معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون :

نهضت ملی ارتقای فرهنگی و اجتماعی در دستور کار است

ابراهیم صادقی فر در جریان نشست علمی و فرهنگی این هفته از زمینه سازی برای اجرایی شدن نهضت ملی ار تقای فرهنگی اجتماعی در وزارت کار خبر داد.

احسان احمدی

تامبن24/  معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون در جریان سی‌امین نشست دوشنبه های فرهنگی و اجتماعی با ذکر این نکته که با اهتمام وزیر کار درخصوص تصمیم اجرایی شدن نهضت ملی ارتقای فرهنگی و اجتماعی در وزارت کار، اشاره داشت : در واقع عدم عملکرد لازم در برخی حوزه ها می تواند از عدم توجه بازتعریف مسائل و مشکلات موجود باشد.

وی اظهار داشت : در واقع باید تعریف تازه ای در راستای همکاری های بیشتر بین بخشی در زمینه ارتقای فرهنگی و اجتماعی وزارت کار داشته باشیم.

صادقی فر با اشاره به اینکه بسیاری از مباحث وزارت کار با مباحث «بازی وارسازی» گره خورده است، ادامه داد: به نظر من کاریابی ها باید بازی‌های آموزش دهنده را در دستور کار  داشته باشند.

وی بیان داشت: این موضوع را در حوزه بازنشستگی و حتی کارمندی را می‌توان اثربخش دانست و باید آموزش این حوزه ها را با استفاده از این روش مد نظر داشته باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون در ادامه گفت: بازی وار ها در واقع ایجاد خلاقیت کرده و روزمرگی را از محیط کار دور می کند.

صادقی فر با بیان اینکه بحث ترکیب مفاهیم را بطور جدی باید در دستور کار  بخش های مختلف وزارت کار داشته باشیم، اضافه کرد : با نشست های دوشنبه های فرهنگی در واقع ترکیب مفاهیم و خلق مفاهیم تازه  را دنبال می کنیم.

 

ترکیب مفاهیم در راستای فرهنگ کار و کسب مهارت

مسعود کوثری، عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در جریان سی‌امین نشست علمی "دوشنبه های فرهنگی و اجتماعی" گفت: اگر در حوزه کار، فرهنگ کار، کسب مهارت و رعایت حقوق شهروندی بخواهیم کارایی لازم را داشته باشیم با به سمت Gamification (بازیگونه کردن) و ترکیب مفاهیم حرکت کنیم.

کوثری ادامه داد: اصطلاحی در حوزه Game تحت عنوان  Gamification، بازی وار یا بازیگونه کردن معنی می شود که این موضوع را در حوزه کار و اشتغال بررسی خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: در واقع بین  playو Game  تفاوتی است که در مفهوم اول بازی بسته است و در مفهوم دوم بازی با فضای باز را شامل می شود وانتهای play ضرورتا بسته نیست و اما  Game ها ضرورتا با پایان بسته طراحی می شود.

کوثری، رئیس موسسه انتشارات علمی و فرهنگی با تاکید بر اینکه سیستم Game مبتنی بر پاداش های کوچک است، ادامه داد: پاداش های کوچک در روانشناسی انسان و کار و اشتغال بسیار موثر است و پاداش های کوچک در واقع اعتیادآور است که در مورد Game هم این موضوع صادق است.

وی اشاره داشت: در واقع Gameها در دنیای امروزه بر اساس پاداش های کوچک ساخته شده است و در واقع روایت در Game بر اساس فضا است و در واقع Game ها در خصوص ساختن هویت انسان ها تاثیر بسیاری دارند.

 

وظایف ذاتی بازی های جدی چیست؟

این عضو هیات علمی و استاد تمام دانشگاه دانشگاه تهران در ادامه اظهار داشت:آموزش و کار در جهان معاصر اموری خسته کننده هستند و بازی‌های جدی مسئولیت خسته کنندگی جهان امروز را برعهده دارند و ترکیبی بین سرگرمی و آموزش دادن را نیز در خود دارند.

وی با بیان اینکه چیزی که برای محیط های کار لازم داریم این است که بازی‌هایی را طراحی کنیم که آموزش های لازم را بیاموزیم، ادامه داد: یکی از مواردی که لازم داریم در واقع مهارت های حین کار است.

کوثری خاطرنشان کرد :کسب مهارت های شهروندی از دیگر موارد مهم در این حوزه است و بازی ها می توانند راهی باشد در راستای آشنایی افراد  با مهارت ها و حقوق شهروندی.

 

نظریه آمیختگی یا ترکیب مفاهیم

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه نشست امروز اشاره داشت : نظریه آمیختگی در بحث شناخت این موضوع مطرح می شود که انسان ها می توانند ترکیب مفاهیم را داشته و منجر به ساخت مفهوم سوم شود.

وی اظهار داشت: رشد شناختی انسان نتیجه آمیختگی مفاهیم است و در واقع آموزش دهنده خوب باید انتقال مفاهیم بر اساس ترکیب و آمیختگی مفاهیم را در دستور کار داشته باشد.

کوثری اضافه کرد : اگر بخواهیم خلاقیت اداری را افزایش دهیم باید موضوعات را در اختیار کارکنان قرار دهیم و شرایط ترکیب مفاهیم و کسب مفاهیم تازه را فراهم سازیم و اینجاست که خلاقیت در کار بوجود می آید.

وی گفت : در واقع می شود به این نتیجه رسید که بهترین بازیها، آن است که عمل ترکیب مفاهیم و ساخت مفاهیم و راهکارهای تازه و خلاقیت را آموزش دهد.

صبح امروز سی امین نشست علمی "دوشنبه های فرهنگی و اجتماعی" معاونت فرهنگی وزارت تعاون با موضوع "بازی وار سازی شغل" با حضور معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  رئیس موسسه انتشارات علمی و فرهنگی، کارشناسان و فعالان حوزه کار در ساختمان شهید بهشتی وزارت کار برگزار شد.


ارسال نظر

captcha