در گزارش 2020 بانک جهانی اعلام شد؛

بهبود یک رتبه ای ایران در حوزه کسب و کار

در آخرین گزارش بانک جهانی در حوزه «انجام کسب و کار» ایران با یک رتبه صعود در رده 127 جهان قرار گرفته است.

تامین 24 /  بانک جهانی از سال 2005 اقدام به ارائه گزارش سالیانه«انجام کسب و کار» کرده است که این مهم بر مبنای میزان سهولت محیط  حقوقی و اداری کسب و کار در طول چرخه عمر بنگاه های کوچک و متوسط در قالب 10 نماگر انجام می شود.

هرکدام از نماگرهای این گزارش ترکیبی از مولفه های زمان، هزینه، مرحله و غیره است.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ارتباط با رتبه بندی «انجام کسب و کار» که هرساله توسط بانک جهانی اعلام می شود گزارشی را منتشر کرده است که در آن تحلیل جایگاه ایران را در این رتبه بندی می خوانیم.

ایران از سال 2006 در این رتبه بندی قرار گرفته و بنا به دلایل مختلف از جمله دشواری تاسیس و اداره واحدهای تولیدی در کشور و یا موارد غیر فنی نظیر ارسال اطلاعات اشتباه از کشور تا کنون جایگاه مطلوبی را در این جدول بدست نیاورده است.

روند نزولی ایران در این رتبه بندی از سال 2015 رو به بهبود نهاده که بخش عمده آن بدلیل بازنگری بانک جهانی در داده های اشتباه سال گذشته بوده است.

در نمودار زیر، رتبه ایران در گزارش انجام کسب و کار بانک جهانی طی سالهای 2020-2011 را مشاهده می کنید.

 

براساس این گزارش از سال 2017 مجدداً روند نزولی ایران در این رتبه بندی آغاز شده است که البته در آخرین گزارش انجام کسب و کار بانک جهانی در سال 2020 ایران از رتبه 128 در سال گذشته به 127 بهبود یافته است.

حال سئوالی که مطرح می شود این است که با توجه به تغییراتی که مقررات شاهد هستیم و شرایط کسب و کار را در ایران دشوارتر کرده است، چگونه صعودیک پله ای کشور را در این رتبه بندی تجربه کرده ایم.

جدول زیر مقایسه امتیاز و رتبه ایران در نماگرهای انجام کسب و کار در سال 2020 و 2019 را نشان میدهد و چنین مقایسه ای تفکیک منشاء تغییرات رتبه را امکانپذیر می سازد.

 

باید به این نکته نیز توجه داشت که بهبود رتبه کشور در نماگر «ثبت مالکیت» و اثر مثبت آن بر بهبود رتبه کل ایران، ناشی از بازنگری داده های اشتباه گذشته است، نه اصلاحات واقعی در مقررات یا عملکرد این حوزه.

در نهایت می توان گفت تغییرات مثبت در امتیاز و رتبه کشور خارج از محدوده اثرگذاری دولت و مجلس شورای اسلامی بوده و نقشی را در بهبود اندک رتبه کشور در سال 2020 برای انها نمی توان قائل شد و تغییرات روش شناسی بانک جهانی و تغییرات بدلیل بازنگری در داده های اشتباه سال های گذشته بطور عمده و نیز تغییر وضعیت سایر کشورها مانع از سقوط رتبه کشور در گزارش سال 2020 بانک جهانی شده اند.

 

جایگاه بیستم کشور در منطقه

به رغم تکلیف دولت در ماده 22 قانون برنامه ششم توسعه برای ارتقاء کشور به رده سوم در بین کشورهای منطقه سند چشم انداز، در آخرین گزارش بانک جهانی، جایگاه ایران در میان 25 کشور مذکور نسبت به سال گذشته با یک رتبه نطول و بعد از پاکستان به جایگاه بیستم رسیده است.

در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است که عربستان با 30پله صعود(از 92 به62) نسبت به سال قبل به عنوان کشور پیشرو در اصلاحات در گزارش 2020 بانک جهانی معرفی شده است.

 

 راهکار صعود در رتبه بندی «انجام کسب و کار»    

بر اساس مستندات موجود در این گزارش، اصلی ترین راهکار مورد توصیه گروه انجام کسب و کار بانک جهانی که کشورهای پیشرو از جمله گرجستان با بکارگیری آن موفق به جهش رتبه در شاخص سهولت انجام کسب و کار شده اند، «راه اندازی پنجره واحد الکتروگنیکی» در تمام مراحل اغاز و فعالیت کسب و کار است. پنجره واحد الکترونیکی با حذف مراجعات مکرر کارآفرین به نهادهای مختلف حکومتی مانع از اتلاف زمان و هزینه می شود.

 در انتهای گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نتیجه گیری شده است که چنانچه ایجاد بانک های اطلاعاتی الکترونیکی و سیستمی شدن فرایندها در نهادها و دستگاه های اجرایی کشور و هماهنگی وزارتخانه ها و نهادهای زیرمجموعه قوه قضائیه برای تبادل اطلاعات کسب و کارهای خصوصی مورد توجه قرار گیرد، قطعا شاهد جهش صعودی جایگاه کشور در گزارش انجام کسب و کار در سال های آتی خواهیم بود.

در نهایت اینکه اصلاح قانون تجارت در حوزه ورشکستگی و سهامداران خرد نیز می تواند بر بهبود رتبه کشور تاثیر مثبت داشته باشد.

  

 


ارسال نظر

captcha