چگونه در فصل سرما از کلیه‌ها محافظت کنیم؟

مشکلات جوی و سرمای هوا می‌تواند مشکلات بهداشتی و بیماری‌های کلیوی را تشدید کنند؛ به همین دلیل مراقبت از کلیه‌ها در فصل سرما نیازمند توجه بیشتر است.

تامین 24 / بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت اکنون حدود ۸۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری‌های مختلف کلیوی مبتلا هستند. بیماری‌ مزمن کلیه (CKD) عامل حداقل ۲.۴ میلیون مورد مرگ در سال است و ششمین عامل مرگ و میر محسوب می‌شود. آسیب شدید کلیه (AKI) به عنوان یکی از مهمترین عوامل بروز بیماری مزمن کلیه، بیش از ۱۳ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد که ۸۵ درصد این موارد در کشورهای کم‌درآمد یا با درآمد متوسط زندگی می‌کنند. مشکلات جوی و سرمای هوا می‌تواند مشکلات بهداشتی کلیوی را تشدید کنند. تحقیقات نشان می‌دهد برای محافظت از کلیه‌ها در فصل سرما رعایت چند نکته الزامی است:

 

کلیه‌ها را گرم نگه دارید

کلیه‌ها نباید در معرض هوای سر قرار بگیرند، پوشیدن کمربندهای پهن گزینه مناسبی برای گرم‌ نگه‌ داشتن کلیه‌ها است؛ کمربند نباید خیلی تنگ باشد و بدن را تحت فشار قرار دهد.

 

به میزان کافی آب بنوشید

معمولا در زمستان به دلیل تعریق پایین بدن، تمایل زیادی به نوشیدن آب وجود ندارد؛ ولی عملکرد صحیح کلیه‌ها نیازمند آب کافی است. نوشیدن هشت لیوان آب در زمستان ضروری است و پررنگ شدن ادرار یکی از مهمترین نشانه‌های کم‌آبی بدن در فصل سرما است.

 

غذاهای سالم بخورید

در زمستان باید دقت شود که تعادل مواد غذایی بدن رعایت شود. مصرف مقادیر کافی ویتامین، املاح و مواد معدنی، سبزی و میوه و پروتئین برای محافظت از کلیه‌ها در تمام فصول و به ویژه سرما ضروری است. سیب، اسفناج و اسید چرب امگا ۳ کمک زیادی به سلامت کلیه‌ها می‌کند.

 

واکسن آنفلوآنزا بزنید

واکسن آنفلوآنزا برای سلامت کلی بدن و سلامت کلیه‌ها توصیه شده است.

 

فشار خونتان را هر روز کنترل کنید

فشار خون نقش مهمی در سلامت کلیه‌ها دارد. ممکن است فشار خون در سرما نوسانات بیشتری داشته باشد؛ به همین دلیل کنترل روزانه آن و مشاوره با پزشک ضروری است

 

مراقب وزن خود باشید

معمولا وزن بدن در زمستان به دلیل کاهش فعالیت افزایش می‌یابد. توجه به وزن و رعایت رژیم غذایی سالم و تحرک بدنی برای سلامت کلیه‌ها الزامی است.

 

استرس را از خود دور کنید و اجتماعی باشید

معمولا معاشرت‌های دوستانه و سفرهای آخر هفته در فصل سرما کاهش می‌یابد. محققان بر این باورند که تفریح‌های زمستانی باید جایگزین برنامه های تابستان شوند تا احتمال بروز افسردگی وجود نداشته باشد.

 

مراقب سطح قند خون خود باشید

معمولا تمایل به مصرف مواد غذایی شیرین در زمستان افزایش می‌یابد؛ بنابراین باید قند خون به طور مرتب کنترل شود.

 

 


کلیدواژه ها:
کلیه سرما مراقبت

ارسال نظر

captcha