در صحن علنی مجلس مطرح شد

سرمایه بانک رفاه از وجوه مازاد تامین اجتماعی تامین می‌شود

موافقان و مخالفان طرح الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی دلایل خود را برای بیان موافقت و مخالفت خویش مطرح کردند.

تامین 24 /  نادر قاضی‌پور در نشست علنی روز سه شنبه (21 آبان) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح الحاق یک تبصره به ماده 5 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی که براساس آن مهلت 5 ساله ای برای واگذ اری سهام بانک رفاه در نظر گرفته شده، گفت: با کلیات طرح مخالف هستم، چرا قصد دارید بانک کارگران را واگذار کنید و این موضوع حق کارگران را پایمال می کند، آیا کارگران حق ندارند بانک خاص خود را داشته باشند؟

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان اینکه سرمایه داران و نیروهای مسلح می توانند بانک داشته باشند، اما کارگران و روستاییان نمی توانند، ادامه داد: باکلیات وگذاری مخالفیم، بانک رفاه کارگران در حال حاضر در اختیار بخش خصوصی و کارگران است، دولت اختیار ندارد که بانک کارگران را واگذار نماید.

وی با تاکید بر اینکه براساس قانون اساسی، دولت تنها می تواند نظارت کند و حق تصرف اموال ملت را ندارد، عنوان کرد: قصد دارند بانک کارگران را به افراد خاص واگذار کنند، همانند مخابرات، هپکو و ماشین سازی تبریز. رانتخواران پشت در به دنبال خرید بانک رفاه کارگران هستند.

در ادامه علیرضا سلیمی نیز در موافقت با طرح مذکور گفت: چرا باید بانک رفاه مستثنی شود، نهادهای عمومی غیردولتی دو دسته هستند، بودجه برخی از آنها را دولت تامین نمی کند، همانند سازمان تامین اجتماعی که بودجه خود را از حق بیمه های پرداختی توسط مردم تامین می نماید. سرمایه بانک رفاه کارگران نیز از مازاد بر هزینه های سازمان تامین اجتماعی تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه در اوایل انقلاب به اشتباه نام این بانک در فهرست اموال مصادره ای قرار گرفت که به سرعت این موضوع را اصلاح کردند، ادامه داد: برخی از وجوه سازمان به عنوان سرمایه بانک رفاه کارگران در نظر گرفته می شود، مالکیت سرمایه بانک رفاه کارگران مشاء بین النسلی است و نمی توان در مورد آن تصمیم گیری کرد.

این نماینده مردم ادامه داد: بانک رفاه کارگران عملیات معمول بانکداری را انجام نمی دهد و به عنوان بانک عامل تامین اجتماعی عمل می کند، این بانک 40 میلیون سرمایه گذار دارد و فلسفه واگذاری در آن معنی ندارد.


ارسال نظر

captcha