گزارش جدید اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی(ایسا) درباره فرار و تقلب در نظام‌های تامین اجتماعی:

با فرار بیمه‌ای و تقلب باید از طریق یک رویکرد نظام­‌مند مواجه شد

خطای سیستمی، فرار بیمه­‌ای و تقلب یکی از مشغله­‌های دایمی نظام­‌های تامین اجتماعی در سرتاسر جهان است. اتحادیه بین­‌المللی تامین اجتماعی (ISSA) در جدیدترین گردهمایی جهانی تامین اجتماعی، مجموعه­‌ای کاملا نوین از دستورالعمل­‌ها و خطوط راهنما را ارائه کرد که رویکردی منسجم در خصوص موضوعات سه­‌گانه فوق را پیش­روی کشورهای عضو می­‌نهد.

تامین 24 /علاوه بر این، اتحادیه بین­‌المللی تامین اجتماعی، مجموعه دستورالعمل­‌های خود را درباره شیوه مدیریت تامین اجتماعی نیز مورد بازنگری قرار داده است.

در گزارش جدید اتحادیه بین­‌المللی تامین اجتماعی ذکر شده است که تامین اجتماعی وابسته به اعتماد و اطمینان عمومی به نظام تامین اجتماعی و نیز طرح­‌هایش است. خطا، فرار بیمه‌ای و تقلب به این اطمینان و اعتماد صدمه می‌زند و به همین خاطر ضروری است که نظام­‌های تامین اجتماعی با این مسایل به شکل موثری مواجه شوند.

به گزارش تامین 24، حتی موارد جزئی و کوچک می­‌تواند به شدت به لحاظ سیاسی اثرگذار باشند و به منزله نشانه معضلات بزرگتری درک و دریافت شود. در عصر شفافیت فزاینده و انتظارات عمومی روبه رشد ، نهادهای تامین اجتماعی به دنبال شیوه‌هایی هستند که استراتژی­‌های خود را در این حوزه بهبود بخشند و پیشرفت دهند تا خدمات گسترده‌تر و مکفی­‌تری به کارگران ارائه دهند.

مارسلو ابیرامیا کائتانو، دبیر کل اتحادیه بین­‌المللی تامین اجتماعی(ISSA) در این خصوص می­‌گوید:« ما این مسئله را جدی گرفته­‌ایم. براساس دانش و تجربه اعضای اتحادیه بین­‌المللی تامین اجتماعی، این نهاد دستورالعمل­‌های خود را برای پیشبرد مبارزه جهانی علیه خطای سیستمی، فرار بیمه‌ای و تقلب در نظام‌ه­ای تامین اجتماعی گسترش داده است.»

در حالی که فرار و تقلب موضوعی جدید در نهادهای تامین اجتماعی نیست، اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی با کشورهای عضو خود در سراسر جهانی در حال همکار ی است تا راه­‌های موثر و کارآمد مواجهه با این مسئله را ، چه در مرحله ممانعت پیشگیری و چه پس از آن، مورد کندوکاو و شناسایی قرار دهد. نکته اصلی آن است که تا کنون این مسائل و مشکلات به شیوه­‌ای از هم گسیخته و نامنسجم مورد توجه قرار گرفته است. هر شعبه از تامین اجتماعی و هر مدیری برای مدیریت طرح‌های مزایا به طور جداگانه و اغلب غیرنظام­‌مندی با این مسائل مواجه شده است.

دستورالعمل جدید اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی توصیه می­‌کند که با خطای سیستمی، فرار بیمه‌ای و تقلب باید از طریق یک رویکرد نظام­‌مند و کل­‌گرا مواجه شد. حوزه­‌ها و کارکردهای متفاوت نهاد تامین اجتماعی و حتی بین نهادها، لازم است که به طور سیستماتیکی عمل کنند تا به خطاها و رفتار تقلب­‌آمیز پی ببرند، حال چه این خطاها از سوی نهادها باشد و چه از از سوی ذینفعان.

دستورالعمل اتحادیه بین­‌المللی تامین اجتماعی در زمینه فرار، تقلب و خطا در نظام­‌های تامین اجتماعی، گامی جدید در زمینه ایجاد مجموعه جامعی از دستورالعمل­‌ها است که تمام حوزه­‌های اصلی مدیریت تامین اجتماعی را تحت پوشش قرار می­‌دهد. این ابتکار با به روزرسانی پراهمیت هشت مجموعه از 12 مجموعه دستورالعمل­‌های اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی در زمینه­‌های تطبیق و جمع­‌آوری حق بیمه، اطلاعات و فن­آوری اطلاعات(ICT)، سرمایه­‌گذاری در صندوق­‌های تامین اجتماعی، جلوگیری از مخاطرات شغلی، بازگشت به کار و ادغام دوباره، کیفیت خدمات، ارتقای بهداشت و سلامت محیط کار و حاکمیت خوب، تکمیل می­‌شود.

گسترش قابل توجه دستورالعمل­‌های بروز و تازه می­‌تواند جنبه­‌های بخشی را با دستورالعمل­‌های متقاطعی نظیر حاکمیت خوب، اطلاعات و فن­آوری اطلاعات یا کیفیت خدمات­ در هم ادغام کند. دستورالعمل­‌های اطلاعات و فن­اوری اطلاعات(ICT) هم اکنون شامل بخش­‌های خاصی در خصوص فرآیندهای کسب و کار و سلامت الکترونیک است که حوزه­‌های مختلف را در خدمت کارگران و بیمه­‌شدگان مورد ملاحظه قرار می‌دهد.

 


ارسال نظر

captcha