شریعتمداری در نشست روز جهانی عصای سفید:

قانون جامع معلولان نیازمند 20 هزار میلیارد تومان اعتبار است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در نشست روز جهانی عصای سفید گفت: قانون جامع معلولان از مترقی‌ترین قوانین است اما برای اجرا به حدود 20 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

احسان احمدی - تامین 24 / محمد شریعتمداری عصر امروز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با جمعی از روشندلان و انجمن‌های نابینایان تاکید کرد: فعالیت‌های مجلس شورای اسلامی در زمینه تصویت قانون‌های حمایتی از اقشار مختلف معلولان و نابینایان بسیار موثر خواهد بود.

در این دیدار که با حضور نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان بهزیستی کشور انجام شد، شریعتمداری ضمن تبریک روز جهانی عصای سفید گفت: باید در جلسه‌ای گفتگوهای دقیق تری در راستای بررسی مسائل قشر روشندل برگزار و دیدگاه ها مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد و امیدواریم نتایج نشست امروز به نفع قشر نابینای کشور تقویت نماید.

شریعتمداری با اشاره اینکه 189 هزار نفر نابینایان در سامانه ارمغان ثبت کرده‌اند ادامه داد: این تعداد افراد برای تجاری‌سازی که از نیازهای مهم تکنولوژی است، باید مورد توجه قرار گیرد و شاید در این زمینه نیازمند همکاری‌های بین‌المللی هستیم.

وی تاکید کرد: تلاش مهم نظام این است که از توانایی گسترده همه اقشار جامعه استفاده کند و رویکرد دولت‌ها به این سمت و سو است.

شریعتمداری عنوان داشت: در جهان 36 میلیون نفر نابینای کامل هستند و کنترل نابینایی در جهان نسبتا موفق بوده است و البته 90 درصد جامعه نابینایان جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند و تحقیقات نشان داده که 80 درصد عوامل نابینایی کامل قابل پیشگیری است.

به گزارش تامین24، وزیر تعاون با تاکید بر اینکه متناسب‌سازی معابر عمومی یکی از مشکلات اساسی قشر نابینا است و در این امر وظایف نهادهایی مانند وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها مشخص شده است و این مهم، انتظار دشواری نیست، ادامه داد: جامعه نابینایان تحصیلکرده‌ترین قشر معلولان کشور است و دسترسی منابع موردنیاز آموزشی از دیگر خواسته‌های این قشر است.

 

وزارت رفاه گوش شنوا و زبان گویای معلولان است

محمد شریعتمداری با بیان اینکه حل معضلات حوزه نابینایان به‌تنهایی از عهده دولت بر نمی‌آید و وزارت رفاه بدون تردید گوش شنوا و زبان گویای قشر نابینای کشور و موظف به پیگیری مشکلات آنان است، خاطرنشان کرد: صداوسیما بدون شک می تواند در آگاه‌سازی مردم نسبت به توانمندی‌های قشر نابینای کشور، نقش سازنده‌ای ایفا کند چراکه جلب حمایت مردم و فرهنگ‌سازی در برخورد با جامعه نابینایان، حل بخشی از مشکلات این حوزه را بدنبال خواهد داشت.

 

تهیه لایحه حمایت شرکت‌ها و بنگاه‌ها از معلولان

وزیرکار در ادامه افزود: لایحه حمایت شرکت‌ها و بنگاه ها از جامعه معلولان و نابینایان توسط وزارت رفاه در دست تهیه است و مسئولیت اجتماعی شرکت ها را به‌دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مطالبات معلولان که باید به قانون تبدیل شود این است که بدون حضور قشر معلول و خصوصاً نابینایان برای آنها تعیین تکلیف نشده و تصمیم‌گیری نشود، گفت: عضویت نابینایان در مجلس شورای اسلامی نیز از دیگر توجهات لازم به این قشر در کشور است که در صورت انجام این کار، جامعه معلولان و نابینایان بسیار منتفع خواهد شد.

 

غربالگری 3 میلیون نفردر حوزه نابینایی / اشتغال معلولان به‌صورت دستفروش دردناک است

شریعتمداری ادامه داد: سال گذشته 3 میلیون نفر در حوزه مربوط به نابینایی مورد غربالگری قرار گرفتند و از این تعداد، 196 هزار نفر به مراکز چشم‌پزشکی معرفی شدند. اگر تعداد کثیری از این افراد مورد غربالگری و درمان قرار نمی‌گرفتند، به جامعه نابینایان اضافه می‌شدند.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین مانع ما در بخش اشتغال نابینایان، عدم همراهی برخی نهادها است، بیان کرد: اشتغال معلولان بصورت دستفروشی در خیابان و برخورد نامناسب با آنها برای ما دردناک است و تفاهم‌نامه اشتغال جامعه معلولان خصوصا نابینایان را پیگیری می‌کنیم.

شریعتمداری ادامه داد: طراحی پوستر روز جهانی عصای سفید امسال، توسط یک نابینای ایرانی بنام «هاتف شرار» انجام شده است.

 

نابینایان حمایت مجلس را دارا هستند

به گزارش تامین24، مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در نشست روز جهانی عصای سفید گفت: مجلس شورای اسلامی به عنوان قانونگذار، تمام همت خود را در حمایت از اقشار مختلف مخصوصاً نابینایان به کار خواهد بست.

وی با بیان اینکه قانونی که از شورای نگهبان در مورد نمایندگی نابینایان به مجلس بازگشته، قابل تفکیک و بررسی مجدد نیست ادامه داد: از طرح موضوع جدید برای نمایندگی نابینایان در مجلس استقبال خواهیم کرد.

پزشکیان در خاتمه گفت: البته با توجه به اتمام کار ایندوره از مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک، امیدواریم شاهد طرح موضوع در دور بعدی مجلس و حل این موضوع باشیم، کما اینکه اگر زمان کافی داشته باشیم، در همین دوره طرح و رسیدگی مجدد خواهد شد.

 

توانمندسازی و اشتغال نابینایان محور فعالیت انجمن است

زهره شوری مدیرعامل انجمن نابینایان تجلی در ادامه این نشست گفت: محور اصلی فعالیت ما، توانمندسازی افراد نابینا است و 80 درصد اعضای انجمن، بانوان نابینا هستند.

وی با اشاره به اینکه تا به حال برای 43 نفر از طرف انجمن اشتغالزایی شده است، اضافه کرد: بودجه پرداخت حق بیمه در بخش مشارکت‌های بهزیستی، سالها است که بدون تغییر مانده و لزوم افزایش آن احساس می شود.

مدیرعامل انجمن نابینایان در خاتمه افزود: پیشنهاد تاسیس شبکه نابینایان در کشور برای فروش تولیدات این قشر می تواند بهبود شرایط این افراد را بدنبال داشته باشد.

 

بیشترین افراد تحصیلکرده معلولان در قشر نابینای جامعه / همراهی اندک آموزش و پرورش در اشتغال نابینایان

سهیل معینی، مدیرعامل شبکه نابینایان چاوش نیز با اشاره به اینکه این محفل، اولین شبکه ملی در حوزه تشکل‌های نابینایان این نهاد است، ادامه داد: یک نهاد انجمنی باید مشکلات نزدیک به نیم میلیون شهروند را که اختلال نابینایی دارند، مرتفع سازد.

وی گفت: با توجه به بیشترین افراد تحصیلکرده در بین معلولان، از اقشار نابینا و کم‌بینا هستند، عدم بهره مندی از اشتغال نامناسب یکی از اساسی‌ترین مشکلات این دسته از افراد است.

معینی در ادامه اظهار داشت: مشکلات استخدامی آموزش و پرورش، یکی دیگر از موضوعات مدنظر قشر روشندل جامعه است.

وی یادآور شد: یکی از عوامل تاثیرگذار در زندگی و ورود به بازار کار افراد نابینا در کشور، مهارت آموزی آنان توسط سازمان فنی و حرفه ای است که به اندازه کافی شاهد این مهم نبوده ایم.

معینی با بیان اینکه در بخش تعاون نیز از پتانسیل این بخش در راستای برطرف سازی مشکلات نابینایان به خوبی بهره برداری نشده است و توجه بیشتر را می طلبد، گفت: مجلس، نابینایان را از نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی محروم کرده است و رفع این تبعیض از خواسته های افراد نابینا در کشور است.

او بیان داشت: بزرگترین عامل کمکی به افراد نابینا در جهان، فناوری‌های کمک زیستی و اطلاعاتی است و با توجه به گرانی این دستگاه ها، نیازمند توجه لازم وزارتخانه و دولت به این مهم هستیم. 

 

دسترس‌پذیری، نیاز مهم جامعه نابینا

امید هاشمی، کارشناس و فعال حوزه نابینایان نیز در ادامه نشست گفت: حدود دو دهه است که در دنیا، کلیدواژه ای به‌نام دسترسی پذیری در ادبیات توسعه دهندگان نرم افزارها بوجود آمده است تا نرم‌افزارها به گونه ای تهیه شوند که اقشار مختلف بتوانند از آن استفاده کنند.

وی افزود: در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، بندی وجود دارد که نهادهای مختلف را ملزم به رعایت دسترسی پذیری می کند و به ترویج این مفهوم کمک می‌نماید.

هاشمی بیان داشت: اجرایی شدن مقوله دسترسی پذیری در ایران می تواند اتفاقات مهمی را رقم بزند و نقش تسهیل گر را در قالب اشتغال و نرم افزاری های مرتبط ایفا کند.

وی با بیان اینکه اتوماسیون های اداری به گونه ای طراحی شده اند که عموما افراد نابینا به‌راحتی نمی‌توانند از آن استفاده کنند، ادامه داد: کافی است دغدغه دولت اعمال استانداردهای موجود در سیستم‌های اداری ادارات باشد. یکی دیگر از نیازهای افراد نابینا بحث طراحی "نرم افزار نویسه خوان نوری" است که در واقع انقلابی را در زندگی این افراد منجر خواهد شد و دسترسی نابینایان به نوشته ها در محل کار و منازل را امکان‌پذیر می‌کند.

 

بزرگترین آرشیو کتاب گویا و بریل کشور در مرکز نابینایان رودکی

محمد اخوانی‌زاده رئیس مرکز نابینایان رودکی نیز در نشست امروز گفت: در این مرکز به عنوان بزرگترین مرکز فرهنگی نابینایان کشور، بزرگترین آرشیو کتاب های گویا و بریل کشور موجود و در دسترس نابینایان است.

وی با اشاره به اینکه امروزه هزاران نفر از نابینایان در مقاطع مختلف علمی در حال تحصیل هستند، افزود: تفاهم‌نامه‌ای در مراکش تحت عنوان "استثنای معلولان از موضوع مالکیت معنوی" به امضا رسیده است و متاسفانه در کشور ما، به رغم امضای تفاهم‌نامه مشابه، این موضوع به مرحله اجرا نرسیده است. 

اخوانی‌زاده با تاکید بر اینکه نکته دیگر مشکلات حوزه اشتغال نابینایان است، ادامه داد: اگر نگاه ایجاد فرصت در همه مراکز به‌صورت برابر برای افراد جامعه وجود داشته باشد، بدون شک نابینایان هم با توانایی هایی که دارند، می توانند از فرصت های برابر بهره‌مند شوند.

 

مناسب سازی، افزایش وسایل حمل و نقل و فرهنگ سازی برخورد با نابینایان

محمد اعتماد، مدیرعامل انجمن عصای سفید هم با اشاره به اینکه مناسب سازی محل عبور و مرور در شهرها از موارد مهم نیازمند رسیدگی است، ادامه داد: مناسب سازی فضای شهری و افزایش تعداد وسایل حمل و نقل در مسیرهای مختلف شهری، از خواسته های قشر نابینا است.

وی گفت: از صدا و سیما و رسانه ها می خواهیم تا با آموزش ضرورت آزمایشات قبل از ازدواج، به پیشگیری از تولد افراد معلول کمک کنند.

 

شناسایی فرصت‌های شغلی برای افراد نابینا

علی‌اکبر جمالی، مدیرعامل انجمن نابینایان ایران نیز در این مراسم گفت: به نظر می‌رسد تحقیقات موضوعی "شناسایی فرصت های شغلی برای افراد نابینا" را باید در راستای اشتغالزایی این قشر مدنظر داشت.

جمالی تاکید کرد: کتابخانه های دیجیتال در استان‌ها و نمایندگی های انجمن، خدمات خود را به 5 هزار عضو ارائه می دهند.

وی افزود: برخی افراد نابینا که در سطح شهر اقدام به دستفروشی می کنند و بعضا برخوردهای نامناسب ماموران شهرداری را می بینند، نیازمند تدبیری برای ساماندهی هستند. مرکز نابینایان رودکی با دارابودن 19 کارمند در ارائه‌ خدمات به افراد نابینا با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند و نیازمند توجهات دولت است. پیشنهاد ما تشکیل ستاد یا کارگروهی برای تدوین وظایف نهادهای دولتی است که مشکلات جامعه نابینای کشور راحت‌تر مطرح، بررسی و مرتفع شود.

 

سهم صداوسیما از برنامه سازی برای معلولان

اشکان آذر ماسوله، تهیه‌کننده برنامه رادیویی شش نقطه نیز در این مراسم گفت: در قانون جامع معلولان این مهم آمده است که صدا و سیما باید سهم عمده ای از برنامه های خود را به این قشر اختصاص دهد و رسانه ملی باید برای شناخت جامعه نابینایان گام های بزرگتری بردارد.

وی افزود: متاسفانه ویژه سازی در صدا و سیما کمرنگ شده است و برای حمایت از جامعه نابینایان کشور، باید این قشر را به متن جامعه برگردانیم. جامعه نابینایان نیازمند حمایت های نهادهای مختلف خصوصا وزارت رفاه هستند.

 

ایجاد فرصت های برابر و عادلانه برای نابینایان

منصور شادکام مدیرعامل انجمن افق سبز و فعال حوزه نابینایان نیز در نشست امروز گفت: ضعف فرهنگی جامعه در حوزه نابینایان، یکی از اساسی‌ترین عوامل برخوردهای نامناسب با این قشر است و نهادهای متولی باید در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به تاسیس 19 کتابخانه برای نابینایان در استان‌های کم‌برخوردار کشور، اظهار داشت: در تمام کشور، نابینایان مشکلات خود را با انجمن مطرح می کنند و انتظار طرح مسائل این قشر از طرف انجمن را دارند. نابینایان باید مانند دیگر افراد جامعه از فرصت های برابر و عادلانه برخوردار باشند.

شادکام با بیان اینکه اختصاص پلاک ویژه به قشر نابینایان، یکی دیگر از خواسته های آنان است، بیان داشت: امیدواریم با حضور دکتر پزشکیان به عنوان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست امروز، شاهد تصویب قوانین حمایتی از نابینایان جامعه باشیم.

این فعال حوزه اجتماعی نابینایان در خاتمه گفت: یکی از درخواست های انجمن‎های نابینایان، ارتقای تعامل با مدیران سازمان‌ها و نهادهای مختلف است چراکه برخی کم‌کاری‌ها را در این حوزه شاهد هستیم.


ارسال نظر

captcha