در یک نشست کارشناسی بررسی شد

درسهای تجربه تاسیس و انحلال صندوق بازنشستگی جهاد کشاورزی

نشست تخصصی بازخوانی تجربه تاسیس و انحلال صندوق جهاد کشاورزی، با سخنرانی اکبر شیرمحمدی، مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری در محل سالن اجتماعات صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد.

تامین 24 / شیرمحمدی گفت: یکی از سیاست‌های اجرا شده در سال‌های بعد از انقلاب، تاسیس صندوق «تامین معذوریت از کار و ازکارافتادگی و وظیفه جهاد سازندگی» بود که با تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، این صندوق مسئول ارائه خدمات از کارافتادگی و بازنشستگی برای کارکنان آن وزارتخانه شد؛ اما این صندوق پیش از آن که حتی یک بازنشسته را تحت پوشش خود ببرد، در صندوق بازنشستگی کشوری ادغام شد.

 

وی ادامه داد: از آنجاکه این تجربه نمونه گویایی از وضعیت نظام بازنشستگی در ایران به‌شمار می‌رود، بازخوانی آن می‌تواند راهنمای سیاستگذاری‌های آتی باشد و گفت‌و‌گو درباره این تجربه سیاستی، بستری برای تعمیم بحث به حوزه کلان نظام رفاهی خواهد بود.

 

شیرمحمدی با ارائه گزارشی از تاریخچه تاسیس و انحلال صندوق جهاد کشاورزی گفت: تعداد کل بازنشستگان و وظیفه‌بگیران صندوق جهاد در زمان ادغام، یعنی ابتدای دیماه 1390، در مجموع ۱۴ هزار و ۲۷۰ نفر بوده و این تعداد هم اکنون به ۲۵ هزار و ۵۴۹ نفر رسیده است.

 

وی در بیان مهمترین علل انحلال و ادغام صندوق جهاد گفت: عدم آگاهی مسئولان وزارت جهاد به عنوان متولیان صندوق از اصول و قواعد حاکم بر نظام‌های بازنشستگی و همچین تصمیمات خارج از اصول بیمه‌ای، در نهایت باعث انحلال این صندوق شد.


ارسال نظر

captcha