معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار خبرداد:

حمایت کامل دولت از کارآفرینان پیشرو / اختصاص 360 میلیارد تومان برای آسیب‌دیدگان سیل و زلزله

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار گفت: مصوبه دولت در حمایت از کارآفرینان پیشرو در حال نهایی شدن است.

احسان احمدی - تامین24/ منصوری در کنفرانس خبری مراسم هفته جهانی کارآفرینی که در محل وزارت کار برگزار شد، ادامه داد: برای کارآفرینان برتر و پیشرو، مزیت‌هایی قائل هستیم از جمله ارائه کارت‌هایی در راستای استفاده از اعتبارات بانکی بدون ضمانت و وثیقه و تسهیل دریافت ویزا و حضور در رویدادهای بین‌المللی. این مزایا برای شرکت‌هایی که کارآفرینان برتر در آنها اشتغال دارند نیز در نظر گرفته خواهد شد.

وی تصریح کرد: به این افراد، کارت‌های طلایی و نقره‌ای داده خواهد شد و در سطح ملی 10 نفر و در هر استان نیز 10 نفر به عنوان افراد برگزیده انتخاب می‌شوند. برای شناسایی این افراد، سامانه ای طراحی شده است. سالانه بیش از 300 نفر در این طرح قرار می‌گیرند و حمایت‌های لازم را دریافت خواهند کرد.

منصوری در ادامه افزود: ایجاد هماهنگی بین بخش‌های مختلف نقش‌آفرین، در حوزه کارآفرینی در سال‌های اخیر بسیار مثبت بوده و در این سال‌ها، شاهد فعالیت بسیار خوب تشکل‌های این حوزه هستیم.

وی اشاره داشت: در سال‌های اخیر به‌دلیل محدودیت‌های حاصل از تحریم، بنگاه‌های کشور آسیب‌هایی را متحمل شده‌اند و البته در این مدت، شاهد افزایش فعالیت افراد کارآفرین بوده‌ایم.

 

افتتاح بنیادهای ملی در حوزه‌های کارآفرینی

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در ادامه مراسم هفته جهانی کارآفرینی گفت: افتتاح بنیاد ملی توسعه ملی کارآفرینی در حوزه تولید محتوای دیجیتال، یکی از فعالیت‌های حوزه کارآفرینی در کشور است.

وی گفت: هفته آینده افتتاح بنیاد ملی کارآفرینی در حوزه بلاک‌چین را خواهیم داشت و حمایت لازم از این بنیادها از طرف وزارت کار صورت می‌گیرد.

منصوری با اشاره به اینکه بنیاد توسعه کارآفرینی در حوزه صنایع خلاقه را نیز در این زمینه خواهیم داشت، افزود: این بنیاد‌ها از جنس مشارکت تولید در بخش خصوصی است و ایجاد پلتفورم برای زمینه‌سازی در حمایت از کارآفرینان یکی از وظایف مهم این بنیادها است.

 

توسعه کارآفرینی در سنین مختلف

منصوری در ادامه افزود: توسعه کارآفرینی در سنین مختلف، یکی دیگر از حوزه‌های فعالیت وزارت کار در راستای کارآفرینی است.

وی با بیان اینکه امر خلاقیت به‌صورت مشخص باید موضوع کارآفرینی در آموزش و پرورش باشد، ادامه داد: باشگاه کارآفرینان جوان را به‌صورت گسترده در دستور کار داریم. نیازهای کشور در حوزه اصلاح و تنقیح قوانین در حوزه کارآفرینی، از دیگر فعالیت‌های ما در وزارت کار است.

 

منصوری در ادامه اظهار داشت: پایش شاخص‌های کارآفرینی در کشور به‌صورت خاص در دستور کار وزارتخانه‌ها قرار دارد تا نقش دستگاه‌ها را در بهبود اکوسیستم جویا شده و مورد بررسی و تحلیل و نتیجه‌گیری قرار ‌دهیم.

 

افزایش 13 رتبه‌ای ایران در رتبه‌بندی جهانی کارآفرینی

منصوری با اشاره به اینکه رتبه ایران در رده‌بندی جهانی کارآفرینی در سال جاری 13 رده افزایش داشته، اضافه کرد: رتبه امروز ما در جهان 72 است و این رتبه در منطقه نیز در سال جاری 3 پله بهبود داشته.

وی عنوان داشت: تقویت کارآفرینان به عنوان شخصیت حقیقی مورد توجه قرار گرفته چراکه در شاخص‌های مختلف جهانی، اثربخشی این مهم را شاهد هستیم.

 

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در ادامه خاطرنشان کرد: هر واحد و فرد کارآفرینی که با تولید و ایجاد برند خود باعث حضور در بازار جهانی شود، در لحظه با تسهیلات بانکی و بلاعوض مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

 

وی با تاکید بر اینکه در زمان تحریم 22 رسته فعالیت را اعلام کرده‌ایم که مورد حمایت ما در وزارت کار است، ادامه داد: در توافق با صندوق‌های ضمانت، نظام ضمانت تعریف شده و کارآفرینان برتر از مکانیزم تعریف شده ضمانت استفاده خواهد کرد.

 

منصوری در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص برنامه‌های حمایتی از بانوان کارآفرین گفت: نرخ مشارکت اقتصادی در کشور ما پایین و 45 درصد است. یکی از دلایل این امر، پایین بودن مشارکت اقتصادی بانوان است که بخشی به هنجارهای فرهنگی و سنت بر می‌گردد. البته نرخ مشارکت بانوان دانش‌آموخته بسیار بالا است.

 

از دیگر برنامه‌های حمایتی ما در وزارت کار این است که بانوانی که به‌دلیل مسائل خانوادگی از بازار کار خارج می‌شوند، در کسب و کار خانگی اشتغال یابند یا به کار قبلی خود برگردند.

 

اولویت، حفظ بنگاه‌ها و اشتغال موجود است

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در ادامه نشست امروز عنوان داشت: اولویت ما در برنامه‌های اشتغال، حمایت از کسب‌و‌کارهای موجود است.

 

منصوری با اشاره به پرداخت 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی، افزود: حفظ بنگاه‌های موجود یا بازگشت به فعالیت، از جمله برنامه‌های مهم در این کار بوده است.

 

وی با اشاره به ارتباط شرایط اقتصادی و اشتغال گفت: طی دهه‌های اخیر، نوسان اقتصادی را در کشور شاهد بوده‌ایم و بر اساس نگاه ما، لزوما با رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال نداشته‌ایم و با نبود رشد اقتصادی هم نمی‌توان گفت که اشتغال ایجاد نمی‌شود. اگر قرار است رشد اقتصادی همراه با ایجاد اشتغال داشته باشیم، باید سیاست ما انتخابی باشد.

 

حمایت از آسیب‌دیدگان سیل و زلزله در کشور

منصوری در ادامه به بروز حوادث طبیعی اخیر ازجمله سیل و زلزله اشاره کرد و افزود: از طرف وزیر تعاون، مبلغ 360 میلیارد تومان برای سیل‌زدگان و زلزله‌زدگان روستایی که کسب‌و‌کار داشته‌اند و می‌توانند در رسته‌های مختلف فعالیت کنند، اختصاص داده شده است. برای حادثه دیدگان زلزله اخیر استان آذربایجان شرقی نیز مقرری بیمه بیکاری برقرار می‌شود.

 

کارآفرینی با زبان جهانی و با چارچوب فرهنگی ایران

منصوری در خاتمه گفت: آنچه در حال حاضر در مباحث کارآفرینی در سطح جهان جاری است، از جنس چارچوب فکری معطوف به توسعه است.

وی ادامه داد: کارآفرینی امری است برگرفته از اقتصاد غرب. یعنی باید با زبان جهانی صحبت کنیم و با زبان بومی، اقدام به تعریف برنامه‌ها داشته باشیم.

منصوری گفت: امیدواریم که چارچوب‌ها و شاخص‌ها را متناسب با عقبه فرهنگی و سنتی خود در کشور تعریف کنیم.

 

ضرورت توسعه فرهنگ کارآفرینی

حسینی‌نیا، رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران نیز در این همایش گفت: هفته جهانی کارآفرینی هرساله همزمان با ایران در 170 کشور دنیا گرامی داشته می‌شود و در واقع، بزرگترین رویداد حوزه کارآفرینی در جهان است.

 

وی ادامه داد: فلسفه وجودی این رویداد، این است که نسل جدیدی از کارآفرین‌ها را به این عرصه وارد کند. تنها راه برون‌رفت از بن‌بست کارآفرینی، توسعه فرهنگ کارآفرینی در قالب مراسم این حوزه در جهان است.

 

رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در کشور ما این رویداد در 6 سال گذشته در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و با همراهی و همکاری بسیار خوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به انجام رسیده، تصریح کرد: این برنامه به‌صورت همزمان در 15 کلانشهر دیگر کشور در حال انجام است.

 

وی با بیان اینکه در 170 کشور بیش از 10 میلیون نفر در قالب برنامه‌ریزی‌های این برنامه گنجانده شده‌اند، ادامه داد: این برنامه فرصت مناسبی در راستای آگاهی‌بخشی و تشویق افراد جهت کارآفرینی و توسعه فرهنگ کارآفرینی در کشور است.

 

حسینی‌نیا گفت: روسای جمهور کشورها و مسئولان کارآفرینی در جهان از این فرصت در هفته جهانی کارآفرینی نهایت بهره‌برداری را داشته‌اند و در ترویج روحیه کارآفرینی، ایفای نقش کرده‌اند.

 

وی با اشاره به اینکه این کار در ایران به عنوان یک کار دانشجویی آغاز شده و امیدواریم بیش از گذشته شاهد اوج‌گیری اینگونه فعالیت‌ها در حوزه اشتغال باشیم، ادامه داد: دیده‌بان جهانی کارآفرینی، کنسرسیومی در سطح دنیا است که مباحث کارآفرینی را در جهان مورد رصد قرار می‌دهد و در بخشی از گزارش سال 98 این نهاد جهانی، شاهد ارتقای جایگاه ایران در رتبه‌بندی هستیم.

 

رشد 5 درصدی شاخص قصد کارآفرینی

حسینی‌نیا گفت: در این گزارش، شاخص قصد کارآفرینی در ایران 42.34 درصد ارائه شده است که رشد 5 درصدی را نشان می‌دهد و در بین 50 کشور فعال در این حوزه، رتبه دهم را کسب کرده‌ایم.

 

وی با اشاره به اینکه شاخص کارآفرینی تثبیت شده در این گزارش 10.15 درصد است و در بین 50 کشور رتبه 17را کسب کرده‌ایم، اضافه کرد: باید از فرصت رویداد هفته جهانی کارآفرینی، نهایت استفاده را داشته باشیم. برنامه‌های متعددی برای سال ‌جاری در این مسیر دیده شده که برگزاری رویدادهای استارت‌آپ ویکند، نشست‌های تخصصی با مدیران و کارآفرینان کشور، سمینار کارآفرینی علمی، نمایش و تحلیل فیلم‌های کسب‌و‌کار، برپایی نمایشگاه کسب‌و‌کار، کارگاه مربیگری در کسب‌و‌کار، کارگاه آشنایی با ارزهای دیجیتال و کارگاه آشنایی با بورس از آن جمله است. مراسم اختتامیه این برنامه نیز در تاریخ 5 آذرماه در محل وزارت کار برگزار می‌شود.

 

 


ارسال نظر

captcha