیکی اند که معلق بوده و با سرعت نور حرکت می‌کنند. این سرعت بوسیله آرایه‌ای از اسپیکر‌های مینیاتوری که امواج صوتی با فرکانس بالا تولید می‌کنند، ایجاد می‌شود. سپس ذره با نور‌های کنترل شده کامپیوتری روشن شده و تصاویری رنگی و متحرک تولید می‌کنند که تقریبا از هر زاویه‌ای دیده می‌شوند.

 

سرپرست تحقیق در آزمایشگاه دانشگاه Sussex انگلستان گفت: «ما بازخورد‌های سمعی، بصری و لامسه را همزمان با هم بدست آوردیم.»

بعضی نمایشگر‌های سه بعدی نیازمند یک صفحه تجسمی یا تجهیزات دیداری خاص هستند، اما نمایشگر جدید MATD مخفف Multimodal Acoustic Trap Display (نمایشگر گیرنده سمعی چندوجهی)؛ به یک صفحه یا دیگر وسایل کمکی نیاز ندارند و تصاویر سه بعدی میتوانند به راحتی لمس شوند. سیستم MATD بر اساس فناوری «acoustic tweezet» می‌تواند ذرات را در فضا معلق کرده و آن‌ها را با امواج فراصوت حرکت بدهد. امواج فراصوت فرکانس بسیار بالایی دارند، با گوش انسان شنیده نشده و آسیبی برای انسان ندارند؛ همچنین می‌توانند ذرات را در فضای خالی تقریبا ۴ اینچ جابجا کنند.

 

سرعت بالای ذرات آن‌ها را شبیه به یک تصویر بزرگ می‌کند. پروانه‌ای در حال بال زدن، گره‌های رنگی و کره زمین نمونه‌هایی از تصاویری هستند که نمایشگر نشان می‌دهد.

 

همان امواج فراصوتی که می‌توانند حس لامسه را ایجاد کنند، قادرند صدایی بسازند تا بدون تاثیر روی کیفیت تصویر، فکر کنید صدا دقیقا متعلق به تصویر است. مانند اینکه شما با یک نی به دست خود فوت کنید، همزمان با حس کردن فوت خود قادرید تا کار‌های دیگری هم انجام دهید.

در نسخه اولیه ممکن است با لمس تصاویر قطع شوند، اما ذرات دوباره شروع به کار میکنند و در سیستم‌های آینده این قطعی تصاویر نیز برطرف خواهند شد. بعضی از ویدیو‌های نمایشی با شات‌های کندتر ساخته شده اند تا عملکرد نمایشگر در کیفیت‌های بالا را شبیه سازی کند.

 

 Acoustic tweezers فوایدی مانند تطبیق پذیری بالا، دقت بالا، زیست سازگاری بالا و قیمت پایین دارند. تمرکز روری نمایشگر‌های سمعی سه بعدی یک راه هوشمند برای بهره گرفتن از فناوری acoustic tweezers است و می‌تواند تاثیرات قابل توجهی داشته باشد.

 

 


ارسال نظر

captcha