گزارش جدید ایسا درباره چالش‌های جهانی تامین‌اجتماعی منتشر شد

پوشش ناکافی، همچنان بزرگترین مشکل

هنوز نیمی از جمعیت جهان فاقد هرگونه خدمت از سوی نهادهای تامین اجتماعی هستند و پوشش ناکافی، همچنان بزرگترین چالش در حوزه تامین اجتماعی به‌شمار می‌رود.

سینا چگینی - تامین 24/ اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی (ISSA) در تازهترین گزارش خود، چالش‌های اصلی نهادهای تامین اجتماعی در سطح جهانی را مورد بررسی قرار داده است. این گزارش که به‌تازگی منتشر شده، بر این تاکید دارد که نهادهای تامین اجتماعی در سرتاسر جهان، باید خلاقیت و نوآوری را برای مواجهه با مشکلات نوظهور در سطح جهانی در نظر بگیرند تا بتوانند خود را با اقتصاد عصر دیجیتال، هماهنگ و منطبق کنند. همچنین نهادها و سازمان­‌های تامین اجتماعی باید پوشش خدمات خود را برای کارگران گسترش دهند، برای تغییر و تحولات جمعیتی آماده شوند و به انتظارات روزافزون عمومی برای ارائه خدمات بهتر، پاسخ دهند.

این گزارش می‌افزاید در جهانی که با تغییرات سریع تکنولوژیک، اقتصادی و جمعیتی همراه است، سازمان­‌ها و نهادهای تامین اجتماعی شیوه‌های مختلفی را برای مواجهه با این چالش­‌ها جستجو می‌­کنند و همچنین به‌دنبال گسترش و بهبود سطوح حمایت اجتماعی هستند. در میانه این قرن، انتظار می­رود جمعیت جهان به حدود 10 میلیارد نفر برسد که امید به زندگی بیشتر و نیاز به مراقبت و شکل‌های جدید خدمات حمایتی دارند.

مارسلو ابیرامیا کائتانو، رئیس اتحادیه بین‌­المللی تامین اجتماعی در اجلاس جهانی تامین اجتماعی و به‌هنگام انتشار نتایج گزارش «10 چالش جهانی تامین اجتماعی» در این خصوص گفت: « نهادهای تامین اجتماعی در همه مناطق جهان به‌دنبال نوآوری و راه‌حل هستند. این تغییرات به ارائه خدمات بهتر به مردم در سال‌های آینده کمک خواهد کرد.»

گزارش جدید اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی به تحولات و نوآوری‌های این نهاد در سال 2019 اختصاص دارد. این گزارش به یک پروژه سه ساله اشاره دارد. اولین نسخه از این گزارش جهانی در سال 2016  منتشر شد؛ سپس در سال 2017 گزارش چالش­‌های تامین اجتماعی روی معضلات تامین اجتماعی در قاره آفریقا و قاره آمریکا متمرکز شد. گزارش سال 2018 بر مسائل تامین اجتماعی در قاره آسیا و حوزه اقیانوس آرام اختصاص داشت و در نهایت، گزارش سال 2019 بیشتر روی چالش­‌های این نهاد در اروپا متمرکز بود. گزارش اخیر اتحادیه بین­‌المللی تامین‌اجتماعی روی بیش از 320 نهاد تامین اجتماعی در بیش از 150 کشور جهان متمرکز است که به‌طور مستمر و روزانه، خدمات حمایت اجتماعی را برای بیش از سه میلیارد نفر فراهم می­کنند.

بنا بر این گزارش، در حالی که نهادهای تامین اجتماعی با چالش­های مشابهی درگیر هستند اما، اولویت­های آنها در مناطق مختلف جهان بسیار متغیر و متفاوت است. طبق این گزارش، هنوز مسئله خلاء یا پوشش ناکافی، یک چالش اصلی و عمده جهانی باقی مانده است و بالاترین میزان این مشکل در آفریقا و آسیا و اقیانوس آرام مشاهده می­شود. همچنین این معضل در بین سه چالش اصلی تامین اجتماعی در قاره آمریکا نیز حضور دارد. از نتایج جالب دیگر این گزار ش آن است که هنوز نیمی از جمعیت جهانی فاقد هرگونه خدمتی از سوی نهادهای تامین اجتماعی هستند. برای رفع این مشکل، اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی به سند «مشارکت جهانی برای حمایت اجتماعی تا سال 2030» در جهت حمایت از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد، پیوسته است.

 

اقتصاد دیجیتال، مهمترین اولویت در قاره اروپا

طبق گزارش جدید اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی، در قاره اروپا بازار کار و اقتصاد دیجیتالی مهمترین اولویت برای نهادهای تامین اجتماعی است. مقابله با رشد روزافزون کارگران موقت و خویش­فرما در جهت پایدارسازی و دائمی ساختن نیروی کار، برای اطمینان از حمایت هرچه بیشتر و مداوم­تر، تمرکز اصلی در کشورهای اتحادیه اروپایی و بسیاری از کشورهای این قاره بوده است. همچنین خدمات مراقبت و سلامت طولانی‌مدت، چالش عمده دیگری است که جایگاه بالاتری در میان چالش‌های اصلی کل مناطق مربوط به قاره اروپا و سایر قاره‌ها دارد.

گزارش اخیر اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی در خصوص 10 چالش جهانی تامین اجتماعی در سال 2019 در زمان اجلاس جهانی اخیر ایسا، در بروکسل بلژیک برگزار شد و بیش از 1300 مسئول و کارشناس حوزه تامین اجتماعی، ازجمله دکتر مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشورمان در آن شرکت داشتند و به‌دنبال انتقال تجربیات و دانش خود و نیز یافتن راه‌حل‌­های بهتر و خلاقانه‌­تر برای معضلات تامین اجتماعی در سطح جهانی بودند. هدف اصلی این اجلاس جهانی، بهبود حمایت برای مردم و نیروهای کار در سطح جهانی است.


ارسال نظر

captcha